Παρουσίαση Φυσιγγίων

Φυσίγγιο με πυρίτιδα ΜΒ Χ 32 σε Cal.16, σε στρογγυλό ρέλι… :)

ΜΒ Χ 32 , Fiocchi T3, 16/70, 615, 1,40 X 27 γρ. σκάγια Νο 7 απλά, couvette 6 χιλ., τάπα FSF 16 χιλ., πραγματικό ύψος κάλυκα 64,5 χιλ.(κομμένος, αφρεζάριστος), στρογγυλό ρέλι με χαρτάκι , τελικό ύψος κάλυκα 59,5 χιλ., 5,0 χιλ. Ε.Χ., κλεισμένο με στροφείο OMV OTP.

ΜΒ Χ 32 , ρέλι.jpg

ΜΒ Χ 32 , C+FSF, στρογυλο ρελι - 2 -.jpg

ΜΒ Χ 32 , C+FSF, στρογυλο ρελι, 20 μέτρα.jpg
 
Φυσίγγιο με πυρίτιδα ΜΒ Χ 32 σε Cal.16, σε στρογγυλό ρέλι… :)

ΜΒ Χ 32 , Fiocchi T3, 16/70, 615, 1,40 X 27 γρ. σκάγια Νο 7 απλά, couvette 6 χιλ., τάπα FSF 16 χιλ., πραγματικό ύψος κάλυκα 64,5 χιλ.(κομμένος, αφρεζάριστος), στρογγυλό ρέλι με χαρτάκι , τελικό ύψος κάλυκα 59,5 χιλ., 5,0 χιλ. Ε.Χ., κλεισμένο με στροφείο OMV OTP.

View attachment 57708

View attachment 57709

View attachment 57710

Καλα , εκανες τετοια διαδικασια....προσεξες και την λεπτομερεια....Και ολα αυτα για το ριξεις στα
20 μετρα ???
Χωρις να ξερω το βεληνεκες του οπλου...τα 20 μετρα τα θεωρω αστεια καπτεν !!!
 









Δεν θυμάμαι να τα ξανά έβαλα κουτουμανος 36 6αρι μοιάζει με mb36 και 2.50χιλ σκαγι
Mb36 είναι φίλε μου γαζώνει αυτό το φυσίγγι αλλά τώρα το αλλαξε έβαλε άλλη πυρίτιδα...Αυτό επερνα πρην ξεκινήσω την ιδιογομωση πέρδικα φάσσα παπί ήταν φοβερό
 
Καλα , εκανες τετοια διαδικασια....προσεξες και την λεπτομερεια....Και ολα αυτα για το ριξεις στα
20 μετρα ???
Χωρις να ξερω το βεληνεκες του οπλου...τα 20 μετρα τα θεωρω αστεια καπτεν !!!
... ένα ιμι-διασποράς για 1η τουφεκιά στην Πέρδικα και στο Κουνέλι έψαχνα ...

Καλά πήγε στο τερέν που το έριξα, τη δουλειά μου την έκανα, τώρα για τη λεπτομέρεια ...λόξα ειναι αυτή...

Όσο για τα μέτρα, κοντινά για μένα ειναι αυτά, 20 μέτρα πάνω-κάτω...!!!
 
Mb36 είναι φίλε μου γαζώνει αυτό το φυσίγγι αλλά τώρα το αλλαξε έβαλε άλλη πυρίτιδα...Αυτό επερνα πρην ξεκινήσω την ιδιογομωση πέρδικα φάσσα παπί ήταν φοβερό
Το μόνο λάθος είναι ότι είναι 7αρια αντί για 6αρια...
Αντιγραφή του BP long range
Έκαψα πέρσι κάτι κιρκιρια με αυτό από φίλο το πείρα.
 









Δεν θυμάμαι να τα ξανά έβαλα κουτουμανος 36 6αρι μοιάζει με mb36 και 2.50χιλ σκαγι
ΜΒ36 ειναι Νίκο...κ το φυσιγγι πρεπει να ειναι λιγο παλιο, διοτι το βλεπω "φορτωμενο" στο 2.00×36...ωραιο στησιμο εχει...
Τελευταια φορα που τα εριξα, ηταν στο 1.95×36 με Ζ2Μ 18..
Τη τελικο κλεισιμο ειχε θυμασαι;;;
 
... ένα ιμι-διασποράς για 1η τουφεκιά στην Πέρδικα και στο Κουνέλι έψαχνα ...

Καλά πήγε στο τερέν που το έριξα, τη δουλειά μου την έκανα, τώρα για τη λεπτομέρεια ...λόξα ειναι αυτή...

Όσο για τα μέτρα, κοντινά για μένα ειναι αυτά, 20 μέτρα πάνω-κάτω...!!!

Καλημερα και απο εδω καπτεν !!! Δεν κανεις ημιδιασπορας με FSF....ουτε το ριχνεις με 3,5 αστρα στα
20 μετρα...
Εσυ το βλεπεις στον στοχο σαν ημιδιασπορας αυτο που εφτιαξες ??
Η FSF οπως και μαλλινη ακουει στα τσοκ...και δινει λιγο ποιο ανοιχτη τουφεκια απο την μαλλινη....
Εφοσον ηθελες ημιδιασπορας γιατι δεν εβαζες ντιανα η εστω ελικα Θωδη κομμενο....και οταν λεω
κομμενο δεν εννοω το αμορτισερ του αλλα τα πτερυγια του ελικα.
Οταν κοβεις τα πτερυγια του ελικα ελατωνεις την διασπορα...και εχεις ενα ημιδιασπορας..
Καπτεν μην μου ''θυμωσεις''.....ξερεις οτι λεω το λεω φλικα και για να ''βοηθησω''...

Σου ανεβαζω φωτο με το κοψιμο του ελικα ...για να το δεις!!

εικόνα_Viber_2022-05-07_07-51-47-240.jpg
Με αυτο το κοψιμο ελατώνεις την διασπορα κατα 25-35 % καπτεν αναλογα την δοσολογια και το
στησιμο του φυσιγγου.
 
Καλημερα και απο εδω καπτεν !!! Δεν κανεις ημιδιασπορας με FSF....ουτε το ριχνεις με 3,5 αστρα στα
20 μετρα...
Εσυ το βλεπεις στον στοχο σαν ημιδιασπορας αυτο που εφτιαξες ??
Η FSF οπως και μαλλινη ακουει στα τσοκ...και δινει λιγο ποιο ανοιχτη τουφεκια απο την μαλλινη....
Εφοσον ηθελες ημιδιασπορας γιατι δεν εβαζες ντιανα η εστω ελικα Θωδη κομμενο....και οταν λεω
κομμενο δεν εννοω το αμορτισερ του αλλα τα πτερυγια του ελικα.
Οταν κοβεις τα πτερυγια του ελικα ελατωνεις την διασπορα...και εχεις ενα ημιδιασπορας..
Καπτεν μην μου ''θυμωσεις''.....ξερεις οτι λεω το λεω φλικα και για να ''βοηθησω''...

Σου ανεβαζω φωτο με το κοψιμο του ελικα ...για να το δεις!!

View attachment 57739
Με αυτο το κοψιμο ελατώνεις την διασπορα κατα 25-35 % καπτεν αναλογα την δοσολογια και το
στησιμο του φυσιγγου.
ελικοειδείς διασπορείς σε Cal 16 που να τους βρει?

κάπτα - Γιάννη χωρισε την γόμωσή σου στα τρία με χαρτονάκια λεπτά πάνω από την μάλλινη

Νίκο και λοιποί φίλοι: η απλή δοκιμή συνδυασμού - τσοκ & φυσιγγίου γίνεται στην συνήθη απόσταση που κυνηγάμε

αν το εύρος των ΣΥΝΗΘΩΝ αποστάσεων της 1ης βολής του καπετάνιου είναι από 15 - 25 μ τότε στα 20 μ (ακόμα καλύτερα στα 22 μ) πρέπει να δοκιμάσει
στα 36,5 μ όμως θα δεις το φυσίγγι που σκοτώνει εκεί που δεν σκοτώνουν τα άλλα
 
Back
Top