Παρουσίαση Φυσιγγίων

Τωρα αυτο μην το ξανα πεις....Καταφερε και εβαλε ο Λαμπρο 39 σκαγια σε αυτα τα μετρα....και αλλος
δεν μπορει ???
Γιαννη μου....μην μουρλαθουμε τωρα φιλε μου !!!
Εργοστασιακό φυσίγγι φίλε δε μπορεί στα 28 γρ με τίποτα τωρα με ιδιογομωση μπορεί να το πετύχεις
 
Με φόντο ουρανό φαίνεται μσστροΝίκο.
Και με το κατάλληλο φυσίγγι σπάει.
Οχι πάντα αλλά με λίγο τυχη.σπάει.
Τα δισκάκια πετούσαν ώστε να δίνουν μέγιστη επιφάνεια και κάτω μέρος (νομίζω Άρη σπάνε ευκολότερα από κάτω).

Αν είσαι κέντρο ακόμα και με τόσα λίγα σκάγια οι πιθανότητες είναι καλές.

1661114386788.png
 
Για να μην με λέτε "αρνητικό" και "αντιδραστικό" πιστεύω ότι το φυσίγγι πήγε καταπληκτικά για 80m #7,5.
Άρη τα δισκάκια 11cm διάμετρο δεν έχουν ?
Νίκο έπρεπε να στοχεύσεις 1m πάνω από το κέντρο για να πάει το κέντρο της τουφεκιάς στο κέντρο του χαρτιού.
Τώρα θα μου πεις δεν .sex hard. και εσύ αχαχαχα 1m στα 80m ???? .sarcastic.
Ίσως έβαζε περισσότερα σκάγια.

Σε τέτοιες αποστάσεις πάντως οι σκοπευτικές αποκλίσεις είναι πολλά μέτρα όχι 1-2 ...
Άρη διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.
Αν φυσάει .... κλάφτα.

Το βίντεο είναι παραπλανητικό ... διότι δεν υπάρχει δυνατότητα μέτρησης απόστασης σε κινούμενο δισκάκι.
Καλύτερα να μην έγραφαν αποστάσεις στο βίντεο και να έριχναν σε 10 δισκάκια ακίνητα στα 80m ...
 
Last edited:
Εργοστασιακό φυσίγγι φίλε δε μπορεί στα 28 γρ με τίποτα τωρα με ιδιογομωση μπορεί να το πετύχεις

Δλδ βρε Γιανναρε...Lambro...και ξερο ψωμι ???
Αυτο μου λες ??
Εαν θελησει ΠΧ. ο Ρουμελιωτης να βγαλει τετοιο φυσιγγιο ή ο οποιος ''Ρουμελιωτης΄΄ δεν μπορει
να βγαλει ?? Για εμπορικο λεω ....Ασε τα ιδιογομωσης....
Τα σκηπτρα της ποιοτητας μονο ο Lanbro τα εχει ???
Κανονισε φιλαρα μου....να με μουρλανεις !!!!:)
 
Για να μην με λέτε "αρνητικό" και "αντιδραστικό" πιστεύω ότι το φυσίγγι πήγε καταπληκτικά για 80m #7,5.
Άρη τα δισκάκια 11cm διάμετρο δεν έχουν ?
Νίκο έπρεπε να στοχεύσεις 1m πάνω από το κέντρο για να πάει το κέντρο της τουφεκιάς στο κέντρο του χαρτιού.
Τώρα θα μου πεις δεν .sex hard. και εσύ αχαχαχα 1m στα 80m ???? .sarcastic.
Ίσως έβαζε περισσότερα σκάγια.

Σε τέτοιες αποστάσεις πάντως οι σκοπευτικές αποκλίσεις είναι πολλά μέτρα όχι 1-2 ...
Άρη διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.
Αν φυσάει .... κλάφτα.

Το βίντεο είναι παραπλανητικό ... διότι δεν υπάρχει δυνατότητα μέτρησης απόστασης σε κινούμενο δισκάκι.
Καλύτερα να μην έγραφαν αποστάσεις στο βίντεο και να έριχναν σε 10 δισκάκια ακίνητα στα 80m ...


Δεν σας '' βρισκω'' πουθενα.... :) Εαν σημαδευα 1μετρο ποιο ψηλα....καποιοι ισως να ελεγαν οτι αστοχησα!!
Ωστοσο ισως να εχεις δικιο ...και να ηθελε 1μετρο ποιο ψηλα στην σκοπευση....εγω κεντρο σημαδεψα.
Να βαλω ενα δισκακι επανω στον στοχο... και αρχισω να ριχνω μεχρι να δω ποσες τουφεκιες θελει
το δισκακι για να το βρουν τα σκαγια ??
Ξερεις τι πιστευω ?? Καθαρα θεμα τυχης ειναι με τοσα σκαγια μεσα στον σταθερο στοχο... Μπορει να
σπασει με την πρωτη τουφεκια ή με την δέκατη.
Αξιζει ομως τον κοπο ???
Εχω και την σειρα 3 σε Ν8,5...πιστευεις οτι θα φτασουν σκαγια στον στοχο ??
Τα δισκακια 11 εκατοστα ειναι φιλε !!!

εικόνα_Viber_2022-08-22_06-24-19-143.jpg
εικόνα_Viber_2022-08-22_06-50-52-692.jpg
εικόνα_Viber_2022-08-22_06-51-03-495.jpg
 
Δεν σας '' βρισκω'' πουθενα.... :) Εαν σημαδευα 1μετρο ποιο ψηλα....καποιοι ισως να ελεγαν οτι αστοχησα!!
Ωστοσο ισως να εχεις δικιο ...και να ηθελε 1μετρο ποιο ψηλα στην σκοπευση....εγω κεντρο σημαδεψα.
Να βαλω ενα δισκακι επανω στον στοχο... και αρχισω να ριχνω μεχρι να δω ποσες τουφεκιες θελει
το δισκακι για να το βρουν τα σκαγια ??
Ξερεις τι πιστευω ?? Καθαρα θεμα τυχης ειναι με τοσα σκαγια μεσα στον σταθερο στοχο... Μπορει να
σπασει με την πρωτη τουφεκια ή με την δέκατη.
Αξιζει ομως τον κοπο ???
Εχω και την σειρα 3 σε Ν8,5...πιστευεις οτι θα φτασουν σκαγια στον στοχο ??
Τα δισκακια 11 εκατοστα ειναι φιλε !!!

View attachment 53935
View attachment 53936
View attachment 53937
Ένα επίσης πρόβλημα είναι αν το 1 σκάγι #7.5 στα 80μ μπορεί να σπάσει το δισκάκι.
Τι αρχική έχουν αυτά τα φυσίγγια ;
 
Ένα επίσης πρόβλημα είναι αν το 1 σκάγι #7.5 στα 80μ μπορεί να σπάσει το δισκάκι.
Τι αρχική έχουν αυτά τα φυσίγγια ;

Δεν γραφει...και ουτε το μετρησα...Η συσκευασια γραφει μονο 500 Bar..
Με 206 πυριτιδα το εχει στο 1,535-40 αυτα που εσφαξα Το υπολογιζω στο V1,5- 400m/s περιπου.
Tωρα ειλικρινα το λεω....δεν ξερω εαν αξιζει τον κοπο να ασχοληθουμε και άλλο με αυτο το φυσιγγιο...!!!

ΥΓ. Βαρεθηκα σημερα...ψιλοαργησα και να ξυπνησω...και δεν βγηκα στο βουνο...λες να μου βγει ''ξινο'' ??? :D
 
Η μηχανη ειναι
Γιάννη που το ξερεις ότι είναι live το βίντεο και όχι ότι μας δείχνουν μόνο τις επιτυχημένες βολές που θέλουν? Ρε παιδιά ΔΕΝ είναι 70 και 80 μέτρα μην τρελαθούμε τελείως. Μακάρι να ήταν αλλά ΔΕΝ είναι.. Κάποιος συνάδελφος θυμάμαι υπολόγιζε την απόσταση από την κουκίδα της shotcam
80 μετρα παιδες το δισκακι ομως ειναι εισερχομενο
 
Δλδ βρε Γιανναρε...Lambro...και ξερο ψωμι ???
Αυτο μου λες ??
Εαν θελησει ΠΧ. ο Ρουμελιωτης να βγαλει τετοιο φυσιγγιο ή ο οποιος ''Ρουμελιωτης΄΄ δεν μπορει
να βγαλει ?? Για εμπορικο λεω ....Ασε τα ιδιογομωσης....
Τα σκηπτρα της ποιοτητας μονο ο Lanbro τα εχει ???
Κανονισε φιλαρα μου....να με μουρλανεις !!!!:)
4 τουφεκιες που εκανα εγώ με 28άρια του ρουμελιώτη με πολυ μεγαλο μεταλλο (super fiocchi)ν 7.5 στα 80μ σε χαρτονι 80χ100 έβαλα από 18-22 σκάγια.
Με το 692 και 3αστρα.
Ψόφια όμως.
 
Ωραία δοκιμη πιστοποιει οτι διαβαζα τοσα χρονια σε πολλά κυνηγετικά εντυπα δηλαδή οτι οι μακριές κανες δεν πεζουν ρολο οι μακρινές τουφεκιές θελουν βαρια φυσίγγια magnum και μετα τα 36 δεν πευτει τίποτα!
Παραπονιάρη :)
Όλα παίζουν ρόλο, ... το πρόβλημα είναι πόσο μεγάλο ρόλο παίζουν.
 
4 τουφεκιες που εκανα εγώ με 28άρια του ρουμελιώτη με πολυ μεγαλο μεταλλο (super fiocchi)ν 7.5 στα 80μ σε χαρτονι 80χ100 έβαλα από 18-22 σκάγια.
Με το 692 και 3αστρα.
Ψόφια όμως.

Με φουλ τσοκ μαμα εριξα εχθες Αρη.... Με 3* αστρα...εβαλες αρκετα σκαγια σε αυτα τα μετρα φιλε!!!
 
Με φουλ τσοκ μαμα εριξα εχθες Αρη.... Με 3* αστρα...εβαλες αρκετα σκαγια σε αυτα τα μετρα φιλε!!!
Το 692 έχει με τα λεγόμενα της beretta 36 cm κώνους και το dt 48.
Λογικά γιαυτο έβαλε τόσα.
Ψόφια όμως.
Μερικά που θυμάμαι τα βρήκα σφηνωμένα στο χαρτόνι.
Τώρα με 5% ή νο 6.5 θαναι καλύτερα.
 
Back
Top