Παρουσίαση Φυσιγγίων

Μου κάνει εντυπωση γιατί cx 1000 έβαζε στα ενισχυμενα φυσίγγια (όπως θα έπρεπε)...
Βεβαια αυτό δείχνει κ το χρυσαφί περιγραμμα του.....
Άνθρωπος είναι,μπορεί να μπερδευτηκε Τάσο,σιγά το πράγμα τώρα...Τι cx2000 τι 1000.Τι 1,68 τι 2,68 εκεί θα τα χαλάσουμε!!
 
Άνθρωπος είναι,μπορεί να μπερδευτηκε Τάσο,σιγά το πράγμα τώρα...Τι cx2000 τι 1000.Τι 1,68 τι 2,68 εκεί θα τα χαλάσουμε!!
Τώρα μπερδευουμε πολυ τα πραγματα κ χωρίς αιτια.......
Το 1,68 ως γνωστόν σε καμία περιπτωση δεν θα μπορουσε να γινει 2,68........
Ουτε κ θα μπορουσε να μπει ακατάλληλο καψουλι στην γομωση....
Τώρα, γιατί επέλεξε αυτό το καψουλι κ οχι κάποιο άλλο κάποιος λόγος θα υπήρχε......
Και εξάλλου για το φυσιγγι αυτό μόνο τα καλυτερα είχαν να λέγονται......
 
Last edited:
Σαν συνέχεια της ωραίας μας συζήτησης στην "τσίχλα -κοτσυφι"..
Το φυλαγα ανοιχτό για να σας το παρουσιασω κάποτε κ αφου το θυμησατε εφτασε η ώρα του....

Dorkas export σε καλυκα Dorkas Greece με καψουλι μαυρου χρώματος-πυριτιδα csb1 με βαρος 1,68γρ-Σκαγια 32,46γρ ν6 διαμέτρου 2,65-70mm-κλεισιμο 57,63mm...


View attachment 25817
View attachment 25818
Έτσι ακριβώς είναι τα πιο καινούργια που έχω εγώ με τον cheditte κάλυκα... 1,65-1,68 όλα από 1,6 που είχαν στον παλιό rotweill κάλυκα...
 
Σαν συνέχεια της ωραίας μας συζήτησης στην "τσίχλα -κοτσυφι"..
Το φυλαγα ανοιχτό για να σας το παρουσιασω κάποτε κ αφου το θυμησατε εφτασε η ώρα του....

Dorkas export σε καλυκα Dorkas Greece με καψουλι μαυρου χρώματος-πυριτιδα csb1 με βαρος 1,68γρ-Σκαγια 32,46γρ ν6 διαμέτρου 2,65-70mm-κλεισιμο 57,63mm...


View attachment 25817
View attachment 25818
Ειναι η μέρα που χαλάς φυσίγγια;
 
Απο βλητικο σταθμό δοκιμές με cx50, cx1000 , cx2000. Το ιδιο σεταπ με MBx32 και S4. Δεκα φυσίγγια με κάθε καψυλιο.
Εξηγεις σε παρακαλω Λευτερη για οσους δεν ξερουμε τι βλεπουμε?Ως ασχετος θα ελεγα οτι η πρωτη φωτο δειχνει διαφορα προοδευτικοτητας και η δευτερη ενταση? ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Τασο εναι η καμπυλη των πιεσεων απο την πυροδότηση εως την εξοδο απο το στομιο. Ο οριζόντιος άξονας είναι ο χρόνος και ο κάθετος οι πιέσεις .Στη αρχή απο τον οριζόντιο άξονα βλέπεις την πρώτη άνοδο της καμπύλης , είναι η έκρηξη του καψυλιου και η εκκίνηση της καύσης. Βλεπεις πως το cx1000 ανεβάζει πιο ψηλά τις πιέσεις και η καυση συνεχίζει και φτάνει στην μέγιστη πίεση νωρίτερα και ψηλότερα απο οτι με τα αλλα καψυλια.
 
Έτσι ακριβώς είναι τα πιο καινούργια που έχω εγώ με τον cheditte κάλυκα... 1,65-1,68 όλα από 1,6 που είχαν στον παλιό rotweill κάλυκα...
Στείλε 1 κουτάκι κ από δω ρε άνθρωπε. .cofee.
Κ θα σου στείλω εγώ κάτι δικό σου ΝΤΟΠΙΟ να το έχεις....:p;);)
 
Τασο εναι η καμπυλη των πιεσεων απο την πυροδότηση εως την εξοδο απο το στομιο. Ο οριζόντιος άξονας είναι ο χρόνος και ο κάθετος οι πιέσεις .Στη αρχή απο τον οριζόντιο άξονα βλέπεις την πρώτη άνοδο της καμπύλης , είναι η έκρηξη του καψυλιου και η εκκίνηση της καύσης. Βλεπεις πως το cx1000 ανεβάζει πιο ψηλά τις πιέσεις και η καυση συνεχίζει και φτάνει στην μέγιστη πίεση νωρίτερα και ψηλότερα απο οτι με τα αλλα καψυλια.

Λευτερη , τοτε γιατι το εχουν στην κατηγορια της χαμηλης ισχυος καψυλλια....μηπως γνωριζεις ??
 
Λευτερη , τοτε γιατι το εχουν στην κατηγορια της χαμηλης ισχυος καψυλλια....μηπως γνωριζεις ??
Καλημέρα. Το cx1000 το εχουν για μεσης κατηγοριας αλλα σε σχέση με το cx2000 δεν έχει διαφορα στην πράξη. Παρόμοια και με 615 και 616 , μονο τα cx50 και 614 είναι σαφώς πιο χαμηλής ισχύος.
 
Καλημέρα. Το cx1000 το εχουν για μεσης κατηγοριας αλλα σε σχέση με το cx2000 δεν έχει διαφορα στην πράξη. Παρόμοια και με 615 και 616 , μονο τα cx50 και 614 είναι σαφώς πιο χαμηλής ισχύος.

Ναι εχεις δικιο...στης μεσης κατηγοριας ειναι. Δεν το εχω δοκιμασει σε σεταπ με cx2000 να βαλω
cx1000. Πιστευω αυτο που μου λες....θα το δοκιμασω ...φιλε και θα δω.
Μου κανει εντυπωση....στις σημειωσεις γραφω CX2000-93,3m/s - 686 -88,8m/s -CX1000-87,8m/s.
Ειναι πολυ ποιο κοντα στο 686 παρα στο CX2000 .
Oταν το δοκιμασω θα σου πω την γνωμη μου φιλε!!
 
Ναι εχεις δικιο...στης μεσης κατηγοριας ειναι. Δεν το εχω δοκιμασει σε σεταπ με cx2000 να βαλω
cx1000. Πιστευω αυτο που μου λες....θα το δοκιμασω ...φιλε και θα δω.
Μου κανει εντυπωση....στις σημειωσεις γραφω CX2000-93,3m/s - 686 -88,8m/s -CX1000-87,8m/s.
Ειναι πολυ ποιο κοντα στο 686 παρα στο CX2000 .
Oταν το δοκιμασω θα σου πω την γνωμη μου φιλε!!
Νικο απο τα καψυλια που βρίσκονται στν Ελλάδα ( cx, 61.. , 68.. και maxam), τα πιο σταθερά είναι τα 684, 686 g1000 . Τα 684 και 686 είναι τα πιο <ζεστά> οπως τα αμερικανικά Remington , cci και αναβουν καλύτερα τις διβασικες. Τα fiocchi και τα ceditte δουλεύουν βασιζόμενα και στην πίεση οπως τα Federal και ταιριάζουν με μονοβασικες και πιο ταχυκαυστες πυριτιδες. Φαντάζομαι μεγαλες διαφορές στην απόδοση θα έχεις παρατηρήσει αλλάζοντας ενα cx50 ή 686 με ενα cx2000 ή 688 , παρα cx1000 ή 615 με cx2000 ή 616.
 
Δουλειά 24/7, αμερικανοί εργάτες, αποκατάσταση αλυσίδας διανομής και πρώτων υλών.
Επίσης δεν θα θυσιάσουν την ποιότητα.

Το έπιασαν τα νόημα και το τελευταίο μάλλον ήταν μπηχτή για την παλιά εταιρία με τις μ@λακίες που έκανε στα ραβδωτά περισσότερο και λιγότερο στα λειόκανα.

Φυσικά το brand Remington ανήκει μόνο στα πυρομαχικά τώρα τα όπλα πήραν το μισό Remarms.

Welcome back Remington.

ps
Νίκο στείλτους καμμιά συνταγή να βγάλουν κανένα δεκάβολο φωτιά ... :)
 
Δουλειά 24/7, αμερικανοί εργάτες, αποκατάσταση αλυσίδας διανομής και πρώτων υλών.
Επίσης δεν θα θυσιάσουν την ποιότητα.

Το έπιασαν τα νόημα και το τελευταίο μάλλον ήταν μπηχτή για την παλιά εταιρία με τις μ@λακίες που έκανε στα ραβδωτά περισσότερο και λιγότερο στα λειόκανα.

Φυσικά το brand Remington ανήκει μόνο στα πυρομαχικά τώρα τα όπλα πήραν το μισό Remarms.

Welcome back Remington.

ps
Νίκο στείλτους καμμιά συνταγή να βγάλουν κανένα δεκάβολο φωτιά ... :)
Να δουμε τωρα με τι μπαρουτι θα τα γεμιζουν τα δραμια που η imr σταματησε την 800χ
 
Περσινά Jordan μπλε 33γρ..
Ενα φυσιγγι που μαζι με το semi έχουν αλλάξει οχι κ λίγες πυριτιδες....
Έτσι λοιπόν έπρεπε να ανοιχτεί από περιεργεια.....

Κάλυκας cheditte-καψουλι cx 2000-Σκαγια 32,87γρ ν7 διαμέτρου 2,50mm-βυσμα Z2M-
Πυριτιδα 1,64γρ(ενας φιλος είχε γράψει πως τα γεμίζει με ch6, κ ταιριάζουν τα χαρακτηριστικά κ η δοσολογία, όποτε μάλλον προκειται για αυτή) -κλείσιμο 58,3mm...

IMG_20210418_162645.jpg
IMG_20210418_162445.jpg
 
Περσινά Jordan μπλε 33γρ..
Ενα φυσιγγι που μαζι με το semi έχουν αλλάξει οχι κ λίγες πυριτιδες....
Έτσι λοιπόν έπρεπε να ανοιχτεί από περιεργεια.....

Κάλυκας cheditte-καψουλι cx 2000-Σκαγια 32,87γρ ν7 διαμέτρου 2,50mm-βυσμα Z2M-
Πυριτιδα 1,64γρ(ενας φιλος είχε γράψει πως τα γεμίζει με ch6, κ ταιριάζουν τα χαρακτηριστικά κ η δοσολογία, όποτε μάλλον προκειται για αυτή) -κλείσιμο 58,3mm...

View attachment 26099
View attachment 26100
Αυτό το φυσίγγι το ρίχναμε πριν κάποια χρόνια και ήταν άψογο! Τις μεγάλες τις τσίχλες τις έκαιγε! Από ένα σημείο και μετά δεν το ξανά βρήκαμε στα εδώ καταστήματα της Θεσσαλονίκης.
 
Back
Top