Παλιά φυσίγγια

Καλησπέρα παιδιά. Αν έχει άποψη κάποιος μας ξεστραβωνειView attachment 20558
Το "μαυροκοκκινο" (Red and black) από τα παραδοσιακα χάρτινα τσεχικα φυσίγγια με μάλλινη ταπα κ 35,5γρ σκαγια....
Εδώ υπάρχει μπέρδεμα..
Γιατί ναι μεν βλέπουμε το full double 6/7 38γρ(που αρκετα αργότερα εγιναν 36γρ)
με μολυβδινα κ επιχαλκωμενα(που εδώ απουσιαζουν)..
Και είναι κ διασποράς(!!!) συν το ότι ο Στόκας τόσο βαριά διασποράς δεν κατασκευάζε κ ουτε τους είχε δώσει αυτό το ονομα..!!
Η είναι ιδιογωμοση με υλικά που έδωσε σε κάποιον γνωστό του ο Στόκας κλπ, η είναι από όταν πουληθηκε η εταιρία...
Που τα βρήκες?
 
Το "μαυροκοκκινο" (Red and black) από τα παραδοσιακα χάρτινα τσεχικα φυσίγγια με μάλλινη ταπα κ 35,5γρ σκαγια....

Εδώ υπάρχει μπέρδεμα..
Γιατί ναι μεν βλέπουμε το full double 6/7 38γρ(που αρκετα αργότερα εγιναν 36γρ)
με μολυβδινα κ επιχαλκωμενα(που εδώ απουσιαζουν)..
Και είναι κ διασποράς(!!!) συν το ότι ο Στόκας τόσο βαριά διασποράς δεν κατασκευάζε κ ουτε τους είχε δώσει αυτό το ονομα..!!
Η είναι ιδιογωμοση με υλικά που έδωσε σε κάποιον γνωστό του ο Στόκας κλπ, η είναι από όταν πουληθηκε η εταιρία...
Που τα βρήκες?
Η έλλειψη καλύκων και χρησιμοποιήθηκαν τυπωμένοι για άλλο φυσιγγι !!!!
 
Πολλά τα παράξενα! Στο ένα ο πάφυλας ψηλότερος από τα άλλα !!! Ο κόκκινος αποκεντρωτήρας ήταν στο παλιό Max διασποράς (σε μαύρο κάλυκα). Στο Double D&D διασποράς ήταν χρυσαφί. Χρυσαφί ήταν και στο μετέπειτα Max 100% Αποκεντρωτικό, αλλά λίγο διαφορετικός στα ποδαράκια. Έχω ανεβάσει φωτογραφίες από όλα αυτά κατά καιρούς. Αλλά μου κάνει εντύπωση και οτι έχει συγκεντρωτήρα σε αποκεντρωτικό φυσέκι. Και τα τρία που ανέφερα είχαν σκέτη τάπα χωρίς κυάθιο (μισόταπα).
Απίθανο το βλέπω να είναι φτιαγμένα από τον Στόκα. Απλώς είναι φτιαγμένα με υλικά του Στόκα ...
??????
 
Παιδιά και εγώ δεν έχω ιδέα. Τα ξεθαψα στην κυριολεξία . Ήταν του συχωρεμενου του πατέρα μου ξεχασμένα στο υπόγειο. Παραδόξως είναι άθικτα από τον χρόνο. Αντιθέτως κάτι 6αρια, 6-7 6-8 έχουν σκουριές στον παφυλα. Έκατσα λοιπόν με το δράπανο και χοντρό σύρμα και τα ετριψα . Νομίζω δεν θα έχω προβλήματα
 
Παιδιά και εγώ δεν έχω ιδέα. Τα ξεθαψα στην κυριολεξία . Ήταν του συχωρεμενου του πατέρα μου ξεχασμένα στο υπόγειο. Παραδόξως είναι άθικτα από τον χρόνο. Αντιθέτως κάτι 6αρια, 6-7 6-8 έχουν σκουριές στον παφυλα. Έκατσα λοιπόν με το δράπανο και χοντρό σύρμα και τα ετριψα . Νομίζω δεν θα έχω προβλήματα
Άρα δεν είναι μετά την πώληση ειμαστε σε καλό δρόμο να λυθεί το μυστηριο:cool:
 
Πολλά τα παράξενα! Στο ένα ο πάφυλας ψηλότερος από τα άλλα !!! Ο κόκκινος αποκεντρωτήρας ήταν στο παλιό Max διασποράς (σε μαύρο κάλυκα). Στο Double D&D διασποράς ήταν χρυσαφί. Χρυσαφί ήταν και στο μετέπειτα Max 100% Αποκεντρωτικό, αλλά λίγο διαφορετικός στα ποδαράκια. Έχω ανεβάσει φωτογραφίες από όλα αυτά κατά καιρούς. Αλλά μου κάνει εντύπωση και οτι έχει συγκεντρωτήρα σε αποκεντρωτικό φυσέκι. Και τα τρία που ανέφερα είχαν σκέτη τάπα χωρίς κυάθιο (μισόταπα).
Απίθανο το βλέπω να είναι φτιαγμένα από τον Στόκα. Απλώς είναι φτιαγμένα με υλικά του Στόκα ...
??????
Σίγουρα ιδιογομοση πρέπει να είναι, αφού και τά σκάγια είναι όλα ίδια.
 
Καλησπέρα παιδιά. Αν έχει άποψη κάποιος μας ξεστραβωνειView attachment 20558
Γράφουν νούμερο επάνω με άσπρη μελάνη εγώ βλέπω αγγλικό νο4 στο ένα, 3χιλ διάμετρο στο άλλο και αμερικανικό νο5 στο τελευταίο. Λογικά τεσσαρια και πενταρια είναι!
 
Τα χάρτινα δεν ξέρω τι διάολος είναι. Τι νο.,τι γραμμάρια. Και βλέπω έχουν επάνω πιατακια. Λέτε να είναι σκοπευτικά;
Ότι σου είπε ο Τάσος.πωλουνται ακόμα 36 γρ είναι μαλινη τάπα πολύ καλό φυσιγγι , είναι λίγο πιο αργό.( Σε δεκάδα)
 
ΟΧΙ.....Να τα σφαξεις....και φτιαξεις δικα σου με τα υλικα που εχουν,,,,,πρεπει ( ετσι πιστευω ) να εχουν καλη ποιοτητα σκαγιων....σφαξε ενα να δεις Βασιλη!!!:)
Περίμενε τραβάω φωτό σε ότι έχω σπίτι ... θα παμε σε άλλο θέμα ...
 
Back
Top