Παλιά φυσίγγια

Αφού τα 16αρια τα αγόρασα από κυνηγομάγαζο!! Πρόσφατα..!!
Τα δικά μου 16αρια Express (σε Νο 4) είναι με 6αστερο κλείσιμο και πιο ρηχό ρέλι. Καψούλι δεν θυμάμαι ποιο από τα δύο έχουν. Αγορασμένο πριν 20-25 χρόνια. Την πρώτη μου φάσσα την είχα πάρει με αυτό. Επίσης 2 λαγούς και 6-7 ζουρίδες !!! Έχω ακόμη μερικά από το κουτί, στο χωριό ...
 
Θυμήθηκα ότι είχα ένα στην τσάντα του σκοπευτηρίου, από τότε που έκανα μερικές δοκιμές στον πίνακα, πριν 3-4 χρόνια !!!
View attachment 20153
Ναι, αυτό είναι το πιο "πρόσφατο". Τα άλλα που ανέβασα είναι 30+..αλλά όπως σου πα..τα ανακάλυψα!! Χα χα
 
Rem Nitro Mag από τον Αλεξανδράκη - αγορασμένα το 1998 αλλά πρέπει να τα είχε πολύ καιρό - ίσως και 10 χρόνια διότι την ίδια εποχή στον Καλκατζάκο ήταν διαφορετικά

Τέτοια nitro magnum δεν έχω. Ένα παρόμοιο έχω που γράφει premier magnum. Θα σκαλίσω το μεσημέρι να το βρώ κι αυτό.
 
Άλλο 1 φυσίγγι που ψάχναμαν ;)...με το συγκεκριμένο σε Νο9 όταν ήμουν πιτσιρικάς κάπου στα 15-17 ετών, δίπλα από τν πατέρα μου είχα πάρει τις
"πιο πολλές" τσίχλες σε σχέσει με άλλες μάρκες που έριχνα τότε....γιατί ότι κουτί μου έκανε εντύπωση στο ράφι το έπαιρνα...:p..λες κ ήξερα για γομώσεις κτλ....

S.A. STOKAS MAX METEO 34gr No:9

View attachment 20149

Κάλυκας Cheddite με χάραξη STOKAS.

View attachment 20150
Πολύ καλό. Το δούλευα όλο το χρόνο χωρίς πρόβλημα. Κοντά, μακριά...δεν σταματούσε πουθενά. Πέρσι στον Πύργο σε ένα μαγαζί βρήκα 6 κουτιά 8άρια που του είχαν μείνει και του τα πήρα.
 
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλιά-φυσίγγια.260/page-17

Κώστα επανέρχομαι στην συζήτηση που είχαμε καποτε για τα scatter load(έχουν σβηστεί η φωτο αλλά δεν πειραζει)...
Είχα μπερδευτεί κ εγώ γιατί έβλεπα έναν power piston μέσα κ τίποτα άλλο..

Αλλά τελικά το ανακάλυψα χαχαχα..
Post wad...Γκουγκλαρα την ονομασία του βυσματος κ του κωδικου κ μπηκα σε κάποια Αμερικανικα φόρουμ αλλά δυστυχώς κ εκει έχουν σβήσει οι φωτο..Βεβαια αν το ψάξεις εκεί που είσαι θα το πετυχεις σίγουρα..

Πάντως παρόμοια πατεντα με πλαστικο "αξονακι" στο κέντρο του ποτηριου χρησιμοποιεί κ η saga στα διασποράς της...


IMG_20201218_192753.jpg
IMG_20201218_192840.jpg
 
Last edited:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλιά-φυσίγγια.260/page-17

Κώστα επανέρχομαι στην συζήτηση που είχαμε καποτε για τα scatter load(έχουν σβηστεί η φωτο αλλά δεν πειραζει)...
Είχα μπερδευτεί κ εγώ γιατί έβλεπα έναν power piston μέσα κ τίποτα άλλο..

Αλλά τελικά το ανακάλυψα χαχαχα..
Post wad...Γκουγκλαρα την ονομασία του βυσματος κ του κωδικου κ μπηκα σε κάποια Αμερικανικα φόρουμ αλλά δυστυχώς κ εκει έχουν σβήσει οι φωτο..Βεβαια αν το ψάξεις εκεί που είσαι θα το πετυχεις σίγουρα..

Πάντως παρόμοια πατεντα με πλαστικο "αξονακι" στο κέντρο του ποτηριου χρησιμοποιεί κ η saga στα διασποράς της...


View attachment 20242
View attachment 20243
Δεν παιζεσαι με τιποτα , ευχαριστώ φιλε .
 
Να και το premier magnum που έλεγα, παρέα ξανά με το Νιτρο.
View attachment 20313
Το premier έχει επιχαλκωμενα σκάγια , είχε βγει και το premier με μαύρο παφυλα με ανακατωμένα επιχαλκωμενα και μη . Είχα ανοίξει ένα παλιότερα.
Post in thread 'Γνώμες φυσιγγίων'
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/post-363350
 
Το legia 34 φυσιγγαρα.
Ειναι πολύ ποιοτικό δεν κλωτσάει και έχει πολύ ωραία κατανομή. Το μόνο κακό είναι ότι βρίσκεις μόνο 4αρια.
Η τάπα όλα τα λεφτά. Είναι τύπου lb6 με φελλό. Από τα πολυ αγαπημένα φυσιγγια
 
Back
Top