Παλιά φυσίγγια

Τα πρωτα Nobels(με το "s" στο τελος) τα γεμιζε o Νικος Γιαννακης στο κορωπι κ μετα απο χρονια τα πηρε κ τα γεμιζε ο Ναυπλιωτης οπου τα αφησε σχεδον στα ιδια κουτια αλλα δεν τα κρατησε κ πολυ..
Δεν τα κράτησε πολύ γιατί αγόρασε τη Lambro και τα αντικατέστησε με αυτά ... ;)
Τώρα, για το αν τα γέμιζε ο ίδιος, δεν είμαι και τόσο σίγουρος ... Ίσως μόνο τα 12άρια ;;;
Είχα πάρει εκείνο τον καιρό 1 κουτί 16άρια (28 γρ) και 2-3 κουτάκια 36άρια (απλά, όχι μάγκνουμ) και κάπου πάνω στο κουτί έγραφαν: Distributed by S.Nafpliotis - Elaionas-Thiva-Greece και σε κάποιο άλλο σημείο: Made in E.U. :confused: ........... Γενικά, για οποιοδήποτε προϊόν, όταν βλέπω αυτό το αόριστο "Made in E.U." μου ανάβουν τα λαμπάκια !!!! όνομα δεν έχει η χώρα που φτιάχνονται ;;;;; :mad:...
Για το 16αρι (Nobel's Express, αν το θυμάμαι καλά) οι οδηγοί αγοράς εκείνης της εποχής ανέφεραν πυρίτιδα S4. Έσφαξα ένα και ζυγίζω τη δόση ... 1,65 γρ !!! Ανοίγω και δεύτερο, το ίδιο !!! :oops:... Εννοείται ότι δεν δοκίμασα ποτέ να ρίξω κανένα !!! Ακόμη τα έχω σε καμιά γωνιά ...
Βέβαια, το πιο πιθανό είναι να είχε γίνει λάθος στα περιοδικά, και η πυρίτιδα να ήταν η Tecna ... Δε νομίζω, όποιος κι αν τα γέμιζε, να έκανε τόσο χοντρή μαλ@κία να βάλει 1,65gr S4 σε φυσίγγι cal.16 ... εξάλλου, εγώ δεν τα'ριξα, αλλά κάποιοι άλλοι ασφαλώς θα έχουν ρίξει, οπότε μάλλον no problem ...:cool:
To 36αράκι (NOBEL'S EXPORT) ήταν με Tecna και 12gr σκάγια, και είναι το ίδιο ακριβώς με το Lambro CALIBRE 36 που το αντικατέστησε ... ;)
 
Δεν τα κράτησε πολύ γιατί αγόρασε τη Lambro και τα αντικατέστησε με αυτά ... ;)
Η lambro βρισκοταν ηδη στα χερια του..κ προφανως ειπε να επενδυσει στα lambro μιας που κυκλοφορουσαν σε περισσοτερους τυπους κ ηταν κ τα περισσοτερο γνωστα..

Τώρα, για το αν τα γέμιζε ο ίδιος, δεν είμαι και τόσο σίγουρος ... Ίσως μόνο τα 12άρια ;;;
Είχα πάρει εκείνο τον καιρό 1 κουτί 16άρια (28 γρ) και 2-3 κουτάκια 36άρια (απλά, όχι μάγκνουμ) και κάπου πάνω στο κουτί έγραφαν: Distributed by S.Nafpliotis - Elaionas-Thiva-Greece και σε κάποιο άλλο σημείο: Made in E.U.:(
Αυτο αφηναν να εννοηθουν οι τοτε διαφημισεις οτι τα γεμιζει ο Ναυπλιωτης..
θα ελεγα οτι θυμιζει λιγο την περιπτωση της σειρας fast που γεμιζει ο ιδιος....


To 36αράκι (NOBEL'S EXPORT) ήταν με Tecna και 12gr σκάγια, και είναι το ίδιο ακριβώς με το Lambro CALIBRE 36 που το αντικατέστησε ... ;)
Προσθετοντας κ το διαμετρημα 36 στην Lambro που δεν το ειχε πριν..
Τα Nobels magnum 19γρ ειχα ριξει και ηταν καλα τα εβγαζε κ σε μονοβολα απο οτι θυμαμε ειχες παρει καποτε..
Και ενα σκηνικο που θυμηθηκα με αυτα τα μονοβολα..
Παλια ενας που εχει κυνηγομαγαζο πηγε για τσιχλες κ πηρε κ τον μικρο του γιο μαζι με το 36αρι...Σε καποια φαση μετα την τουφεκια ακουγε κατι σαν σφυριγματακια κατι παραξενο που δεν του αρεσε..Να δω τα φυσιγγια σου του λεει..
Νοbels μονοβολα!Κατεβηκε νυχτα κατω στο μαγαζι κ πηρε κ αυτα... .sarcastic.
Ευτυχως τον προλαβε πριν εχουμε θυματα κ τραυματιες....sarcastic..sarcastic.
 
Σε καποια φαση μετα την τουφεκια ακουγε κατι σαν σφυριγματακια κατι παραξενο που δεν του αρεσε..Να δω τα φυσιγγια σου του λεει..
Νοbels μονοβολα!
Πω πω πω παναγία μου........very shoked.:eek::eek::eek::eek::eek:

Να χάσεις το κεφάλι σου μαζί με το καπέλο κ να μη ξέρεις τη σε βρείκε κ από που σου ήρθε.... .very funny. .very funny.
 
....
..........................
Τα Nobels magnum 19γρ ειχα ριξει και ηταν καλα τα εβγαζε κ σε μονοβολα απο οτι θυμαμε ειχες παρει καποτε ...
Πολύ καλά το θυμάσαι, εγώ το είχα προς στιγμή ξεχάσει !!! .sarcastic. Είχα πάρει ένα κουτί και τα μετέτρεψα σε απλά. Για το Winchester 9410 που δεν παίρνει μάγκνουμ ... Έκοψα τους κάλυκες στα 63,5 mm (2,5 ίντσες) κόντυνα ανάλογα και την τάπα (launching wad του Gualandi) έβαλα ξανά το βλήμα και τα ρέλιασα κανονικά. Αν θυμάμαι καλά μείωσα λίγο και την πυρίτιδα (Tecna) γιατί είχε μεγάλες διακυμάνσεις από φυσίγγι σε φυσίγγι, από 0,80 μέχρι 1,10 gr.
Είχαν επιχαλκωμένο μονόβολο όπως και τα τωρινά Lambro Magnum slug (μάλλον πρόκειται για το ίδιο ακριβώς φυσίγγι) ...
 
Back
Top