Παλιά φυσίγγια

εχω συγκενης απο πολυ παλια στην Αμερικη που τους εχω χαμενους , , οταν δυο αδελφοι του παππου μου πηγε εκει και εμηνε μονιμα , το 1925, αλλα εχουν χαθει οι διευνθυσης , και δεν ξερω ουτε την πολη , το επονυμο ηταν Παυλης ,
 
νομηζω TEO οτι εχω δει ενα βιντεο που κυνηγουσατε με αλλους Ελληνες τρυγονια στην Αμερικη , δεν ξερω εαν εισουν εσυ , η κανω λαθος
Έχω πάει τρεις φορές για τρύγονια στη Αμερική με Έλληνες αυτοί ότι κάνουν το βγάζουν βίντεο μπορεί και να ήμουν αλλά γενηκα κυνηγώ υδρόβια με Αμερικανούς που είμαστε μαζί στην ίδια ετερια και γεμηζουμε και φυσίγγια παρέα όταν υπάρχει χρόνος
 
Έχω πάει τρεις φορές για τρύγονια στη Αμερική με Έλληνες αυτοί ότι κάνουν το βγάζουν βίντεο μπορεί και να ήμουν αλλά γενηκα κυνηγώ υδρόβια με Αμερικανούς που είμαστε μαζί στην ίδια ετερια και γεμηζουμε και φυσίγγια παρέα όταν υπάρχει χρόνος
Ο Νίκος μάλλον εννωει τον ερηκουσιωτη.
Αφασία ο τύπος, topic.
 
0-02-05-d40ec3661cb7e62856e1536e96249c082b27cedfdf60b9f16fde0ff7c88b17a5_fd9fe067.jpg
Αριστερά το παλιό καλό Ariston της Kalco σε Νο7, στον κλασικό και πολύ όμορφο λαδί Cheditte κάλυκα. Με το συγκεκριμένο θήρευσα το πρώτο μου τρυγόνι στις 21/8/2010. Δίπλα ένα NEO VELOX της ίδιας χρονολογίας, κρατημένο από τρυγονοκυνήγι κι αυτό!
Εκείνη την εποχή το Άριστον ήταν απ' τα φθηνά τσιχλοφύσιγγα το αγοράζαμε περίπου προς 5,70 ενώ στο τρυγόνι αγοράζαμε το πιο ακριβό (για τα δεδομένα της εποχής) Βελόξ προς 6,50! Όταν σήμερα και τα δύο κοστίζουν 8 ευρώ και βάλε! (πατήστε στην εικόνα :) )
 
πατήστε πάνω στις εικόνες :)
View attachment 10902View attachment 10903View attachment 10904
το παλιό καλό NSI TORDO No8, λίγο πριν καταργηθεί πριν καμιά δεκαετία περίπου. θεριστής χειμώνα-καλοκαίρι σε τσιχλοκότσυφα-τρυγόνι!
View attachment 10905View attachment 10906
Το καλύτερο φυσιγγακι δεν το άλλαζα ούτε εγώ, αλλά ποτέ δεν κρατήσαμε την συνταγή τού :rolleyes:
 
View attachment 10907
Τρία Άλφα Δορκάς cal20 No7 σε κάλυκα Fiocchi Italy χρονολογίας 1998-99, όταν η Δορκάδα πρόσεχε πολύ τα μικρά διαμετρήματά της!
Με το χαρακτηριστικό "36" στο λογότυπο εκείνης της εποχής, που ποτέ δεν κατάλαβα τι σήμαινε!
Το 36. Κάποια συνεργασία είχε κάνει αν θυμάμαι καλά με την Winchester, δεν το θυμάμαι και καλά,και είχε τους κάλυκες εκτυπώσει και έτσι έμεινε το 36 πάνω, κάπως έτσι.
 
Back
Top