Παλιά φυσίγγια

Μάλλον κάτι τέτοιο Αλέξανδρε ,κάλυκες ,κουτιά αμαρτία να πάνε χαμενα.
Μπορει.....αλλα να ειχε τοσο στοκ:eek:Τα θυμασε Κωνσταντινε στα 36γρ?Τα βαζαμε στο λαγο γιατι
ηταν λιγο ποιο μαλακα απο τα Κοντορ που και αυτα ηταν στα 36.
 
Μπορει.....αλλα να ειχε τοσο στοκ:eek:Τα θυμασε Κωνσταντινε στα 36γρ?Τα βαζαμε στο λαγο γιατι
ηταν λιγο ποιο μαλακα απο τα Κοντορ που και αυτα ηταν στα 36.
Θυμάμαι τις διαφημίσεις του στα περιοδικά και σωστή η παρατήρηση σου για το 36 την ίδια εντύπωση μου είχε κάνει γιατί αυτό το νούμερο δεν συμβάδιζε με τα γραμμάρια . Από δορκα δεν έχω ρίξει πολλά το ντεμι του εποχή 2000 , μερικά traditional 34 γρ που δεν μαρεσαν (που σαι Τάσο ) express 32,34 τα 36γρ δεν τα πρόλαβα. Την τιμητική τους εκείνα τα χρόνια στο κυνηγομαγαζο είχε ο Στόκας και ο τζορνταν φουλ κομπλέ η σειρά τους ,θυμάμαι τα κουτιά του τζορνταν ήταν ακόμα μονοχρωμα με την χρυσή γραμμή και γραματα , του Στοκα ήταν ότι ποιο μοντέρνο και ενημερωτικό τότε εκτός από πατενταδορος ήταν και μετρ της διαφήμισης . Κοντορ αδερφέ μου χε δώσει μερικά ένα παιδί για δοκιμή ,πορτοκαλί μεγάλος παφυλας super fiocchi έριξα ένα δύο με ρεμι 1100 τότε και πάλι την άκουσα δεν τα πήρα ποτέ , αυτός με μια Aries 2 απορώ πως τα ριχνε .
 
Θυμάμαι τις διαφημίσεις του στα περιοδικά και σωστή η παρατήρηση σου για το 36 την ίδια εντύπωση μου είχε κάνει γιατί αυτό το νούμερο δεν συμβάδιζε με τα γραμμάρια . Από δορκα δεν έχω ρίξει πολλά το ντεμι του εποχή 2000 , μερικά traditional 34 γρ που δεν μαρεσαν (που σαι Τάσο ) express 32,34 τα 36γρ δεν τα πρόλαβα. Την τιμητική τους εκείνα τα χρόνια στο κυνηγομαγαζο είχε ο Στόκας και ο τζορνταν φουλ κομπλέ η σειρά τους ,θυμάμαι τα κουτιά του τζορνταν ήταν ακόμα μονοχρωμα με την χρυσή γραμμή και γραματα , του Στοκα ήταν ότι ποιο μοντέρνο και ενημερωτικό τότε εκτός από πατενταδορος ήταν και μετρ της διαφήμισης . Κοντορ αδερφέ μου χε δώσει μερικά ένα παιδί για δοκιμή ,πορτοκαλί μεγάλος παφυλας super fiocchi έριξα ένα δύο με ρεμι 1100 τότε και πάλι την άκουσα δεν τα πήρα ποτέ , αυτός με μια Aries 2 απορώ πως τα ριχνε .
Να το διαβασει αυτο ο Τασος τωρα για τον Στοκα και να εχουμε αλλα.....:D
 
Μιας και είχαμε συζήτηση για τη συλλογή φυσιγγίων με "ΜΙΚΡΕΣ" αλλαγές βρείκα για παράδειγμα το 3ΑΑΑ Διασποράς 32gr το παλιό. Στη φωτό είναι στον παλιό κάλυκα Fiocchi Hellas και στο καψούλι κόκκινο χαρτάκι.
Το βρείκα με τα τατώθει υλικά που βλέπετε.....
Αν και σίγουρα το φυσίγγι θα έχει ξανά ανέβει παλιότερα....Αλλά δν πηράζει.
Ακόμη και το μελάνι στους κάλυκες όσο κι αν το τρίβεις δν βγαίνει εύκολα. (Α' ποιότητα μελανιού)...;)

url=https://postimg.cc/gnZrrpXv]
20190510-231039.jpg
[/url]







Να υποθέσω πως το σημερινό 3ΑΑΑ Διασποράς θα έχει ίσως...
α) Gualandi σταυρωτό διασπορέα με προστατευόμενα πτερύγια....
β) Σίγουρα πυρίτιδα Psb.....
γ) Κάλυκα Cheddite ημιδιάφανο κόκκινο...(σαν το συγκεντρωτικό του).....:)
Με λίγα λόγια το σημερινό κουτί αυτό έχει παραμίνει ίδιο ακριβώς ενώ το φυσίγγι έχει σίγουρα αλλάξει εντελώς.
Mπραβο Κωστα..αρκετα παλιο φυσιγγι το λιγοτερο 25ετιας..
Με τον ιδιο διασπορεα γεμιζε τοτε κ το rottweil διασπορας..
Ήπια ανάκρουση στη βολή για φυσίγγι διασποράς.....
Θυμαμε το 99-00 τα ειχα ριξει με το μονοκαννο δεν καταλαβενα τιποτα..το ιδιο κ πριν 6-7 χρονια που τα εριξα τελευταια φορα..
giovanni κλασσικος σταυρος με πτερυγια ειχαν τοτε κ psb1..οπως κ σημερα..το ιδιο κ το r-plus..
Νομίζω Αλέξη τα κουτιά που αναγράφουν εξωτερικά επάνω στο φυσίγγι το "36" είναι πως παλιότερα έβγαλαν φυσίγγια 36gr σε ακριβώς ίδιο κάλυκα για πολύ μικρό χρονικό διάστημα ή τελικά δν τα έβγαλαν καθόλου στην αγορά και άφησαν ως έχει τη στάμπα...."36"....Για να πω κ την αλήθεια δεν είμαι και 100% σίγουρος....:cool: Αλλά κάτι τέτοιο ισχύει.
Φλεβαρης '80..

Το υψος του μεταλλου κ το γνωστο "36" μας λεει οτι το 3Α ξεκινησε να γεμιζετε στα 36γρ..αρα κ προφανως εμεινε η σταμπα..
Κ για την ιστορια τα υλικα του φυσιγγιου αυτου το 1997 μεσα απο το παλιο κ πολυ καλο Κ+Φ..
Καλυκας fiocchi hellas με μεσης ισχυος καψουλι,psb1( της οποιας η Δορκας ηταν τοτε αποκλειστικος εισαγωγεας)στο 1,90, συγκεντρωτηρας giovanni 20mm,σκαγια 32,5γρ κ κλεισιμο στα 57,5mm..
 
Last edited:
Mπραβο Κωστα..αρκετα παλιο φυσιγγι το λιγοτερο 25ετιας..
Με τον ιδιο διασπορεα γεμιζε τοτε κ το rottweil διασπορας..

Θυμαμε το 99-00 τα ειχα ριξει με το μονοκαννο δεν καταλαβενα τιποτα..το ιδιο κ πριν 6-7 χρονια που τα εριξα τελευταια φορα..
giovanni κλασσικος σταυρος με πτερυγια ειχαν τοτε κ psb1..οπως κ σημερα..το ιδιο κ το r-plus..

Γεναρης '80..

Το υψος του μεταλλου κ το γνωστο "36" μας λεει οτι το 3Α ξεκινησε να γεμιζετε στα 36γρ..αρα κ προφανως εμεινε η σταμπα..
Κ για την ιστορια τα υλικα του φυσιγγιου αυτου το 1997 μεσα απο το παλιο κ πολυ καλο Κ+Φ..
Καλυκας fiocchi hellas με μεσης ισχυος καψουλι,psb1( της οποιας η Δορκας ηταν τοτε αποκλειστικος εισαγωγεας)στο 1,90, συγκεντρωτηρας giovanni 20mm,σκαγια 32,5γρ κ κλεισιμο στα 57,5mm..
τα θυμαμε , τα γεμηζαν σε καλυκα και καψουλι γουιτζιστερ
 
Mπραβο Κωστα..αρκετα παλιο φυσιγγι το λιγοτερο 25ετιας..
Με τον ιδιο διασπορεα γεμιζε τοτε κ το rottweil διασπορας..

Θυμαμε το 99-00 τα ειχα ριξει με το μονοκαννο δεν καταλαβενα τιποτα..το ιδιο κ πριν 6-7 χρονια που τα εριξα τελευταια φορα..
giovanni κλασσικος σταυρος με πτερυγια ειχαν τοτε κ psb1..οπως κ σημερα..το ιδιο κ το r-plus..

Φλεβαρης '80..

Το υψος του μεταλλου κ το γνωστο "36" μας λεει οτι το 3Α ξεκινησε να γεμιζετε στα 36γρ..αρα κ προφανως εμεινε η σταμπα..
Κ για την ιστορια τα υλικα του φυσιγγιου αυτου το 1997 μεσα απο το παλιο κ πολυ καλο Κ+Φ..
Καλυκας fiocchi hellas με μεσης ισχυος καψουλι,psb1( της οποιας η Δορκας ηταν τοτε αποκλειστικος εισαγωγεας)στο 1,90, συγκεντρωτηρας giovanni 20mm,σκαγια 32,5γρ κ κλεισιμο στα 57,5mm..
Σωστος ο Κωστης;)
Η διαφημιση ειναι καλτ τελειως:Dοπως η εποχη εκεινη....
 
Αφού πιάσατε τα ΔΟΡΚΑΣ να βάλω κι εγώ ένα ROTTWEIL ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ που έσφαξα προ καιρού. είναι αρκετά παλιό αλλά δεν ξέρω από πότε. Μου τα είχε δώσει ο γαμπρός μου μαζί με διάφορα άλλα φυσίγγια, που τα είχε ο πατέρας του. Ο οποίος πέθανε πριν 14 χρόνια, είχε σταματήσει και καμιά 10αριά χρόνια να κυνηγά, οπότε υπολογίζω να είναι τουλάχιστον 25ετίας ...
IMG-20190409-191334.jpg
IMG-20190409-192113.jpg
IMG-20190409-193150.jpg
IMG-20190409-193319.jpg
IMG-20190409-193520.jpg

Αυτό το διασπορέα δε θυμάμαι να τον έχω ξαναδεί ... Η μπαρούτη πιστεύω είναι PSB1 και το καψούλι μάλλον το Sinoxid, όπως γράφει (δεν το γνωρίζω) ... ????
Όσο για τα σκάγια, δε θα τα έλεγα 6αρια ... Όπως συνήθως συνέβαινε σε όλα τα φυσίγγια του Δορκά, είναι σχεδόν ένα νούμερο μικρότερα ...
100 σκάγια / 8,84 γρ. = 11,3 σκάγια/γρ. ... Δηλαδή στην ουσία είναι 7αρια - με διάμετρο ~2,5 χιλ. ;)
IMG-20190409-194948.jpg

.................................
 
Αφού πιάσατε τα ΔΟΡΚΑΣ να βάλω κι εγώ ένα ROTTWEIL ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ που έσφαξα προ καιρού. είναι αρκετά παλιό αλλά δεν ξέρω από πότε. Μου τα είχε δώσει ο γαμπρός μου μαζί με διάφορα άλλα φυσίγγια, που τα είχε ο πατέρας του. Ο οποίος πέθανε πριν 14 χρόνια, είχε σταματήσει και καμιά 10αριά χρόνια να κυνηγά, οπότε υπολογίζω να είναι τουλάχιστον 25ετίας ...
IMG-20190409-191334.jpg
IMG-20190409-192113.jpg
IMG-20190409-193150.jpg
IMG-20190409-193319.jpg
IMG-20190409-193520.jpg

Αυτό το διασπορέα δε θυμάμαι να τον έχω ξαναδεί ... Η μπαρούτη πιστεύω είναι PSB1 και το καψούλι μάλλον το Sinoxid, όπως γράφει (δεν το γνωρίζω) ... ????
Όσο για τα σκάγια, δε θα τα έλεγα 6αρια ... Όπως συνήθως συνέβαινε σε όλα τα φυσίγγια του Δορκά, είναι σχεδόν ένα νούμερο μικρότερα ...
100 σκάγια / 8,84 γρ. = 11,3 σκάγια/γρ. ... Δηλαδή στην ουσία είναι 7αρια - με διάμετρο ~2,5 χιλ. ;)
IMG-20190409-194948.jpg

.................................
Στελιο το 1,99Χ32+ πως το βρισκεις?
 
Αφού πιάσατε τα ΔΟΡΚΑΣ να βάλω κι εγώ ένα ROTTWEIL ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ που έσφαξα προ καιρού. είναι αρκετά παλιό αλλά δεν ξέρω από πότε. Μου τα είχε δώσει ο γαμπρός μου μαζί με διάφορα άλλα φυσίγγια, που τα είχε ο πατέρας του. Ο οποίος πέθανε πριν 14 χρόνια, είχε σταματήσει και καμιά 10αριά χρόνια να κυνηγά, οπότε υπολογίζω να είναι τουλάχιστον 25ετίας ...
IMG-20190409-191334.jpg
IMG-20190409-192113.jpg
IMG-20190409-193150.jpg
IMG-20190409-193319.jpg
IMG-20190409-193520.jpg

Αυτό το διασπορέα δε θυμάμαι να τον έχω ξαναδεί ... Η μπαρούτη πιστεύω είναι PSB1 και το καψούλι μάλλον το Sinoxid, όπως γράφει (δεν το γνωρίζω) ... ????
Όσο για τα σκάγια, δε θα τα έλεγα 6αρια ... Όπως συνήθως συνέβαινε σε όλα τα φυσίγγια του Δορκά, είναι σχεδόν ένα νούμερο μικρότερα ...
100 σκάγια / 8,84 γρ. = 11,3 σκάγια/γρ. ... Δηλαδή στην ουσία είναι 7αρια - με διάμετρο ~2,5 χιλ. ;)
IMG-20190409-194948.jpg

.................................
1984 με 1986 πρεπει να ειναι , ετσυ τα εβγαζε τοτε , μετα τα σταματησε τα διασπορας , και καπια στιγμη τα εβγαλε ρελιαστα διασπορας ροτβαι , που παλυ τα σταματησε , και εβγαζε μεχρη νομηζω το 2000 μονο τα διασπορας 3 αλφα
 
Στελιο το 1,99Χ32+ πως το βρισκεις?
Δυναμίτης !!!! .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic. .yelling.
... αλλά βέβαια δεν το έχω ρίξει, οπότε δεν έχω άποψη. Ούτε έχω ιδέα για τις δοσολογίες των πυρίτιδων εκείνης της εποχής, και για την ισχύ του καψουλιού ... ;)
think
 
Δυναμίτης !!!! .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic. .yelling.
... αλλά βέβαια δεν το έχω ρίξει, οπότε δεν έχω άποψη. Ούτε έχω ιδέα για τις δοσολογίες των πυρίτιδων εκείνης της εποχής, και για την ισχύ του καψουλιού ... ;)
think
2γρ PSB1Χ32γρ με πλαστικο συγκεντρωτηρα και πατημενο τσιτα πρεπει να ειναι φουρνελο σκετο.sarcastic.
 
Αφού έχουμε πει πως οι ισπανικές δν σηκώνουν πιέσεις........yelling..sarcastic.
Γεμίζουμε ανοικτά........sarcastic.
Ναι οι Ισπανικες ειναι μαλακες σαν αεροβολα:DΤωρα που θα κατεβω Αστρος θα φερω 5-6 φυσιγγια Scorpion 25ετιας.....
Ενα απο αυτα που φαινεται κιολας πρεπει να εχει πυριτιδα 2,70-3γρ!Ευτυχως που μου εκοψε πιτσιρικας και δεν το εβαλα
στο δικανο γιατι τωρα θα επαιζα βιολι με ενα χερι στα φαναρια.sarcastic.
 
2γρ PSB1Χ32γρ με πλαστικο συγκεντρωτηρα και πατημενο τσιτα πρεπει να ειναι φουρνελο σκετο.sarcastic.
οι παλιοι θελαν αντρικες τουφεκιες , ειχαν αυτη την νοωτροποια , για να κοβουν ελεγαν μακρια , γιαυτο τα περησοτερα δικανα κουναγαν σαν κουδουνηστρες, και τα περησοτερα ηταν φουλ τσοκ και εξτρα φουλ ,
 
Ναι οι Ισπανικες ειναι μαλακες σαν αεροβολα:DΤωρα που θα κατεβω Αστρος θα φερω 5-6 φυσιγγια Scorpion 25ετιας.....
Ενα απο αυτα που φαινεται κιολας πρεπει να εχει πυριτιδα 2,70-3γρ!Ευτυχως που μου εκοψε πιτσιρικας και δεν το εβαλα
στο δικανο γιατι τωρα θα επαιζα βιολι με ενα χερι στα φαναρια.sarcastic.
.very funny..very funny..very funny..very funny..very funny..very funny..very funny.
 
2γρ PSB1Χ32γρ με πλαστικο συγκεντρωτηρα και πατημενο τσιτα πρεπει να ειναι φουρνελο σκετο.sarcastic.
Ειναι αυτο που λεει ο Στελιος παραπανω..
Αν δεν ξερουμε της δοσολογιες της ταδε πυριτιδας εκεινη την εποχη δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια..
Παντως η δοσολογια του 3Α που αναφερω πιο πανω εδωσε μεση πιεση 552,5 bar,ελαχιστη 541 κ μεγιστη 571...
Και η δοσολογια του 3Α τον Νοεμβρη του 2000..
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=765
Αρα συμφωνα με τα παραπανω οι δοσεις της psb1 εκεινες της εποχες ηταν απολυτως φυσιολογικες..
 
πιτσιρικας που γεμηζα το 1984 , χωρης να μου δηξει κανενας πως γεμηζουν με το σωστο τροπο , μια και δεν ηξερε και κανενας να γεμηζει σωστα , και οι περισοτεροι εφτιαχναν κατωτερα φυσιγγια απο τα εργοστασιακα , οπως και εγω , που αναγκαστηκα να τα παρατησω , μεχρη το 2004 επερνα μονο ετοιμα , με καπια μικρα διαστηματα που ξαναπροσπαθησα να φτιαξω , αλλα ηταν η εποχη που ειχαν ανακατευτη στα μαγαζια παλια και συχρονα υλικα , οποτε ποτε εβαζα με παλια καψουλια 6,45 , φερμε , συχρονη πυρητηδα , και ποτε εβαζα συχρονα καψουλια με παλια πυρητηδα , ποτε ταπες , ποτε συγκερωτηρας , ενας αχταρμας , και κανενας δεν ηξερε ουτε απο τους παλιους τι συμβενη και δεν αποδηδουν τα φυσιγγια , εκανα την εξης χαζομαρα , ειχα παρει μπαρουτι ροτβαι , και εγραφε πανω την δοσολογια 2,05 χ36 , και εγω απο βιασηνη μπερδευτηκα , και εβαλα 2,500 χ36 , και οταν την ερηξα με το ρωσηκο δυκανο του πατερα μου σε τενεκε , αντηλαλησε ο τοπος ολος , ο γειτονας τρομαξε που νομηζε οτι επεσε δυναμητης ,και ευτηχος που δεν επαθε τιποτα ουτε εγω ουτε το οπλο , και μου εκανε εντηποση οτι στον τενεκε που ηταν στα 25 μετρα δεν υπηρχε κανενα σκαγι , φενετε ελιοσαν απο την πολυ πιεση , ειχα φτιαξη γωτω στα 10 φυσιγγια , που πηγα μετα αμεσως και τα αδειασα περνοντας τα υλικα
 
Last edited by a moderator:
Ειναι αυτο που λεει ο Στελιος παραπανω..
Αν δεν ξερουμε της δοσολογιες της ταδε πυριτιδας εκεινη την εποχη δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια..
Παντως η δοσολογια του 3Α που αναφερω πιο πανω εδωσε μεση πιεση 552,5 bar,ελαχιστη 541 κ μεγιστη 571...
Και η δοσολογια του 3Α τον Νοεμβρη του 2000..
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=765
Αρα συμφωνα με τα παραπανω οι δοσεις της psb1 εκεινες της εποχες ηταν απολυτως φυσιολογικες..
Kανεις δεν ξερει τι γινοτανε τοτε με τις πυριτιδες,ειναι το ιδιο και με την Soκol που λεγαμε οτι την βρισκαμε 2,20-2,40.
 
Αν παρουμε δυο πυριτιδες ιδιας μαρκας σημερινες κ παλιες θα δουμε οτι η παλια εχει παντα αυξημενη δοσολογια στα ιδια γραμμαρια σε σχεση με την σημερινη..
Η διαφορες ειναι σε βαθμο που.... τρομαζουν.....
Για αυτο κ δεν πρεπει να ανυσηχουμε αν ανοιξουμε καποιο παλιο φυσιγγι κ μας φανει τσιμπημενη η πυριτιδα..δεν εχουν καμια σχεση οι δοσολογιες του χτες με του σημερα...
 
Back
Top