Παλιά φυσίγγια

Από τα φυσίγγια που υπάρχουν τωρα στην αγορά πως θα ξεχωρίζατε κάποιο για να το βάλετε στη συλλογή σας ώστε σε λίγα χρόνια να γίνουν και αυτά «παλιά»;
Για εμάς τους Έλληνες που ασχολούμαστε με την συλλογή κάποια ελληνικής παραγωγής με κάποια πρωτοποριακή πατέντα π.χ όπως του ΣΤΟΚΑ πρέπει να τα κρατάμε Εγώ προσωπικά μαζεύω γενικά δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση τώρα από τα σημερινά έχω κρατήσει 5 6 εταιρείες απλά κ μόνο για τη είναι ελληνικά.
 
Από τα φυσίγγια που υπάρχουν τωρα στην αγορά πως θα ξεχωρίζατε κάποιο για να το βάλετε στη συλλογή σας ώστε σε λίγα χρόνια να γίνουν και αυτά «παλιά»;
Τα σκοπευτικα της λαμπρό Βασίλη το 5% είχε βγάλει μια παρτίδα σε άσπρο κάλυκα με την ελληνική σημαία και το όνομα το μιτα πάνω για την Ολυμπιάδα του ΡΙΟ το 2016!! Σπανια να τα βρεις και σε λίγα χρόνια ίσως έχουν κάποια αξία..
 
Τα σκοπευτικα της λαμπρό Βασίλη το 5% είχε βγάλει μια παρτίδα σε άσπρο κάλυκα με την ελληνική σημαία και το όνομα το μιτα πάνω για την Ολυμπιάδα του ΡΙΟ το 2016!! Σπανια να τα βρεις και σε λίγα χρόνια ίσως έχουν κάποια αξία..
Άσπρα ασημομπαφιλα τελιος σηνδιασμος
 
Τα σκοπευτικα της λαμπρό Βασίλη το 5% είχε βγάλει μια παρτίδα σε άσπρο κάλυκα με την ελληνική σημαία και το όνομα το μιτα πάνω για την Ολυμπιάδα του ΡΙΟ το 2016!! Σπανια να τα βρεις και σε λίγα χρόνια ίσως έχουν κάποια αξία..
Από τώρα έχουν αξία Γιώργο.....Λευκός κάλυκας και nickel μέταλλο θυμίζουν τα Bornaghi FTB 38gr......
 
Οτιδηποτε φυσιγγι σταματησει να παραγεται..
καποια φυσιγγια που ειναι γνωστα για τις συχνες αλλαγες τους πχ της nsi..
καποια ανανεωση στα κουτια των φυσιγγιων οπως πχ τα j&b..
καποιες αλλαγες στο χρωμα του καλυκα η στο υψος του μεταλλου εφοσον μιλαμε για το ιδιο φυσιγγι..
Ακομα κ καποια μικρη αλλαγη στο τυπωμα του φυσιγγιου,κ η παραμικρη λεπτομερεια μπορει να μετρησει..
Ολα αυτα βεβαια για αυτους που μαζευουν τα παντα κ για το πολυ μακρινο μελλον..
καποιους αλλους βεβαια κατι τετοια τους αφηνουν αδιαφορους κ στοχευουν σε πιο παλια κ σπανια κομματια..γιατι οτιδηποτε ειναι παλιο δεν γινεται αυτοματα κ συλλεκτικο..
Εξαρτατε κ απο την ποσοτητα την οποια υπαρχει κ κ απο την δυσκολια της ευρεσης του..
 
Οτιδηποτε φυσιγγι σταματησει να παραγεται..
καποια φυσιγγια που ειναι γνωστα για τις συχνες αλλαγες τους πχ της nsi..
καποια ανανεωση στα κουτια των φυσιγγιων οπως πχ τα j&b..
καποιες αλλαγες στο χρωμα του καλυκα η στο υψος του μεταλλου εφοσον μιλαμε για το ιδιο φυσιγγι..
Ακομα κ καποια μικρη αλλαγη στο τυπωμα του φυσιγγιου,κ η παραμικρη λεπτομερεια μπορει να μετρησει..
Ολα αυτα βεβαια για αυτους που μαζευουν τα παντα κ για το πολυ μακρινο μελλον..
καποιους αλλους βεβαια κατι τετοια τους αφηνουν αδιαφορους κ στοχευουν σε πιο παλια κ σπανια κομματια..γιατι οτιδηποτε ειναι παλιο δεν γινεται αυτοματα κ συλλεκτικο..
Εξαρτατε κ απο την ποσοτητα την οποια υπαρχει κ κ απο την δυσκολια της ευρεσης του..
.shake hands..shake hands. Σωστός ο συλλέκτης...
Π.χ. η NSI με τις κασετίνες της που αναφέρεται σε ξεχωριστά θηράματα θα είναι μια καλή σειρά συλλογής.....όπως τα Rottweil,FOB,B&P κ.α....

Κάτι ελληνικό προς συλλογή για παράδειγμα θα ήταν και το Lambro Anniversario 32gr ή το Feels Right 32gr (by Franchi) κι ας ήταν στην ουσία το ίδιο φυσίγγι.......;)
 
Στην ουσια φυσιγγια περιορισμενης παραγωγης ή και επετειακα. Προφανως ομως και κανονικης παραγωγης εφοσον για καποιο λογο βγαινουν χρονια σε ιδια χαρακτηριστικα, ομως λογοι ανωτερας βιας επιβαλλουν την αλλαγη ενος σημαντικου συστατικου, πχ ελλειψη καλυκων για το Lambro Tordo και παραγωγη του σε καλυκα διαφανο πχ
 
Στην ουσια φυσιγγια περιορισμενης παραγωγης ή και επετειακα. Προφανως ομως και κανονικης παραγωγης εφοσον για καποιο λογο βγαινουν χρονια σε ιδια χαρακτηριστικα, ομως λογοι ανωτερας βιας επιβαλλουν την αλλαγη ενος σημαντικου συστατικου, πχ ελλειψη καλυκων για το Lambro Tordo και παραγωγη του σε καλυκα διαφανο πχ
Μπράβο.....Αυτό ακριβώς. Τα φυσίγγια που έστω κ τα κουτιά τους αλλάζουν τύπωμα κάθε 10 χρόνια M.O.....
 
Last edited:
Μιας και είχαμε συζήτηση για τη συλλογή φυσιγγίων με "ΜΙΚΡΕΣ" αλλαγές βρείκα για παράδειγμα το 3ΑΑΑ Διασποράς 32gr το παλιό. Στη φωτό είναι στον παλιό κάλυκα Fiocchi Hellas και στο καψούλι κόκκινο χαρτάκι.
Το βρείκα με τα κατώθει υλικά που βλέπετε.....
Αν και σίγουρα το φυσίγγι θα έχει ξανά ανέβει παλιότερα....Αλλά δν πηράζει.
Ακόμη και το μελάνι στους κάλυκες όσο κι αν το τρίβεις δν βγαίνει εύκολα. (Α' ποιότητα μελανιού)...;)

url=https://postimg.cc/gnZrrpXv]
20190510-231039.jpg
[/url]







Να υποθέσω πως το σημερινό 3ΑΑΑ Διασποράς θα έχει ίσως...
α) Gualandi σταυρωτό διασπορέα με προστατευόμενα πτερύγια....
β) Σίγουρα πυρίτιδα Psb.....
γ) Κάλυκα Cheddite ημιδιάφανο κόκκινο...(σαν το συγκεντρωτικό του).....:)
Με λίγα λόγια το σημερινό κουτί αυτό έχει παραμίνει ίδιο ακριβώς ενώ το φυσίγγι έχει σίγουρα αλλάξει εντελώς.
 
Last edited:
Μιας και είχαμε συζήτηση για τη συλλογή φυσιγγίων με "ΜΙΚΡΕΣ" αλλαγές βρείκα για παράδειγμα το 3ΑΑΑ Διασποράς 32gr το παλιό. Στη φωτό είναι στον παλιό κάλυκα Fiocchi Hellas και στο καψούλι κόκκινο χαρτάκι.
Το βρείκα με τα τατώθει υλικά που βλέπετε.....
Αν και σίγουρα το φυσίγγι το έχει ξαχά ανέβει παλιότερα....Αλλά δν πηράζει.
Ακόμη και το μελάνι στους κάλυκες όσο κι αν το τρίβεις δν βγαίνει εύκολα. (Α' ποιότητα μελανιού)...;)

url=https://postimg.cc/gnZrrpXv]
20190510-231039.jpg
[/url]







Να υποθέσω πως το σημερινό 3ΑΑΑ Διασποράς θα έχει ίσως...
α) Gualandi σταυρωτό διασπορέα με προστατευόμενα πτερύγια....
β) Σίγουρα πυρίτιδα Psb.....
γ) Κάλυκα Cheddite ημιδιάφανο κόκκινο...(σαν το συγκεντρωτικό του).....:)
Με λίγα λόγια το σημερινό κουτί αυτό έχει παραμίνει ίδιο ακριβώς ενώ το φυσίγγι έχει σίγουρα αλλάξει εντελώς.
Αμα μου πεις γιατι το φυσιγγι γραφει 36 ενω ειναι 32,5γρ θα σε παραδεχτω!!!
 
Μιας και είχαμε συζήτηση για τη συλλογή φυσιγγίων με "ΜΙΚΡΕΣ" αλλαγές βρείκα για παράδειγμα το 3ΑΑΑ Διασποράς 32gr το παλιό. Στη φωτό είναι στον παλιό κάλυκα Fiocchi Hellas και στο καψούλι κόκκινο χαρτάκι.
Το βρείκα με τα τατώθει υλικά που βλέπετε.....
Αν και σίγουρα το φυσίγγι θα έχει ξανά ανέβει παλιότερα....Αλλά δν πηράζει.
Ακόμη και το μελάνι στους κάλυκες όσο κι αν το τρίβεις δν βγαίνει εύκολα. (Α' ποιότητα μελανιού)...;)

url=https://postimg.cc/gnZrrpXv]
20190510-231039.jpg
[/url]







Να υποθέσω πως το σημερινό 3ΑΑΑ Διασποράς θα έχει ίσως...
α) Gualandi σταυρωτό διασπορέα με προστατευόμενα πτερύγια....
β) Σίγουρα πυρίτιδα Psb.....
γ) Κάλυκα Cheddite ημιδιάφανο κόκκινο...(σαν το συγκεντρωτικό του).....:)
Με λίγα λόγια το σημερινό κουτί αυτό έχει παραμίνει ίδιο ακριβώς ενώ το φυσίγγι έχει σίγουρα αλλάξει εντελώς.
Πρώτη φορα τον βλέπω αυτό το διασπορεα! Ωραιος!!!
 
Αμα μου πεις γιατι το φυσιγγι γραφει 36 ενω ειναι 32,5γρ θα σε παραδεχτω!!!
Νομίζω Αλέξη τα κουτιά που αναγράφουν εξωτερικά επάνω στο φυσίγγι το "36" είναι πως παλιότερα έβγαλαν φυσίγγια 36gr σε ακριβώς ίδιο κάλυκα για πολύ μικρό χρονικό διάστημα ή τελικά δν τα έβγαλαν καθόλου στην αγορά και άφησαν ως έχει τη στάμπα...."36"....Για να πω κ την αλήθεια δεν είμαι και 100% σίγουρος....:cool: Αλλά κάτι τέτοιο ισχύει.
 
Νομίζω Αλέξη τα κουτιά που αναγράφουν εξωτερικά επάνω στο φυσίγγι το "36" είναι πως παλιότερα έβγαλαν φυσίγγια 36gr σε ακριβώς ίδιο κάλυκα για πολύ μικρό χρονικό διάστημα ή τελικά δν τα έβγαλαν καθόλου στην αγορά και άφησαν ως έχει τη στάμπα...."36"....Για να πω κ την αλήθεια δεν είμαι και 100% σίγουρος....:cool: Αλλά κάτι τέτοιο ισχύει.
Ποτε δεν καταλαβα......
 
Εσύ γνωρίζεις κάτι για αυτό Αλέξη...;
Για τη στάμπα....36...think
Το 1996 θυμαμαι που κραταγα στα χερια μου 4αρια σε κυνηγι λαγου στα 36γρ.
Μετα δεν τα ξαναβρηκα ποτε!Να ειχε προλαβει ο μαγκας και να ειχε τυπωσει
χιλιαδες καλυκες με 36?Λυπηθηκε τα λευτα για αλλαγη μητρας?Δεν καταλαβα!
 
Το 1996 θυμαμαι που κραταγα στα χερια μου 4αρια σε κυνηγι λαγου στα 36γρ.
Μετα δεν τα ξαναβρηκα ποτε!Να ειχε προλαβει ο μαγκας και να ειχε τυπωσει
χιλιαδες καλυκες με 36?Λυπηθηκε τα λευτα για αλλαγη μητρας?Δεν καταλαβα!
Μάλλον κάτι τέτοιο Αλέξανδρε ,κάλυκες ,κουτιά αμαρτία να πάνε χαμενα.
 
Το 1996 θυμαμαι που κραταγα στα χερια μου 4αρια σε κυνηγι λαγου στα 36γρ.
Μετα δεν τα ξαναβρηκα ποτε!Να ειχε προλαβει ο μαγκας και να ειχε τυπωσει
χιλιαδες καλυκες με 36?Λυπηθηκε τα λευτα για αλλαγη μητρας?Δεν καταλαβα!
Αρά καλά θυμάμαι.. Τα κυκλοφόρησε λίγο....Ίσως να μη τον σύμφερε οικονομικά τότε το....Δν ξέρω....Ίσως βασίστηκε στη διατήρηση των παραδοσιακών χαμηλών γομώσεων (33gr) λόγω συχνώτερης χρήσης τους και λόγο πιο πολλών παλαιών όπλων για λόγους ασφαλείας....(λέω τη βλακεία μου)....εξάλλου γιατί να τα πετούσε;;;; Κρίμα θα ήταν.
Πάντως κακός που δν το συνέχεισε γιατί ίσως να έκανε πολύ καλή σταδιοδρομία σαν φυσίγγι......

Γνωρίζει κάποιος μάρκα πυρίτιδας και διασπορέα του 3ΑΑΑ στις πιο πίσω φωτογραφίες...;;;
 
Back
Top