Παλιά φυσίγγια

Γνωρίζει κανείς πότε γέμιζε σε fiocchi κάλυκες;
Σιγουρα απο την δεκαετία του '80.
https://imgur.com/a/uU1MP Μερικά απο Maionchi κ Στόκα..
Το s32 με το 8αρι μέταλλο κάτω αριστερά στην φωτο ήταν μεγάλος τσιχλοθανατος το έριχνα σε ν10,με γύρισες αρκετά χρόνια πίσω,ήμουν νέος και γέρασα γαμω την τύχη μου...sarcastic.
 
Χθές μου έδωσε ο Μύρος,ένα Lambro tordo (λίγο...ταλαιπωρημένο) το οποίο όμως έλειπε απ τη συλλογή μου,μιας κ με κάλυκα fiocchi δεν το είχα ξαναπετύχει..Ευχαριστώ φίλε!! Κ για τα AZ! Γνωρίζει κανείς πότε γέμιζε σε fiocchi κάλυκες; Ως τώρα είχα δει lambro italy,lambro france,nobel sport,είχα δει κ σε super fiocchi ένα lambro μπλε του Τάσου αν θυμάμαι καλά..https://imgur.com/a/xCOii

https://imgur.com/a/Hi4qy Όσοι έχετε κάτι που δεν έχω ξηλωθείτε ε!! .pray to God. Πχ κανένα euromix ή τα παραπάνω αλλά σε άλλο κάλυκα..
Δες αυτά, νομίζω ότι τα έχω ξαναβάλει ... αν σε ενδιαφέρει κανένα πες μου.
IMG_20170710_224954.jpg

------------------------------------------------------------------------------
IMG_20170710_231800.jpg
IMG_20170710_231725.jpg

-------------------------------------------------------------------------------------
IMG_20170710_225646.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------
Κι ένα άσχετο ... :)
IMG_20170710_231544.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------
Για τις χρονολογίες που ρωτάς, εγώ δεν έχω ιδέα ... Εκείνες τις εποχές, από του Λάμπρου μόνο 16άρια έριχνα (πράσινα),
IMG_20171113_221319.jpg
IMG_20171113_221654.jpg

από τα οποία δυστυχώς δεν έχω κρατήσει γεμάτο κανένα !!! :(.hit.
 
Δες αυτά, νομίζω ότι τα έχω ξαναβάλει ... αν σε ενδιαφέρει κανένα πες μου.
IMG_20170710_224954.jpg

------------------------------------------------------------------------------
IMG_20170710_231800.jpg
IMG_20170710_231725.jpg

-------------------------------------------------------------------------------------
IMG_20170710_225646.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------
Κι ένα άσχετο ... :)
IMG_20170710_231544.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------
Για τις χρονολογίες που ρωτάς, εγώ δεν έχω ιδέα ... Εκείνες τις εποχές, από του Λάμπρου μόνο 16άρια έριχνα (πράσινα),
IMG_20171113_221319.jpg
IMG_20171113_221654.jpg

από τα οποία δυστυχώς δεν έχω κρατήσει γεμάτο κανένα !!! :(.hit.
Στέλιο ό,τι έχεις ευχαρίστηση φίλε!! Reserve!!! χα χα!! Όταν τα είδα έπρεπε να δείς τα μάτια μου..έκαναν σα τον κουλοχέρη όταν βγάζει το $$$ !! Με τέτοια headstamp δεν έχω κανένα..μόνο τα rottweil νομίζω έχω,αν κ αυτά είχαν βγεί με 100 γραμματοσειρές και μπογιές γραμμάτων.Το ένα το έπιανες κ ξεφτούσε η μπογιά αμέσως,το άλλο έγραφε με μικρή γραφή το νούμερο,το άλλο με μεγάλη κτλ.
 
Ρε συ Στέλιο δεν το περίμενα ότι θα έχεις το πορτοκαλί με το 645...pray to God.
Αυτό σκεφτόμουν πριν λίγο,αν θες το πιστεύεις!και ξαφνικά το βλέπω μπροστά μου!
Επίσης έβγαζε με 645 και σε сal16 πάλι πορτοκαλι..

Στέλιο ό,τι έχεις ευχαρίστηση φίλε!! Reserve!!! χα χα!! Όταν τα είδα έπρεπε να δείς τα μάτια μου..έκαναν σα τον κουλοχέρη όταν βγάζει το $$$ !! Με τέτοια headstamp δεν έχω κανένα..μόνο τα rottweil νομίζω έχω,αν κ αυτά είχαν βγεί με 100 γραμματοσειρές και μπογιές γραμμάτων.Το ένα το έπιανες κ ξεφτούσε η μπογιά αμέσως,το άλλο έγραφε με μικρή γραφή το νούμερο,το άλλο με μεγάλη κτλ.
Στείλτε διευθύνσεις (π.μ.) ... δεν είναι πολλά, αλλά κάτι θα γίνει ... ;)
ΕΛΤΑ COURIER σας βολεύει ;;; - Γιατί βολεύει εμένα !!! .sarcastic.
 
Θυμάμαι είχε euromix σε μαύρο κάλυκα

Θυμάμαι έβγαινε σε μαύρο κάλυκα με χαμηλό μέταλλο κ κίτρινα ή και άσπρα γράμματα.Ψάξε φίλε,σώσε με!! Χα χα!!

https://imgur.com/a/uU1MP Μερικά απο Maionchi κ Στόκα..

Σιγουρα απο την δεκαετία του '80.

Το s32 με το 8αρι μέταλλο κάτω αριστερά στην φωτο ήταν μεγάλος τσιχλοθανατος το έριχνα σε ν10,με γύρισες αρκετά χρόνια πίσω,ήμουν νέος και γέρασα γαμω την τύχη μου...sarcastic.
Μπράβο Χάρη η ιστορία του ελληνικού φυσιγγιου ζωντανή, τα euromix τα είχα προλάβει σε μαύρο καλυκα 8αρι με κίτρινα γράμματα πολύ καλό φυσιγγι τα είχα ρίξει στο νησί περπατητο και στη Ρόδο σε καρτέρι με αρκετό κρύο θυμάμαι και δούλευαν άψογα.
Τάσο και μένα φιλαράκι 1,200δρχ θυμάμαι τότε μαζί με το μονοκανο είχα πάρει δύο κουτάκια τότε φυσιγγαρες ακόμα και το κουτί τους ήταν ότι ομορφότερο έχω δει μέχρι τώρα.
 
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους προσφέρθηκαν να με βοηθήσουν στη συλλογή κυνηγετικών φυσιγγίων που κάνω κ ιδιαίτερα το φίλο Γίαννη (Gagarin),το Στέλιο απ τα Χανιά (ΣΤΕΛΙΟΣ) κ τους άλλους 2 Χανιώτες που εκκρεμούν,ξέρουν αυτοί!! Απο χθές καμαρώνω τα νέα μέλη της οικογένειας των φυσιγγίων που έχω στην κατοχή μου.Κάποιοι (οι περισσότεροι) λένε όλα τα φυσίγγια τα ίδια είναι,κάποιοι άλλοι τα διαχωρίζουν με τις πυρίτιδες,τα βλητικά χαρακτηριστικά κτλ.Οι πρώτοι,όπως κ οι δεύτεροι δε θα είχαν θέμα στο να ρίξουν ένα φυσίγγι 30 χρόνων,αν είναι σε καλή κατάσταση.Εμείς σ αυτήν εδώ την ενότητα είμαστε (εκτός απο για δέσιμο :D) δεμένοι με την ιστορία κ τη διαφορετικότητα του κάθε φυσιγγίου.Ας είναι κάποιο κοινό κ οχι το super συλλεκτικό.πχ το lambro export που μου δωσε ο Στέλιος,ήταν το πρώτο φυσίγγι που έριξα (με την επίβλεψη κ τη ... στήριξη του πατέρα μου) πριν 24 χρόνια περίπου.. πως θα μπορούσε να λείπει απ τη συλλογή;; Και πάλι ευχαριστώ παιδια!!
 
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους προσφέρθηκαν να με βοηθήσουν στη συλλογή κυνηγετικών φυσιγγίων που κάνω κ ιδιαίτερα το φίλο Γίαννη (Gagarin),το Στέλιο απ τα Χανιά (ΣΤΕΛΙΟΣ) κ τους άλλους 2 Χανιώτες που εκκρεμούν,ξέρουν αυτοί!! Απο χθές καμαρώνω τα νέα μέλη της οικογένειας των φυσιγγίων που έχω στην κατοχή μου.Κάποιοι (οι περισσότεροι) λένε όλα τα φυσίγγια τα ίδια είναι,κάποιοι άλλοι τα διαχωρίζουν με τις πυρίτιδες,τα βλητικά χαρακτηριστικά κτλ.Οι πρώτοι,όπως κ οι δεύτεροι δε θα είχαν θέμα στο να ρίξουν ένα φυσίγγι 30 χρόνων,αν είναι σε καλή κατάσταση.Εμείς σ αυτήν εδώ την ενότητα είμαστε (εκτός απο για δέσιμο :D) δεμένοι με την ιστορία κ τη διαφορετικότητα του κάθε φυσιγγίου.Ας είναι κάποιο κοινό κ οχι το super συλλεκτικό.πχ το lambro export που μου δωσε ο Στέλιος,ήταν το πρώτο φυσίγγι που έριξα (με την επίβλεψη κ τη ... στήριξη του πατέρα μου) πριν 24 χρόνια περίπου.. πως θα μπορούσε να λείπει απ τη συλλογή;; Και πάλι ευχαριστώ παιδια!!
μπραβο σου φιλε ετσι ειναι ακριβως οπως τα λες , για αλλους ειναι σκουπιδια και για αλλους χρυσος
 
Back
Top