Παλιά φυσίγγια

Δικιο έχετε τώρα το πρόσεξα.Οντως το βαλιτσακι έχει μπεκατσοφυσιγγα..
Το ξαναλέω είστε νοικοκυρης!!Τα μαγιονκι αυτά από Ελλάδα τα είχατε αγοράσει?Ποτέ μα ποτέ δεν τα έχω ξαναδει...ούτε και στο ίντερνετ σε διαφορες φωτο με παλιά φυσίγγια μαγιονκι..
Ναι ήταν μια σπάνια εισαγωγή.
 
Τάσο τι λένε αυτά τα μπεκατσοφυσιγγα 34 γρ της maionchi, είναι συλλεκτικά η να τα ρίξω το Πάσχα;

caricare immagini
Γιάννη έχουν την τριπλή βυσμάτωση (πλαστικό εμφρακτηρα+φελλό+σταύρο με τρύπα στη μέση) που έιχαν παλιά τα διασποράς της maionchi στο κουτί των 10 φυσιγγίων?
 
Γιάννη έχουν την τριπλή βυσμάτωση (πλαστικό εμφρακτηρα+φελλό+σταύρο με τρύπα στη μέση) που έιχαν παλιά τα διασποράς της maionchi στο κουτί των 10 φυσιγγίων?
Δεν ξερω.Το κουτι ειναι γεματο με 25 φυσιγγα απειραχτα,δεν εχω ανοιξει κανενα.
 
Για να δούμε..:)Θυματε κανείς που κυκλοφορούσαν καποτε(1998 αν Θυμαμε καλά)κάτι φυσιγγια γαλλικά ΤUNET?Σε κασετίνα 10αδα με ένα σκυλί απέξω..Το παράξενο ειναι ότι ποτέ δεν είχα ακούσει η διαβάσει άποψη απο κυνηγό για αυτά τα φυσιγγια..(Είχε γίνει κ τεστ Θυμαμε σε περιοδικό τότε)..:)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: jnp

Καλυκες με την ιδια εκτυπωση στην πατουρα εχω και γω, γραφουν ομως μονο το ΑΖΟΤ και οχι την προελευση. Χρησιμοι ακομα και σημερα, ειναι οι μονοι που παιρνουν τα καψουλια Neroxin

H μεζουριτσα ωραια, μου μοιαζει λιγο για μεζουρα εμπροσθογεμους
 
  • Like
Reactions: DrV
Τα Tunet νομιζω Τασο κυκλοφορουν ακομα και σημερα, οπως και τα Viri αλλα δεν εισαγονται (παλι δεν ξερω αν κανω λαθος)
 
Τα Tunet νομιζω Τασο κυκλοφορουν ακομα και σημερα, οπως και τα Viri αλλα δεν εισαγονται (παλι δεν ξερω αν κανω λαθος)
Πολύ σωστά Βίκτωρα.Τα είδα στο ίντερνετ και όντως δεν εισαγονται πια....
 
H μεζουριτσα ωραια, μου μοιαζει λιγο για μεζουρα εμπροσθογεμους
Δεν νομίζω Βικτορα.
Ήταν του παππού του φίλου. Τότε για γρηγοραδα δεν ζυγιζαν τα σκαγια αλλά τα ογκομετρουσαν. Οι μπαρουτες ήταν μονοβασικες μεγάλου όγκου και για συν πλην μισό γρ δεν είχαν πρόβλημα. Είναι σε διαβαθμισεις oz αμερικανικές.
 
Δεν αντιλεγω, απλα δες τις μεζουριτσες λογω ογκου ειναι φτιαγμενες για να τις εχεις μαζι. Η πρακτικη της ογκομετρισης ισχυε, ειτε γεμιζες κανονικα φυσιγγια καποτε, ειτε ειχες εμπροσθογεμες. Απλα λογω χρονου με το εμπροσθογεμες, ειχες ετοιμες δοσεις δοσεις, σκαγια και μπαρουτι, ωστε να μη χανεις το χρονο σου στο κυνηγι. Φυσικα ειναι περισσοτερο εντυπωση και οχι βεβαιοτητα αυτο που λεω
 
Δεν αντιλεγω, απλα δες τις μεζουριτσες λογω ογκου ειναι φτιαγμενες για να τις εχεις μαζι. Η πρακτικη της ογκομετρισης ισχυε, ειτε γεμιζες κανονικα φυσιγγια καποτε, ειτε ειχες εμπροσθογεμες. Απλα λογω χρονου με το εμπροσθογεμες, ειχες ετοιμες δοσεις δοσεις, σκαγια και μπαρουτι, ωστε να μη χανεις το χρονο σου στο κυνηγι. Φυσικα ειναι περισσοτερο εντυπωση και οχι βεβαιοτητα αυτο που λεω
Ο φίλος που μου το έδωσε είναι 72.
Άρα την εποχή του παππού του ίσως κυνηγουσαν και με εμπροστογεμη.
Όταν τον δω θα ρωτήσω σχετικά.
 
Παντως, και απο πειρα στο λεω, το να γεμιζεις με αυτα τα εργαλεια εχει φοβερη αυρα (οχι ομως και με την τοτε πρακτικη ή τις τοτε δοσεις εννοειται)
 
  • Like
Reactions: jnp
Κωνσταντίνε τα еley κυκλοφορούσαν παλαιότερα στην Ελλάδα..(Βραχνός αντιπρωσοπος)Ίσως τα θυμασε.Δεν τα είχα ρίξει ποτέ αλλά μου έχουν πει καλά λόγια η παλαιότεροι για τα eley magnum(70 мм) και τα alphamax..Επίσης και Cal.36 σε μαγκνουμ...
 
Δεν ξέρω ακριβώς Τασο, τα συγκεκριμένα είναι τροχειοδεικτηκα και μου έκανε εντύπωση η τεχνολογία τους, από τόσο παλιά μέχρι σήμερα ο άνθρωπος(εταιρίες φυσιγγίων )προσπαθεί να βελτιώσει την σκοπευση του και να δει που πάει η τουφεκια του βλέπε σήμερα τα winchester aa traacker.
 
Είχα πάρει eley μαλλινοταπα αλλά η τάπα γινόταν σαν ψιλος χαρτοπολεμος και όταν φύσαγε κόντρα μου έμπαινε στα μάτια. Με άλλο μαλλινοταπο δεν μου έχει ξανασυμβει.
 
Δεν το ειχα δει καλά δίκιο έχεις νόμιζα οτι ήταν κλασσικά μάλλινα..
Για αυτό και η λέξη ροκετ...Έβγαζε και Στοκας παλιά τροχειοδεικτικα..Απίστευτο μεγάλη τεχνολογία τότε..
Νόμιζα οτι εμφανίστηκαν τα τελευταία χρονια αυτά τα φυσίγγια όχι οτι ήταν από την εποχη του χάρτινου κάλυκα..
 
Last edited:
Είχα πάρει eley μαλλινοταπα αλλά η τάπα γινόταν σαν ψιλος χαρτοπολεμος και όταν φύσαγε κόντρα μου έμπαινε στα μάτια. Με άλλο μαλλινοταπο δεν μου έχει ξανασυμβει.
Γιάννη δεν μου χει τύχει με τάπα αλλά με άκαυτη πυριτιδα, να γιατί χρειάζονται τα γυαλια.
 
Είχα πάρει eley μαλλινοταπα αλλά η τάπα γινόταν σαν ψιλος χαρτοπολεμος και όταν φύσαγε κόντρα μου έμπαινε στα μάτια. Με άλλο μαλλινοταπο δεν μου έχει ξανασυμβει.
Τώρα μου ρθε? Μήπως γιατί οι εγγλεζοι δεν χρησιμοποιούν πλαστικό εμφρακτηρα.
 
Back
Top