Παλιά κυνηγετικά περιοδικά

Όπως το είπες, άλλες εποχές ευτυχώς. Τότε τα παιδιά στο χωριό γυρίζαμε με ένα αεροβόλο. Μάχη στο σπίτι να μου πάρει ο πατέρας μου αεροβόλο! Φοβόταν ο άνθρωπος γιατί ήμουν μικρός, τώρα τον καταλαβαίνω. Πόσο μικρός; Χαχαχα άσε να μην πω καλύτερα!
Σφεντονες,αεροβολα, φλομπερ με αυτά μεγαλώσαμε
 
Όπως το είπες, άλλες εποχές ευτυχώς. Τότε τα παιδιά στο χωριό γυρίζαμε με ένα αεροβόλο. Μάχη στο σπίτι να μου πάρει ο πατέρας μου αεροβόλο! Φοβόταν ο άνθρωπος γιατί ήμουν μικρός, τώρα τον καταλαβαίνω. Πόσο μικρός; Χαχαχα άσε να μην πω καλύτερα!
Κωστή τι μου θύμισες!
Πρώτο "αξιόλογο" θήραμα μου, ένας κότσυφας καθιστός σε έναν πλάτανο με το αεροβόλο!
Σ' όλο το χωριό τον γύρισα!
Το αεροβόλο δε, ήταν...πιο μεγάλο από μένα!.sarcastic.
 
Καλημέρα σε όλους!

Τελικά βρήκα κι αλλά...

Για τους λάτρεις των διβασικών, SIPE και S4!

CARTOLINA-dEpoca-PUBBLICITARIA-Illustrata-SIPE.jpg

Bomprini-Parodi-Delfino-Cartucce S4.jpg

Υ.Γ 1:Προσέξτε το τηλέφωνο στην διαφήμιση της SIPE.Το νούμερο είναι...πενταψήφιο!

Υ.Γ 2: Δείτε πιέσεις, ταχύτητες και συγκεντρώσεις στα τότε φυσίγγια με την S4! Ειδικά τις ταχύτητες...Εμείς τώρα έχουμε φθάσει να θεωρούμε ένα φυσίγγιο με 380/390 μ/δλ ..."ανεπαρκές"!. Δεν έπαιρναν θηράματα τότε; Θα μου πεις άλλα standard,αλλά μήπως πρέπει να κυτάμε και λίγο πίσω;

Υ.Γ 3: Έχω κι άλλα, αλλά σιγά-σιγά να έχει ενδιαφέρον....!


Φιλικότατα,

Γιάννης
 
Κωστή τι μου θύμισες!
Πρώτο "αξιόλογο" θήραμα μου, ένας κότσυφας καθιστός σε έναν πλάτανο με το αεροβόλο!
Σ' όλο το χωριό τον γύρισα!
Το αεροβόλο δε, ήταν...πιο μεγάλο από μένα!.sarcastic.
Και εγώ τον πρώτο κοτσιφα τον χτύπησα σε καταρακτωδη βροχοπτώση μετά κόπων και βασάνων:) τι μου θύμησες τώρα! Η χαρά απερίγραπτη!
 
Από 8 χρόνων φασαρία να μου πάρει ο πατέρας μου αεροβόλο! Βρε αμάν, βρε ζαμαν,ρε είσαι μικρός! Τίποτα εγω. Φασαρία, κακό, ποτέ με το ήρεμο ποτέ με το άγριο Τελικά στα 11 ήρθε στα χέρια μου ένα μεταχειρισμένο Diana 25 με την απαραίτητη εκπαίδευση από τον συγχωρεμενο τον νονό μου στους κανόνες ασφαλείας . Ήμουν ευλογημένος που είχα τέτοιο νονό, στάθηκε στη ζωή μου δεύτερος πατέρας και ο καλύτερος φίλος και μέντορας μου στο κυνήγι. Ο Θεός να συγχωρέσει την ψυχούλα του και να την έχει κοντά του. Δεν μου έβγαινε η φωνή από τη χαρά μου όταν το έπιασα. Το αεροβόλο αυτό μετά από ένα καλό σέρβις έγινε δώρο σε μια ψυχούλα με τον ίδιο καημό. Όμως κατάλαβα και τον πατέρα μου που ανησυχούσε. Αν τα δικά μου παιδιά έχουν αυτό το μεράκι, θα τα ξεκινήσω από το σκοπευτήριο με αεροβόλο, άλλες εποχές σήμερα και εννοείται ότι τα κυνηγετικά περιοδικά, τα έχω κρατήσει για αυτό το λόγο, για τα παιδιά. Πολύτιμη πηγή πληροφοριών.
 
Καλημέρα σε όλους!

Τελικά βρήκα κι αλλά...

Για τους λάτρεις των διβασικών, SIPE και S4!

View attachment 37377

View attachment 37378

Υ.Γ 1:Προσέξτε το τηλέφωνο στην διαφήμιση της SIPE.Το νούμερο είναι...πενταψήφιο!

Υ.Γ 2: Δείτε πιέσεις, ταχύτητες και συγκεντρώσεις στα τότε φυσίγγια με την S4! Ειδικά τις ταχύτητες...Εμείς τώρα έχουμε φθάσει να θεωρούμε ένα φυσίγγιο με 380/390 μ/δλ ..."ανεπαρκές"!. Δεν έπαιρναν θηράματα τότε; Θα μου πεις άλλα standard,αλλά μήπως πρέπει να κυτάμε και λίγο πίσω;

Υ.Γ 3: Έχω κι άλλα, αλλά σιγά-σιγά να έχει ενδιαφέρον....!


Φιλικότατα,

Γιάννης
Κάπου διάβασα για τις ταχύτητες αυτές στα παλιά κρατούσαν μενουσες.. τα περδικα αυτα ειναι απίστευτα.. θυμάμαι είχαν κάποια από αυτά αυτοκόλλητα με σκύλους.. έχω κολλήσει ένα στου χωριού τον καθρέφτη.
 
Κάπου διάβασα για τις ταχύτητες αυτές στα παλιά κρατούσαν μενουσες.. τα περδικα αυτα ειναι απίστευτα.. θυμάμαι είχαν κάποια από αυτά αυτοκόλλητα με σκύλους.. έχω κολλήσει ένα στου χωριού τον καθρέφτη.
Νικόλα, Καλησπέρα!

Εγώ βλητικός δεν είμαι, αλλά αυτά που λέει το απόσπασμα του άρθρου παρακάτω , τα έχουμε διδαχθεί στην Φυσική...

Απόσπασμα από το διαδυκτιακό άρθρο "Ο μύθος της γρήγορης τουφεκιάς"
Κείμενο: Γιάννης ΜΥΡΙΤΖΗΣ
(Αναδημοσίευση από το «Κυνήγι και Σκοποβολή».)

..."Η αντίσταση του αέρα είναι ανάλογη του τετραγώνου της ταχύτητας, που σημαίνει ότι όταν η ταχύτητα των σκαγιών διπλασιάζεται, η αντίσταση του αέρα τετραπλασιάζεται". Έτσι τα σκάγια που ξεκινούν με μεγάλη ταχύτητα από το στόμιο του όπλου, επιβραδύνονται πολύ περισσότερο από αυτά με τη μικρότερη αρχική ταχύτητα, με αποτέλεσμα οι τελικές τους ταχύτητες να μη διαφέρουν πολύ.

'Ολόκληρο το άρθο υπάρχει στο διαδύκτιο...για να μην βγαίνουμε και off topic!!!

Y.Γ:O Kύριος Γιάννης ΜΥΡΙΤΖΗΣ, δεν είναι...τυχαίος. Χιώτης, Καθηγητής του Πανεπιστήμιου Αιγαίου, εξαιρετικά μορφωμένος και γνωστής του αντικειμένου, οπλογνώστης και κυνηγός....Όπου γράφει..."κεντάει"!!!


Φιλικότατα,

Γιάννης
 
......να μου πάρει ο πατέρας μου αεροβόλο! ..... Diana 25.............
Ρε φίλε, τι μου θύμησες τώρα! Χωρίς να το περιμένω, μου έφερε ο πατέρας μου από Αθήνα, ένα Diana 30 made in Germany παρακαλώ! Με 2 μεταλλικά κουτιά σκάγια Diabolo των 500. Πρέπει να πήγαινα Ε΄ Δημοτικού και ήμουν σα να μου χάρισες όλο τον κόσμο!
 
Έλα μαζί μας να ξανανιώσεις :) :) :)

Ελλάδα είσαι ακόμα ;;;
Τι κυνηγάς συνήθως ;;;
Τι διαμέτρημα χρησιμοποιείς ;;;
Ναι Βασίλη Ελλαδα , cal 20 επιτοπλειστων και δωδεκαρι ποτέ ποτέ για να με κάνει να λέω τι μ@λ@κια έκανα και δεν πήρα το 20αρι μαζί. Πέρδικα συνήθως και ότι κατεβάσει ή χάρη του σε περαστικά, οι τσίχλες μέχρι στιγμής στις εξόδους μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριου δεν αξίζει ουτε έξοδο να κάνεις.
 
Last edited:
Νικόλα, Καλησπέρα!

Εγώ βλητικός δεν είμαι, αλλά αυτά που λέει το απόσπασμα του άρθρου παρακάτω , τα έχουμε διδαχθεί στην Φυσική...

Απόσπασμα από το διαδυκτιακό άρθρο "Ο μύθος της γρήγορης τουφεκιάς"
Κείμενο: Γιάννης ΜΥΡΙΤΖΗΣ
(Αναδημοσίευση από το «Κυνήγι και Σκοποβολή».)

..."Η αντίσταση του αέρα είναι ανάλογη του τετραγώνου της ταχύτητας, που σημαίνει ότι όταν η ταχύτητα των σκαγιών διπλασιάζεται, η αντίσταση του αέρα τετραπλασιάζεται". Έτσι τα σκάγια που ξεκινούν με μεγάλη ταχύτητα από το στόμιο του όπλου, επιβραδύνονται πολύ περισσότερο από αυτά με τη μικρότερη αρχική ταχύτητα, με αποτέλεσμα οι τελικές τους ταχύτητες να μη διαφέρουν πολύ.

'Ολόκληρο το άρθο υπάρχει στο διαδύκτιο...για να μην βγαίνουμε και off topic!!!

Y.Γ:O Kύριος Γιάννης ΜΥΡΙΤΖΗΣ, δεν είναι...τυχαίος. Χιώτης, Καθηγητής του Πανεπιστήμιου Αιγαίου, εξαιρετικά μορφωμένος και γνωστής του αντικειμένου, οπλογνώστης και κυνηγός....Όπου γράφει..."κεντάει"!!!


Φιλικότατα,

Γιάννης
πεστα, πεστα μπας και ακουση κανενας
 
Αλίμονο............

Δεν μου λέει κάτι.......
Μήπως θες να πεις " Το αεροβόλο" που έβγαλε μόλις δυο τευχη κ μετα τέλος?
Μου έστειλε ο Νικήτας.Δεν έβγαλε ποτέ, περιοδικό "Δίκανο".
Μάλλον, στον ύπνο μου,θα το είδα...
 
Back
Top