Παλιά κουτιά πυρίτιδας

simple image hosting
Η ελληνική έναρξη συλλογής Ελληνικόν κουτιών πυρίτιδα ξεκινάει
Απο τα κουτιά ΕΛΛΗΝΙΚΌΝ ΠΥΡΙΤΙΔΟΠΟΙΕΊΟΝ. προ ΠΥΡΚΑΛ..τα πυρκαλ ΜΙΑ ΟΚΑ ΚΚ ΚΑΙ ¼ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ.. ¼ΟΚΑΣ ΠΕΡΔΙΚΑΣ.. και τελειώνει στα πλαστικά του μαλεβητη..
Εγω εχω μέτρηση 62 διαφορετικα.. και σίγουρα υπάρχουν και άλλα.
 
Last edited:
Φιλε Παναγιωτη η οκα καταργηθηκε τον ιουλιο του 1959 ,Παρολα αυτα η χρηση της επεζησε εως την δεκαετια του 1990 σε συσκευασιες ουζου τσιπουρου και αλλων προιοντων , Θυμαμαι που και εμεις ειχαμε κανταρι της οκας <<και εχω ακομα ενα της οκας για αντικα >> και το γυρισαμε σε κιλα , Το οτι μερικα κουτια γραφουν της οκας δεν σιμαινει οτι ειναι τα ποιο σπανια ,Σπανιο ενα κουτι ειναι εκεινο που εινα δυσκολο να το βρεις οχι μονο παλαιοτητας αλλα λογο σπανιοτητας Υπαρχουν οπλα π,χ οι γκραδες που ενω γραφουν ημερομηνια 1874 ειχαν παραχθει εκατομυρια και η αξια τους ειναι πολλη χαμηλη ,Ειναι γεματος ο τοπος απο γκραδες που τους εχουν μετατρεψει σε κυνηγετικα ,Τωρα καποια κουτια Π,Χ το Δημητσανιτικο το κοκκινο με το λαγο ειναι τη δεκαετια 70-80 και ομως επειδη κυκλοφορησε σε περιορισμενο αριθμο ειναι σπανιο ,Τα γραφω αυτα γιατι καποια κουτια εχουν υπερτιμηθει,καπου εχει ξεφυγει το πραμα και καποιοι
κονομανε Τα βλεπω στο FACEBOOK και γελαω ,Προς θεου μην το παρεις προσωπικα ξερεις οτι σε εκτιμω ,Απλα παμε την κουβεντα λιγο παρα περα ,
Κάποιοι ως γνωστόν έβγαζαν και βγάζουν μεροκάματο σοβαρό..... Εμείς εδώ μέσα το ξέρουμε καλά...
Το θέμα είναι να εξαπλωθεί η γνώση από κάποιους που όντως ξέρουν 5 πράγματα,να δούμε κουτιά και διάφορα παρελκόμενα που δεν έτυχε να συναντήσουμε μέχρι σήμερα και γιατί όχι να αποκτήσουν και άλλοι όλη αυτή την κληρονομιά του τόπου μας, εγω δεν είμαι ο γνωστής, ότι μπορώ να διαβάσω και ότι μαθαίνω, κουτάκια κάλυκες, εργαλεία έχω διπλα, αλλά μόνο για ανταλαγη αν βρω... Το να πάρω 30. 40 ευρώ το κουτί; οκ... Δεν είναι άσχημα αν έχω βρει να αγοράσω κάτι ανάλογο που δεν εχω... Αλλά να τα πουλησω να γεμίσω την άδεια τσέπη; μπααα.... Δεν!!
 
Με του καλυκοποιειου και της Πυρκαλ βρισκουμε ακρη ,Με τα μαυρομπαρουτα ειναι δυσκολο γιατι αλλαζαν ιδιοκτητες οι μπαρουτομυλοι και δεν υπαρχουν και εντυπα μεσα ,καταλογοι ,περιοδικα ,Ολο και καποιο ανακαλυπτουμε ,Επισης καποιοι επαιρναν σε τσουβαλια χυμα και τη συσκευαζαν με δικη τους συσκευασια Την περιοδο της επαναστασης του 1821 την εβαζαν σε ξυλινα βαρελακια
 
συλλεκτης εκτός από γνώσεις σημαίνει και μεγάλη τσέπη....
Εσύ καλά τα λες!!
Συλλέκτης είναι αυτός που τα κρατά για την πάρτη του Νίκο!! :)
Πλέον οι περισσότεροι το βλέπουν για την τσέπη κ όχι για τη συλλογή!!
Είναι πολλοί που το κάνουν για τα
extra-δάκια κ το παίζουν κ ανύξεροι....
Άλλο η τσέπη κ άλλο το λέπη..
 
Εσύ καλά τα λες!!
Συλλέκτης είναι αυτός που τα κρατά για την πάρτη του Νίκο!! :)
Πλέον οι περισσότεροι το βλέπουν για την τσέπη κ όχι για τη συλλογή!!
Είναι πολλοί που το κάνουν για τα
extra-δάκια κ το παίζουν κ ανύξεροι....
Άλλο η τσέπη κ άλλο το λέπη..
Έτσι ακριβώς Κωστή....
Εγώ δεν πουλάω, ούτε θέλω να έχω τα πάντα να μην τα έχουν άλλοι... Ούτε μούρη πουλάω για κάτι που ίσως να έχω πολύ σπάνιο, Έχω κουτάκια του παππού και του πατέρα μου.... Δεν με πείραζει αν είναι αξίας η όχι χρηματικής, είναι αξίας ανεκτίμητης για Εμένα....
Αυτό κρατάω!
 
Άρωμα Ελλάδας..... View attachment 25725
Βυομαπυρ χαραλαμποπουλος & παρασκευοπουλος εξαγορά εναν απο τον αλλο.. πίσω βλέπω τον πράσινο γιατί δεν τον έβαλες;;;
Πυρκαλ και περδικα Ηνωμένα πυριτιδοποιϊα ο.ε.. είσαι ωραίος.
 




Ήρθε και αυτό στη συλλογή μου δεν είναι και σε ότι καλύτερη κατάσταση Αλλά καλό είναι...
ΠΥΡΙΤΙΣ ΕΛΑΦΟΣ
το ποιο συζητημενο κουτί της ελληνικής συλλογής σχεδόν όλοι το ψάχνουν.. μπράβο ρε Παναγιώτη!
 
Back
Top