Παλιά κουτιά πυρίτιδας

Άλλο ένα σπάνιο ήρθε στα χέρια μου


Αναγράφεται το βάρος της πυρίτιδας ¼οκας
Τα οκας ειναι τα ποιο παλια και σπάνια κουτιά
Εχω τα 2 απο τα 3 FFF αυτο με το βάρος δεν είχα ξανα δει.
 
Last edited:
Καποια στιγμή, ευχαρίστως..... Oλα όμως έχουν την δική τους αξία πιστεύω..... Απλα τα ελληνικά αρέσουν ως φαίνεται πιο πολύ....!
Εμενα προσωπικα μου αρέσουν όλα.....
Όμορφα είναι όλα.. αλλα σαν Έλληνες συλλέκτες πρέπει να ξέρουμε τα δικά μας.. και ως κουτιά και ως ιστορία.
 
Όμορφα είναι όλα.. αλλα σαν Έλληνες συλλέκτες πρέπει να ξέρουμε τα δικά μας.. και ως κουτιά και ως ιστορία.
Εγώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου "συλλέκτη"....
Απλά μου αρέσει να τα βλέπω, τώρα αν έχω την τύχη να έχω και κάποια δικα μου; οκ....ακομα καλύτερα!!
 
Μεγάλη λέξη ο συλλέκτης.. ελάχιστοι υπάρχουν.
Στα λόγια μου ερχεσαι
...συλλεκτης εκτός από γνώσεις σημαίνει και μεγάλη τσέπη....
Εγώ εκτός από λίγες γνώσεις που ίσως έχω, από τσέπη δεν έχω καθόλου!!
Άρα δεν ανήκω σε αυτούς ούτε σαν ιδέα, όπως έγραψα και πριν... Μου αρέσει να βλέπω όλα αυτά τα σύνεργα, και όταν κυνηγάς και με κάποια από αυτά; γεμίζει η ψυχή σου!!
 
Στα λόγια μου ερχεσαι
...συλλεκτης εκτός από γνώσεις σημαίνει και μεγάλη τσέπη....
Εγώ εκτός από λίγες γνώσεις που ίσως έχω, από τσέπη δεν έχω καθόλου!!
Άρα δεν ανήκω σε αυτούς ούτε σαν ιδέα, όπως έγραψα και πριν... Μου αρέσει να βλέπω όλα αυτά τα σύνεργα, και όταν κυνηγάς και με κάποια από αυτά; γεμίζει η ψυχή σου!!
Υπάρχουν και άλλοι που τα βλέπουν για τσέπη.. χαχαχα... ναι με κανα δικαννο και τετοια υλικά.. ταξιδεύεις αλλού.
 
Συλλεκτης ειναι ο οποιοσδηποτε εχει παλια πραγματα με συναισθηματικη αξια (ειτε προσωπικη ειτε γενικοτερη) και ασχοληται με τη συλλογη τους και την ιστορια τους.

Οι αλλοι ειναι εμποροι πρωτον και επειτα συλλεκτες. Και ως εμποροι παντα υπαρχουν οι τιμιοι και τα λαμογια.
 
Άλλο ένα σπάνιο ήρθε στα χέρια μου


Φιλε Παναγιωτη η οκα καταργηθηκε τον ιουλιο του 1959 ,Παρολα αυτα η χρηση της επεζησε εως την δεκαετια του 1990 σε συσκευασιες ουζου τσιπουρου και αλλων προιοντων , Θυμαμαι που και εμεις ειχαμε κανταρι της οκας <<και εχω ακομα ενα της οκας για αντικα >> και το γυρισαμε σε κιλα , Το οτι μερικα κουτια γραφουν της οκας δεν σιμαινει οτι ειναι τα ποιο σπανια ,Σπανιο ενα κουτι ειναι εκεινο που εινα δυσκολο να το βρεις οχι μονο παλαιοτητας αλλα λογο σπανιοτητας Υπαρχουν οπλα π,χ οι γκραδες που ενω γραφουν ημερομηνια 1874 ειχαν παραχθει εκατομυρια και η αξια τους ειναι πολλη χαμηλη ,Ειναι γεματος ο τοπος απο γκραδες που τους εχουν μετατρεψει σε κυνηγετικα ,Τωρα καποια κουτια Π,Χ το Δημητσανιτικο το κοκκινο με το λαγο ειναι τη δεκαετια 70-80 και ομως επειδη κυκλοφορησε σε περιορισμενο αριθμο ειναι σπανιο ,Τα γραφω αυτα γιατι καποια κουτια εχουν υπερτιμηθει,καπου εχει ξεφυγει το πραμα και καποιοι
κονομανε Τα βλεπω στο FACEBOOK και γελαω ,Προς θεου μην το παρεις προσωπικα ξερεις οτι σε εκτιμω ,Απλα παμε την κουβεντα λιγο παρα περα ,
 
Back
Top