Παλιά κουτιά πυρίτιδας

Καλησπέρα... Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να δούμε και να μάθουμε, γιατί εγώ δεν το ήξερα ως σήμερα ότι υπήρχε και αυτός ο μπαρουτομυλος..... Και όχι μόνο η γνωστή σε όλους Δημητσάνα!! Το συγκεκριμενο στοιχείο είναι από τον Μπαρουτομυλο του "Μαυριλου" View attachment 24019View attachment 24021
Ενδιαφέρον, κάρβουνο έχω στο χωριό ...
 
Ενδιαφέρον, κάρβουνο έχω στο χωριό ...
Εγώ το ανέβασα, δεν ξέρω αν έκανα και σωστά... Γιατί γνώριζα μόνο την Δημητσάνα ως τότε "βιοτεχνια" εποχής.... Και μιας και το βρήκα είπα να το μοιραστώ μαζί σας!!
Δεν έχω σκοπό να φτιάξω μαύρο μπαρούτι....!! Ούτε θα το πρότεινα σε κάποιον...
 
Εγώ το ανέβασα, δεν ξέρω αν έκανα και σωστά... Γιατί γνώριζα μόνο την Δημητσάνα ως τότε "βιοτεχνια" εποχής.... Και μιας και το βρήκα είπα να το μοιραστώ μαζί σας!!
Δεν έχω σκοπό να φτιάξω μαύρο μπαρούτι....!! Ούτε θα το πρότεινα σε κάποιον...
Αστειεύομαι:). Νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα που το ανέβασες, υπάρχει και στη Wikipedia! Εκτός αυτού δεν έγραψες την διαδικασία παραγωγής!

H ίδια συνταγή (μόνο υλικά) υπάρχει νομιζω - αν δεν με απατάη μνήμη μου - και στα απομνημονεύματα ή του Κολοκοτρώνη που έγραψα ο Τερτσέτης ή σε κάποιο παρόμοιο βιβλίο. Μάλιστα εκεί έγραφε ότι χρησιμοποιούσαν και φύλλα χαρτιού που έκοβαν από ευαγγέλιο της εκκλησίας για να τυλίγουν τα φουσέκια.
 
Καλησπέρα... Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να δούμε και να μάθουμε, γιατί εγώ δεν το ήξερα ως σήμερα ότι υπήρχε και αυτός ο μπαρουτομυλος..... Και όχι μόνο η γνωστή σε όλους Δημητσάνα!! Το συγκεκριμενο στοιχείο είναι από τον Μπαρουτομυλο του "Μαυριλου" View attachment 24019

Τι μου θύμισες τώρα! Μία διαχρονική ερώτηση ενός μεγάλου Ελληνος φιλοσόφου, που μέχρι σήμερα κανένας επιστήμων δεν την έχει απαντήσει:

Ένα καντάρι λάχανο, πόσους ντολμάδες βγάζει;
topic.
 
Άλλο ένα σπάνιο κουτί πάνω από 60χρονων ήρθε στα χέρια μου


Μπράβο Παναγιώτη.. πολύ σπάνιο κουτί της πυρκαλ.. ειναι πάνω από 60 ετών.. χρονολογικά ειναι ανάμεσα από την ίδρυση της πυρκαλ 1908 και την εξαγορά Μποδοσάκη 1934.. δεν γράφει λεωφόρο Αμαλίας 20.. και ίσως ειχαν ξεμείνει από κουτιά τυπωμένα.. και έβαλαν χαρτί. η είναι ετσι με χαρτί όπως τα πρώτα κουτιά του ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΠΥΡΙΤΙΔΟΠΟΙΕΊΟΝ Α.Ε..
 
Back
Top