Οι κήποι μας..

Γιάννη μάλλον είναι το κάποια εκδοχή του Citrus trifoliata που αποτελεί αγαπημένο υποκείμενο πάνω στο οποίο κεντρώνουν πορτοκαλίες τα φυτώρια.

Μοιάζει έτσι κανονικά, και ως καρπός φαίνεται ολόιδιος σχηματικά με τους δικούς σου.

View attachment 28704


Επειδή αναφέρεις για ταχεία ανάπτυξη και αντοχή στο ψύχος λογικά μπορεί να είναι και το επίσης γνωστό υποκείμενο Citrus volkameriana που μοιάζει πιο πολύ με λεμονιά εμφανισιακά, όπως και το δικό σου φυτό άλλωστε, ενώ δίνει ίδιο σε σχήμα και μέγεθος καρπο με το προηγούμενο. Και τα δυο πάντως, αν και μοιάζουν με λεμονιές είναι υβρίδια με πορτοκαλιά δίνοντας πολύ καλή συμβατότητα και άρα και επιτυχία κεντρώματος και αντοχή σε αντίξοες συνθήκες και ασθένειες και γρήγορη αναπτυξη και παραγωγή.

View attachment 28705
Το συζητησαμε το καλοκαιρι για καποια δεντρακια που εχω που μετα απο χιονι εγιναν αγρια και για τον καρπο που κανουν.
Τωρα μπορω να πω οτι ειμαι ενθουσιασμενος με αυτα!
Ανθεκτικα, γεμιζουν καρπο, ο οποιος ειναι γεματος χυμο με γευση σχεδον λεμονιου.
Ουτε καν σκεφτομαι να τα μπολιασω πια.

citrus volkameriana - citrus trifoliata.jpg
 
πρωβλεπω φετως με τα γεγωνοτα που ειναι κονταμας και βεβαια παγκοσμια να αυξησω τον μπαξεμου στα καλοκαιρινα ειδη που βαζω,,και βεβαια θα βαλω για πρωτη φωρα φετως και χειμωνιατηκα προιωντα,,θα τα βαλω με το παραπανω και εας περισεψουνε και καπια γιαυτους που δεν εχουνε η δεν εχουνε χωρο να βαλουνε ;),,επισης πρωβλεπω ολες η ταρατσες στης μεγαλουπολης να γηνουνε μπαξεδεςςςς :oops:
:oops: ΥΓ εχουμε μπρωσταμας να φαμε μεγαλααααα ζωριαααα,τουλαχιστων να εχουμε το πρως το ζηνννν,,ΥΓ ελιες παστωμενες εχωωω,επισης μπωλικο λαδακιιιι ξυδακιιι μερικες κουτες ζαχαρη οσπρια κτλ,,εας ευχηθω να μην χρειαστουνεεεεεε ;)
 
πρωβλεπω φετως με τα γεγωνοτα που ειναι κονταμας και βεβαια παγκοσμια να αυξησω τον μπαξεμου στα καλοκαιρινα ειδη που βαζω,,και βεβαια θα βαλω για πρωτη φωρα φετως και χειμωνιατηκα προιωντα,,θα τα βαλω με το παραπανω και εας περισεψουνε και καπια γιαυτους που δεν εχουνε η δεν εχουνε χωρο να βαλουνε ;),,επισης πρωβλεπω ολες η ταρατσες στης μεγαλουπολης να γηνουνε μπαξεδεςςςς :oops:
:oops: ΥΓ εχουμε μπρωσταμας να φαμε μεγαλααααα ζωριαααα,τουλαχιστων να εχουμε το πρως το ζηνννν,,ΥΓ ελιες παστωμενες εχωωω,επισης μπωλικο λαδακιιιι ξυδακιιι μερικες κουτες ζαχαρη οσπρια κτλ,,εας ευχηθω να μην χρειαστουνεεεεεε ;)
Σωστός.
Αλλά βάλε και καμια νταμιζάνα κρασι καλού-κακού στην άκρη.:)
 
Το γουσταρω το χιονι, γεμισειο υδροφορος οριζοντας, σκοτωνει μικροβια, ειναι υγεια....
....αλλα να δω πως θα σωσω τα δεντρακια μου τωρα...
Τα γλιτωσα την πρωτη φορα , τωρα εχουν πεταξει και βλασταρακια...IMG_20220312_094532.jpg
 
Last edited:
Το γουσταρω το χιονι, γεμισειο υδροφορος οριζοντας, σκοτωνει μικροβια, ειναι υγεια....
....αλλα να δω πως θα σωσω τα δεντρακια μου τωρα...
Τα γλιτωσα την πρωτη φορα , τωρα εχουν πεταξει και βλασταρακια...View attachment 44231
Ξέχνα τα βλαστάρια και τις άκρες.
 
Το γουσταρω το χιονι, γεμισειο υδροφορος οριζοντας, σκοτωνει μικροβια, ειναι υγεια....
....αλλα να δω πως θα σωσω τα δεντρακια μου τωρα...
Τα γλιτωσα την πρωτη φορα , τωρα εχουν πεταξει και βλασταρακια...View attachment 44231
Tιναξε το χιονι και το βραδυ εαν μπορεις σκεπασε το με πανι για ελιες γιατι ο παγος θα σου καψει ολο το δεντρο.
 
View attachment 44585View attachment 44586
Θα κάνεις καμιά ελιά ή στα @δια σου;;.yel.
Χρήστο βλέπω πολύ χοντρό ξύλο κομμένο... Αυτό σημαίνει πως τα δέντρα είναι κακοκλαδεμενα καιρό... Κάθε 2-3χρονια πρέπει να φεύγουν όσα πάνε να γεράσουν η να σκεπασουν αλλά... Ο, τι καρπισαν, καρπισαν... Για να συνέλθει το δέντρο από χοντρό κόψιμο θέλει 2-3 χρόνια... Αν τώρα η συγκεκριμένη ή και άλλες ελιές έχουν πρόβλημα ελλιπους καρποφορία, δες τι γίνεται με τη θρέψη και αν τις ταΐσεις και δεν επανέλθουν κεντρωσε τες... Είχα έχω 2 τέτοιες, πέταγαν βλασταρια και κακό και έκαναν 2 σπυριά... Αφού απόκλείστηκαν όλα τα ενδεχομενα σε βάθος 4 ετών, τελικά κοψοκεφαλιαστηκαν, παλουκωθηκαν και επιτέλους φέτος μαζέψαμε 1 σακί στην κάθε μία!
 
τα έσωσα και πάλι...
Το γουσταρω το χιονι, γεμισειο υδροφορος οριζοντας, σκοτωνει μικροβια, ειναι υγεια....
....αλλα να δω πως θα σωσω τα δεντρακια μου τωρα...
Τα γλιτωσα την πρωτη φορα , τωρα εχουν πεταξει και βλασταρακια...View attachment 44231
 
Χρήστο βλέπω πολύ χοντρό ξύλο κομμένο... Αυτό σημαίνει πως τα δέντρα είναι κακοκλαδεμενα καιρό... Κάθε 2-3χρονια πρέπει να φεύγουν όσα πάνε να γεράσουν η να σκεπασουν αλλά... Ο, τι καρπισαν, καρπισαν... Για να συνέλθει το δέντρο από χοντρό κόψιμο θέλει 2-3 χρόνια... Αν τώρα η συγκεκριμένη ή και άλλες ελιές έχουν πρόβλημα ελλιπους καρποφορία, δες τι γίνεται με τη θρέψη και αν τις ταΐσεις και δεν επανέλθουν κεντρωσε τες... Είχα έχω 2 τέτοιες, πέταγαν βλασταρια και κακό και έκαναν 2 σπυριά... Αφού απόκλείστηκαν όλα τα ενδεχομενα σε βάθος 4 ετών, τελικά κοψοκεφαλιαστηκαν, παλουκωθηκαν και επιτέλους φέτος μαζέψαμε 1 σακί στην κάθε μία!
Δεν ήταν από δικές μας τα ξύλα! Συμφωνώ σε όλα!
 
πρωβλεπω φετως με τα γεγωνοτα που ειναι κονταμας και βεβαια παγκοσμια να αυξησω τον μπαξε....
Αν επιβαιβεωθει αυτο που ακουγεται , οτι θα σταθεροποιηθουν μονιμα οι τιμες των καυσιμων στα 2ε - 2,5ε/l βλεπω τα πραγματα πολυ σκουρα.....
 
Αν επιβαιβεωθει αυτο που ακουγεται , οτι θα σταθεροποιηθουν μονιμα οι τιμες των καυσιμων στα 2ε - 2,5ε/l βλεπω τα πραγματα πολυ σκουρα.....
Καπιστρι εχουμε.
Λαιμαργια εχουμε.
Αροτρο εχουμε.
Χαλιναρια εχουμε.
Σαμαρι εχουμε.
Ενα γαϊδουρι και ενα μουλαρι μας λειπει!!!
 
Back
Top