Οι κήποι μας..

Αυτή η 🍆 παίδες είναι τριών ετών.
Λόγω ότι δεν έχει κάνει βαρείς χειμώνες κρατάει ακόμα.
Αυστηρό κλάδεμα τον χειμώνα και συνεχίζει.
Δοκιμάστε το...φυτέψετε σε σημείο που να έχουν σχετική προστασία από τον καιρό το χειμώνα η σε γλάστρα .

View attachment 88113
Aν τα είχες πάνω σε σολανόδεντρο θα έτρωγες πόσα χρόνια ακόμα και με πιο πολύ ποσότητα και μεγαλύτερο μέγεθος!
 





Ξεκίνησαν και τα κεράσια. Πολύ παλιά, αλλά ευπαθής ποικιλία η συγκεκριμένη που όσους και να ρωτήσεις θα σου πουν στο χωριό ότι την είχαν σε ένα κήπο κοντα στο σπίτι, γιατι του Αγίου Κωνσταντίνου θα έτρωγαν σίγουρα κεράσι. Λίγα γερασμένα δέντρα έχουν μείνει πια, κεντρώνοντας προσπαθώ να τη διασώσω σε νέα δέντρα...

Το κεράσι είναι από τα φρούτα που απορροφούν μέσα τους όλα τα χημικά πολύ εύκολα. Όταν ρώτησα γεωπόνο στην Τεγέα που ασχολείται μόνο με αυτά, τι να κάνω για να τρώω κεράσια χωρίς σκουλίκια και να μην βγάλω προβοσκίδα από τα χημικά, μου είπε

Στις δικές σου τίποτα και μη φας επουδενί του εμπορίου.
Αν δεν έχεις στρέμματα από κερασοκαλλιέργιες δεν αξίζουν τα λεφτά για τις επεμβάσεις. Τα καλά τα φάρμακα που δεν αφήνουν κατάλοιπα είναι ακριβά και για 10 κερασιές δεν αξίζει.
 
Και στις ελιές καλά πάμε... Πολύ ανθος την άνοιξη, σωστή καρποδεση και πλέον πληρης καρποδιατηρηση...



closest shell station to me



Έκατσα και στο ιδιόκτητο τσιχλοκαρτερακι μου και έκανα όνειρα για το φθινόπωρο να ρίχνω τις ντουφεκιες μου μετά το λιομαζωμα...

 
Είχαμε και εμείς κάποτε μια τέτοια (δυφορη) συκιά.

Εκτός από γλυκό του κουταλιού γίνεται και ωραία μαρμελάδα.

Το φρούτο γενικά όχι μόνο η συγκεκριμένη ποικιλία.
Ειναι τα πρωιμα ρε
Ετσι τα λεμε εμεις εδω
Εχουμε κοψει και εναμιση βδομαδα
Παγωμενα ειναι θεικα!

Όντως είναι από πρώιμη δίφορη συκιά που κάνει τώρα αυτά και μετά τον Αύγουστο κάνει και κανονικά που μπορούν να αποξηρανθούν κιόλας.
 
Back
Top