Οι Μεγάλοι

Κυνηγι μεγαλων οπληφορων; Ελεφαντων;

Τωρα διαβασα (οντως αδιαβαστος) οτι το συγκεκριμενο διαμετρημα χρησιμοποιηθηκε κατα κορον στην Αφρικη των αρχων του 20ου αιωνα.

Η απορια μου ομως, ως γενικη ερωτηση παραμενει
If big is good ... bigger is better !!! :) .sarcastic.
Τέτοια διαμετρήματα δεν είχαν καμιά σχέση με στρατιωτική χρήση. Προορίζονταν αποκλειστικά για το κυνήγι των μεγάλων και επικίνδυνων θηραμάτων της Αφρικής. Τα λεγόμενα Big Five (Dangerous Game) ... Ελέφαντας, ρινόκερος, λιοντάρι, λεοπάρδαλη, και το Cape Buffalo, το πιο επικίνδυνο από τα "Big 5", που λένε ότι έχει έχει σκοτώσει τους περισσότερους κυνηγούς από όλα τα άλλα ... ;)
 
Εγώ μετακινώ ελάχιστα την παλάμη προς τα πίσω στο ugartechea που είναι αγγλέ,αλλα στο mas που είναι ημιπιστολέ έχεις μεγαλήτερη σταθερότητα στο κράτημα απο πρώτη στη δευτερη βολή,το ισιο κοντάκη φέυγει λίγο..

Ειναι ενας απο τους λογους δεν μου αρεσει η πολυ λεπτη λαβη που εχουν συνηθως αγγλικα και βελγικα παλια οπλα που μπορει να ειναι αριστουργηματα αλλα τουλαχιατον εμενα δεν με βολευει καθολου

Σε πολυ λεπτες λαβες αυτο το αισθημα κυριαρχει
Σε κανονικες και σε οχι εμπροσθοβαρα οπλα δεν το νιωθεις

Ο λογος ειναι οτι τα μακρυκαννα αυτα τσοκαρισμενα κυριως οπλα γινονταν χρηση απο γεμιστες και δινονταν γεματα στους κυνηγους ντριβεν φασιανων και γκραους οποταν ουσιαστηκα εμπεναν στο χερι του σκοπευτη γεματα και αδειαζαν αμεσα με βολη οποταν αυτη η λεπτοτητα στην λαβη που δινει μια ομορφια δεν γινοταν αντιληπτη ως ας πουμε ελάττωμα στον χρηστη σε αντιθεση με καποιον που θα κρατα ολημερα ενα τετοιο οπλο σε παρπατητο ξυνηγι
 
If big is good ... bigger is better !!! :) .sarcastic.
Τέτοια διαμετρήματα δεν είχαν καμιά σχέση με στρατιωτική χρήση. Προορίζονταν αποκλειστικά για το κυνήγι των μεγάλων και επικίνδυνων θηραμάτων της Αφρικής. Τα λεγόμενα Big Five (Dangerous Game) ... Ελέφαντας, ρινόκερος, λιοντάρι, λεοπάρδαλη, και το Cape Buffalo, το πιο επικίνδυνο από τα "Big 5", που λένε ότι έχει έχει σκοτώσει τους περισσότερους κυνηγούς από όλα τα άλλα ... ;)
Να συμπληρωσω και την αρκούδα Grizzly ,Στέλιο μεγάλο και πολύ απρόβλεπτο ζώο όσοι πάνε κυνήγι Αλάσκα πρέπει να είναι καλά αρματωμενοι.
 
Δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω μεγάλη αδυναμία στα μονόκαννα - μονόσφαιρα όπλα (single shot) ... Μου αρέσουν πάρα πολύ ... Οι διάφορες πατέντες που αναπτύχθηκαν κατά τη μετάβαση από το εμπροσθογεμές στα σύγχρονα, κάθε μια έχει τη γοητεία της. Αν είχα τη δυνατότητα (... αν ζούσα στην Αμερική ...) θα ήθελα να έχω πολλά από αυτά που παρουσιάζει ο Larry στο παραπάνω βίντεο, σίγουρα 1-2 Sharps και Springfield "trapdoor" ... και οπωσδήποτε κι ένα Martini-Henry ... κι ένα Ruger No.1 (τουλάχιστον !!!) ;)
Δεν είναι τυχαίο που πολλές φορές - τις περισσότερες - κυνηγώ με μονόκαννα ... και το απολαμβάνω !!! ...

Κάποτε υπήρχε κι ένα ελληνικό τέτοιο όπλο ... Μια φορά κι έναν καιρό !!! ... :( :( :(
https://en.wikipedia.org/wiki/Mylonas_rifle
http://www.militaryrifles.com/Greece/Mylonas.htm
 
Βασίλη,
Νομίζω σου είχα απαντήσει πιο πάνω. Ασχολούμαι πολλά χρόνια με το θέμα και αναγκαστικά έμαθα μερικά πράγματα. Κάποτε μάλιστα είχα και μια μεγάλη βιβλιογραφία που δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον.
Στέλιο,
Το μονόκαννο του Farquharson έχει ίσως το πιο ισχυρό κλείδωμα από τα σύγχρονα όπλα. Πριν πολλά χρόνια, σε μια έκθεση είχα πει σε κάποιον από τους διευθυντές της Ruger ότι θα ήταν πολύ εύκολο γι' αυτούς να φτιάξουν ένα δίκαννο με βάση το Νο 1. Θα ήταν πολύ ισχυρό κατασκευαστικά και φθηνότερο από οποιοδήποτε πλαγιόκαννο (ραβδωτό). Και φυσικά, δεν έγινε τίποτε.
Σήμερα ο Bailey Bradshaw κατασκευάζει κάτι παρόμοιο, κατόπιν παραγγελίας.
http://www.bradshawgunandrifle.com/Farquharson_Double_Rifle_1B.php
 
Η πρώτη φορά που έριξα με πιστόλι, ήταν με Luger !!! :) Το είχε ένας φίλος, κειμήλιο - απομεινάρι της κατοχής ... Μόνο 3 σφαίρες, αλλά είναι από τις φάσεις που δεν θα ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου !!!
Πάνω σε ένα φράχτη από συρματόπλεγμα είχαν βάλει ένα κομμάτι κεραμίδι (μισό κεραμίδι περίπου), ανάμεσα στο σύρμα και τον ξύλινο πάσσαλο. Από καμιά 20αριά μέτρα έριξα 3 φορές απανωτά. Με την 1η σφαίρα έφυγε το πάνω δεξιά 1/3 περίπου του κεραμιδιού, με τη 2η το μισό αριστερό, και η 3η εξαφάνισε το κομματάκι που είχε απομείνει ... .what. .what. ... Η τύχη του πρωτάρη ;;; .big smile. :D ... Πάντως πολύ θα 'θελα να είχα σε βιντεάκι αυτή τη φάση ... αλλά ποιος είχε βιντεοκάμερα ή κινητό εκείνη την εποχή!!!
.sarcastic.
Προ καιρού είχα ανεβάσει ένα παλιό άρθρο του GUNS & AMMO (1994) για το ... MILLION DOLLARS $$ .45 LUGER, εδώ:
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/Κυνηγετικά-Βιβλία.323/page-2#post-74877
 
Η πρώτη φορά που έριξα με πιστόλι, ήταν με Luger !!! :) Το είχε ένας φίλος, κειμήλιο - απομεινάρι της κατοχής ...
Οταν ακουω για luger θυμαμε την ιστορια με την βεντετα του Παπαδοσηφου που σκοτωσε τον φονια του γιου του..Απο Γερμανους στην κατοχη το ειχε παρει..
Αρα ηταν ενα απο τα βασικα τους οπλα..Κωλογερμαναραδες..
 
Ηταν το κλασσικο οπλο του Γερμανου αξιωματικου τοτε, μαζι με το Walther P38 που ειχαν νομιζω οι αξιωματικοι της Αεροποριας.

Ο πατερας μου δεν ηταν ποτε υπερ των οπλων, και γενικως της σημερινης τασης για "καπετανιλικι" που βλεπουμε κυριως εμεις εδω στην Κρητη. Οτι οπλα επεσαν στα χερια του, και ηταν παρα πολλα, τα εφτιαξε για κυνηγι. Οπλο πολεμικο δεν κρατησε, ουτε και πιστολι, παρολο που επαναλαμβανω, ηταν αρκετα μεγαλος στην Κατοχη και επειτα, ωστε να μπορει να μαζεψει οτιδηποτε και σε ποσοτητες. Συχνα σε κουβεντες μου αναφερε ομως, οτι απο ολα, το μετανοιωσε που δεν κρατησε ενα Luger και ενα καλο K98 ή Lee Enfield.

H πρωτη φορα που εριξα με πιστολι (ασχετο) ηταν ενα Webley .38 επισης της ιδιας εποχης.
 
Back
Top