Νέος νόμος ερασιτεχνικής αλιείας

Η Δημοκρατία έχει αλλάξει πρόσωπο πλέον, εδώ και πολύ καιρό.
Πλέον επιβάλλονται όλα με πολύ γρήγορους ρυθμούς και πολύ αυταρχικά.
Συνταγματικά δικαιώματα των πολιτών τώρα καταργούνται κατά περίπτωση με μια απλή απόφαση, με γελοία προσχήματα. Όχι μόνο στην Ελλάδα, παντού.
Όσοι είμαστε κάποιας ηλικίας το έχουμε αντιληφθεί. Οι νεότεροι όμως όχι και το θεωρούν φυσιολογικό. Αρκεί να υπάρχει 5G, φιλέτο κοτόπουλο και να κυκλοφορούν οι μουσάτοι με γόβες και φούστα μπλούζα.
 
Η Δημοκρατία έχει αλλάξει πρόσωπο πλέον, εδώ και πολύ καιρό.
Πλέον επιβάλλονται όλα με πολύ γρήγορους ρυθμούς και πολύ αυταρχικά.
Συνταγματικά δικαιώματα των πολιτών τώρα καταργούνται κατά περίπτωση με μια απλή απόφαση, με γελοία προσχήματα. Όχι μόνο στην Ελλάδα, παντού.
Όσοι είμαστε κάποιας ηλικίας το έχουμε αντιληφθεί. Οι νεότεροι όμως όχι και το θεωρούν φυσιολογικό. Αρκεί να υπάρχει 5G, φιλέτο κοτόπουλο και να κυκλοφορούν οι μουσάτοι με γόβες και φούστα μπλούζα.
Δυστυχώς η έκπτωση δεν έγινε στις τιμές. Έγινε στις συνειδήσεις....
 
Η Δημοκρατία έχει αλλάξει πρόσωπο πλέον, εδώ και πολύ καιρό.
Πλέον επιβάλλονται όλα με πολύ γρήγορους ρυθμούς και πολύ αυταρχικά.
Συνταγματικά δικαιώματα των πολιτών τώρα καταργούνται κατά περίπτωση με μια απλή απόφαση, με γελοία προσχήματα. Όχι μόνο στην Ελλάδα, παντού.
Όσοι είμαστε κάποιας ηλικίας το έχουμε αντιληφθεί. Οι νεότεροι όμως όχι και το θεωρούν φυσιολογικό. Αρκεί να υπάρχει 5G, φιλέτο κοτόπουλο και να κυκλοφορούν οι μουσάτοι με γόβες και φούστα μπλούζα.
Δημοκρατία σημενη ελεύθερια ....αυτό δεν υπάρχει τωρα.. για αυτό αυτή η λέξη δεν ηφηστατε πλέων. ..
 
Συμφωνουμε , ξερουμε ολοι μας ποιος ειναι ο πιο βρωμερος πολιτικος των τελευταιων χρονων.
Μη λεμε τα ιδια.
Αυτος ομως που υπογραψε να μπουμε στο μνημονια μας παρεδωσε...
Μπορουσε να αρνηθει
οπως εκαναν ηγετες αλλων χωρων.
Τελος παντων, τωρα μικρη σημασια εχει...ας προσεχαμε.
Και το εκανε με μεγαλη ευχαριστηση, οχι και να αρνηθει, δηλωμενος νεοταξητης και κρυφοανθελληνας οπως και αρκετοι στην εξουσια....
 
https://www.newsbomb.gr/ellada/stor...s-erasitexnes-alieis-ti-anaferei-o-neos-nomos

Όποιος έχει κάποια πληροφορία ας την παραθέσει.Θελουν να μας αναγκάσουν πλέων όλα να τα αγοράζουμε.Ξεφτίλες
Δεν μου κάνει καμία εντύπωση...
Γιατί το ειχα σκεφτεί πολλες φορές κ το περιμενα πως κάποτε θα συνέβαινε κ αυτό.....
.....Γίναμε αρκετοί εμείς οι ερασιτέχνες.....
Δεν θυμάμαι εαν υπήρχε κατι και για τους παράκτιους
Οχι δεν χρειάζοταν άδεια ....
Εξαίρεση ήταν ο παράκτιος που έκανε πυροφανι με τα ποδια, χρησιμοποιώντας λάμπα λουξ κ καμάκι...
Μάλλον γιατί έμπαινε για να ψαρεψει μέσα στο.....νερό....

Η άδεια που είχα βγάλει το 2001 για αυτό τον σκοπό...
Δεν θυμάμαι με ακρίβεια το κόστος αλλά από ότι βλέπω κοιτάζοντας τα χαρτοσημα στο συνολο βγαίνουν 9.000δρχ κ ισχυε για δυο χρόνια...




 

https://www.newsbomb.gr/ellada/stor...s-erasitexnes-alieis-ti-anaferei-o-neos-nomos

Όποιος έχει κάποια πληροφορία ας την παραθέσει.Θελουν να μας αναγκάσουν πλέων όλα να τα αγοράζουμε.Ξεφτίλες
Καλημέρα, καταρχήν Ο Στρατάκος είναι γεωπόνος, Γενικός Γραμματέας του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων απο το οποίο προέρχεται και ο σχετικός νόμος και όχι απο το Ναυτιλίας το οποίο λογικά θα εμπλακεί μέσω του Λιμενικού στον έλεγχο των αδειών που θα προκύψουν...Η έκδοση των αδειών όπως και η τήρηση του ηλεκτρονικού μητρώου θα είναι απο το Αγροτικής Ανάπτυξης και προφανώς θέλουν να υπάρχει κάποιος μπούσουλας-έλεγχος στους ερασιτέχνες γιατί κάποιοι εξ αυτών έχουν κάνει το χόμπι τους επάγγελμα εις βάρος των επαγγελματιών και κυρίως των ιχθυαποθεμάτων...
 
Καλημέρα, καταρχήν Ο Στρατάκος είναι γεωπόνος, Γενικός Γραμματέας του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων απο το οποίο προέρχεται και ο σχετικός νόμος και όχι απο το Ναυτιλίας το οποίο λογικά θα εμπλακεί μέσω του Λιμενικού στον έλεγχο των αδειών που θα προκύψουν...Η έκδοση των αδειών όπως και η τήρηση του ηλεκτρονικού μητρώου θα είναι απο το Αγροτικής Ανάπτυξης και προφανώς θέλουν να υπάρχει κάποιος μπούσουλας-έλεγχος στους ερασιτέχνες γιατί κάποιοι εξ αυτών έχουν κάνει το χόμπι τους επάγγελμα εις βάρος των επαγγελματιών και κυρίως των ιχθυαποθεμάτων...
Δηλαδή αυτό το μέτρο θα σταματήσει το χόμπι να γίνεται επάγγελμα για κάποιους?Ότι τους κατέβει στο κεφάλι κάνουν.
Όσο για τους επαγγελματίες το κεφάλι τους κάποιοι το τρώνε μόνοι τους.
 
Δηλαδή αυτό το μέτρο θα σταματήσει το χόμπι να γίνεται επάγγελμα για κάποιους?Ότι τους κατέβει στο κεφάλι κάνουν.
Όσο για τους επαγγελματίες το κεφάλι τους κάποιοι το τρώνε μόνοι τους.

Έχω δεί πολλούς επαγγελματίες να ρίχνουν δύχτια 10μ. από εκεί που σκάει το κύμα. Κάποιοι άθλιοι που την έλεγαν κιόλας που ψάρευα με καλάμι απ' έξω. Άσε οι τράτες που τα σαρώνουν όλα.
 
Η Δημοκρατία έχει αλλάξει πρόσωπο πλέον, εδώ και πολύ καιρό.
Πλέον επιβάλλονται όλα με πολύ γρήγορους ρυθμούς και πολύ αυταρχικά.
Συνταγματικά δικαιώματα των πολιτών τώρα καταργούνται κατά περίπτωση με μια απλή απόφαση, με γελοία προσχήματα. Όχι μόνο στην Ελλάδα, παντού.
Όσοι είμαστε κάποιας ηλικίας το έχουμε αντιληφθεί. Οι νεότεροι όμως όχι και το θεωρούν φυσιολογικό. Αρκεί να υπάρχει 5G, φιλέτο κοτόπουλο και να κυκλοφορούν οι μουσάτοι με γόβες και φούστα μπλούζα.
Τα ειπες ολα!
 
Έχω δεί πολλούς επαγγελματίες να ρίχνουν δύχτια 10μ. από εκεί που σκάει το κύμα. Κάποιοι άθλιοι που την έλεγαν κιόλας που ψάρευα με καλάμι απ' έξω. Άσε οι τράτες που τα σαρώνουν όλα.
Κώστα έχω δει άπειρες φορές αυτό που λες.Ασε για τις τράτες δεν υπάρχουν λόγια.
Πέρυσι στην γέφυρα της Χαλκίδας έριχναν δίχτυα κατά μήκος για τα κοκκάλια και γοφαρια της περιοχής.Απο την γέφυρα μέχρι και έξω από την μεριά που είναι το μικρό λιμανάκι της Χαλκίδας με τις ψαρόβαρκες μετά την γεφυρα.Αποσταση 10-15 μέτρα από την ακτή.Εκεινη την ημέρα φώναζαν όλοι για αυτόν τον μ@λακα να φωνάξουμε λιμενικό κτλ αλλά πετάχτηκε ένας ντοπιος και είπε,
Παιδιά τα γνωρίζουν όλα οι λιμενικοί και δεν κάνουν τιποτα χρόνια τωρα.Αντε βγάλε ακρη
 
Τα ειπες ολα!
Στην Ελλάδα Χρύσανθε με απόφαση των περιφερειαρχών, όταν ο δείκτης επικυνδ. πυρκαγιάς είναι 4+ , εκτός από τις περιοχές νατουρα (αντε να το δεχτείς αυτό), απαγορεύεται η πρόσβαση και στα πάρκα εντός των πόλεων.
Το επόμενο θα είναι απαγόρευση κυκλοφορίας μετά τη δύση του ηλίου και η συνάθριση άνω των 4 ατόμων. Εξάλλου το πείραμα με τον κορονοιο είχε επιτυχία.
 
Το υπουργείο, γύρω στα 5 χρόνια πριν, μπορεί και λίγο παραπάνω, είχε ζητήσει να γίνει μία μελέτη, για το τι χρειάζεται για να ξαναγεμίσουν ψάρια οι ελληνικές θάλασσες. Το συμπέρασμα που έβγαλε η υπεύθυνη που της ανατέθηκε, ήταν ότι πρέπει για 2 χρόνια να δέσουν οι τράτες. Το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, είναι αρκετό, για πλήρη αναπλήρωση, του αλιευτικού πληθυσμού. Ο υπουργός δεν την άκουσε. Άραγε σε ποιους να ανήκουν οι τράτες, έχετε αναρωτηθεί;
 
Το υπουργείο, γύρω στα 5 χρόνια πριν, μπορεί και λίγο παραπάνω, είχε ζητήσει να γίνει μία μελέτη, για το τι χρειάζεται για να ξαναγεμίσουν ψάρια οι ελληνικές θάλασσες. Το συμπέρασμα που έβγαλε η υπεύθυνη που της ανατέθηκε, ήταν ότι πρέπει για 2 χρόνια να δέσουν οι τράτες. Το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, είναι αρκετό, για πλήρη αναπλήρωση, του αλιευτικού πληθυσμού. Ο υπουργός δεν την άκουσε. Άραγε σε ποιους να ανήκουν οι τράτες, έχετε αναρωτηθεί;
Ακριβώς σε ποιους δεν ξέρω αλλά παντού υπάρχει διαπλοκή.Deep american state έχει και η ελλαδα
 
Στην Ελλάδα Χρύσανθε με απόφαση των περιφερειαρχών, όταν ο δείκτης επικυνδ. πυρκαγιάς είναι 4+ , εκτός από τις περιοχές νατουρα (αντε να το δεχτείς αυτό), απαγορεύεται η πρόσβαση και στα πάρκα εντός των πόλεων.
Το επόμενο θα είναι απαγόρευση κυκλοφορίας μετά τη δύση του ηλίου και η συνάθριση άνω των 4 ατόμων. Εξάλλου το πείραμα με τον κορονοιο είχε επιτυχία.
Η τεχνολογία έχει φτάσει σε τέτοια επίπεδα που όποιος θέλει να 'καθοδηγησει ' τη μάζα μπορεί να το κάνει πλέον μελετημένα με βαλβίδες ασφαλείας ώστε να μην υπαρχει 'εκρηξη'.
 
Η τεχνολογία έχει φτάσει σε τέτοια επίπεδα που όποιος θέλει να 'καθοδηγησει ' τη μάζα μπορεί να το κάνει πλέον μελετημένα με βαλβίδες ασφαλείας ώστε να μην υπαρχει 'εκρηξη'.
Το μυστικό είναι τα ΜΜΕ και τα κινητά από εκεί κινούν τα πάντα
 
Κάποιοι άθλιοι που την έλεγαν κιόλας που ψάρευα με καλάμι απ' έξω.
Οι περισσοτεροι το έχουμε βιώσει αυτό,
Αλλά κ τίποτα να μην πουν το βλεπεις στα μάτια τους κ στον τροπο που κοιτάνε.......

Το έχω πει πολλες φορές πως ο κακός επαγγελματιας στην θάλασσα ειναι οτι κ ο κακός τσοπάνης στην στεριά...
Ο πρωτος θεωρει πως η θάλασσα κ τα ψάρια του ανήκουν κ ο δευτερος πως τα βουνα κ τα χωραφια ειναι δικά του.....


Όταν το ψάρι το βλεπεις σαν 20€, 50€ κλπ από εκεί κ περα αρχίζεις να ρημάζεις κ να καταστρέφεις...
Φυσικά υπάρχουν κ οι εξαιρέσεις...

Εγω ζητήσει να αγοράσω ψαροδόλια από επαγγελματία κ μου λέει δεν εχω κ είμαι 100% σίγουρος πως είχε..
Αν ήξερε πως τα θέλω για φαΐ τότε θα άλλαζε το πράγμα.......
Κ ένας άλλος παντα με φώναζε για να μου δωσει ότι περισσευμα του έμενε από τα παραγαδια...
"Ελα να σου δωσω μισό φελιζόλ φρίσσα γιατί θα την πεταξω στην θάλασσα κ θα παει χαμένη"...



Δυστυχώς κάποιες νοοτροπίες δεν πρόκειται να αλλάξουν εκτός κ αν η θάλασσα σταματήσει εντελώς να δίνει..
Τοτε ίσως να καταλάβουν.....

Παιδιά τα γνωρίζουν όλα οι λιμενικοί και δεν κάνουν τιποτα χρόνια τωρα.Αντε βγάλε ακρη
Αν τα γνωρίζουν λέει???
Σε όλη την Ελλαδα έτσι γίνεται...
Αλίμονο από τον ερασιτέχνη που θα έχει δέκα αγκιστρια παραπάνω στο παραγάδι του...
Το γιατί γίνεται αυτό μπορουμε να το φανταστούμε.....

Κάποτε ψαρευα με έναν Άγγλο κ βλέπει έναν να ρίχνει τα δίχτυα του έξω-έξω για κέφαλους κ με ρωτησε γεμάτος απορία αν επιτρεπε του είπα όχι κ μου λέει αν το εκανε αυτό στην Αγγλία θα έχανε επιτόπου βάρκα κ δίχτυα...
 
Back
Top