Μπεκάτσα

Περιοχή
Αθήνα
Νίκο σεβαστή η γνώμη σου αλλά διαφωνούμε μόνο σε ό,τι αφορά τη καρπωση ....αλλοίμονο αν συμφωνούσαμε όλοι με όλους. Καλά κυνήγια σου εύχομαι.
Αλίμονο ετσι ερχετε η εξελιξη στη διαφωνια και την αποδειξη της, απλα λεω οτι 7-8 σελιδες τρωγομαστε χωρις να οδηγει πουθενα και να ειπωνονται μεσα εριστικα σχολια που δεν αρμοζουν σε διαφωνια αλλα σε κριση και κατακριση! Δεν ειδα μπεκατσα μεχρι στιγμης να δινει χαρακτηρισμους ειδα γενικους «Κυνηγους» γιατι για εμενα κυνηγος χωρις σκυλο ειναι σκοπευτης να μας κρινουν να μας κατηγοριοποιουν να μας βαζουν ταμπελες... δεν ζητησα να συμφωνησω με κανεναν ουτε γράφω υποχρεωτικα ξερω οτι οι πολεμιοι της δραστηριοτητας μου διαβαζουν το site και κανουν χρηση τεχνικων προβληματων που τους δινουμε στο πιατο γιατι αυτοι δεν γνωριζουν απο μας μαθαινουν!!

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Δεν χρειαζεται ο λυκος ηχους να θυμασε φιλε μου.Ξερει ποσοι εισαστε στο αυτοκινητο πριν
βγειτε εξω.10 λεπτα χρειαστηκαν για να κανει κομματια σετερ με μπιπερ.Τον εχει συνηθησει
τον ηχο,προσαρμοζεται πιο γρηγορα απο οτι νομιζουμε.Το gps ειναι για να πας στο σημειο
που εστρωσε τραπεζι,τιποτα παραπανω.
Δεν διαφωνώ Αλέξη, ότι διαβάζω και ακούω ξέρω μιας και ε δω στο νησί δεν έχουμε λύκους ( ευτυχώς) .

Alex37

Moderator
Όνομα
Αλεξανδρος
Δεν διαφωνώ Αλέξη, ότι διαβάζω και ακούω ξέρω μιας και ε δω στο νησί δεν έχουμε λύκους ( ευτυχώς) .
Εκει στο νησι εισαστε τυχεροι,εμεις τους εχουμε βγαλει και ονοματα δυστυχως.

Περιοχή
Αθήνα
Δεν χρειαζεται ο λυκος ηχους να θυμασε φιλε μου.Ξερει ποσοι εισαστε στο αυτοκινητο πριν
βγειτε εξω.10 λεπτα χρειαστηκαν για να κανει κομματια σετερ με μπιπερ.Τον εχει συνηθησει
τον ηχο,προσαρμοζεται πιο γρηγορα απο οτι νομιζουμε.Το gps ειναι για να πας στο σημειο
που εστρωσε τραπεζι,τιποτα παραπανω.
Αν μπορεσεις αυτο να μου το στοιχειοθετησεις οτι εχει αυτες τις ικανοτητες θα βοηθησεις πραγματικα την μελετη μου και θα ηθελα την συνεργασια σου, στειλε μ πμ!

Σημερα ειναι τα σκυλια αυριο εμεις οι ιδιοι μετα τα μικρα παιδια στο βουνο... οποιος νομιζει οτι εχει στοιχεια απεδεδειγμενα παρακαλω τα θελω.

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Βγηκε σημερα ο φολος μου ο Κώστας, δεν μπόρεσα να πάω και έκανε πάρτυ με τα κορίτσια μόνος του. 4 πουλάκια βρήκε, με κάμποσα 2πλο σηκωματα, κατάφερε και καρατησε 2 κορίτσια. Δεχτικες σήμερα στα σκυλιά μου είπε, χωμενες στα πυκνά.

Περιοχή
Καλύβια Θορικού
Όνομα
Αλέξης
O μύθος του "υβρίδιου" Λύκου!

Πραγματικά....είμαστε ένα βήμα πριν να γίνει σενάριο για ταινία του Hollywood!

Όντως υπάρχουν πολλοί ανάμεσα μας που πιστεύουν και διαλαλούν όπου βρεθούν ότι "οικολόγοι" έχουν καταφέρει να διασταυρώσουν τον λύκο με κάποιο είδος σκύλου....και να φτιάξουν τον τέλειο δολοφόνο....που ακούει beeper....και τρέχει να κατασπαράξει κυνηγόσκυλα!

Αν λοιπόν...οι οικολόγοι...έχουν καταφέρει κάτι τέτοιο...τότε οι απανταχού στον κόσμο εκτροφείς που προσπαθούν να φτιάξουν το τέλειο κυνηγόσκυλο...πρέπει να σκίσουν τα πτυχία τους και να πάνε για φροντιστήριο σε οικολογικές οργανώσεις.

Ήρθε λοιπόν η ώρα...να ψάξουμε να βρούμε αυτά μυστικά εργαστήρια όπου οι "οικολόγοι" έφτιαξαν τον τέλειο λύκο που τρώει κυνηγόσκυλα μόνο....και να κλέψουμε τα μυστικά τους...μπάς και φτιάξουμε το τέλειο setter και το τέλειο pointer.

Θα μου πείς...εδώ κόσμος πίστεψε τον Σώρα...και άλλοι πιστεύουν ότι τα trail από τα αεροπλάνα είναι ψεκασμός για να μας έχουν σε νιρβάνα να μην αντιδρούμε στα μνημόνια.....

Στον λύκο θα κολλήσουμε???

Περιοχή
Β.Εύβοια
Όνομα
Θοδωρής
O μύθος του "υβρίδιου" Λύκου!

Πραγματικά....είμαστε ένα βήμα πριν να γίνει σενάριο για ταινία του Hollywood!

Όντως υπάρχουν πολλοί ανάμεσα μας που πιστεύουν και διαλαλούν όπου βρεθούν ότι "οικολόγοι" έχουν καταφέρει να διασταυρώσουν τον λύκο με κάποιο είδος σκύλου....και να φτιάξουν τον τέλειο δολοφόνο....που ακούει beeper....και τρέχει να κατασπαράξει κυνηγόσκυλα!

Αν λοιπόν...οι οικολόγοι...έχουν καταφέρει κάτι τέτοιο...τότε οι απανταχού στον κόσμο εκτροφείς που προσπαθούν να φτιάξουν το τέλειο κυνηγόσκυλο...πρέπει να σκίσουν τα πτυχία τους και να πάνε για φροντιστήριο σε οικολογικές οργανώσεις.

Ήρθε λοιπόν η ώρα...να ψάξουμε να βρούμε αυτά μυστικά εργαστήρια όπου οι "οικολόγοι" έφτιαξαν τον τέλειο λύκο που τρώει κυνηγόσκυλα μόνο....και να κλέψουμε τα μυστικά τους...μπάς και φτιάξουμε το τέλειο setter και το τέλειο pointer.

Θα μου πείς...εδώ κόσμος πίστεψε τον Σώρα...και άλλοι πιστεύουν ότι τα trail από τα αεροπλάνα είναι ψεκασμός για να μας έχουν σε νιρβάνα να μην αντιδρούμε στα μνημόνια.....

Στον λύκο θα κολλήσουμε???
Στην δυτικη Παρνηθα,που την εχουν κανει "χωματερη" αδεσποτων σκυλων,καθως εκει βολευει τους περισσοτερους οταν τα βαρεθουν να τα αμολανε,εχουν παρατηρηθει φαινοτυπικα υβριδια λυκου-σκυλου.Δεν χρειαζεται να τα φτιαξουν οι οικολογοι..Αλλα και αυτο δεν ειναι και πολυ δυσκολο αν ψαχτουν..Πριν καμια δεκαετια σε ταβερνα σε καπου στο Καρπενησι,ειχε ο τυπος αλυσσοδεμενο απεξω ενα ημερο καθαροαιμο λυκακι.Ανετα το ζευγαρωνε με κανα κοπρο που τριγυρνουσε εκει, αν ηθελε,και τα αμολαγε στο βουνο μετα..Τροποι υπαρχουν

Περιοχή
Καλύβια Θορικού
Όνομα
Αλέξης
Ανετα το ζευγαρωνε με κανα κοπρο που τριγυρνουσε εκει, αν ηθελε,και τα αμολαγε στο βουνο μετα..Τροποι υπαρχουν
Και εσύ πιστεύεις ότι με το απλά να τα ζευγαρώσεις....έφτιαξες τον δολοφόνο λύκο...που τρώει κυνηγόσκυλα??

Μωρέ τι DNA είναι αυτό???

Ζευγαρώνω λύκο με σκύλο...και δεν φτάχνω λυκόσκυλο....αλλά φτιάχνω λύκο που τρώει σκύλο!!

Αυτό που γράφεις για το Καρπενήσι...μου θυμίζει....το ΚΑΠΟΤΕ....ΚΑΠΟΥ.....ΚΑΠΟΙΟΣ!

Εντάξει παιδιά...μην το τερματίζουμε!

Last edited:
Περιοχή
Αθήνα
Και εσύ πιστεύεις ότι με το απλά να τα ζευγαρώσεις....έφτιαξες τον δολοφόνο λύκο...που τρώει κυνηγόσκυλα??

Ζευγαρώνω λύκο με σκύλο...και δεν φτάχνω λυκόσκυλο....αλλά φτιάχνω λύκο που τρώει σκύλο!!

Αυτό που γράφεις για το Καρπενήσι...μου θυμίζει....το ΚΑΠΟΤΕ....ΚΑΠΟΥ.....ΚΑΠΟΙΟΣ!

Με μεγάλη μου λύπη ήμουν παρών σε ανακάλυψη κλουβιών που προόριζαν «οικολόγοι» που ευτυχώς δεν αφέθηκαν και τα ταιζαν αδεσποτα σκυλιά.... ξερετε με ποια λογική;;!! Ο λύκος μαθαινε απο την πεινα του να σκοτωνει και να τρωει το σκυλο απο ενστικτο οπως καποτε ανθρωποι εφαγαν ανθρωπους σε ενα αεροπορικο ατυχημα στις αλπεις... η λογική ομως των ανθρωπων αυτων θα σας αφήσει αναυδους... αμα ο λυκος ειπαν μαθει να τρωει σκυλι θα τρωει τα σκυλια των κυνηγων!!!! Και εμεις αυτους θελουμε να βλαψουμε...

Δεν κανει η διασταυρωση το λυκο φονιά καμια σχέση ο ανθρωπος τον εκανε και στη συνεχεια ο ενας το εμαθε στον αλλον οπως τα παλια μας σκυλια μαθαινουν τα νεα..

Περιοχή
Καλύβια Θορικού
Όνομα
Αλέξης
Με μεγάλη μου λύπη ήμουν παρών σε ανακάλυψη κλουβιών που προόριζαν «οικολόγοι» που ευτυχώς δεν αφέθηκαν και τα ταιζαν αδεσποτα σκυλιά.
Καλησπέρα φίλε μου!

Θες να μας πεις λοιπόν...ότι εσύ είσαι μάρτυρας...βλέποντας με τα ίδια σου τα μάτια κάποιους χώρους...με λύκους...που δεν πρόλαβαν να αφεθούν όπως λες...και τους τάιζαν κάποιοι οικολόγοι αδέσποτα σκυλιά.

Μάλιστα....

Αυτό γιατί δεν βγήκε στην δημοσιότητα.... και ακούμε καθημερινά κάθε λογής κακοποίηση αδέσποτου????

Αφού το είδες με τα ίδια σου τα μάτια.....δεν μπορείς να μας πεις...που ήταν? ποιοι ήταν "αυτοί" που είχαν αυτή την λογική όπως μας την παρουσιάζεις??

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις που κάνω....αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να δεχτώ από κάποιον "αυτόπτη" μάρτυρα ότι δεν δόθηκε συνέχεια σε ένα τέτοιο περιστατικό.

Βέβαια...το ότι ταίζεις ζωντανούς σκύλους...λύκους σε κλουβί....μου είναι αδιανόητο....και συνγχώρεσε με δεν μπορώ να σε πιστέψω...ότι είδες τέτοια κλουβιά....και το πανελλήνιο....δεν έμαθε ποτέ τίποτα.

Ευχαριστώ,

Όνομα
Alex
Ακόμη να σας θυμίσω πως κυνηγούσαν παλιά τα γουρούνια.... μια μέρα κυνήγι και τρεις μέρες ψάξιμο για να μαζέψουν τα σκυλιά....να σε παίρνουν τηλέφωνο από χωριά 30-40 χιλιόμετρα μακριά και να σου λένε ότι το σκυλί είναι εδώ έλα να το πάρεις....η τεχνολογία εξελίσσεται σε όλους τους τομείς.... στο χέρι και στο μυαλό μας είναι να εκμεταλευομαστε τα όποια πλεονεκτήματα....
Τραγικες εποχες....γιαυτο εβλεπες παρεες με το πολυ 10 ατομα....δεν καθοταν κανενας να περιμενει σκυλια.....μονο οσοι ειχαν "λοξα"

Περιοχή
Αθήνα
Καλησπέρα φίλε μου!

Θες να μας πεις λοιπόν...ότι εσύ είσαι μάρτυρας...βλέποντας με τα ίδια σου τα μάτια κάποιους χώρους...με λύκους...που δεν πρόλαβαν να αφεθούν όπως λες...και τους τάιζαν κάποιοι οικολόγοι αδέσποτα σκυλιά.

Μάλιστα....

Αυτό γιατί δεν βγήκε στην δημοσιότητα.... και ακούμε καθημερινά κάθε λογής κακοποίηση αδέσποτου????

Αφού το είδες με τα ίδια σου τα μάτια.....δεν μπορείς να μας πεις...που ήταν? ποιοι ήταν "αυτοί" που είχαν αυτή την λογική όπως μας την παρουσιάζεις??

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις που κάνω....αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να δεχτώ από κάποιον "αυτόπτη" μάρτυρα ότι δεν δόθηκε συνέχεια σε ένα τέτοιο περιστατικό.

Βέβαια...το ότι ταίζεις ζωντανούς σκύλους...λύκους σε κλουβί....μου είναι αδιανόητο....και συνγχώρεσε με δεν μπορώ να σε πιστέψω...ότι είδες τέτοια κλουβιά....και το πανελλήνιο....δεν έμαθε ποτέ τίποτα.

Ευχαριστώ,

Η υποθεση εχει ακολουθησει την νομιμη οδο μπορεις να ζητήσεις απο δικηγόρο να σου δώσει την δεδικασμένη απο την εισαγγελεία Αθηνών, για να ημουν μαρτυρας θα ημουν σε αναλογο κλιμακιο και θεση, και η δημοσιοτητα συγνωμη που θα σε απογοητευσω αλλα ειναι καθοδηγουμενη και οχι απο ατομα οπως εσυ και εγω δεν ειδα πουθενα την δυναμη των χιλιαδων κυνηγων..
Οταν χτυπησαν κυνηγοί περσυ και πρόπερση που βγαιναν οικολογοι και ελεγαν να ψοφησει να να να να ειδες τιποτα στη δημοσιότητα η κανα δυο αναρτησεις και αν;! Παλι ομως ασχοληθηκε η εισαγγελεία ... ξερεις πως απο ατομα που με προσωπικη στέρηση και κόστος πληρώνουν τα δικαστικά έξοδα, δεν είδα καμία ΜΚΟ για την μπέκάτσα!! Για την πρασινοκέφαλη ίσως;; Για την αρκούδα;; Στο εξωτερικό υπάρχουν... μελέτη για το λύκο;;

Στη Γαλλία σε λίγο ο λύκος θα επιτραπεί να θηρέυετε, γιαυτο κάνω προσωπικό αγώνα σαν φυσιοδίφης, οταν ανοίξει ο δρόμος να βρούμε και εμεις εναν τρόπο να επιβιώσουμε γιατί για κάποιους η Ελληνική ύπαιθρος ειναι μέσο επιβίωσης , αρνια κατσικια κοτες κλπ ακομα και τα αγροτικα δεν θα μπορουν να γινονται αν συνεχισει ετσι..

Και οπως προείπαμε και πρίν δεν ζητάω ουτε να με πιστέυσεις ουτε να συμφωνεις απλα σκέψου αυτα που λέω αν στεκουν αναρωτήσου αν ευσταθουν και αξιολογησε κατα ποσο μπορει μια αναρτηση να ειναι ψεματα η οχι.

Για τα σκυλία που εξαφανίστηκαν στην Αθήνα και τα τρώνε οι διάφοροι ειδες καμια αναρτηση;; Δημοσιευση;; Και μην μ πεις παλι οτι αυτο ειναι νεο και το ακους πρωτη φορα!

Και μου σχολίασες μονο το οτι ο ανθρωπος ταισε το λυκο σκυλι, το οτι σου εγραψα πως ανθρωποι εφαγαν ανθρωπους στις αλπεις δεν το σχολιασες, ουτε οτι το πανελληνιο το εμαθε η δεν το εμαθε.. μην θεωρεις αδιανοητο κατι επειδη σου φαινετε φρικτό! Ειναι φρικτό οπως φρικτό ειναι να αμολανε φιδια με πια λογικη;;; Και αφου αμολας φιδια αμολα και αετους κουκουβαγιες και σκατζοχοιρους!!

Ξαναλεω εχω ασχοληθει δεν αερολογώ..

Last edited:
Όνομα
Ηλίας
Ρε παιδιά ανέκαθεν ετρωγε ο λύκος σκυλιά, σε όλες τις χώρες του πλανήτη έχουν κρούσματα! απλα πριν 15-20 χρόνια δεν είχε κανενας gps για να βρει τα απομεινάρια, εξαφανιζόταν ο σκύλος και λεγανε χάθηκε,τον κλεψανε, κλπ... πλέον τα περισσότερα κρούσματα είναι σε ανοιχτούς σκύλους(ειτε φερμας είτε ιχνηλάτες) και η πλειοψηφία φορά gps...αλλιως ούτε κόκαλο δεν θα βρίσκαμε....
Όσο για τα υβρίδια,προσωπικά δέχομαι εν μέρη το να υπάρχουν κάποια άτομα τα οποία ειναι αποτέλεσμα απο τυχαία μπερδέματα εξω στη φύση, αλλα όχι να πιστέψω οτι υπάρχουν κρυφές εγκαταστάσεις με εκτροφεία λύκου και υβριδίων....

Περιοχή
Καλύβια Θορικού
Όνομα
Αλέξης
Ρε παιδιά ανέκαθεν ετρωγε ο λύκος σκυλιά, σε όλες τις χώρες του πλανήτη έχουν κρούσματα! απλα πριν 15-20 χρόνια δεν είχε κανενας gps για να βρει τα απομεινάρια, εξαφανιζόταν ο σκύλος και λεγανε χάθηκε,τον κλεψανε, κλπ... πλέον τα περισσότερα κρούσματα είναι σε ανοιχτούς σκύλους(ειτε φερμας είτε ιχνηλάτες) και η πλειοψηφία φορά gps...αλλιως ούτε κόκαλο δεν θα βρίσκαμε....
Όσο για τα υβρίδια,προσωπικά δέχομαι εν μέρη το να υπάρχουν κάποια άτομα τα οποία ειναι αποτέλεσμα απο τυχαία μπερδέματα εξω στη φύση, αλλα όχι να πιστέψω οτι υπάρχουν κρυφές εγκαταστάσεις με εκτροφεία λύκου και υβριδίων....
+1000!!! .RESPECT.

Όνομα
Βασίλης
Τραγικες εποχες....γιαυτο εβλεπες παρεες με το πολυ 10 ατομα....δεν καθοταν κανενας να περιμενει σκυλια.....μονο οσοι ειχαν "λοξα"
Ή ήταν δικά τους τα σκυλιά και τα πονούσαν....να συμπληρώσω απλά....για αυτό και λίγοι εκείνοι που περίμεναν και έτρωγαν ώρες να τα βρουν...

Περιοχή
Β.Εύβοια
Όνομα
Θοδωρής

Οτι να ναι λες..Αυτο καταλαβες;;;Δολοφονος ειναι ειτε ειναι καθαροαιμος λυκος,ειτε υβριδιο,ειτε παρατημενο αγριοσκυλο ρατσας ή μπασταρδο που ζει σε αγελη και περιπλανιεται...Προβλημα σου αν δεν με πιστευεις αλλα ειναι αληθεια..Τωρα μιλαμε ομως οτι τα υβριδια ειναι γεγονος απ οπου και αν προερχονται,ειτε διασταυρωσεις στην φυση ειτε αλλου...Μια αγελη 10 λυκων θα την στησουν σε ενα μοναχικο σκυλι που τριγυρναει μονο του..Αλλη συμπεριφορα θα εχουν ομως οταν συναντησουν 10-15 αγριοσκυλα που ζουν σε αγελη και επιβιωνουν..Ετσι μπασταρδευονται...Τωρα τα υπολοιπα που λες....Αστο δεν σχολιαζω...

Last edited:
Περιοχή
Αθήνα
Πάρτε ενα εκτροφείο υβρίδιου που μου παρέχει πληροφορίες:

https://www.watermillwolves.co.uk/wolfdog-breeding-programme/

Εχει παντού γύρω μας εκτροφεία με υβρίδια λυκου μπορω να αγοράσω να κανω εκτροφη στο κτημα μου και να τα αφήσω; η πρέπει να ενημερώσω την Ερτ οτι θα τα αφήσω;! Και αν τα μαθω ωμοφαγία η να τρώνε ρύζι ποιόν θα πρέπει να ενημερώσω;;

Για δείτε λίγο τις φώτο απο το παραπάνω εκτροφείο και πείτε μου αν το βλεπατε στο βουνο, αν εγω το ειχα και το εβγαζα βολτα θα το περναγατε για σκυλο η λυκο;;;!!

Καλό απόγευμα κύριοι

Περιοχή
ΚΑΜΑΤΕΡΟ-ΚΟΤΥΛΙΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Από μαρτυρίες που έχουμε από τους Παππούδες μας κτηνοτρόφους και μη
πότε λύκος δεν είχε κατασπαράξει σκυλιά -κυνηγοσκυλα -τσοπανοσκυλα αδέσποτα κτλ μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις αν κάποιο ήταν άρρωστο ή αδύναμο να αντισταθεί
Συνήθως οι επιθέσεις λύκων ήταν σε αιγοπρόβατα -γελαδια -αλογα και γαϊδούρια
Ο λόγος είναι απλός
Υπήρχαν χιλιάδες αιγοπρόβατα στα βουνά και στους κάμπους άλλα τόσα τα γελαδια και τα άλογα σε όλη την Ελληνική επικράτεια
Σήμερα συναντάς μόνο κουφάρια και γκρεμισμενες στρουγκες και μαντριά
Από πού θα τραφεί ο λύκος από τα ποντίκια ή από τις κακαρετζες των λαγων και των αγριόχοιρων ;
Η μόνη λύση εξασφάλισης εύκολης τροφης είναι ο σκύλος γι'αυτό και έχουν ξεκινήσει την τελευταία δεκαετία αυτά τα κρούσματα επιθέσεων
Τώρα πως γέμισε όλη ύπαιθρος με λύκους και ειδικά περιοχές που είχαν εξαφανιστεί εδώ και 40 χρόνια είναι λίγο περιεργο
Από γέννες πάντως αποκλείεται εκτός αν οι λύκοι λόγω κλιματικής αλλαγής μεταμορφώθηκαν σε κουνελες και γεννοβολουν ασταμάτητα όλο τον χρόνο οπότε λογική και η εξάπλωση τους
Εγώ δεν έχω σχέση με το κυνήγι της μπεκατσας ότι έχω κυνηγήσει παρέα με Φίλους
Όμως επειδή βρήκα τα 2 λαγοσκυλα μου φαγωμενα από λύκους και έκανα να συνέλθω 1 χρόνο για να ξεκινήσω από την αρχή σας δίνω μια φιλική συμβουλή
Προστατεύετε τα σκυλιά σας με όποιο τρόπο μπορείτε είτε αυτό λέγεται κουδούνι-μπιμπερ - GPS κτλ
Ο χρόνος που έχετε να εντοπίσετε το σκυλί σας είναι ελάχιστος και να το σώσετε ειδικά σε σφιχτά μέρη
Αυτά περί εκπαίδευσης και κοντινά σκυλιά κτλ τα ακούω βερεσε γιατί απλά δεν σώζουν την κατασταση
Αν είναι να πάω το κυνηγόσκυλο μου στο βουνό αλυσοδεμένο δίπλα στα πόδια μου
χωρίς να του δώσω την ευκαιρία να ψάξει και να χαρεί και αυτό την βόλτα του
καλύτερα να πάρω κανίς και να σουλατσαρω στα πάρκα κυνηγώντας κατσαρίδες