Μονόκαννο

Μπορω να πω πως η δουλεια σου ηταν πολυ καλη με ωραιο αποτελεσμα!!!εδω θα πω για αλλη μια φορα που μου δινεται η ευκαιρια πως ενα μονοκαννο με καννη κυλινδρο μετα απο ''επεμβαση'' και τοποθετηση ανοικτων σκοπευτικων ειναι οτι καλιτερο υπαρχει για βολες με μονοβολα!!!
 
Κύριοι θα ήθελα ενημερωτικά 2-3 πληροφορίες για το μονόκαννο
Baikal NX-18M-M (made in ussr)

Θα ήθελα να μάθω ακριβώς τη αυλούς έχει, τη χρονολογίας είναι και στα πόσα μπαρ είναι σφραγισμένο να λειτουργεί.....η κάννη του δν γράφει απολύτως τίποτα.

20200923_225526.jpg
 
(made in ussr)

Θα ήθελα να μάθω ακριβώς τη αυλούς έχει
18,2 η σπανιοτερα ,3..

τη χρονολογίας είναι και στα πόσα μπαρ είναι σφραγισμένο να λειτουργεί.....
Λογικα πριν το '90..και παλι λογικα 650 bar καθημερινη χρηση..

η κάννη του δν γράφει απολύτως τίποτα.
Δες απο κατω,πανω στο κλειδι της καννης..
 
Κύριοι θα ήθελα ενημερωτικά 2-3 πληροφορίες για το μονόκαννο
Baikal NX-18M-M (made in ussr)

Θα ήθελα να μάθω ακριβώς τη αυλούς έχει, τη χρονολογίας είναι και στα πόσα μπαρ είναι σφραγισμένο να λειτουργεί.....η κάννη του δν γράφει απολύτως τίποτα.

View attachment 16390
Κάτω από το "κλειδί" της κάννης κοίταξες ;; Δεν μπορεί να μη γράφει τίποτα ... Δεν έχω της σοβιετικής εποχής, αλλά κι αυτά περνούσαν από τράπεζα δοκιμής και σφραγίζονταν. Υποθέτω ότι θα έχει 18,2 αυλό, και 65 Mpa (650 bar) πίεση (καθημερινής χρήσης), χρονολογία δεν μπορώ να υποθέσω.
Το δικό μου, μεταγενέστερο, 18,4 αυλό, 70 χιλ. θαλάμη, φουλ τσοκ, χρονολογία 2005 :
IMG_20200923_233528_1.jpg
IMG_20200923_234200.jpg
IMG_20200923_234344.jpg
;) :cool:
 
Κάτω από το "κλειδί" της κάννης κοίταξες ;; Δεν μπορεί να μη γράφει τίποτα ... Δεν έχω της σοβιετικής εποχής, αλλά κι αυτά περνούσαν από τράπεζα δοκιμής και σφραγίζονταν. Υποθέτω ότι θα έχει 18,2 αυλό, και 65 Mpa (650 bar) πίεση (καθημερινής χρήσης), χρονολογία δεν μπορώ να υποθέσω.
Το δικό μου, μεταγενέστερο, 18,4 αυλό, 70 χιλ. θαλάμη, φουλ τσοκ, χρονολογία 2005 :
View attachment 16394
View attachment 16395
View attachment 16396
;) :cool:
Θα πάω κ θα το κοιτάξω Στέλιο....
Δν το έλυσα να τσεκάρω από κάτω από την κάννη, απλά όπως το είδα το επεξεργάστεικα λίγο...εξωτερικά δν γράφει τίποτα πάντος...στο κλειδί από κάτω θα γράφει σίγουρα κάποια στοιχεία λογικά.
Ευχαριστώ!!
18,2 η σπανιοτερα ,3..


Λογικα πριν το '90..και παλι λογικα 650 bar καθημερινη χρηση..


Δες απο κατω,πανω στο κλειδι της καννης..
Ευχαριστώ κι εσένα Τάσο.
 




Το ένα από τα δύο.
Αυυό mod με 76αρες θαλάμες κ το άλλο full.
Και "σοβιετικό", και μάγκνουμ !!! :oops: Να ρίχνεις 56 γρ. με αυλό 18,2 !!! ... Απόλαυση !!! .sarcastic. .sarcastic..sarcastic.
Μερικά σκοπευτικά (24 ή 28 γρ. δε θυμάμαι) είχα ρίξει κάποτε με ένα παλιό σοβιετικό, με το κοντό σπιρούνι, και ...την άκουσα καλά !!! Η διαφορά ήταν παραπάνω από αισθητή σε σχέση με το δικό μου. Που έχω ρίξει μέχρι 36 γρ. ανετότατα !!! (Remington express, Beretta extreme, & Lambro Διασποράς κίτρινο) :rolleyes:
Αν διαβάζω σωστά τις σφραγίδες, πρέπει να είναι από τα τελευταία "Made in USSR", κατασκευής 1991 (χρονιά διάλυσης της Σοβιετ. Ένωσης). Και έχει περάσει από την Τράπεζα Δοκιμών του Ιζέβσκ, ενώ το δικό μου από του Κλίμοβσκ.
Θα προτιμούσα κι εγώ το δικό μου με τσοκ Μ(0,5) αλλά τότε που μου μπήκε η ιδέα, αυτό βρήκα, αυτό πήρα ... Με "συνοπτικές διαδικασίες", το πρωί πήγα στην ασφάλεια κι έβγαλα την άδεια αγοράς και το απόγευμα στο μαγαζί και το βούτηξα !!! με 125 € και δώρο ένα αορτήρα !! ;):cool:
 
Κάτω από το "κλειδί" της κάννης κοίταξες ;; Δεν μπορεί να μη γράφει τίποτα ... Δεν έχω της σοβιετικής εποχής, αλλά κι αυτά περνούσαν από τράπεζα δοκιμής και σφραγίζονταν. Υποθέτω ότι θα έχει 18,2 αυλό, και 65 Mpa (650 bar) πίεση (καθημερινής χρήσης), χρονολογία δεν μπορώ να υποθέσω.
Το δικό μου, μεταγενέστερο, 18,4 αυλό, 70 χιλ. θαλάμη, φουλ τσοκ, χρονολογία 2005 :
View attachment 16394
View attachment 16395
View attachment 16396
;) :cool:
Τελικά το κοίταξα σήμερα.
Ίδια ακριβώς στοιχεία με τα δικά σου, αναγράφει η κάννη του...... ;)
Η μόνη διαφορά δν γράφει το "05"....ενώ σε εσένα το έχει μαρκαρισμένο....
 
Σας πάω μία στα 36 μ έσένα κα τον Στέλιο να σας κοπεί ο βήχας.....sarcastic..yel.
Ψήνομαι....:cool::cool:μπέσα για μπέσα όμως στα 36m....χωρίς λαμογιές....
Αν ενδιαφέρεται και ο Στέλιος κανένα πρόβλημα.
Με φυσίγγι εμπορίου;;;;
 
Ψήνομαι....:cool::cool:μπέσα για μπέσα όμως στα 36m....χωρίς λαμογιές....
Αν ενδιαφέρεται και ο Στέλιος κανένα πρόβλημα.
Με φυσίγγι εμπορίου;;;;
Δικά σου βέβαια ..νάναι διπλή η πίκρα.. :p
Μέχρι 30 γρ.... 18.2 βλέπεις...:)
 
Τελικά το κοίταξα σήμερα.
Ίδια ακριβώς στοιχεία με τα δικά σου, αναγράφει η κάννη του...... ;)
Η μόνη διαφορά δν γράφει το "05"....ενώ σε εσένα το έχει μαρκαρισμένο....
ποιος το εχει?Σκεφτεσε να το αγορασεις?
 
Back
Top