Μονοσκάνδαλο vs δισκάνδαλο

Ακολουθουμε την μοδα η την παραδοση?και τελικα πιο απο τα δυο βολευει καλυτερα?
το δισκανδαλο για εμενα εχει μονο πλεονεκτηματα κ κανενα μειονεκτημα..
Και μια γνωμη απο τον "γκουρού" των οπλων..
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/poses_skandales_se_ena_dikanno-65144781/
το πηδήξαμε το θέμα παρεμπιπτόντως, συγγνώμη Τάσο εγώ το βουλώνω...
 
Για να το επαναφερουμε στην ταξη.

Περσι πηγα για απογευματινο κυνηγι τσιχλας με το δισκανδαλο του πατερα μου. Σαν αισθηση ηταν λιγο περιεργη, επειδη εχω να κυνηγησω και πολλα χρονια με δισκανδαλο, μετα απο 2-3 βολες παντως, το δακτυλο πηγαινε μονο του. Ειναι θεμα εξοικειωσης, αλλα τοσο ευκολη αλλαγη κανης και τσοκ, δεν θα βρεις με κανενα μονοσκανδαλο-οσο και αν ειμαι οπαδος τους.
 
To μόνο κακό που έχει είναι ότι μπαίνεις στην διαδικασία να χάσεις χρόνο να σκεφτείς "τώρα ποια κάννη να ρίξω" πολύ συχνά ενώ με το μονοσκάνδαλο έχει από πριν σχεδιάσει την στρατηγική σου και αλλάζεις πολύ σπάνια.
 
To μόνο κακό που έχει είναι ότι μπαίνεις στην διαδικασία να χάσεις χρόνο να σκεφτείς "τώρα ποια κάννη να ρίξω" πολύ συχνά ενώ με το μονοσκάνδαλο έχει από πριν σχεδιάσει την στρατηγική σου και αλλάζεις πολύ σπάνια.
Αυτο δεν το καταλαβα θεοφραστε..
 
Για μένα δίκαννο είναι δύο σκανδαλες......
Το δίκαννο με μια σκανδάλη χάνει τα πλεονεκτήματά του......
Βλέπω το στόχο διαλέγω σκανδάλη, τραβάω!!!
Για μένα με ένα δισκάνδαλο δίκαννο, κάνεις ΌΛΑ τα κυνήγια σου!!!!
Από τσίχλα μέχρι και γουρούνι :):):)
 
Τάσο εννοώ ότι επειδή η επιλογή είναι εύκολη, την βάζεις στο παιχνίδι και το σκέφτεσαι, απασχολείς το μυαλό σου την κρίσιμη ώρα ενώ ίσως δεν πρέπει, μάλλον είναι και θέμα απειρίας μου μου έχει συμβεί σε αποστάσεις που είναι στο μέσο να λέω τώρα να παίξω την δεξιά ή την αριστερή ή την δεξιά και να χάνω την συγκέντρωση μου και πολύτιμο χρόνο. Με το μονοσκάνδαλο, μια και τα δικά μου για να κάνεις την αλλαγή μπαίνει στο παιχνίδι και η ασφάλεια και δεν το έχω για εύκολο το αφήνω στην ησυχία του και με νοιάζει μόνο ο στόχος.
 
Διαβαζεις το καρτερι, αυτο ειναι το πρωτο. Ερχονται απο μακρια, ψηλωμενα, σκανε στα μουτρα σου και η δευτερη ειναι μακρια; Αναλογως σεναριου ξεκινας με το ανοιχτο ή το κλειστο τσοκ. Απλα στο δισκανδαλο ευκολοτερα το αλλαζεις, ενω στο μονοσκανδαλο δυσκολοτερα
 
Τάσο εννοώ ότι επειδή η επιλογή είναι εύκολη, την βάζεις στο παιχνίδι και το σκέφτεσαι, απασχολείς το μυαλό σου την κρίσιμη ώρα ενώ ίσως δεν πρέπει, μάλλον είναι και θέμα απειρίας μου μου έχει συμβεί σε αποστάσεις που είναι στο μέσο να λέω τώρα να παίξω την δεξιά ή την αριστερή ή την δεξιά και να χάνω την συγκέντρωση μου και πολύτιμο χρόνο. Με το μονοσκάνδαλο, μια και τα δικά μου για να κάνεις την αλλαγή μπαίνει στο παιχνίδι και η ασφάλεια και δεν το έχω για εύκολο το αφήνω στην ησυχία του και με νοιάζει μόνο ο στόχος.
Οκ καταλαβα,Προσπαθησε αν ειναι δυνατον να το αποβαλλεις γιατι κανεις την ευκολη περιπτωση δυσκολη και την δυσκολη ευκολη..Και μαζι με αυτο ίσως πανε χαμενα κ καποια πουλια που μπορει να ειχες παρει αν το βλεπες πιο ψυχραιμα..
 
Εγω κυνηγαω χρονια τωρα και με τα δυο χωρις κανενα προβλημαΤο δακτυλο παει απο μονο του εκει που πρεπει ακομη και αν εχω να πιασω δισκανδαλο καιρο Θεωρω ομως οτι στο κυνηγι το δικανο πρεπει να ειναι δισκανδαλο(για μενα) Η μονη περιπτωση που ειναι αδιαφορο ειναι στο κυνηγι φερμας οπου κατα 99% θα τουφεκισεις με την πρωτη καννη Στο καρτερι που το θηραμα ερχεται οπως ναναι δεν υπαρχει πιο αμεση επιλογη Και στη σπανια περιπτωση που παθει κατι η μια σκανδαλη δεν χρειαζεται να παρατησεις τον κυνηγοτοπο το κανεις μονοκανο;)
 
Δισκάνδαλο (baikal 43) δαγκωτό και από μένα...!!!
Από την πρώτη κιόλας εξόρμηση η "σύνδεση" δεν άργησε να έρθει.
Για επιλογή κάννης το δάχτυλο παει στις σκανδαλες μηχανικά και άμεσα...! άσε που με τα τσοκ το στηνεις όπως θες για το κάθε κυνήγι.
Και υπάρχει και μέτρο σύγκρισεις, κυνηγήσαμε με φίλο που έχει Zabala pose μονοσκανδαλο με επιλογεα στην ασφαλεια και αλλαξαμε τουφεκια μια μερα... περιπλοκα πραματα για μενα :D και το επομενο ποζε (27) δισκανδαλο και τουτο.!!!
 
Δισκάνδαλο (baikal 43) δαγκωτό και από μένα...!!!
Από την πρώτη κιόλας εξόρμηση η "σύνδεση" δεν άργησε να έρθει.
Για επιλογή κάννης το δάχτυλο παει στις σκανδαλες μηχανικά και άμεσα...! άσε που με τα τσοκ το στηνεις όπως θες για το κάθε κυνήγι.
Και υπάρχει και μέτρο σύγκρισεις, κυνηγήσαμε με φίλο που έχει Zabala pose μονοσκανδαλο με επιλογεα στην ασφαλεια και αλλαξαμε τουφεκια μια μερα... περιπλοκα πραματα για μενα :D και το επομενο ποζε (27) δισκανδαλο και τουτο.!!!
Μόλις πουλήσεις το πλάγιο πάρε με τηλέφωνο.sarcastic.
 
Μόλις πουλήσεις το πλάγιο πάρε με τηλέφωνο.sarcastic.
Δεν το δίνω, δεν το δίνω..... Εδώ αμάν κάνω να βρω ποζέ οπως το θελω να το "χτυπήσω"...
Άλλοι συλλέγουν γραμματόσημα, άλλοι τηλεκάρτες, άλλοι baikal.!!! :D:D
Και μακάρι να κάνουν καμιά εισαγωγή τις χραπα-χρουπα 133, και την αδρανειας 156............
 
Back
Top