Μονοσκάνδαλο vs δισκάνδαλο

Ακολουθουμε την μοδα η την παραδοση?και τελικα πιο απο τα δυο βολευει καλυτερα?
το δισκανδαλο για εμενα εχει μονο πλεονεκτηματα κ κανενα μειονεκτημα..
Και μια γνωμη απο τον "γκουρού" των οπλων..
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/poses_skandales_se_ena_dikanno-65144781/
 
Με πλαγιόκαννο δισκάνδαλο πάω κι εγώ στο λαγό, και δεν το αλλάζω με τίποτα.
Βέβαια τα πρώτα χρόνια είχα ρίξει ουκ ολίγες φορές με την αριστερή κάννη αντί για την δεξιά σε λαγούς στα 5-10 μέτρα. Με αποτέλεσμα να δω μόνο την σκόνη τους.
Αυτό συνέβαινε διότι δεν είχα εμπειρία, και όταν έβλεπα λαγό έχανα την ψυχραιμία μου, δεν ήξερα τι να κάνω και απλά σήκωνα το τουφέκι και πάταγα μια σκανδάλη... την λάθος κατα προτίμιση .sarcastic.
Όμως τώρα που μεγάλωσα... .hunter.
 
Εγω εχω στην κατοχή μου μονοσκανδαλο με επιλογέα, ειναι μια ενδιάμεση λυση που προσωπικά με εχει βολέψει! Το νόημα της επιλογής ειναι οταν βλέπεις να έρχεται ενα μακρινό πουλί και ξερεις πως θα ριξεις μια τουφεκιά τοτε να μπορεις να ριξεις με την πιο στενή κάννη! Το εχω κανει πολλές φορες αφου η κίνηση με τον επιλογέα ειναι πολυ γρηγορη και μετα τις πρώτες φορες γινεται ενστικτωδώς! Θεωρω πως και οι δυο σκανδαλες μετα απο λιγο καιρο δουλεύουν ενστικτωδώς επομενως τις βάζω στην ίδια μοίρα!! Μονοσκανδαλο με επιλογέα λοιπόν για εμενα!
 
Εχω και τα δυο. Δισκανδαλο ποιο γρηγορη επιλογη κανης και με μηχανικη δεν μενης ποτε χωρις τουφεκια. Μονοσκανδαλο εξισπυ καλο και στη μεταβαση απο καραμπινα. Γι αυτο περι ορεξεως...... Οτι αγαπατε.
 
Στο σκοπευτήριο και λόγο κοντακιού μονόδρομος το μονοσκάνδαλο! Στο κυνήγι αναμφισβήτητα το δισκάνδαλο μακράν!! Με αγγλέ κοντάκι με τζαβέτα, +3200kg,με άμεσα προσβάσιμο μηχανισμό!!
 
Στο σκοπευτήριο και λόγο κοντακιού μονόδρομος το μονοσκάνδαλο! Στο κυνήγι αναμφισβήτητα το δισκάνδαλο μακράν!! Με αγγλέ κοντάκι με τζαβέτα, +3200kg,με άμεσα προσβάσιμο μηχανισμό!!
Συμφωνώ 100% .αλλα το θέμα είναι πως θα συνδοιαστει με κάποιον που ρίχνει σκοπευτήριο και πάει και κυνήγι? Μονοσκανδαλο σκοπευτήριο δισκανδαλο κυνήγι θα είναι μπέρδεμα...
 
Εγώ θα έλεγα ότι το μονοσκάνδαλο δίκαννο χάνει το πλεονέκτημα του δίκαννου δηλαδή να ρίξεις την κάννη που θέλεις πρώτα. Αυτό ισχύει για το κυνήγι βέβαια γιατί στο σκοπευτήριο όπου γνωρίζεις πως θα σου έρθουν τα πιατάκια δεν έχει νόημα.
 
Πιο αμεση επιλογη κανης απο το δισκανδαλο δεν υπαρχει. Αν πας μονο κυνηγι, τοτε νομιζω ειναι μονοδρομος. Αν ασχολησαι και με το σκοπευτηριο, ειτε με το ιδιο οπλο, ειτε με αλλο, τοτε πας σε μονοσκανδαλο.
 
αν κ είμαι τις απόψεις ότι όλα μπορεί να τα μάθει κ να εκπαιδευτεί ένας άνθρωπος προσωπικά στο κυνήγι πλαγιοκαννο δισκανδαλο κ άγιος ο θεός, στο σκοπευτήριο επιδη εχω δοκιμάσει κ τα δυο το μονοσκανδαλο υπερτερεί το άλλο θέλει χρόνο προσαρμογής
 
επειδη αργησα πααααρα πολυ να καταλαβω το νοημα το τι σημαινει κυνηγος και μ αρεσει το παραδοσιακο εχω πει αρκετες φορες οτι αν ειχα το χρημα τ οπλο που θα ηθελα θα ηταν ενα πλαγιο δισκανδαλο στα μετρα μου με αγγλε κοντακι κι επειδη ειμαι και καρτεριτζης με 75 π.κανες και υπεριψωμενη ριγα
 
πλαγιόκαννο δισκάνδαλο κι όχι σε όλα τα κυνήγια
... :)
με αφορμή αυτό το σχόλειο θέλω να μοιραστώ μαζί σας τον τρόπο που κυνηγάω και τι όπλα χρησιμοποιώ.
ίσως σας φανεί αστείο, βασικά είναι αστείο αλλά αυτή είναι η αλήθεια.
Στον λαγό χρησιμοποιώ ένα δίκαννο πλαγιόκαννο δισκάνδαλο εμπροσθοβαρές με σταθερό τσοκάρισμα. 50 δεξιά 100 αριστερά.
Στο τρυγόνι ένα ποζέ 32. Στο κυπαρίσσι το ξερό...
Στην τσίχλα την franchi fast pro, με κύλινδρο είτε πέρασμα είτε περπατητό.
Στην μπεκάτσα με την breda argus του 1964, με μία κάννη slug 51 πόντους τροποποιημένη και σωλήνα μπροστά.
Επίσης σε κάθε κυνήγι παίρνω και άλλο σκύλο.
Κάνα καλό ψυχίατρο ξέρετε με λίγα λόγια; .smashfrak.
 
.....Στο τρυγόνι ένα ποζέ 32. Στο κυπαρίσσι το ξερό...
ωραία επιλογή και την ζηλεύω γιατί προσωπικά δεν θα την έκανα ποτέ λόγω ψυχολογίας παραξενιάς(αν θές)και συνήθειας
πες μας δυό λόγια από τις εμπειρίες σου :)

Επίσης σε κάθε κυνήγι παίρνω και άλλο σκύλο.
Κάνα καλό ψυχίατρο ξέρετε με λίγα λόγια; .smashfrak.
καλά που κάνεις
αν στο κέφι και την ευχαρίστηση βάλεις λογική χαλάει η γεύση τους ;)
 
Μακη, ολα ειναι θεμα πειραματισμου. Ολοι, και γω μαζι, παιρνουμε το οπλο που ξερουμε και μας ταιριαζει. Απλα ισως, μια στις τοσες καλο ειναι να βγαζεις και καποιο αλλο, εστω και σαν δοκιμη και τεστ στον εαυτο σου
 
ωραία επιλογή και την ζηλεύω γιατί προσωπικά δεν θα την έκανα ποτέ λόγω ψυχολογίας παραξενιάς(αν θές)και συνήθειας
πες μας δυό λόγια από τις εμπειρίες σου :)
Επειδή ρωτάς θα σου απαντήσω στα ίσια: δεν είναι ένα κυνήγι ευχάριστο ούτε κάτι που πρέπει να το έχω για καύχημα. Επειδή το σπίτι μου απέχει 2 χιλιόμετρα από την ζώνη που επιτρέπετε το κυνήγι τρυγονιού και επειδή τα τρυγόνια που δεν θα σταματήσουν για ξεκούραση στην περιοχή περνάνε στην στρατόσφαιρα. Και επειδή τα ντοπιάρικα (φέτος είναι πάρα πολλά) φεύγουν πριν ανοίξει η άδεια και όσα απομείνουν από 20/7 μέχρι 20/8 τα έχουν αποδεκατίσει οι λαθροθήρες. Για όλους αυτούς τους λόγους όταν ανοίξει η άδεια, πάω στην ζώνη και την αράζω πρωί και απόγευμα κάτω από κανένα ευκάλυπτο ή από κάποιο ξερό κυπαρίσσι.
Το τρυγόνι είτε είναι ντοπιάρικο είτε περαστικό, την ώρα που ο Ήλιος έχει ανατείλει πάνω από το βουνό, ή την ώρα που είναι να να δύσει αλλά πριν τον σκεπάσει το βουνό ή χαθεί στην θάλασσα, ΠΑΝΤΑ πριν πάει να κοιτάξει (να κοιμηθεί δηλαδή) θα κάτσει σε συγκεκριμένο δέντρο (κάθε χρόνο στα ίδια δέντρα κάθονται ΠΑΝΤΑ) με θέα προς τον Ήλιο και θα τον κοιτάει σταθερά για λίγο διάστημα.
Προσωπικά πιστεύω ότι με κάποιο τρόπο ψυχανεμίζει τον καιρό το τρυγόνι έτσι. Μέσω της παρατήρησης του Ήλιου δηλαδή.
 
Το τρυγόνι είτε είναι ντοπιάρικο είτε περαστικό, την ώρα που ο Ήλιος έχει ανατείλει πάνω από το βουνό, ή την ώρα που είναι να να δύσει αλλά πριν τον σκεπάσει το βουνό ή χαθεί στην θάλασσα, ΠΑΝΤΑ πριν πάει να κοιτάξει (να κοιμηθεί δηλαδή) θα κάτσει σε συγκεκριμένο δέντρο (κάθε χρόνο στα ίδια δέντρα κάθονται ΠΑΝΤΑ) με θέα προς τον Ήλιο και θα τον κοιτάει σταθερά για λίγο διάστημα.
Προσωπικά πιστεύω ότι με κάποιο τρόπο ψυχανεμίζει τον καιρό το τρυγόνι έτσι. Μέσω της παρατήρησης του Ήλιου δηλαδή.
το έχω ζήσει σε Αυγουστιάτικα κυνήγια στο χωριό μου όπου πηγαίνοντας πάντα 2-3 φορές 5-6 μέρες πιο πρίν για παρακολούθηση έβλεπα αυτό που λές στα ίδια δένδρα κάθονταν και στα ίδια(πιο πέρα)βουτούσαν μετά
μετά εκεί χάθηκαν τα νερά στα γύρω και χαθήκαν και τα πουλιά :)
 
Άμα καταφέρω να ισιώσω λίγο την υγεία μου, θα πάρω την βιντεοκάμερα να τραβήξω μερικά πλάνα από τα ντοπιάρικα για την πάρτι μας, εδώ στο φόρουμ.
Και τώρα που μιλάμε στα ίδια δέντρα πετάγονται παρότι είναι φωλιασμένα...
 
Back
Top