Μηχανές εκτόξευσης δίσκων.

Με την αύξηση σε φυσίγγια, πιάτα, καύσιμα κλπ αλλά και την έλλειψη σκοπευτηρίων ιδιαίτερα στην επαρχία, σκέφτομαι μήπως η αγορά μιας τέτοιας μηχανής δώσει διέξοδο στο θέμα δυνατότητες προπόνησης αλλά και μείωση κόστους προπόνησης. Η συνεχής επανάληψη που απαιτείται ανεβάζει πολύ το κόστος μιας προπόνησης. Με 21€ (και ίσως με λίγο ψάξιμο λιγότερα) παίρνεις 150 πιάτα δηλ. 6 πούλες. Χώρια η ησυχία σου . Μοναχός σου χόρευε κι όσο θέλεις πήδα που λένε.

Βέβαια υπάρχουν πολλά είδη μηχανών . Οι φτηνές χειροκίνητες θέλουν δύο άτομα, οι ακριβές με μπαταρία κοστίζουν τόσο που είναι υπό αμφισβήτηση η απόσβεσή τους αλλά προσφέρουν πολλές επιλογές με τηλεκοντρόλ χειρισμού και δυνατότητες να έχει κάποιος πολλά είδη βολών, από τραβέρσες κάθε είδους, μέχρι εισερχόμενες, εξερχόμενες κλπ. Επίσης το σκεπτικό ότι η χρήση των μηχανών πρέπει να γίνεται μόνο σε περίοδο κυνηγιού, αλλιώς μπορεί να πας μέσα για άσκοπους πυροβολισμούς ( καλά αυτό μπορεί να συμβεί και σε περίοδο κυνηγιού) πάλι μας οδηγεί σε κάποιο σκοπευτήριο οπότε, γίνεται πιο προβληματική η χρήση μιας τέτοιας μηχανής .

Ακούω απόψεις.
 
Είναι παράνομο.

Οχι απ'οτι ξερω... Εχω δικο μου εκτοξευτη...σε περιοδο κυνηγιου
και εχοντας αδεια κυνηγιου...ριχνω στο βουνο χωρις προβλημα
ουτε απο αστυνομια ουτε απο το δασαρχειο.
Εκτος κυνηγετικης περιοδου απαγορευεται...και επιτρεπεται μονο
σε σκοπευτηριο εχοντας και σκοπευτικη ταυτοτητα.
Εχω αγορασει εναν χειροκινητο που εχει δυνατοτητα να ριχνει και
δυο δισκακια ταυτοχρονα εαν θελεις ...το μειον του δεν εχει
μεγαλες ταχυτητες..Εαν θυμαμαι καλα ειχε 110 ευρω οταν αυτοι με
την μπαταρια με μια στηλη δισκακια ειχαν 450 ευρω...περιπου ισως και 500.
Τωρα νομιζω αυτοι με μπαταρια ξεπερνουν πρεπει να εχουν 750 ευρω.
Και οπως καταντησαμε..να βλεπουμε θηραματα μονο σε φωτο...την
θεωρω καλη λυση....για ριξεις φυσιγγια ειτε για δοκιμη ειτε για να
μην χασεις την φορμα σου !!
 
Οχι απ'οτι ξερω... Εχω δικο μου εκτοξευτη...σε περιοδο κυνηγιου
και εχοντας αδεια κυνηγιου...ριχνω στο βουνο χωρις προβλημα
ουτε απο αστυνομια ουτε απο το δασαρχειο.
Εκτος κυνηγετικης περιοδου απαγορευεται...και επιτρεπεται μονο
σε σκοπευτηριο εχοντας και σκοπευτικη ταυτοτητα.
Εχω αγορασει εναν χειροκινητο που εχει δυνατοτητα να ριχνει και
δυο δισκακια ταυτοχρονα εαν θελεις ...το μειον του δεν εχει
μεγαλες ταχυτητες..Εαν θυμαμαι καλα ειχε 110 ευρω οταν αυτοι με
την μπαταρια με μια στηλη δισκακια ειχαν 450 ευρω...περιπου ισως και 500.
Τωρα νομιζω αυτοι με μπαταρια ξεπερνουν πρεπει να εχουν 750 ευρω.
Και οπως καταντησαμε..να βλεπουμε θηραματα μονο σε φωτο...την
θεωρω καλη λυση....για ριξεις φυσιγγια ειτε για δοκιμη ειτε για να
μην χασεις την φορμα σου !!
Νίκο ευχαριστώ πολύ αυτό ακριβώς θέλω. Αποψη κάποιου που έχει παρόμοια μηχανή.

Ο προβληματισμός μου είναι αν προλαβαίνει κάποιος να τραβήξει το σχοινί εκτόξευσης του δίσκου και να επωμίσει και να τουφεκήσει.
Γιατί άμα πάμε σε ηλεκτρικές με τηλεκοντολ ή χειριστήριο στο πόδι πάει πολύ ψηλα το μπάτζετ , όπως λες πάνω από 700€.

Οι χαμηλές ταχύτητες δεν με ενοχλούν. Ισως να είναι και καλύτερα για μένα που στο σκοπευτήριο - ιδιαίτερα στο τραπ - οι ταχύτητες μου φαίνονται υπερβολικά μεγάλες .big smile. .

Οσο για το νόμιμο του πράγματος, το είπα κι εγώ. Μπορούν να χαρακτηριστούν άσκοποι πυροβολισμοί και άρα να είναι παράνομοι, άσχετα αν έχεις άδεια κυνηγού ή σκοπευτή (που έχω και από τα δύο). Αλλά μήπως τα Churchill test και οι δοκιμές που κάνουμε για φυσίγγια και τσοκάκια , (όταν αυτές γίνονται εκτός σκοπευτηρίου) είναι νόμιμα; κι αυτά από κάποιον κακοπροαίρετο μπορούν να χαρακτηριστούν άσκοποι πυροβολισμοί.

Προς χάριν της συζήτησης και για να μην προκαλέσουμε , θα πούμε ότι η χρήση μιας τέτοιας μηχανής θα γίνει στον χώρο ενός σκοπευτηρίου όπου είναι απολύτως νόμιμη.
 
Μπορει να σου φαινεται παράλογο, αλλά είναι παράνομο. Βγαζεις αδεια θήρας! Οχι σκοποβολής!
Απ' όσο ξέρω κι εγώ έτσι είναι.

Κάποτε σε εκπομπή στην ΕΡΤ ρώτησα τους Ιορδάνογλου - Κοσκινά αν σε περίοδο κυνηγιού και σε δικό μου ιδιόκτητο χωράφι μπορώ να πάρω μία τέτοια μηχανή και να κάνω σκοποβολή έχοντας και άδεια κυνηγού και άδεια σκοπευτή. Η απάντηση ήταν ότι και αυτό θεωρείται άσκοπη χρήση όπλου και κατά συνέπεια άσκοποι πυροβολισμοί. Απλά σε περίοδο κυνηγιού μπορείς να ισχυριστείς ότι οι πυροβολισμοί σου ήταν για θήραμα . Λέμε τώρα .big smile..

Δεδομένου ότι η ερώτηση που ανέβασα αφορά την χρήση - χρησιμότητα μιας τέτοιας μηχανής και όχι το νόμιμο ή όχι του πράγματος , θα επαναλάβω χάριν της κουβέντας ότι η χρήση της μηχανής θα γίνει σε επιτρεπτό χώρο.
 
Νίκο ευχαριστώ πολύ αυτό ακριβώς θέλω. Αποψη κάποιου που έχει παρόμοια μηχανή.

Ο προβληματισμός μου είναι αν προλαβαίνει κάποιος να τραβήξει το σχοινί εκτόξευσης του δίσκου και να επωμίσει και να τουφεκήσει.
Γιατί άμα πάμε σε ηλεκτρικές με τηλεκοντολ ή χειριστήριο στο πόδι πάει πολύ ψηλα το μπάτζετ , όπως λες πάνω από 700€.

Οι χαμηλές ταχύτητες δεν με ενοχλούν. Ισως να είναι και καλύτερα για μένα που στο σκοπευτήριο - ιδιαίτερα στο τραπ - οι ταχύτητες μου φαίνονται υπερβολικά μεγάλες .big smile. .

Οσο για το νόμιμο του πράγματος, το είπα κι εγώ. Μπορούν να χαρακτηριστούν άσκοποι πυροβολισμοί και άρα να είναι παράνομοι, άσχετα αν έχεις άδεια κυνηγού ή σκοπευτή (που έχω και από τα δύο). Αλλά μήπως τα Churchill test και οι δοκιμές που κάνουμε για φυσίγγια και τσοκάκια , (όταν αυτές γίνονται εκτός σκοπευτηρίου) είναι νόμιμα; κι αυτά από κάποιον κακοπροαίρετο μπορούν να χαρακτηριστούν άσκοποι πυροβολισμοί.

Προς χάριν της συζήτησης και για να μην προκαλέσουμε , θα πούμε ότι η χρήση μιας τέτοιας μηχανής θα γίνει στον χώρο ενός σκοπευτηρίου όπου είναι απολύτως νόμιμη.

Πολυ δυσκολα πιστευω να την χειριστεις μονος σου.. Δλδ να τραβηξεις το σχοινακι με το χερι και μετα να επωμισεις...ξεχασε το..
Να το τραβηξεις με το ποδι χανεις τη ισορροποια σου.
Με λιγα λογια θελει δυο ατομα...εκτος και αν γινεις ζογκλερ..φιλε μου.!!
 
Πολυ δυσκολα πιστευω να την χειριστεις μονος σου.. Δλδ να τραβηξεις το σχοινακι με το χερι και μετα να επωμισεις...ξεχασε το..
Να το τραβηξεις με το ποδι χανεις τη ισορροποια σου.
Με λιγα λογια θελει δυο ατομα...εκτος και αν γινεις ζογκλερ..φιλε μου.!!
Ωχ αυτό ακριβώς φοβόμουνα. Ευχαριστώ πολύ θα δούμε.
Ισως με το εφ' άπαξ να πάρω μία με τηλεχειριστήριο .pray to God. αλλιώς πρέπει να βάλω στο τριπάκι τον μπατζανάκη :).

Πάντως στο UTube είδα κάποιους να κάνουν ωραία πράματα με τις μηχανες αυτές. Ιδιαίτερα με τηλεχειριστήριο μπορείς να έχεις ότι βολή θέλεις δεδομένου ότι μπορείς να την βάλεις σε διάφορες θέσεις .

Είδα και κάποιον να πετάει με την "κουτάλα" δίσκο και να προλαβαίνει να τον τουφεκάει κιόλας !!!! αν το βρω θα το ανεβάσω.
 
Εχω μια που ειχα παραγγείλει απο Αγγλία ,γιατι εδω ζητούσαν οτι να ναι. Καλή και αρκετά δυνατή.Την ειχα παρει οταν ψαχνόμουνα με το κοντάκι της win.
Την δούλεψα ελάχιστα και περιορισμένα αφου οι δυνατότητες που μου έδινε στο να δοκιμάσω απο πολλές γωνίες και διαφορά ύψους ,ήταν πολύ λίγες αφού έπρεπε να τραβάω εγώ με σχοινί στο πόδι λόγω του οτι δεν ειχα άλλο άτομο.
Μάλιστα σκεφτόμουν να την δώσω αφου ειναι μόνιμα παρκαρισμένη αλλα ο μικρός με κόλλησε λίγο γιατί δείχνει ενδιαφέρον .

Πάντως με δεύτερο άτομο ,οπως και ναχει ειναι μια καλή προπόνηση ,αλλα και οχι μόνο.Εχει ενδιαφέρον.
Οσο για την απαγόρευση ,ετσι ειναι ,αλλα πρόκειται για έναν ακόμη νομικό παραλογισμό μέσα σε ολο αυτό που ζούμε .

Αυτή εχω .
 
Ωχ αυτό ακριβώς φοβόμουνα. Ευχαριστώ πολύ θα δούμε.
Ισως με το εφ' άπαξ να πάρω μία με τηλεχειριστήριο .pray to God. αλλιώς πρέπει να βάλω στο τριπάκι τον μπατζανάκη :).
Βρες μια Ουκρανέζα με τετραωρη απασχόληση και ολα καλά . .big smile.
 
Εχω μια που ειχα παραγγείλει απο Αγγλία ,γιατι εδω ζητούσαν οτι να ναι. Καλή και αρκετά δυνατή.Την ειχα παρει οταν ψαχνόμουνα με το κοντάκι της win.
Την δούλεψα ελάχιστα και περιορισμένα αφου οι δυνατότητες που μου έδινε στο να δοκιμάσω απο πολλές γωνίες και διαφορά ύψους ,ήταν πολύ λίγες αφού έπρεπε να τραβάω εγώ με σχοινί στο πόδι λόγω του οτι δεν ειχα άλλο άτομο.
Μάλιστα σκεφτόμουν να την δώσω αφου ειναι μόνιμα παρκαρισμένη αλλα ο μικρός με κόλλησε λίγο γιατί δείχνει ενδιαφέρον .

Πάντως με δεύτερο άτομο ,οπως και ναχει ειναι μια καλή προπόνηση ,αλλα και οχι μόνο.Εχει ενδιαφέρον.
Οσο για την απαγόρευση ,ετσι ειναι ,αλλα πρόκειται για έναν ακόμη νομικό παραλογισμό μέσα σε ολο αυτό που ζούμε .

Αυτή εχω .
Λοιπόν το δεύτερο βίντεο με την μοντιφιά που έκανε που εκτοξεύει τον δίσκο με το πόδι έχει πολύ ενδιαφέρον. Σαν μπότα από ντραμς είναι αυτό που έβαλε ή μου φαίνεται;
 
Με μια παρεα παλια ριχναμε σε ιδιοκτητο κτημα. Εχει πλακα. Μεχρι εκει. Χαμηλες ταχυτητες και εχει κορδονι που μπορεις να τραβηξεις. Λογικα σε περιοδο κυνηγιου θα εισαι οκ. Εξαρταται που θα πεσεις βεβαια οπως παντα σε τετοιες περιπτωσεις. Παντως δεν θα ελεγα οτι κανεις σοβαρη προπονηση αλλα παρειστικηπλακα περισσοτερο.
 
Με απλο χειροκινητο εκτοξευτη ( για μενα ) μπορεις να κανεις
αξιολογη προπονηση εχοντας παντα δευτερο ατομο για να χειριζεται
την μηχανη.
Με αυτον τον τροπο και ασχετα τις σχετικα ''μικρες'' ταχυτητες...αλλαζοντας
γωνιες σκοπευσης και αποστασεις + τσοκ...εχεις σχεδον οτι σου
προσφαιρει και το σπορτινγκ στο σκοπευτηριο...
Και θελω να πω το εξης..Την δυσκολια σκοπευσης μπορεις να την ''βρεις''
ειτε ριχνοντας δυο δισκακια μαζι ειτε κλεινοντας τσοκ ειτε μειωνοντας
γραμμαρια σκαγιων.
Αλλωστε καμια φορα τα ''αργα'' δισκακια ειναι αν οχι ποιο δυσκολα
απο τα γρηγορα...σε κανουν να αστοχεις γιατι ξεκινουν γρηγορα αλλα
χανουν και την ταχυτητα τους γρηγορα...και εχοντας την εικονα της
γρηγορης εκτοξευσης..αστοχεις πολυ ευκολα στην πορεια..
Αυτο το μυστικο μου το ειπε ο δασκαλος ο leo..και ειχε δικιο .!!
 
Με απλο χειροκινητο εκτοξευτη ( για μενα ) μπορεις να κανεις
αξιολογη προπονηση εχοντας παντα δευτερο ατομο για να χειριζεται
την μηχανη.
Με αυτον τον τροπο και ασχετα τις σχετικα ''μικρες'' ταχυτητες...αλλαζοντας
γωνιες σκοπευσης και αποστασεις + τσοκ...εχεις σχεδον οτι σου
προσφαιρει και το σπορτινγκ στο σκοπευτηριο...
Και θελω να πω το εξης..Την δυσκολια σκοπευσης μπορεις να την ''βρεις''
ειτε ριχνοντας δυο δισκακια μαζι ειτε κλεινοντας τσοκ ειτε μειωνοντας
γραμμαρια σκαγιων.
Αλλωστε καμια φορα τα ''αργα'' δισκακια ειναι αν οχι ποιο δυσκολα
απο τα γρηγορα...σε κανουν να αστοχεις γιατι ξεκινουν γρηγορα αλλα
χανουν και την ταχυτητα τους γρηγορα...και εχοντας την εικονα της
γρηγορης εκτοξευσης..αστοχεις πολυ ευκολα στην πορεια..
Αυτο το μυστικο μου το ειπε ο δασκαλος ο leo..και ειχε δικιο .!!
Ο μακρινός αργός στόχος είναι μακράν ο δυσκολότερος .
 
Back
Top