Με εξοδόχαρτο στην Ήπειρο

Ο ύπνος ήρθε αμέσως και κανείς δεν άκουσε το κοντσέρτο για πολυβόλα που παίχτηκε από τον ψηλό συνάδελφο...
Εδώ σας έχω
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/Ωτοασπίδες-για-το-κυνήγι.91/
.sarcastic.

Bravo πολύ ωραία εκδρομή, για μένα τουλάχιστον αυτό είναι το καλύτερο κομμάτι του κυνηγιού, να το επαναλάβετε σύντομα και για περισσότερες μέρες.
 
......αφού μνημονεύσαμε πολλάκις τον εκλεκτό Ζολώ, ανηφορίσαμε στο δάσος με πλοηγό τον Δημήτρη που μας τοποθέτησε (προς τιμήν του) στα καρτέρια του...
το μέρος που κάτσαμε είχε μια εκπληκτική θέα και ήταν σε τέτοιο μέρος που μπορούσες να βλέπεις από ασφαλή απόσταση τη πορεία των πουλιών. Μας έκαναν τη χάρη και εμφανίστηκαν οι Ουκρανές (βλ.Ζολώ) κατά κοπάδια....Δεν είχαμε τη τύχη να περάσουν από τις θέσεις μας αλλά έτσι κι αλλιώς η πορεία στο δάσος και η θέα μας αποζημίωσε στον λίγο χρόνο που αφιερώσαμε εκεί... καταναλώσαμε ακόμα λίγα κρουασάν (να μην ξεχνιόμαστε) και ξεκινήσαμε για μέρη που ευνοούν το περπάτημα και το πέρασμα τσιχλοκότσυφων...
 
....ο καιρός γενικά δεν μας έκανε το χατήρι αλλά επειδή έτσι κι αλλιώς έχουν μπει αρκετά πουλιά στα ΒΔ, εμείς περπατήσαμε, κάναμε και τις τουφεκιές και τον μεζέ τον βγάλαμε.....από τα πιό ωραία κομμάτια ήταν η επιστροφή όλων στο αυτοκίνητο και οι κουβέντες για τα πάντα.....σαν να γνωριζόμαστε 20 χρόνια !
 
...ξε-αγκαζάραμε τον Δημήτρη να ασχοληθεί και με το σπίτι του, όχι μόνο με τους φιλοξενούμενούς του :D:D:Dκαι φύγαμε για Ηγουμενίτσα.......
εκεί το ραντεβού ήταν για μεσημεριανό καφέ και οργάνωση της απογευματινής εξοδου με τον Κώστα.....
Πήγαμε στο ξενοδοχείο, μοιράσαμε κρεββάτια και μου έλαχε να κοιμηθώ δίπλα στα...πολυβόλα.....ha ha ha.
Υποσχέθηκα στον εαυτό μου, το βράδυ να πιω κανά κρασί παραπάνω, να προλάβω τουλάχιστον να κοιμηθώ πριν από τον συνάδελφο...

Αφού τέλεψε και ο Κώστας με τις οικογενειακές του υποχρεώσεις, μας βρήκε έξω από τη πόλη να πίνουμε καφέ...
 
Καλησπέρα μάγκες. Σάββατο πρωί έκατσε δουλειά σε έναν φίλο και μου πρότεινε να ανέβω μαζί του Γιάννενα για να το συνδυάσουμε και με κυνηγάκι. Έτσι και έγινε πήρα μια μέρα άδεια και Σάββατο πρωί φύγαμε για τα άγια μέρη. Σάββατο απόγευμα κάναμε ένα όμορφο απογευματινό κυνήγι τσιχλοκότσυφα στην Πρέβεζα. Αυτό το μέρος δίπλα στον Λούρο είναι από τα αγαπημένα μου μέρη.Σάββατο βράδυ είχαμε ήδη κανονίσει με τον Δημήτρη (dimmys) και τον Σπύρο (Ωρίωνας) να πάμε για ένα κρασί να τα πούμε και να γνωριστούμε. Φάγαμε κάτι ελαφρύ γιατί την επόμενη θα πηγαίναμε για κυνήγι. Η κουβέντα πέρασε από πολλά κύματα μέχρι που πιάσαμε το θέμα της ιδιογόμωσης και κολλήσαμε. Κυριακή πρωί πήγαμε για φάσσες όπου κάναμε ένα όμορφο οφθαλμόλουτρο σε 150 πουλιά τα οποία έστριβαν στα 70 μέτρα οι ρουφιάνες που λέει και ο dim63. Η συνέχεια είχε περπατητό τσιχλοκότσυφα μέσα στα κισσάρια. Επιστροφή στο ξενοδοχείο και φύγαμε αμέσως για Ηγουμενίτσα όπου μας περίμενε ο Κώστας (Grieko13). Καθήσαμε για ένα γρήγορο καφέ και καταστρώσαμε το σχέδιο για το απογευματινό μας σε ένα υπέροχο μέρος που μας έδωσε πολύ όμορφες συγκινήσεις. Δευτέρα πρωί κάναμε την δουλειά μας και μετά συναντηθήκαμε με τον Κώστα για τον αποχαιρετισμό. Ένα από τα πιο αξιόλογα άτομα που έχω γνωρίσει ο Κώστας μας έκανε δώρο 4 πάπιες και μας υποσχέθηκε ότι θα τα ξαναπούμε με την νέα χρονιά! Έπειτα φύγαμε για Γιάννενα να αποχαιρετίσουμε το άλλο αξιόλογο άτομο, τον Δημήτρη. Μας περίμενε με μπόλικα κιλά αγριογούρουνο, πολλά λίτρα κρασί και τσικουδιάς δικής του παραγωγής. Τα λόγια περιττά. Πώς να ευχαριστήσεις αρκετά τέτοιους ανθρώπους? Πραγματικά το επίπεδο του φόρουμ είναι πολύ υψηλό και η αιτία είναι τέτοιο άνθρωποι! Μακάρι να τα ξαναπούμε μάγκες. Σίγουρα θα κρατήσω επαφή!! Δεν φλυαρώ άλλο, ορίστε μερικές φωτογραφίες!














μπραβο ρε μαγκες. οι φωτο μιλανε απο μονες τους και τα λογια περισευουν. να ειστε καλα να το ξανακανετε
 
.......είχε ζέστη, είχε άπνοια και εκτιμήσαμε οτι τα μεγάλα πουλιά δεν θα άφηναν εύκολα τη θάλασσα και να μπουν στα λίγα, επιτρεπόμενα χωράφια.....
Κατευθυνθήκαμε λοιπόν σε τσιχλο-κοτσυφο-κάρτερα της περιοχής όπου εκμεταλλευτήκαμε και πάλι τις ώρες αναμονής να μιλήσουμε για το κάθε τι....
Είναι πολύ ενδιαφέρον να συνειδητοποιείς ότι "ξένοι" σε εσένα άνθρωποι αντιλαμβάνονται πράγματα και καταστάσεις με τον ίδιο τρόπο όπως εσύ...Αυτό μου έκανε πραγματικά μεγάλη εντύπωση..
 
....διαπίστωσα ότι και σε εκείνα τα μέρη, τα πουλιά βγαίνουν ψηλά το απόγευμα, και μόνο στο πολύ σούρουπο μας έκαναν την χάρη να βγουν σε λογικά ύψη, μαζί με άλλα φτερωτά της περιοχής..... πάντως και εκεί το διασκεδάσαμε και κάναμε και όμορφες τουφεκιές, ξεφορτώσαμε το στοκ, βοηθώντας επίσης, ό ένας τον άλλον να βρίσκουμε τα πουλιά στο καθαρό ή στις...λάσπες:rolleyes:......
 
...συνεχίσαμε τη κουβέντα σε καφενεδάκι της περιοχής μαζί με τον Κώστα όπου έκανε τα αδύνατα δυνατά,
να αισθανθούμε και εμείς άνετα αλλά και ο ίδιος να εξαντλήσει το δικό του Κυριακάτικο εξοδόχαρτο...:D:D:D

Η ώρα ήταν πλέον 19.30 και με κρουασάν και τοστ δεν θα έβγαινε η μέρα, άσε που είχα και σχέδιο να κοιμηθώ νωρίτερα από το...πολυβόλο...
ο Κώστας μας έστειλε στη πόλη, εκεί που έπρεπε, και καλύτερη επιλογή δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε....
Ανελέητη η μάχη με τις πρωτεΐνες (ναι, φάγαμε και σαλάτα για ξεκάρφωμα).... Τα πιάτα επέστρεψαν καθαρά στη κουζίνα τους....
Το γεύμα έκλεισε με...σοκοφρέτες και βουρ για το δωμάτιο.....
Είχα όρεξη και για ποτό στη πόλη αλλά οι γέροντες προτίμησαν το στρώμα.....Δεν με στεναχώρησε τελικά και πολύ αυτό, γιατί και εγώ δεν άργησα να κοιμηθώ...
 
Η Δευτέρα κύλισε με κάποιες δουλειές δικές μου και επίσκεψη στο γραφείο του Κώστα που μας φίλεψε με προιόντα της περιοχής του....Χαιρετηθήκαμε και δώσαμε ραντεβού για το κοντινό μέλλον, που ιδιαίτερα στα μέρη τους , στα σίγουρα θα έχει πολύ περισσότερο ενδιαφέρον !
Αναχώρηση από Ηγουμενίτσα και μια τελευταία επίσκεψη στον Δημήτρη, στα Γιάννενα.......Από εκεί φύγαμε ακόμα πιό φορτωμένοι αναμνήσεις και φυσικά και άλλα τοπικά προιόντα !
Η επιστροφή κύλισε ομαλά, χωρίς καθυστερήσεις από τον γνωστό καρόδρομο της Δ Ελλάδας....
Επιστρέψαμε πλήρεις και ξεκούραστοι στα τσιμέντα, αναπολώντας τις εικόνες του τριημέρου και τα καταπληκτικά φιλαράκια που μας φιλοξένησαν.....

Ευχαριστώ και πάλι τα παιδιά που μας υποδέχθηκαν εκεί, θέλω να ξέρουν.... οι πόρτες μας θα είναι πάντα ανοικτές, ανά πάσα στιγμή, προς ανταπόδοση της μοναδικής φιλοξενίας τους..
 
Ειλικρινα κοκκινιζω διαβαζοντας τα γραφομενα σας.....
Χαρηκα που γνωρισα συναδελφους με παθος και γνωσεις για το κυνηγι.
Δεν αισθανθηκα ουτε μια στιγμη οτι βρισκομαι μεταξυ αγνωστων,οπως ανεφερε και ο Βασιλης παραπανω.
Μακαρι να μας εκαναν το χατιρι και τα θηραματα....εχουμε δωσει ηδη ραντεβου για το Ιανουαριο με τα παιδια...Ελπιζω να ειναι μεγαλυτερη η παρεα.
Ημουν σιγουρος οτι ο Κωστας θα ηταν εξαιρετικος οικοδεσποτης,εχουμε συναντηθει κανα δυο φορες και φαινεται εξαιρετικο παιδι.
Επισης το παρεακι απο την πρωτευουσα ηταν η αφορμη να γνωρισω τον Σπυρο που παρα το γεγονος οτι ζουμε στην ιδια πολη,δεν ειχαμε καταφερει να τα πουμε απο κοντα.
Εις το επανιδειν φιλοι μου.
 
Ειλικρινα κοκκινιζω διαβαζοντας τα γραφομενα σας.....
Χαρηκα που γνωρισα συναδελφους με παθος και γνωσεις για το κυνηγι.
Δεν αισθανθηκα ουτε μια στιγμη οτι βρισκομαι μεταξυ αγνωστων,οπως ανεφερε και ο Βασιλης παραπανω.
Μακαρι να μας εκαναν το χατιρι και τα θηραματα....εχουμε δωσει ηδη ραντεβου για το Ιανουαριο με τα παιδια...Ελπιζω να ειναι μεγαλυτερη η παρεα.
Ημουν σιγουρος οτι ο Κωστας θα ηταν εξαιρετικος οικοδεσποτης,εχουμε συναντηθει κανα δυο φορες και φαινεται εξαιρετικο παιδι.
Επισης το παρεακι απο την πρωτευουσα ηταν η αφορμη να γνωρισω τον Σπυρο που παρα το γεγονος οτι ζουμε στην ιδια πολη,δεν ειχαμε καταφερει να τα πουμε απο κοντα.
Εις το επανιδειν φιλοι μου.
Γεια σου Δημήτρη με τις κρασαρες σου:)
 
Back
Top