Μεταβίβαση κυνηγετικού όπλου

Καλημέρα σας

Πουλάω την καραμπίνα μου και θα ήθελα να γνωρίζω ποιες είναι η ενέργειες στις οποίες πρέπει να προβώ, ώστε να ενημερώσω και των υποψήφιο αγοραστή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας.
 
Καλημέρα.

Αν πρόκειται να πουληθεί σε ιδιώτη θα χρειαστεί το γνήσιο της υπογραφής για την άδεια αγοράς που θα σου φέρει ο αγοραστής και πολύ πιθανόν μια υπεύθυνη δήλωση ότι πουλάς το τάδε όπλο στον τάδε.

Αν πρόκειται να το πουλήσεις σε κατάστημα πρέπει να βγάλεις άδεια πώλησης.

Καλό είναι να γίνει μια διευκρίνηση στο τμήμα του υποψήφιου αγοραστή για να είστε πλήρως καλυμμένοι. Ελπίζω να σε βοήθησα.
 
Καλημέρα αδέλφια,ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορεί να μεταβιβαστεί ένα όπλο που έχει λήξει το δελτίο κατοχής;είναι του πατέρα μου ένα παλιό δίκανο και για να μην τραβιέται ο παππούς από εδώ και πέρα με ανανεώσεις είπαμε να το μεταβιβάσει στον αδελφό μου.
 
Καλημέρα αδέλφια,ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορεί να μεταβιβαστεί ένα όπλο που έχει λήξει το δελτίο κατοχής;είναι του πατέρα μου ένα παλιό δίκανο και για να μην τραβιέται ο παππούς από εδώ και πέρα με ανανεώσεις είπαμε να το μεταβιβάσει στον αδελφό μου.
Μάνθο επειδή είναι ιδιαίτερη περίπτωση ρωτά το τμήμα που έχει εκδοθεί η άδεια. Έχω την εντύπωση ότι πρώτα πρέπει να ανανεωθεί με τον ήδη κατοχο και μετά οτιδήποτε άλλο.
 
Μάνθο επειδή είναι ιδιαίτερη περίπτωση ρωτά το τμήμα που έχει εκδοθεί η άδεια. Έχω την εντύπωση ότι πρώτα πρέπει να ανανεωθεί με τον ήδη κατοχο και μετά οτιδήποτε άλλο.
Έτσι νομίζω και εγώ! Έπρεπε να το κοιτάξετε λίγο πριν λήξει, δηλαδή να ήταν σε ισχύ, να το έκανε μεταβίβαση και θα κέρδιζε την 10ετία και τις λοιπές διαδικασίες!
 
Καλημέρα αδέλφια,ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορεί να μεταβιβαστεί ένα όπλο που έχει λήξει το δελτίο κατοχής;είναι του πατέρα μου ένα παλιό δίκανο και για να μην τραβιέται ο παππούς από εδώ και πέρα με ανανεώσεις είπαμε να το μεταβιβάσει στον αδελφό μου.
από όσο ξέρω από διαδικασία που έκανε γνωστός μου πρόσφατα, τακτοποιείται πρώτα η παλιά άδεια κατοχής, ανανεώνεται με όλα τα δικαιολογητικά και τα παράβολα, και μετά μπορεί να γίνει οποιαδήποτε άλλη συναλλαγή. Μου είπε μάλιστα πως αφού όλα περνιούνται πια σε τερματικό είναι δύσκολο να γίνει κάτι άμα υπάρχει τέτοια εκκρεμότητα καθώς χτυπάει αμέσως στο σύστημα και μπλοκάρει οποιαδήποτε άλλη διαδικασία.
 
Καλημέρα αδέλφια,ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορεί να μεταβιβαστεί ένα όπλο που έχει λήξει το δελτίο κατοχής;είναι του πατέρα μου ένα παλιό δίκανο και για να μην τραβιέται ο παππούς από εδώ και πέρα με ανανεώσεις είπαμε να το μεταβιβάσει στον αδελφό μου.
Όπως σου είπανε και οι προλαλήσαντες, πρώτα ανανέωση, μετά μεταβίβαση. Σου κάνει μία εξουσιοδότηση για ανανέωση και μία Υ.Δ. μεταβίβασης (αν μπορείς το κάνεις πολύ εύκολα ηλεκτρονικά για αυτόν στο gov.gr) πηγαίνεις στο τμήμα με παράβολο 20,40 (10πλάσιο λόγω εκπρόθεσμου) και νομίζω ότι αν γίνει ταυτόχρονη μεταβίβαση μάλλον δεν θα χρειαστούν χαρτιά γιατρού για τον πατέρα σου. Αυτό εξυπηρετεί τις καταστάσεις όπου κάποιος δεν έχει πλέον την ικανότητα να φέρει όπλο και πρέπει να το μεταβιβάσει.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις,την Δευτέρα θα πάω στο τμήμα της περιοχής μου γιατί είναι σε άδεια αυτός που ασχολείται με τα όπλα.
 
Όπως σου είπανε και οι προλαλήσαντες, πρώτα ανανέωση, μετά μεταβίβαση. Σου κάνει μία εξουσιοδότηση για ανανέωση και μία Υ.Δ. μεταβίβασης (αν μπορείς το κάνεις πολύ εύκολα ηλεκτρονικά για αυτόν στο gov.gr) πηγαίνεις στο τμήμα με παράβολο 20,40 (10πλάσιο λόγω εκπρόθεσμου) και νομίζω ότι αν γίνει ταυτόχρονη μεταβίβαση μάλλον δεν θα χρειαστούν χαρτιά γιατρού για τον πατέρα σου. Αυτό εξυπηρετεί τις καταστάσεις όπου κάποιος δεν έχει πλέον την ικανότητα να φέρει όπλο και πρέπει να το μεταβιβάσει.
Σε ακριβώς αυτήν την κατάσταση είμαστε κι εμείς
 
Καλησπέρα παιδια. Τι ισχύει σε περίπτωση που το όπλο που πουλάω πάει επαρχία; Ειμαι κατοχυρωμένος με την άδεια αγοράς; Αν δεν πάει ο άλλος να το δηλώσει, δηλαδή να βγάλει ακκο τι γίνεται; Πως κατοχυρώνομαι; Εχει χρονικό περιθώριο που πρέπει να το δηλώσει ο αγοραστής;
 
Καλησπέρα παιδια. Τι ισχύει σε περίπτωση που το όπλο που πουλάω πάει επαρχία; Ειμαι κατοχυρωμένος με την άδεια αγοράς; Αν δεν πάει ο άλλος να το δηλώσει, δηλαδή να βγάλει ακκο τι γίνεται; Πως κατοχυρώνομαι; Εχει χρονικό περιθώριο που πρέπει να το δηλώσει ο αγοραστής;
Αν εχεις ενα αντιτυπο της αδειας αγορας με την υπογραφή του στα παπαρια σου τι θα κανει. Εχει διορια 1 μηνα. Για περισσοτερη καλυψη να σου δωσει και μια υπευθυνη δηλωση θεωρημένη γαι το γνησιο της υπογραφης οτι το αγορασε απο σενα
 
Καλησπέρα παιδια. Τι ισχύει σε περίπτωση που το όπλο που πουλάω πάει επαρχία; Ειμαι κατοχυρωμένος με την άδεια αγοράς; Αν δεν πάει ο άλλος να το δηλώσει, δηλαδή να βγάλει ακκο τι γίνεται; Πως κατοχυρώνομαι; Εχει χρονικό περιθώριο που πρέπει να το δηλώσει ο αγοραστής;
Να σου απαντήσω μιας και έκανα το ίδιο αυτή την εβδομάδα. Κρατάς το ένα αντίτυπο της άδειας αγοράς με την υπογραφή του και είσαι οκ. Και η υπεύθυνη δήλωση έχει νομική ισχύ. Εμένα μου έστειλε επίσης εκ των υστέρων βεβαίωση του αιτήματος του για έκδοση άδειας κατοχής. Πάνω στο χαρτί αυτό γράφει για προθεσμία 50 ημερών. Όπως και να έχει και μόνο με το αντίτυπο άδειας αγοράς είσαι καλυμμένος.
 
Να σου απαντήσω μιας και έκανα το ίδιο αυτή την εβδομάδα. Κρατάς το ένα αντίτυπο της άδειας αγοράς με την υπογραφή του και είσαι οκ. Και η υπεύθυνη δήλωση έχει νομική ισχύ. Εμένα μου έστειλε επίσης εκ των υστέρων βεβαίωση του αιτήματος του για έκδοση άδειας κατοχής. Πάνω στο χαρτί αυτό γράφει για προθεσμία 50 ημερών. Όπως και να έχει και μόνο με το αντίτυπο άδειας αγοράς είσαι καλυμμένος.
Σε 2 οπλα που εδωσα πιο παλιά θυμάμαι οτι απλως υπογραφαμε την αδεια κατω απο τα στοιχεια οπλου κλπ χωρις γνησιο της υπογραφης. Ισχυει ακομα το ιδιο; Επειδη εχει σφραγιδα πανω η αδεια μας ειχαν πει στο τμημα νομιζω...
 
Σε 2 οπλα που εδωσα πιο παλιά θυμάμαι οτι απλως υπογραφαμε την αδεια κατω απο τα στοιχεια οπλου κλπ χωρις γνησιο της υπογραφης. Ισχυει ακομα το ιδιο; Επειδη εχει σφραγιδα πανω η αδεια μας ειχαν πει στο τμημα νομιζω...
Στα ΚΕΠ έκανα απλώς το γνήσιο της υπογραφής. Από το τμήμα μας είπαν πως πλέον τα γνήσια υπογραφής από 1 Ιούνη και μετά θα γίνονται μόνο στα ΚΕΠ.
 
Σε 2 οπλα που εδωσα πιο παλιά θυμάμαι οτι απλως υπογραφαμε την αδεια κατω απο τα στοιχεια οπλου κλπ χωρις γνησιο της υπογραφης. Ισχυει ακομα το ιδιο; Επειδη εχει σφραγιδα πανω η αδεια μας ειχαν πει στο τμημα νομιζω...
Τάσο αυτό γινόταν παλιά. Τώρα πρέπει ο αγοραστής να έχει άδεια αγοράς στο όνομα του σε 3 αντίτυπα. Πάνω εκεί αναγράφονται τα στοιχεία του πωλητή στα αντίστοιχα πεδία και υπογράφουν και οι δύο. Ο πωλητής κρατά ένα αντίτυπο και τα άλλα δύο τα προσκομιζει ο αγοραστής στο τμήμα μαζί με το όπλο. Τώρα κάνουν και οι δύο απο μια υπεύθυνη δήλωση ότι το αγόρασαν / πούλησαν στον τάδε. Αν η δήλωση γίνει μέσω του gov.gr δε χρειάζεται θεώρηση για το γνήσιο της υπογραφής.
 
Back
Top