Μάλλινη τάπα

Καλησπερα ομαδα. Εχετε να μου προτεινετε καποιο φυσιγγι ελαφρυ 28-30 μαξ 32 γρ μαλλινοταπο για εναρξη; Για ορτυκακι;
Υπάρχει το Prima Fibre 28gr κ Sipe Fibre 32gr της nsi....αλλά δν πιστεύω να έχουν γνήσια μάλλινη...Diana πιστεύω...

Υπάρχει κ ένα 28gr της RC αν δν κάνω λάθος.
 
Υπάρχει το Prima Fibre 28gr κ Sipe Fibre 32gr της nsi....αλλά δν πιστεύω να έχουν γνήσια μάλλινη...Diana πιστεύω...

Υπάρχει κ ένα 28gr της RC αν δν κάνω λάθος.
Τα εχεις βρει καπου; Σου ειναι ευκολο να μου στειλεις ενα λινκ φιλε μου;
 
Είναι μια ξεχωριστή κατηγορία φυσιγγίων και καλό είναι να έχουμε συγκεντρωμένες της απόψεις μας σε αυτό το θεμα.
Πολύ σπάνια ρίχνω αυτά τα φυσιγγια..Όμως έχοντας δοκιμάσει παλαιότερα κατά καιρούς τα lambro feltro 34γρ,jk6 Θεοδωρίδης 34γρ,dorkas 2001 34γρ και 32γρ έχω να πω ότι το Δορκας 34γρ δεν το έφτανε κανένα..
Ασύλληπτη τουφεκιά παιδια..Δυστυχώς όμως το ανακάλυψα λίγο πριν σταματήσουν την παραγωγή του και έτσι έμεινα με το παραπονο..
Ναι ήταν ακριβό όντως αλλά (και) για το θέαμα κυνηγαμε..:)
+1000 !!!
 
Είναι μια ξεχωριστή κατηγορία φυσιγγίων και καλό είναι να έχουμε συγκεντρωμένες της απόψεις μας σε αυτό το θεμα.
Πολύ σπάνια ρίχνω αυτά τα φυσιγγια..Όμως έχοντας δοκιμάσει παλαιότερα κατά καιρούς τα lambro feltro 34γρ,jk6 Θεοδωρίδης 34γρ,dorkas 2001 34γρ και 32γρ έχω να πω ότι το Δορκας 34γρ δεν το έφτανε κανένα..
Ασύλληπτη τουφεκιά παιδια..Δυστυχώς όμως το ανακάλυψα λίγο πριν σταματήσουν την παραγωγή του και έτσι έμεινα με το παραπονο..
Ναι ήταν ακριβό όντως αλλά (και) για το θέαμα κυνηγαμε..:)
Και το 32gr σε νο9 στη τσίχλα, για μένα, δεν είχε αντίπαλο. Απίστευτη κατανομή! Σε δοκιμές που έκανα σε χαρτόνι (1Χ1), σε 32 μέτρα απόσταση, με 3* και 4* τα σκάγια ήταν σαν να τα είχες βάλει ένα ένα με το χέρι !
Τώρα βολεύομαι με Lambro mezzo 30gr. Αλλά δεν είναι τι ίδιο....
 
Και το 32gr σε νο9 στη τσίχλα, για μένα, δεν είχε αντίπαλο. Απίστευτη κατανομή! Σε δοκιμές που έκανα σε χαρτόνι (1Χ1), σε 32 μέτρα απόσταση, με 3* και 4* τα σκάγια ήταν σαν να τα είχες βάλει ένα ένα με το χέρι !
Τώρα βολεύομαι με Lambro mezzo 30gr. Αλλά δεν είναι τι ίδιο....
Ναι κ το 32 ήταν καλό αλλά το 34 ακόμα καλυτερο για εμενα... Άλλη τουφεκιά.....
Το αντίστοιχο 28γρ δυστηχως δεν το συνάντησα στα μέρη μου, βέβαια έπεσε κ σε μια εποχή που ο κόσμος δεν ήξερε καν για 28γρ στο κυνήγι,κ ίσως κ αυτός να ήταν κ ο λόγος που το "απέσυραν" πρωτο.......
Και επειδή η καλημέρα από το πρωι φαίνεται, θυμάμαι που από την αρχή που κυκλοφόρησαν τα σχόλια ήταν πολυ κολακευτικά.. Τότε βέβαια το πιο διαδεδομένο Ελληνικό μαλλινοταπο ήταν το jk6 Θεοδωρίδης, οχι ότι υπήρχαν και πολλά.............
 
Τωρα τελεφταια βλεπω ολο και τεινουμε προς τα πανακαρυβα φυσιγγια 10€ η δεκαδα για ορτυκι κατι tungsten για φασσες και παπια καλα κανει οτι θελει ο καθενας αλλα να λεμε και του στραβου το δικαιο με ενα skeetaki των 4.5-5€ κακα τα ψεματα το ορτυκι δεν εχει πιθανοτητες απλα να μαστε πανω με σωστη κατανομη γτ οταν φευγει και μας δειχνει κωλο ειναι οσο ενα μπαλακι του πινγκ πονγκ και αν τη φαει στα 25 μετρα για καντε μια δωκημη με κυλινδρο να δειτε περνει κανα σκαγακι
 
Ενα skeet φυσιγγακι με 9.5# ειναι οτι καλυτερο για το ορτυκακι
Χρυσοστομε! Πες τα! Και το βασικό ότι έχεις αστεία ανάκρουση! Και αυτό το σιπε κλωτσαει σαν γάιδαρος! Είχα πάρει ένα κουτί λόγω της αδυναμίας μου σε αυτή την μπαρούτι κ μετά την πρώτη ντουφέκια τα χάρισα! Κ ήταν κ χειμώνας σε μπεκάτσα! Που να τα ρίξετε σε ορτύκι αυγουστιατικα!
 
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. μου κινησε το ενδιαφερον το rc απλα βλεπω εχει μεχρι 7 νουμερο σκαγια
 
Ναι κ το 32 ήταν καλό αλλά το 34 ακόμα καλυτερο για εμενα... Άλλη τουφεκιά.....
Το αντίστοιχο 28γρ δυστηχως δεν το συνάντησα στα μέρη μου, βέβαια έπεσε κ σε μια εποχή που ο κόσμος δεν ήξερε καν για 28γρ στο κυνήγι,κ ίσως κ αυτός να ήταν κ ο λόγος που το "απέσυραν" πρωτο.......
Και επειδή η καλημέρα από το πρωι φαίνεται, θυμάμαι που από την αρχή που κυκλοφόρησαν τα σχόλια ήταν πολυ κολακευτικά.. Τότε βέβαια το πιο διαδεδομένο Ελληνικό μαλλινοταπο ήταν το jk6 Θεοδωρίδης, οχι ότι υπήρχαν και πολλά.............
Ναι έτσι είναι. Απλά για τη τσίχλα ήταν λίγο υπερβολικό. Όχι πως δεν το δούλεψα, αλλά στο δίκαννο μου έπεφτε και λίγο βαρύ. Όταν με το 32άρι είχα 6-7 /10 τι να ψάχνω;....
Ένα κλικ πιο κάτω, για μένα πάντα, το, πολύ καλό, jk6.
 
Χρυσοστομε! Πες τα! Και το βασικό ότι έχεις αστεία ανάκρουση! Και αυτό το σιπε κλωτσαει σαν γάιδαρος! Είχα πάρει ένα κουτί λόγω της αδυναμίας μου σε αυτή την μπαρούτι κ μετά την πρώτη ντουφέκια τα χάρισα! Κ ήταν κ χειμώνας σε μπεκάτσα! Που να τα ρίξετε σε ορτύκι αυγουστιατικα!
Πλέον αυτό είναι το χαρακτηριστικο σε ότι γεμίζει η nsi με sipe κ οχι μονο.....

Κάνε ένα τηλ. στο κατάστημα καλύτερα...ίσως έχει κ Ν9 κ δν έχει ανανεώσει τη σελίδα του.
Μέχρι ν7 το βγάζει.....
 
Επειδη μολις αγορασα ενα fabarm gamma με tribore καννες και tula chon ψαχνω μαλλινη ταπα. Οχι διασπορας αδερφε μου. Σε ευχαριστω παντως πολυ.
Φωταρα καλορίζικο! Το έχει ο κολλητός μου αυτό το καταπληκτικό δικανακι! Χωρίς να θέλω να σε προβληματισω είναι φιμη ότι αγαπάει τις μάλλινες! Μην το μπερδεύεις με το ρωσικό τουλα (αν θυμάμαι καλά Vostok λέγεται) άλλο όπλο! Μετά από πολλές δοκιμές κατέληξε φανατικά στα f2 της b&p! Για μπεκάτσα κ πέρδικα! Μάλλον ο συγκεντροτιρας αυτός είναι που κάνει την καλή δουλειά! Υποθέτω πάντα!!!!
 
View attachment 25475
Μάλινη τάπα υπερδιασπορας σε 6 7 8 9
Τα υπερδιασπορας ειναι με σκαγια κυβους οχι σφαιρικα ,Εχω παρει αλλα δεν τα δοκιμασα ,Ειναι ρισκο εχουν χτυπησει σκυλια αστο καλυτερα Ασ φυγει και καμοια μπεκατσα
 
Back
Top