Μαγκάλια και Σούβλες

Κώστα το κρέας το μαρινάρεις; Αν ναι, κάποια στιγμή γράψε πως φτιάχνεις τη μαρινάδα.
Βασιλη συνηθως στο μπουτι το χοιρινο αν ειναι να φτιαξω καλαμακια
Σε εναμιση κιλο κρεας βαζω
μια κουταλια της σουπας μουσταρδα καυτερη -σουμακ-παπρικα γλυκια και λιγο γκαραμ
και σε ενα γυαλινο μπολ λιγο λαδι τα ανακατευω και ολα μαζι για δυο ωρες στο ψυγειο σκεπασμενα με διαφανη μεμβρανη
Αλατι -πιπερι την ωρα του ψησιματος ;)
Δυνατη φωτια γρηγορα γυρισματα και παντα τα καλαμακια την ωρα του ψησιματος
κολλημενα το ενα διπλα στο αλλο να μην εχουν κενο για να μην χανουν τα ζουμια τους ;)
 
γιασου μερακλιμου γιαννηηηη,,,μη βαζης τετειες φωτο ωμος γιατι θα σε τσιμπηση η ΕΦΩΡΙΑΑΑΑ.yel.
...σιγά τα αυγά, ...με τρεις κολωχτύπες και ένα κιλό καραβίδες...ας πα να δουν αλλού τι...τρώνε...οι Μαυρογιαλούροι..ε οι Μαυρογιαλούροι!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
...σιγά τα αυγά, ...με τρεις κολωχτύπες και ένα κιλό καραβίδες...ας πα να δουν αλλού τι...τρώνε...οι Μαυρογιαλούροι..ε οι Μαυρογιαλούροι!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Χωρίς πλακά για να ξέρετε...και να τα ξεράσω....sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Στο νησιωτικό σύμπλεγμα των Δωδεκανήσων υπάρχει και το μικρό μαγευτικό "ΜΑΡΑΘΙ"...

Μια φορά πήγα στη ζωή μου...

Οι φίλοι μας οι Μαυρογιαλούροι πάσης κομματικής αποχρώσεως, που δεν τα βγάζουν πέρα με το ταπεινό τους μηνιάτικο το επισκέπτονται συχνά...και οι Θαλαμηγοί πάνε κι έρχονται!!!

Στο πιο φημισμένο εστιατόριο λοιπόν, ο ιδιοκτήτης μου είπε οτι 5 (πέντε) τόνοι (!) συναγρίδια δεν του φτάνουν για αυτούς μόνο(!) την σεζόν...

Με 80 ευρόπουλα παρακαλώ το κιλό, χωρίς τα κλαπατσίμπαλα, λογαριάστε φίλοι μου!!!

Αυτά...

Υ.Γ: Είναι κρυφός...προορισμός αυτός, ένας από τους πολλούς....!!!;)
 
Back
Top