Λαθροθηρία - Κρεατοσυλλογή

Παιδιά στην Κρήτη έχει λαγούς μπόλικους αλλά και η λαθροθηρία δεν έχει όρια.... Σε ταχυνιάριδες , στο φεγγάρι, με αυτοκίνητο και με προβολείς την νύχτα, με θηλιές ακόμη και μέσα σε καταφύγια από μέλη κυνηγετικών συλόγων που πιάνονται και τα σκυλιά μας μέχρι και πώλήσεις λαθροκυνηγιμένων λαγών κάνουν κάποιοι και το έχω δει με τα μάτια μου. Αν βάλουμε και αυτούς που κυνηγάνε χωρίς άδεια όλες τις μέρες της εβδομάδας , χωρίς μειωτήρα στις καραμπίνες τους και πιάνουν πάνω από 2-3 λαγούς την μέρα ενώ επιτρέπεται μόνο ένας ανα άτομο τότε αμφιβάλω αν βρεθεί κανένας που να κυνηγάει νομιμα. Και ήταν το μεγάλο μου παράπονο όσο ζούσα Κρήτη. Γιατί έβλεπα και γνωρίζω κυνηγούς που δεν έδειχναν κανένα απολύτως σεβασμό στο θήραμα με αποτέλεσμα να υπάρχουν και χρονιές που να έχει μειωθεί αρκετά ο πληθυσμός τους σε ορισμένες περιοχές.
 
τότε αμφιβάλω αν βρεθεί κανένας που να κυνηγάει νομιμα
Μανώλη έλεος...το τερματισες νομίζω...
Ότι υπάρχει λαθροθηρία το ξέρουμε όλοι...και υπάρχει παντού.
Έχω γνωρίσει αρκετούς κυνηγους που πιάνουν πολλούς λαγούς κάθε σεζόν πάντα νόμιμα με κάθε σεβασμό προς το θήραμα αυτό. Ανατρέφουν σκυλιά πάνε εκπαιδευτικά πληρωνουν άδειες, καύσιμα κτλ. αλλά δεν θα τους βάλω στο ίδιο τσουβαλι με τους ΛΑΘΡΟΚΥΝΗΓΟΥΣ!!!
Δεν νομίζω φίλε λοιπόν ότι οι λαθροκυνηγοι είναι περισσότεροι από τους κυνηγούς στο νησί....
 
Μάλιστα....
Όλοι σε ένα τσουβαλι λοιπόν! Λογικά θα ήσουν ο μόνος νόμιμος όσο ζούσες στην Κρήτη, τώρα που έφυγες δεν έμεινε κανένας... :(
Έλα παιδιά μην παρεξηγούμαστε χωρίς λόγο.

Καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται.

Στην Κρήτη έχει πολλούς σωστούς και λεβέντες ανθρώπους σε όλα τα επίπεδα.

Όμως πάντα θα ακουγονται οι ασχήμιες.
 
Οκ.. αφού δεν είναι λόγος... όλα καλά!
Από αυτό που λέει καταλαβαίνω ότι υπερβάλλει διότι έχει ενοχληθεί πολύ από τους λαθροκυνηγους.

Δεν μπορεί να εννοεί ότι όλοι είμαστε ένα.

Τέλοσπαντων Ας απαντήσει ο ίδιος.

Εγώ κυνηγάω όμορφα και νόμιμα όπως όλοι μας εδώ κι έτσι δεν δίνω σημασία σε λάθος εκφράσεις από τη στιγμή που δεν με αναφέρουν ονομαστικά.

Το παρακανουν εδώ κάτω και αυτό θέλει να πει.

Αυτό είναι όλο και απλώς εκφράστηκε λάθος.
 
Από αυτό που λέει καταλαβαίνω ότι υπερβάλλει διότι έχει ενοχληθεί πολύ από τους λαθροκυνηγους.

Δεν μπορεί να εννοεί ότι όλοι είμαστε ένα.

Τέλοσπαντων Ας απαντήσει ο ίδιος.

Εγώ κυνηγάω όμορφα και νόμιμα όπως όλοι μας εδώ κι έτσι δεν δίνω σημασία σε λάθος εκφράσεις από τη στιγμή που δεν με αναφέρουν ονομαστικά.

Το παρακανουν εδώ κάτω και αυτό θέλει να πει.

Αυτό είναι όλο και απλώς εκφράστηκε λάθος.
Χρειάζεται καμιά φορά και η απολυτότητα και η υπερβολή, μπορεί να είναι και ηθελημένη, μπας και ταρακουνηθούμε για τις ασχήμιες που συμβαίνουν λίγο-πολύ παντού.
 
Χρειάζεται καμιά φορά και η απολυτότητα και η υπερβολή, μπορεί να είναι και ηθελημένη, μπας και ταρακουνηθούμε για τις ασχήμιες που συμβαίνουν λίγο-πολύ παντού.
Ακριβώς.

Και τα παιδιά που είναι νόμιμα λογικό είναι να τους έρθει κάπως.

Αλλά απ τη στιγμή που δεν αφήνει αιχμή για κάποιον κρητικό συγκεκριμένα όλα καλά.

Λέει για το χαμό που έχει δει.

Καλό είναι όμως να γίνει πιο συγκεκριμένος.

Και να πει και για τους νομιμοτατους που ξέρει.

Διότι για να έμαθε σωστά κάποιοι τον έμαθαν.

Και καταλήγουμε ότι όλα είναι θέμα παιδείας.

Από το σχολείο έπρεπε να διδάσκονται τα παιδιά για το κυνήγι.

Ναι από το σχολείο.

Και φυσικά από το σπίτι.
 
Μανώλη έλεος...το τερματισες νομίζω...
Ότι υπάρχει λαθροθηρία το ξέρουμε όλοι...και υπάρχει παντού.
Έχω γνωρίσει αρκετούς κυνηγους που πιάνουν πολλούς λαγούς κάθε σεζόν πάντα νόμιμα με κάθε σεβασμό προς το θήραμα αυτό. Ανατρέφουν σκυλιά πάνε εκπαιδευτικά πληρωνουν άδειες, καύσιμα κτλ. αλλά δεν θα τους βάλω στο ίδιο τσουβαλι με τους ΛΑΘΡΟΚΥΝΗΓΟΥΣ!!!
Δεν νομίζω φίλε λοιπόν ότι οι λαθροκυνηγοι είναι περισσότεροι από τους κυνηγούς στο νησί....
Δεν το τερμάτισα καθόλου.
Ασφαλώς και δεν ειναι όλοι παράνομοι. Αλλά πραγματικά πιστευω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό είναι. Αν όχι να κυνηγάνε βράδυ τουλάχιστον να κυνηγούν χωρίς μειωτήρα.
Ακόμη και στην παρέα που πηγαίναμε με συγγενείς και φίλους κανένας ανεξαιρέτως δεν κυνηγούσε με μειωτήρα στο τουφέκι. Όλοι τους με 5 (ή 6 όσοι είχαν Franchi) φυσίγγια μέσα εκτός εγώ που κυνηγούσα με το δίκαννο που με κοροίδευαν κιόλας μην χάσω κανένα λαγό που είχα μονο 2 τουφεκιές. Για λαθροθηρία την νύχτα επειδη λόγο ελιομαζώματος την περίοδο των χριστουγέννων έμενα στο εξοχικό που ήταν κοντά σε κυνηγότοπους , σχεδόν καθημερινά ακουγα τουφεκιές την νύχτα. Όσο για τους συλλόγους ο πατέρας μου ήταν ταμίας στον κυνηγετικό σύλογο ένα διάστημα και είχα ακούσει και μάθει αρκετά. Για αυτό έφυγε κιόλας για να μην βρει τον μπελά του. Μέχρι και τις πέρδικες που έπαιρναν για να τις αφήσουν ελεύθερες πήγαιναν την επομένη μόλις τις άφηναν με το τενεκεδάκι στις πηγές και τις σκότωναν οι ίδιοι που ήξεραν που ακριβώς τις αμόλησαν. Κάθε χρόνο αμολούσαν περδικες και παρόλα αυτά στα δεκα χρόνια που κυνηγούσα στην Κρήτη δεν είδα ποτέ καμία πέρδικα. Ασε φίλε δεν ξέρω εκεί στο Ρέθυμνο τι κάνετε (που δεν νομίζω να είσαστε και πολύ καλύτεροι) αλλά προς Λασίθι ,νοτια Λασιθίου και προς Ιεραπετρα πλευρά που κυνηγούσα γίνεται χαμός στην λαθροθηρία. Όσο για τους λαγούς που πουλούσαν ξέρω και ονοματεπώνυμα. Το δασαρχείο από την άλλη ανύπαρκτο. 1-2 φορές τον χρόνο μόνο ερχόταν για περιπολία και τότε έπεφτε σήμα αμέσως από τον κυνηγετικό σύλλογο και όλοι έμεναν μέσα. Και αυτός είναι ο λόγος που δεν πιάνουν συχνά λαθροθήρες όχι επειδή δεν υπάρχουν.

Μην το ψάχνεις.

Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια με τις ζώνες λόγο πυρκαγιών που έχουν κάνει έχουν αυξηθεί πάλι οι λαγοί αλλιώς ήταν τραγικά τα πράγματα. Ενω πριν το 2000 βγάζαμε κάθε μέρα 5-6 λαγούς στο κυνηγι κοντά στο 2010 βγάζαμε 5-6 λαγούς όλη την κυνηγετική σεζόν. Την τελευταία δεκατετια δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι γιατί απείχα από τα κυνηγετικά δρώμενα και πλέον ζω στην Αθήνα αλλά όταν ήμουν κάτω όλα αυτά που σας αναφέρω ήταν πραγματικότητα.

Και ξέρεις γιατί με ενοχλούσε περισσότερο. Γιατί εγώ με τον πατέρα μου ξεσκιζώμασταν για να εκπαιδεύσουμε σκύλους (που ειδικά με τις φόλες απο λανέιτ που έβαζαν κάτω και χωρίς εκπαιδευτήρια και φρακτά με λαγούς είναι ιδιαίτερα δυσκολο) για να πιάσουμε 4-5 λαγούς όλη την σεζον ενώ άλλοι πουλούσαν κιόλας καμια 50αρια λαγούς.
 
Μεγάλη κουβέντα ανοιγουμε.. Εμενα η αποψη μου ειναι λίγο πολύ γνωστή μιας και την εχω ξαναγράψει.
Ο λαγός δεν είναι θήραμα για όλους. Θελει να εχεις αρμονικα δεμένη παρέα που να εχει συνοχή στις αποψεις της και στο πως επιλέγουν να κυνηγησουν..

Πολλοι ζορίζονται που δεν μπορουν να σηκωσουν λαγό. Θα κόψουν βολτες το βραδυ μπας και δουν καποιον για να αμολύσουν. Πολλες φορες θα σου χωθουνε σφηνα στον ντορό σου εσκεμμένα (πριν τα σκυλια τους ουτε κιχ δεν εκαναν). Αλλοι , αν δεν τον παρεις στο πέταμα, θα στον βαρεσουν και θα φυγουν ... Το λιγότερο καραγκιόζηδες που δεν σεβονται τίποτα.
Φυσικά και δεν ειναι ολοι το ιδιο. Υπάρχει κόσμος αξιόλογος με σκυλια αστερια, κοσμος που ολο το χρονο βρισκεται στο βουνό και κανει όνειρα σε κάθε καινούργια γεννα.

Υπάρχει βεβαια και η αλλη πλευρα... Εκείνοι που απο την ΚΑΚΚΙΑ τους ζηλια και το ζορι , βγαζουν βρωμες για αυτους που μπορουν και κυνηγουν σωστα τον λαγο με αξιωσεις.

Μου εχει τυχει να ερθει ο κυνηγαρας να μου πει βρωμες για καποιον που το χρονο βαραει και 20 ζωα, γιατι ειναι μαγκας και κατεχει το ΄΄εκπαιδευειν΄΄. Μαντεψτε 'ομως γιατί εχασε ο κυνηγαρας μια σκυλα του..

Το μονο σιγουρο πως οσοι κυνηγανε και χτυπανε σωστα λαγους, δεν πολυ μιλάνε , ουτε παινεύουν τα εργαλεία τους παντου. Τους αρκει που θα ξανασυναντησουν αλλον και θα τον ευχαριστηθούν.
 
Ακριβώς.

Και τα παιδιά που είναι νόμιμα λογικό είναι να τους έρθει κάπως.

Αλλά απ τη στιγμή που δεν αφήνει αιχμή για κάποιον κρητικό συγκεκριμένα όλα καλά.

Λέει για το χαμό που έχει δει.

Καλό είναι όμως να γίνει πιο συγκεκριμένος.

Και να πει και για τους νομιμοτατους που ξέρει.

Διότι για να έμαθε σωστά κάποιοι τον έμαθαν.

Και καταλήγουμε ότι όλα είναι θέμα παιδείας.

Από το σχολείο έπρεπε να διδάσκονται τα παιδιά για το κυνήγι.

Ναι από το σχολείο.

Και φυσικά από το σπίτι.
Στα μέρη μου παρανομοία θεωρούνταν μόνο αν κυνηγάς νυχτα με τον προβολέα. Ταχυνιάρης (δηλαδη το καρτέρι του λαγού όταν ξημερώνει όταν γυρίζει στην φωλιά του ) ,το φεγγαρι και το να κυνηγάς χωρίς μειωτήρα θεωρείται νόμιμο. Πιθανόν επειδή είχαν συνηθήσει και είχαν μάθει από τους πατεράδες τους και τους παππούδες τους σε εποχές που όλα αυτά επιτρεπονταν και δεν είχαν ενημερωθεί για να νέα μέτρα δεν ξέρω. Εγώ κυρίως μέσα απο τα περιοδικά της κυνηγεσίας και κυνοφιλίας που δεν ήθελε κανενας να διαβάσει στον σύλλογο και τα έπαιρνε ο πατέρας μου στο σπιτι τα μάθαινα όλα αυτά. Και εγώ στις αρχή κατα τύχη κυνηγούσα νομιμα λόγο δικάννου. Γιατί ακόμη και την άδεια του κυνηγιού όταν την εβγαλα για πρώτη φορά (γιατί φέτος ξαναέδωσα κανονικά εξετάσεις και με διάβασμα) περασα τις εξετάσεις χωρίς να ξέρω τίποτα και τα συμπλήρωνε ο υπεύθυνος από το δασαρχείο που είχε έρθει στο χωριό και τους βοηθούσε όλους να περάσουν για να βγάζουν περισσότερες άδειες για να πέρνουν περισσότερα χρήματα.

Παιδιά μην το ψάχνετε. Αν νομίζετε ότι υπερβάλω σας πληροφορώ ότι όχι δεν υπερβάλω καθόλου. Και ίσως να λέω και λίγα και να ξεχνάω και άλλα.

Εδώ ακόμη και φέτος που πήγα εδώ πάνω κυνηγι όπως έφευγα κατα της 10-11 το πρωί πέτυχα 2-3 γουρουνάδες με καραμπίνες με επέκταση στην θαλάμη φυσιγγίων και με ασύρματους. Αλήθεια ποσοι απο εδώ ξέρετε ότι απαγορεύονται οι ασύρματοι στο κυνήγι; Λέτε αυτοί να κυνηγούσαν με μειωτήρα μέσα από την επέκταση φυσιγγίων; Δεν νομίζω... Λες και δεν τους φτάνουν τα 3 ή ακόμη και τα 5 και θέλουν και περισσότερα φυσίγγια. Αλλά οκ στο αγριογούρουνο δεν με πειράζει και τόσο γιατί έχουμε και υπερπληθυσμό και εκτός απο αυτό οι ασύρματοι μπορεί να ειναι και για περισσότερη ασφάλεια αν και ξέρω ότι είναι άλλος ο λόγος που τους έχουν. Στο μόνο πράγμα που μπορώ να δικαιολογήσω κάποιους είναι ότι απλά είχαν βγάλει άδεια άλλες εποχές που κάποια πράγματα δεν απαγορευόταν και απλά πλέον δεν έχουν ενημερωθεί για το τι ισχύει και τι έχει αλλάξει. Αλλά και πάλι θα έπρεπε να δείξουν κάποιο ενδιαφέρον και να ενημερωθούν.
 
Στα μέρη μου παρανομοία θεωρούνταν μόνο αν κυνηγάς νυχτα με τον προβολέα. Ταχυνιάρης (δηλαδη το καρτέρι του λαγού όταν ξημερώνει όταν γυρίζει στην φωλιά του ) ,το φεγγαρι και το να κυνηγάς χωρίς μειωτήρα θεωρείται νόμιμο. Πιθανόν επειδή είχαν συνηθήσει και είχαν μάθει από τους πατεράδες τους και τους παππούδες τους σε εποχές που όλα αυτά επιτρεπονταν και δεν είχαν ενημερωθεί για να νέα μέτρα δεν ξέρω. Εγώ κυρίως μέσα απο τα περιοδικά της κυνηγεσίας και κυνοφιλίας που δεν ήθελε κανενας να διαβάσει στον σύλλογο και τα έπαιρνε ο πατέρας μου στο σπιτι τα μάθαινα όλα αυτά. Και εγώ στις αρχή κατα τύχη κυνηγούσα νομιμα λόγο δικάννου. Γιατί ακόμη και την άδεια του κυνηγιού όταν την εβγαλα για πρώτη φορά (γιατί φέτος ξαναέδωσα κανονικά εξετάσεις και με διάβασμα) περασα τις εξετάσεις χωρίς να ξέρω τίποτα και τα συμπλήρωνε ο υπεύθυνος από το δασαρχείο που είχε έρθει στο χωριό και τους βοηθούσε όλους να περάσουν για να βγάζουν περισσότερες άδειες για να πέρνουν περισσότερα χρήματα.

Παιδιά μην το ψάχνετε. Αν νομίζετε ότι υπερβάλω σας πληροφορώ ότι όχι δεν υπερβάλω καθόλου. Και ίσως να λέω και λίγα και να ξεχνάω και άλλα.

Εδώ ακόμη και φέτος που πήγα εδώ πάνω κυνηγι όπως έφευγα κατα της 10-11 το πρωί πέτυχα 2-3 γουρουνάδες με καραμπίνες με επέκταση στην θαλάμη φυσιγγίων και με ασύρματους. Αλήθεια ποσοι απο εδώ ξέρετε ότι απαγορεύονται οι ασύρματοι στο κυνήγι; Λέτε αυτοί να κυνηγούσαν με μειωτήρα μέσα από την επέκταση φυσιγγίων; Δεν νομίζω... Λες και δεν τους φτάνουν τα 3 ή ακόμη και τα 5 και θέλουν και περισσότερα φυσίγγια. Αλλά οκ στο αγριογούρουνο δεν με πειράζει και τόσο γιατί έχουμε και υπερπληθυσμό και εκτός απο αυτό οι ασύρματοι μπορεί να ειναι και για περισσότερη ασφάλεια αν και ξέρω ότι είναι άλλος ο λόγος που τους έχουν. Στο μόνο πράγμα που μπορώ να δικαιολογήσω κάποιους είναι ότι απλά είχαν βγάλει άδεια άλλες εποχές που κάποια πράγματα δεν απαγορευόταν και απλά πλέον δεν έχουν ενημερωθεί για το τι ισχύει και τι έχει αλλάξει. Αλλά και πάλι θα έπρεπε να δείξουν κάποιο ενδιαφέρον και να ενημερωθούν.
Φίλε μου όλα αυτά που λες τα ξέρουμε.
Πλέον όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μειοψηφία ενώ παλιότερα ήταν πλειοψηφία.

Πάμε μπροστά...

Προσωπικά είχα καραμπινες και πλέον έχω δικανο ακόμη και αν δεν έβγαλα ποτέ το μειωτηρα.

Δεν μπορούμε να τα κάνουμε όλα ίσια.

Τα πράγματα τώρα είναι καλύτερα.

Σε γνωρίζω από το κλαμπ l200 και ξέρω ότι δεν έχεις σκοπό να προσβάλλεις.

Καυτηριαζεις ένα θέμα.

Τώρα η προσωπική μου άποψη για τον αγριοχοιρο επειδή είναι ένα επικίνδυνο θήραμα δεν συμφωνώ με τις τρεις σφαίρες.
Αν κυνηγούσα γουρούνι θα κυνηγούσα νόμιμα και ας μην συμφωνώ.

Επίσης γνωρίζω ότι απαγορεύεται το κυνήγι με ασύρματο αλλά δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται για το κυνήγι του αγριοχοιρου.

Αν ναι θα ήμουν σύμφωνος διότι στην ουσία χρειάζεται για λόγους ασφαλείας.

Θα ήμουν πιο ενήμερος για το τι ισχύει Αν κυνηγούσα γουρούνι.
 
Στα μέρη μου παρανομοία θεωρούνταν μόνο αν κυνηγάς νυχτα με τον προβολέα. Ταχυνιάρης (δηλαδη το καρτέρι του λαγού όταν ξημερώνει όταν γυρίζει στην φωλιά του ) ,το φεγγαρι και το να κυνηγάς χωρίς μειωτήρα θεωρείται νόμιμο. Πιθανόν επειδή είχαν συνηθήσει και είχαν μάθει από τους πατεράδες τους και τους παππούδες τους σε εποχές που όλα αυτά επιτρεπονταν και δεν είχαν ενημερωθεί για να νέα μέτρα δεν ξέρω.
Μανώλη το κυνήγι το λαγου με φεγγαραδα ποτε δεν επιτρέπονταν αλλά τα παλια χρονια ήταν πολυ διαδεδομενο.....
Και σε πολλες περιοχες όταν έλεγαν παω για καρτέρι η χτυπησα λαγο στο καρτέρι εννοουσαν αυτό, κ οχι το γνωστό καρτέρι τα με σκυλια....
Ομοίως απαγορευοταν κ το κυνήγι του το ξημέρωμα στο καρτέρι η το σουρουπο.....

Η μείωση από τα 5 στα 3 φυσίγγια ήρθε το 1993 αν θυμάμαι καλα, όταν άλλαξε κ ο νόμος περι όπλων που πλεον τα όπλα δηλωνοντουσαν στην αστυνομία....

Λες για λαθροθηρία στην Κρήτη κ αν κρίνω από διάφορα περιοδικα(τα περισσοτερα τα είχα διαβάσει στο περιοδικο "ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ του Κοσκινα) κ ειδικά παλαιοτερα υπήρχε αρκετή κ ιδιαίτερα για λαγό την νυχτα...

Αλλά πειτε μου κ ένα μέρος στην Ελλάδα που να μην υπαρχουν λαθροθηρία????

Επίσης θεωρώ τρομερά άδικο για όλα τα μέλη του φόρουμ που κατάγονται από εκεί(είτε κυνηγάνε λαγό είτε όχι) να λέμε ότι όλη η Κρήτη είναι λαθροθηρες..

Καταλαβαίνω κ συμμερίζομαι την οργή σου κ την πικρια σου......
Όμως τα δάχτυλα του χεριου μας δεν είναι όλα ίδια,ποτε δεν ήταν..............
 
Last edited:
Εγώ έχω άλλη απορία παίδες.Ποιος είναι πιο επικίνδυνος...Ο μικροφαλικος που ανεβάζει παρανομία στο youtube ή ο γλυφοκωλης κλακαδορος του like που κατεβάζει παντελόνι για ένα καρτέρι?
η επιστήμη δεν αποφάσισε ακόμα
 
Δεν το τερμάτισα καθόλου.
Ασφαλώς και δεν ειναι όλοι παράνομοι. Αλλά πραγματικά πιστευω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό είναι. Αν όχι να κυνηγάνε βράδυ τουλάχιστον να κυνηγούν χωρίς μειωτήρα.
Ακόμη και στην παρέα που πηγαίναμε με συγγενείς και φίλους κανένας ανεξαιρέτως δεν κυνηγούσε με μειωτήρα στο τουφέκι. Όλοι τους με 5 (ή 6 όσοι είχαν Franchi) φυσίγγια μέσα εκτός εγώ που κυνηγούσα με το δίκαννο που με κοροίδευαν κιόλας μην χάσω κανένα λαγό που είχα μονο 2 τουφεκιές. Για λαθροθηρία την νύχτα επειδη λόγο ελιομαζώματος την περίοδο των χριστουγέννων έμενα στο εξοχικό που ήταν κοντά σε κυνηγότοπους , σχεδόν καθημερινά ακουγα τουφεκιές την νύχτα. Όσο για τους συλλόγους ο πατέρας μου ήταν ταμίας στον κυνηγετικό σύλογο ένα διάστημα και είχα ακούσει και μάθει αρκετά. Για αυτό έφυγε κιόλας για να μην βρει τον μπελά του. Μέχρι και τις πέρδικες που έπαιρναν για να τις αφήσουν ελεύθερες πήγαιναν την επομένη μόλις τις άφηναν με το τενεκεδάκι στις πηγές και τις σκότωναν οι ίδιοι που ήξεραν που ακριβώς τις αμόλησαν. Κάθε χρόνο αμολούσαν περδικες και παρόλα αυτά στα δεκα χρόνια που κυνηγούσα στην Κρήτη δεν είδα ποτέ καμία πέρδικα. Ασε φίλε δεν ξέρω εκεί στο Ρέθυμνο τι κάνετε (που δεν νομίζω να είσαστε και πολύ καλύτεροι) αλλά προς Λασίθι ,νοτια Λασιθίου και προς Ιεραπετρα πλευρά που κυνηγούσα γίνεται χαμός στην λαθροθηρία. Όσο για τους λαγούς που πουλούσαν ξέρω και ονοματεπώνυμα. Το δασαρχείο από την άλλη ανύπαρκτο. 1-2 φορές τον χρόνο μόνο ερχόταν για περιπολία και τότε έπεφτε σήμα αμέσως από τον κυνηγετικό σύλλογο και όλοι έμεναν μέσα. Και αυτός είναι ο λόγος που δεν πιάνουν συχνά λαθροθήρες όχι επειδή δεν υπάρχουν.

Μην το ψάχνεις.

Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια με τις ζώνες λόγο πυρκαγιών που έχουν κάνει έχουν αυξηθεί πάλι οι λαγοί αλλιώς ήταν τραγικά τα πράγματα. Ενω πριν το 2000 βγάζαμε κάθε μέρα 5-6 λαγούς στο κυνηγι κοντά στο 2010 βγάζαμε 5-6 λαγούς όλη την κυνηγετική σεζόν. Την τελευταία δεκατετια δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι γιατί απείχα από τα κυνηγετικά δρώμενα και πλέον ζω στην Αθήνα αλλά όταν ήμουν κάτω όλα αυτά που σας αναφέρω ήταν πραγματικότητα.

Και ξέρεις γιατί με ενοχλούσε περισσότερο. Γιατί εγώ με τον πατέρα μου ξεσκιζώμασταν για να εκπαιδεύσουμε σκύλους (που ειδικά με τις φόλες απο λανέιτ που έβαζαν κάτω και χωρίς εκπαιδευτήρια και φρακτά με λαγούς είναι ιδιαίτερα δυσκολο) για να πιάσουμε 4-5 λαγούς όλη την σεζον ενώ άλλοι πουλούσαν κιόλας καμια 50αρια λαγούς.
Σε ότι αφορά τους συλλόγους θα συμφωνήσω ότι γίνονται πολλά....άλλος παεί για να "φάει" ότι μπορεί....άλλος για τη "δόξα" ή οτιδήποτε άλλο... Γνώρισα ομως έναν ΑΝΘΡΩΠΟ πρόεδρο κυνηγετικού συλλόγου που έχει τραβήξει πολλά από αντικυνηγους λαθροθηρες κτλ...του βγάζω το καπέλο σε ότι κάνει!!!μακαρι να μπορούσα να γράψω τι ξέρω γι αυτόν και θα ανατριχιαζες.
Ειδικά στην ανατολική Κρήτη για το δασαρχείο και τη θηροφυλακή πιστεύω ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά αν κρίνω από βίντεο και αναρτήσεις που μπορεί να δει ο κάθε ένας από μας στο διαδίκτυο.
Δεν το συνεχίζω άλλο γιατί δεν θα καταλήξουμε κάπου και χαλάμε το θέμα...
 
Κύριοι εγώ έγραψα την εμπειρία που είχα τα 30 χρόνια που ζούσα Κρήτη (σαν γέννημα θρέμμα Κρητικός που είμαι) και τα 10 που κυνηγούσα εκεί πέρα. Και δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να ενοχλειται κάποιος από αυτά που έγραψα εφόσον κυνηγάει νόμιμα. Τι τον ενοχλεί; Τους παράνομους κατηγορώ όχι τους νόμιμους. Τώρα επειδή λέτε ότι τα ισοπεδώνω όλα, αλήθεια σας λέω δεν θυμάμαι κανένα συγκυνηγό από όλους που είχα πάει παρέα κυνήγι και είχαν καραμπινα να κυνηγάει με λιγότερα από 5 φυσίγγια στην καραμπινα και δεν θυμάμαι και κανέναν στην περιοχή μου να κυνηγάει με δικαννο. Και όπως είπα μέσα σε αυτούς ήταν και συγγενείς μου. Δεν κάνω εξαιρέσεις.

Τεσπα επειδη ειμαστε εκτός θέματος δεν το συνεχίζω.
 
Με εναν πολυ πολυ πολυ προχειρο υπολογισμο...
Εστω παρανομεις με 5 φυσιγγια στο οπλο και σου πεταγεται ο λαγος, π.χ πρωτη τουφεκια στα 25 μετρα και παει με 50km/h (14m/sec). Η πρωτη τουφεκια στα 25μετρα, η δευτερη στα 40, η τριτη στα 55, η τεταρτη στα 70 η πεμπτη στα 85 περιπου.
Για μενα, θα επρεπε να επιτρεπει ο νομος περισσοτερα των τριων φυσιγγιων στα επιβλαβη και σε οσα επιτρεπει απεριοριστο οριο θηραματων (γρουνια, φασσα κτλ).
5 φυσιγγια στο λαγο ειναι μαλακια και ασχετοσυνη.
 
Με εναν πολυ πολυ πολυ προχειρο υπολογισμο...
Εστω παρανομεις με 5 φυσιγγια στο οπλο και σου πεταγεται ο λαγος, π.χ πρωτη τουφεκια στα 25 μετρα και παει με 50km/h (14m/sec). Η πρωτη τουφεκια στα 25μετρα, η δευτερη στα 40, η τριτη στα 55, η τεταρτη στα 70 η πεμπτη στα 85 περιπου.
Για μενα, θα επρεπε να επιτρεπει ο νομος περισσοτερα των τριων φυσιγγιων στα επιβλαβη και σε οσα επιτρεπει απεριοριστο οριο θηραματων (γρουνια, φασσα κτλ).
5 φυσιγγια στο λαγο ειναι μαλακια και ασχετοσυνη.
Εντάξει υπάρχουν και περιπτώσεις που προλαβαίνεις να ρίξεις και παραπάνω από 5 τουφεκιές μέσα στην εμβέλεια των 50 μέτρων που θεωρώ ότι με καλό δυνατό φυσίγγι μπορείς να τον πάρεις τον λαγό εύκολα. Οπότε καλώς ισχύει ο νόμος με τα 3 φυσίγγια. Ακομη και σε άλλα θηράματα είναι υπερβολή παραπάνω από 3 φυσίγγια. Εξαλλου δεν χρειάζεσαι και περισσότερα. Το μονο πρόβλημα που δημιουργουν κατα την γνώμη μου τα 3 φυσίγγια είναι η ανασφάλεια και το άγχος στην ψυχολογία του κυνηγού. Αλλιώς τα 3 φυσίγγια είναι υπεραρκετά για να κυνηγίσεις κάθε κυνήγι συμπεραλαμβανομενου και του χοίρου. Από εκεί και πέρα ειναι το ψυχολογικό κομμάτι. Αλλά τι να πουν και εκείνοι που κυνηγούν με δίκαννο όπως εγώ. Όμως προσωπικά από όσο θυμάμαι (στους 25-30 λαγούς που έχω σκοτώσει) ελάχιστες φορές χρειάστικα και δεύτερη τουφεκια στον λαγό. Όταν κυνηγάς και κάνεις εξάσκηση σε τσίχλες ο λαγός μετά είναι πανεύκολος.
 
Back
Top