Κυνηγετικοί Σύλλογοι

Περιοχή
καρδιτσα-λιμνη πλαστηρα.....
Όνομα
Λάμπρος
Σχεδον καθε χρονο αφηνουν και δεν μεινει τπτ, τουλαχιστον στα μερη που γνωριζω! Σπανια θα ξεφυγει καποιος και αυτος οχι για πολυ!
Αφού αφήνουν τους φασιανους πριν ανοίξει το κυνήγι και όχι όταν τελειώνει....

Όνομα
Dimitris
Κάθε χρόνο αυτήν την περίοδο κράζω. Δεν γίνεται για την ίδια ακριβώς <υπηρεσια>, την γενική άδεια θήρας, να πληρώνει ο καθένας και άλλο κόστος. Μου είναι αδιανόητο. Ούτε γίνεται εγώ να πληρώνω έξτρα θηροφυλακα για να έρχεται κάποιος να κυνηγάει από αλλού στα μέρη μου. Οι κύριοι της ΚΣΕ τόσα χρόνια δεν μπόρεσαν να βρουν μια λύση σε αυτό (η δεν ήθελαν), έτσι ώστε να καταναιμονται τα λεφτά από τις άδειες πιο δίκαια. Δηλαδή νόμοι με μεγάλη κυνηγετική πίεση να παίρνουν και μεγαλύτερο μερίδιο ώστε να έχουν καλύτερη θηροφυλαξη. Συγγνώμη αν κούρασα αλλά κάθε χρόνο τα λέω για να τα βγάλω από μέσα μου μάλλον.
Κ. Σ ΓΡΕΒΕΝΏΝ
ΤΟΠΙΚΉ :125€
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ :145€
ΓΕΝΙΚΗ:175€

Όνομα
Γεράσιμος
Η απελευθέρωση θηραμάτων γίνεται με ενήλικα άτομα, σε μέρος απαγορευμένο και προστατευμένο, με μέριμνα για τα επιβλαβή και συνεχή παροχή από τροφή και ποτίστρες. Όλα τα άλλα είναι για να δικαιολογούνται τα χρήματα που ξοδεύονται, γελάνε και οι θάμνοι με αυτά που γίνονται.

Όνομα
Νίκος
Κακα τα ψεματα......εχουμε και εμεις σαν κυνηγοι και μελη κυνηγετικων συλλογων.... μεριδιο ευθυνης μας
για την ολη κατασταση. Μην τα περιμενουμε ολα απο τον προεδρο του συλλογου....εμεις πρεπει να
''πατησουμε ποδι''......και να φωναξουμε οσο δεν το κανουμε....θα κανουν κουμαντο οι κολλητοι ....
οι μπατζανακηδες.........οι κουμπαροι....και οι λοιποι συγγενεις.....για το ποτε θα αφησουν τα θηραματα
και το που. Αυτη η απαραδεκτη κατασταση.....πρεπει καποια στιγμη να διορθωθει .:mad:

Όνομα
Γεράσιμος
Κακα τα ψεματα......εχουμε και εμεις σαν κυνηγοι και μελη κυνηγετικων συλλογων.... μεριδιο ευθυνης μας
για την ολη κατασταση. Μην τα περιμενουμε ολα απο τον προεδρο του συλλογου....εμεις πρεπει να
''πατησουμε ποδι''......και να φωναξουμε οσο δεν το κανουμε....θα κανουν κουμαντο οι κολλητοι ....
οι μπατζανακηδες.........οι κουμπαροι....και οι λοιποι συγγενεις.....για το ποτε θα αφησουν τα θηραματα
και το που. Αυτη η απαραδεκτη κατασταση.....πρεπει καποια στιγμη να διορθωθει .:mad:
Αυτό είναι αλήθεια που λες Νίκο. Από την άλλη όμως όσες φορές έχω πάει σε συνεδρίαση μελών του Κ.Σ. φεύγω με ανακατεμένο το στομάχι. Δυστυχώς όλα ξεκινάνε από την ύπαρξη παιδείας των μελών.

Όνομα
Νίκος
Αυτό είναι αλήθεια που λες Νίκο. Από την άλλη όμως όσες φορές έχω πάει σε συνεδρίαση μελών του Κ.Σ. φεύγω με ανακατεμένο το στομάχι. Δυστυχώς όλα ξεκινάνε από την ύπαρξη παιδείας των μελών.
Γερασιμε μεγαλη κουβεντα ειπες ....και ανοιξες....οσον αφορα την παιδεια...και συμφωνω μαζι σου.
Ωστοσο.....πρεπει να θυμομαστε οτι τον προεδρο εμεις τον εκλεγουμε......αντι λοιπον στις εκλογες
του συλλογου να πηγαινουν μονο οι κολλητοι....οι μπατζανακηδες ....και λοιποι συγγενεις....η παρουσια μας
ειναι απαραιτητη ωστε να διορθωθει αυτη η κατασταση. Μην το παρεις προσωπικα .....δεν το λεω για σενα...
γενικα μιλαω , γιατι οποτε εχω παει να ψηφισω ....μονο τους κολλητους βλεπω και το 50 -60% των μελλων
του συλλογου απουσιαζει. Αν δεν ''σοβαρευτουμε''......μια ζωη θα την ''τρωμε'' και θα τον ''πινουμε'' φιλε!!!

Όνομα
iakovos
Γερασιμε μεγαλη κουβεντα ειπες ....και ανοιξες....οσον αφορα την παιδεια...και συμφωνω μαζι σου.
Ωστοσο.....πρεπει να θυμομαστε οτι τον προεδρο εμεις τον εκλεγουμε......αντι λοιπον στις εκλογες
του συλλογου να πηγαινουν μονο οι κολλητοι....οι μπατζανακηδες ....και λοιποι συγγενεις....η παρουσια μας
ειναι απαραιτητη ωστε να διορθωθει αυτη η κατασταση. Μην το παρεις προσωπικα .....δεν το λεω για σενα...
γενικα μιλαω , γιατι οποτε εχω παει να ψηφισω ....μονο τους κολλητους βλεπω και το 50 -60% των μελλων
του συλλογου απουσιαζει. Αν δεν ''σοβαρευτουμε''......μια ζωη θα την ''τρωμε'' και θα τον ''πινουμε'' φιλε!!!
Συμφωνω μαζι σου αγαπητε συναδελφε.. Δεν γινεται να ριχνουμε παντα το "αναθεμα" σε αυτους που αναλαμβανουν να προϊστανται στις ηγεσιες των οργανωσεων και να κανουμε την οποια κριτικη μας απ το καφενειο ή την πολυθρονα μας. Στις συνελευσεις, τακτικες ή εκτακτες δεν παρισταται ουτε το 20% των μελων. Παραδειγμα του δικου μας συλλογου, στην επαναληπτικη συνελευση (στην πρωτη ηταν μονο το ΔΣ) απο 1900 μελη περιπου είμαστε το ΔΣ και αλλοι 4...!!!!!!! Που καταντησαμε!! Μετα μας φταινε οι κεφαλες!!!

Περιοχή
ΚΑΜΑΤΕΡΟ-ΚΟΤΥΛΙΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Αφού αφήνουν τους φασιανους πριν ανοίξει το κυνήγι και όχι όταν τελειώνει....
Πόσο δύσκολο θα ήταν να κάνουν και μια απαγόρευση έστω για έναν χρόνο
ώστε να προλάβει το πουλί να ξεπιαστει από το κλωβό
και να αρχίσει να προσαρμόζεται στις νέες συνθήκες επιβίωσης
Καλύτερα να απελευθερώσουν κοτες και κοκκορια
μπας και βρουμε και κανένα δικροκο αυγό χρόνια έχουμε να φάμε

Περιοχή
Όνομα
Λάμπρος
Πόσο δύσκολο θα ήταν να κάνουν και μια απαγόρευση έστω για έναν χρόνο
ώστε να προλάβει το πουλί να ξεπιαστει από το κλωβό
και να αρχίσει να προσαρμόζεται στις νέες συνθήκες επιβίωσης
Καλύτερα να απελευθερώσουν κοτες και κοκκορια
μπας και βρουμε και κανένα δικροκο αυγό χρόνια έχουμε να φάμε
20200216_133024.jpg
Κάτι σαν αυτό..... χαχαχαχα

Περιοχή
Όνομα
Λάμπρος
Η μορφολογία του τόπου μας και η διαχείριση πού κάνουμε δεν επιτρέπουν την ανάπτυξη του φασιανού.... τώρα κάτι τραπεζωματα έχουν αρχίσει ήδη να γίνονται!
τι τραπεζωματα να κάνουν οι ερμοι που οι φασιανοι είναι φουλ στο φυραμα..... Ούτε μέχρι εκεί δεν τους κόβει το φτωχό μυαλό τους.