Κυνηγετική παιδεία

EUPqfbD.jpg
XvIAAUO.jpg
Το νυν[αρσενικο] και η πρωην[θυληκο],εφυγε απο καρκινο το 2011.
 
Last edited:
Πολυ σουπερ το θεμα!
Τωρα το πηρα χαμπαρι!
Για μενα η κυνηγετικη παιδεια ειναι αναποσπαστο κομματι του χαρακτηρα μας. Ο χαρακτήρας μας ειναι η οψη της γενικοτερης παιδειας που μας διακατεχει. Αυτη η παιδεια ξεκινα απο το σπιτι και συνεχιζει να διαμορφωνεται καθολη τη διαρκεια της ζωης μας. Χτιζεται απο τον περιγυρο μας, ξεκινωντας απο τον στενοτερο προς τον ευρύτερο. Στερρεωνεται απο τα βιωματα μας, τα δυσκολα αλλα προ παντως απο τα εύκολα. Οταν τα εχεις ολα ειναι δυσκολοτερο να κρατήσεις χαρακτηρα. Οταν παλι σου λειπουν ειναι δυσκολο να περιθωριοποιησεις τη λογικη του "δεν γαμιεται". Η λεξη που χρησιμοποιησα δηλωνει το επίπεδο αυτων που την ασπαζονται, την κανουν κτημα τους και την μεταδιδουν στους ευπλαστους που τους περιβαλλουν.
Παραδειγματα ασχημης κυνηγετικης συμπεριφορας δε θα αναφερω γιατι ολοι μας εχουμε δει και δε χρειαζεται να δινουμε τροφη για σχολια. Εξαλλου ποιος απο εμας δεν εχει βιωσει ασχημες καταστασεις στη ζωη του, για να μην τις βιωσει και στο αθλημα;

Λυση υπαρχει. Ειναι συνθετη και θελει χρονο, προσπαθεια και αρετη για να έρθει. Ξεκίνα απο το 0 και παει στο 1. Οπως καθε κοινωνικη βελτίωση.
Στα προβληματα της κοινωνιας, η λυση ξεκινα απο το εγω, καταληγει στο εμεις, και κανει καθε εγω ακομη καλυτερο.
Καλησπερα σας!
 
παντως ο fantom στον πυργο ειναι πιο φτηνος αλλα δεν εχει μεγαλη γκαμα προιοντων?
Φίλε μου με συγχωρείς αλλά ακόμα και τσάμπα να μου έδινε ότι πουλάει, εγώ από μαγαζί που πουλάει μηχανάκια δεν θα αγόραζα. Ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα όμως :)
 
Φίλε μου με συγχωρείς αλλά ακόμα και τσάμπα να μου έδινε ότι πουλάει, εγώ από μαγαζί που πουλάει μηχανάκια δεν θα αγόραζα. Ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα όμως :)
οταν λες μηχανακια τι ενοεις;
 
οταν λες μηχανακια τι ενοεις;
Ηχομημητικές συσκευές πουλιών που χρησιμοποιούνται παράνομα στο κυνήγι...υποτίθεται ότι πωλούνται γιατί αρέσει σε κάποιους να ακούν τους ήχους των πουλιών αλλά 999 στους 1000 θα το πάρουν για να το χρησιμοποιήσουν παράνομα στο κυνήγι τσιχλοκότσυφα...
 
Ηχομημητικές συσκευές πουλιών που χρησιμοποιούνται παράνομα στο κυνήγι...υποτίθεται ότι πωλούνται γιατί αρέσει σε κάποιους να ακούν τους ήχους των πουλιών αλλά 999 στους 1000 θα το πάρουν για να το χρησιμοποιήσουν παράνομα στο κυνήγι τσιχλοκότσυφα...
αυτο βαση κυνηγετικης νομοθεσιας απαγορευεται η χρηση, δεν απαγορευεται ομως η πωληση.Αλλα απ οτι εχω καταλαβει τα μεγαλυτερα κυνηγομαγαζα στον κοσμο ειναι τιγκα στις ηχομιμιτικες συσκευες, εκει βεβαια το επιτρεπει η μομοθεσια, μηπως εμεις εχουμε χασει επεισοδια.Περα απο αυτα η χαμηλωτερη τιμη σε περιοδο κρισης παντα μετραει.
 
αυτο βαση κυνηγετικης νομοθεσιας απαγορευεται η χρηση, δεν απαγορευεται ομως η πωληση.Αλλα απ οτι εχω καταλαβει τα μεγαλυτερα κυνηγομαγαζα στον κοσμο ειναι τιγκα στις ηχομιμιτικες συσκευες, εκει βεβαια το επιτρεπει η μομοθεσια, μηπως εμεις εχουμε χασει επεισοδια.Περα απο αυτα η χαμηλωτερη τιμη σε περιοδο κρισης παντα μετραει.
Ολοι τα πουλαν αυτα..κριφα και φανερα..ΜΗΝ ΤΑ ΑΓΩΡΑΖΕΤΑΙ!!!
 
Μετεφερα εδω την συζητηση μας για να μην χαλασουμε το θεμα του Κενταυρου. Θεωρω οτι απο την στιγμη που καποιος επιχειρηματιας κυνηγετικων ειδων πουλαει τετοια μηχανηματα ειναι υπευθυνος και για την χρηση τους. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι θα επρεπε να απαγορευεται και η πωληση τους.
 
Το τι έπρεπε να απαγορεύεται και τι οχι ειναι μεγαλη συζήτηση. Δυστυχώς είμαστε πολυ πισω με νομους που δεν εχουν πραγματική υπόσταση. Ποσους θρηνούμε καθε χρόνο στο κυνήγι του αγριογουρουνου επειδή απαγορεύεται η διοπτρα που θα έπρεπε να επιβάλλεται μαζι με το μονοβολο!
 
Θρηνουμε θυματα, γιατι ειναι οι κυνηγοι αμελεις. Πρωτα βλεπουμε θηραμα και μετα πυροβολουμε. Τι χρησιμοτητα εχει η διοπτρα, οταν εγω απο την ασχετοσυνη/αγχος πυροβολω το θαμνο που κινηται; Λεμε να φοραμε πορτοκαλι στο συγκεκριμενο κυνηγι, και βλεπεις φωτογραφιες με παραλλαγες. Λιγο προσοχη θελει, και αρκετο μυαλο, οχι καλυτερα σκοπευτικα
 
Την Κυριακη πηγα την πρωτη βολτα στην Οινοη εχοντας μαζι τον ανηψιο μου.
Ενα παιδι με αρκετες γνωσεις πανω στο κυνηγι αν και ειναι στα πρωτα βηματα.
Καναμε μια προσπαθεια μαζι να καθαρισουμε τα καρτερια της περιοχης οπου
τον πηγαινω στα μπασιματα της τσιχλας.Ο μικρος με τον κουβα και εγω να
μαζευω καλυκες.Το αποτελεσμα ηταν αυτο και αξιζε τις 2 ωρες προσπαθειας.
Οπως ειπε και ο μικρος Αρης...Θειε κουραστικα αλλα τωρα ειναι καθαρα:)





 
Την Κυριακη πηγα την πρωτη βολτα στην Οινοη εχοντας μαζι τον ανηψιο μου.
Ενα παιδι με αρκετες γνωσεις πανω στο κυνηγι αν και ειναι στα πρωτα βηματα.
Καναμε μια προσπαθεια μαζι να καθαρισουμε τα καρτερια της περιοχης οπου
τον πηγαινω στα μπασιματα της τσιχλας.Ο μικρος με τον κουβα και εγω να
μαζευω καλυκες.Το αποτελεσμα ηταν αυτο και αξιζε τις 2 ωρες προσπαθειας.
Οπως ειπε και ο μικρος Αρης...Θειε κουραστικα αλλα τωρα ειναι καθαρα:)





ΑΞΙΟΣ ΕΥΓΕ!!!ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΜΙΜΗΣΗ!!!.shake hands.
 
Την Κυριακη πηγα την πρωτη βολτα στην Οινοη εχοντας μαζι τον ανηψιο μου.
Ενα παιδι με αρκετες γνωσεις πανω στο κυνηγι αν και ειναι στα πρωτα βηματα.
Καναμε μια προσπαθεια μαζι να καθαρισουμε τα καρτερια της περιοχης οπου
τον πηγαινω στα μπασιματα της τσιχλας.Ο μικρος με τον κουβα και εγω να
μαζευω καλυκες.Το αποτελεσμα ηταν αυτο και αξιζε τις 2 ωρες προσπαθειας.
Οπως ειπε και ο μικρος Αρης...Θειε κουραστικα αλλα τωρα ειναι καθαρα:)





ΜΠΡΑΒΟ και στους δύο σας!!!!
 
Την Κυριακη πηγα την πρωτη βολτα στην Οινοη εχοντας μαζι τον ανηψιο μου.
Ενα παιδι με αρκετες γνωσεις πανω στο κυνηγι αν και ειναι στα πρωτα βηματα.
Καναμε μια προσπαθεια μαζι να καθαρισουμε τα καρτερια της περιοχης οπου
τον πηγαινω στα μπασιματα της τσιχλας.Ο μικρος με τον κουβα και εγω να
μαζευω καλυκες.Το αποτελεσμα ηταν αυτο και αξιζε τις 2 ωρες προσπαθειας.
Οπως ειπε και ο μικρος Αρης...Θειε κουραστικα αλλα τωρα ειναι καθαρα:)





Και όχι μόνο έκανε καλό για τον τόπο αλλά μαθαίνει και τον ανιψιό.Κινήσεις που μας δημιουργούν αισιοδοξία για το μέλλον!!
 
Back
Top