Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλή σας μέρα! Προς Γιώργο και Μονήρη.Η απληστία φίλοι δεν είναι φαινόμενο ούτε χαρ,ακτηριολογικό ούτε κοινωνικό.Είναι μέσα στην ανθρώπινη φύση.Για δείτε τα μικρά παιδιά στο παιχνίδι τους, αν μπορούσε το ένα θα μάζευε όλα τα παιχνίδια των άλλων.Κατά την άποψή μου αυτοί που είπαν ότι ο Μαρξ δεν είχε το απαραίτητο ψυχολογικό υπόβαθρο και ο Φρόυντ το αντίστοιχο κοινωνιολογικό, είχαν δίκιο.
Επιμένω: Άπληστος μπορείς να είσαι μόνο μέσα σε μια κοινωνία. Η απληστία δεν είναι στη φύση του ανθρώπου, η βλακεία είναι. Η βλακεία που προσπάθησε η παιδεία να τη νικήσει μα δεν τα κατάφερε, διότι, η βλακεία, μοιάζει με τη βαρύτητα: Με την παραμικρή απροσεξία σε νικάει, και τώρα, μετά απο τόσες απροσεξίες, έχει επικρατήσει στον πλανήτη.

Το παιδί που, λόγω βλακείας με σκοπό την κυριαρχία, θα μαζέψει όλα τα παιχνίδια, στην ουσία θα έχει χάσει το παιχνίδι. Αν χαθεί η ευκαιρία να δει την ουσία του παιχνιδιού (παιδεία) και τις συνέπειες τις κυριαρχίας, σε όλη του τη ζωή, ουσία θα έχει μόνο η εξουσία.

Είναι τραγικό λάθος να χρεώνουμε στη φύση του ανθρώπου κοινωνικά σφάλματα, διότι έτσι, δίνουμε άλλοθι και χώρο σε κάθε βαρβαρότητα, είτε πρόκειται για τα ορτίκια στη μυστική μεριά του Παναγιώτη είτε για την καταστροφική καταναλωτική ανάπτυξη (διόγκωση). "Αν είναι όλα φυσικά, τότε όλα επιτρέπονται " λέει το σημερινό οικονομικό δόγμα.
 
Δεν το πιστεύω ! :cool:
Ε, τότε, ερεύνα! :cool:
Υ.Γ. 1 Ρε εσείς τους πρήξαμε όλους !!! ... καθίστε καλά :p
Όχι όλους, τους περισσότερους.
Σαν τίποτα ξανθιές παρουσιάστριες κάνετε!...

Η συρρίκνωση του λόγου, γραπτού ή προφορικού, έχει ως συνέπεια τη συρρίκνωση του νού, και σκοπός αυτής της κοινωνίας είναι ακριβώς αυτό. Όσο περνάει ο καιρός, το έδαφος στο οποίο προωθεί τα σχέδιά της γίνεται όλο και πιο λείο, όλο και πιο γλιστερό. Η πρόωρη κούραση που εμφανίζεται με τα μηνύματα άνω των δυο λέξεων, επιβεβαιώνουν τα γραφόμενά μου.

Ίσως όμως έχεις δίκιο. Στην εποχή του Click, των Γραφικών και της Αντίδρασης (Like), εγώ επιμένω ως γραφικός στον πηγαίο κώδικα και την επιλογή.

Καλύτερα να αποσυρθώ όμως πριν προκαλέσω κανένα δίλεπτο μίσους. :p


Βασικά, καλησπέρα σας! :)
 
Ε, τότε, ερεύνα! :cool:

Όχι όλους, τους περισσότερους.
Σαν τίποτα ξανθιές παρουσιάστριες κάνετε!...

Η συρρίκνωση του λόγου, γραπτού ή προφορικού, έχει ως συνέπεια τη συρρίκνωση του νού, και σκοπός αυτής της κοινωνίας είναι ακριβώς αυτό. Όσο περνάει ο καιρός, το έδαφος στο οποίο προωθεί τα σχέδιά της γίνεται όλο και πιο λείο, όλο και πιο γλιστερό. Η πρόωρη κούραση που εμφανίζεται με τα μηνύματα άνω των δυο λέξεων, επιβεβαιώνουν τα γραφόμενά μου.

Ίσως όμως έχεις δίκιο. Στην εποχή του Click, των Γραφικών και της Αντίδρασης (Like), εγώ επιμένω ως γραφικός στον πηγαίο κώδικα και την επιλογή.

Καλύτερα να αποσυρθώ όμως πριν προκαλέσω κανένα δίλεπτο μίσους. :p


Βασικά, καλησπέρα σας! :)
Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν :)



Καλησπέρα σε όλους!
 
Έπεσε και κρύο.Εφτιαξες τίποτα καλό για πάπιες ?Δεν πιστεύω να έχεις και εσύ τίποτα 28αρια που είναι για αλογόμυγες.
28gr στο παπί ωρέ....ΕΓΩ ΟΧΙ....
Ένα turbato Sipe×33 Ν6....δοκιμασμένο αντιπρόπερσυ ...:D...ναι αντιπρόπερσυ,γιατί προπέρισυ & πέρισυ,κλάσαμε τ'@r×!δ!@ του κυρ νοματάρχα........big smile..sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top