Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Kαλησπερα σε όλους...
Ένα πουμα που είχα σπίτι έγινε κανονικά τέζα
Σπίτι δίπλα σε δρόμο και γάτα δεν πάνε μαζί
Και όμως.... Όσο κ να φανεί παραξενο υπάρχουν γατες που κοιτάνε αριστερά δεξιά κ μετα περνανε απέναντι... Είχα μια τέτοια που κατάφερε κ έφτασε 12 χρονων.... Ασε που στον παραμικρο θόρυβο έτρεχε γρήγορα μέσα....
 
Kαλησπερα σε όλους...

Και όμως.... Όσο κ να φανεί παραξενο υπάρχουν γατες που κοιτάνε αριστερά δεξιά κ μετα περνανε απέναντι... Είχα μια τέτοια που κατάφερε κ έφτασε 12 χρονων.... Ασε που στον παραμικρο θόρυβο έτρεχε γρήγορα μέσα....
Και αυτή ήταν προσεκτική αλλά δεν γλύτωσε Τάσο
Είναι σπάνιες οι περιπτώσεις να γλυτώσουν και να φτάσουν τόσα χρόνια
Ένας λόγος που δεν τις θέλω είναι αυτός
 
Kαλησπερα σε όλους...

Και όμως.... Όσο κ να φανεί παραξενο υπάρχουν γατες που κοιτάνε αριστερά δεξιά κ μετα περνανε απέναντι... Είχα μια τέτοια που κατάφερε κ έφτασε 12 χρονων.... Ασε που στον παραμικρο θόρυβο έτρεχε γρήγορα μέσα....
Έχουν περάσει 30 χρόνια, αλλά σαν να βλέπω τη φάση τώρα μπροστά μου! Γυρνούσα στο χωριό με το Mitsubishi από ένα γάμο, κατά τις 2.00 - 2.30 τη νύχτα, παρέα με ένα συγχωριανό μου. Περνώντας μέσα από ένα άλλο χωριό, βλέπω μια γάτα στο δεξιό πεζοδρόμιο, να κατεβαίνει στο δρόμο και να περνάει απέναντι. Αλλά πριν φτάσει στη μέση του δρόμου, μάλλον τότε αντιλήφθηκε το αυτοκίνητο, ήμασταν σε απόσταση κάπου 30-40 μέτρα;; γυρνάει το κεφάλι προς εμάς, σταματάει, κάνει μεταβολή και γυρίζει πάλι στο πεζοδρόμιο. Έτσι δεν έκοψα ταχύτητα, πήγαινα με 50-60 χλμ ... Και όταν έφτανα στα 2-3 μέτρα, άλλαξε ξαφνικά γνώμη κι αποφάσισε να περάσει απέναντι, δίνει ένα σάλτο και πετάγεται στο δρόμο ... και φυσικά ακούστηκε ο χτύπος στη μέση του προφυλακτήρα !!! και μπήκε κάτω από το αυτοκίνητο .... - Έφαέ τηνε ο διάολος !!! μου λέει ο άλλος ... Κοιτάζω από τον καθρέφτη κόβοντας λίγο ταχύτητα, και την βλέπω πίσω, ξάπλα στη μέση του δρόμου ... Αλλά στη στιγμή τη βλέπω να σηκώνεται, να περπατά και να διασχίζει το δρόμο, κανονικότατα, σαν να μη συνέβη τίποτα !!! :oops: :rolleyes:o_O

.sarcastic.
 
Έχουν περάσει 30 χρόνια, αλλά σαν να βλέπω τη φάση τώρα μπροστά μου! Γυρνούσα στο χωριό με το Mitsubishi από ένα γάμο, κατά τις 2.00 - 2.30 τη νύχτα, παρέα με ένα συγχωριανό μου. Περνώντας μέσα από ένα άλλο χωριό, βλέπω μια γάτα στο δεξιό πεζοδρόμιο, να κατεβαίνει στο δρόμο και να περνάει απέναντι. Αλλά πριν φτάσει στη μέση του δρόμου, μάλλον τότε αντιλήφθηκε το αυτοκίνητο, ήμασταν σε απόσταση κάπου 30-40 μέτρα;; γυρνάει το κεφάλι προς εμάς, σταματάει, κάνει μεταβολή και γυρίζει πάλι στο πεζοδρόμιο. Έτσι δεν έκοψα ταχύτητα, πήγαινα με 50-60 χλμ ... Και όταν έφτανα στα 2-3 μέτρα, άλλαξε ξαφνικά γνώμη κι αποφάσισε να περάσει απέναντι, δίνει ένα σάλτο και πετάγεται στο δρόμο ... και φυσικά ακούστηκε ο χτύπος στη μέση του προφυλακτήρα !!! και μπήκε κάτω από το αυτοκίνητο .... - Έφαέ τηνε ο διάολος !!! μου λέει ο άλλος ... Κοιτάζω από τον καθρέφτη κόβοντας λίγο ταχύτητα, και την βλέπω πίσω, ξάπλα στη μέση του δρόμου ... Αλλά στη στιγμή τη βλέπω να σηκώνεται, να περπατά και να διασχίζει το δρόμο, κανονικότατα, σαν να μη συνέβη τίποτα !!! :oops: :rolleyes:o_O

.sarcastic.
Έχουν τον διαολο μέσα τους γι'αυτό εχουν και πολλές ζωές
 
Προχτές του γατο μου γυρω στις 10:30 το βράδυ του την επεσε ένας κακομουτσουνος "αγριόγατος"..
Το πρωι αντί να είναι έξω στην πορτα(κάνει ζέστη τώρα κ δεν κοιμάται μέσα) οπως συνήθως έλειπε...
Πέρασαν δυο, περασαν τέσσερις, περασαν έξι ,περασαν δέκα ώρες κ τίποτα....
Πρώτη φορά κάτι τέτοιο κ δεν ήταν κ τυχαίο με το γεγονός που συνέβει....
Γυρισα το χωριό... Πουθενά... Του φωναζα αλλά μάταια... Σαν να μου φαινοταν πως άκουγα το κουδουνάκι αλλά ίσως ήταν η ιδέα μου....
Όμως ημουν σίγουρος πως με ακουγε αλλά δεν ερχοταν.....
Αλλά φοβομουν κ μήπως τον χτυπησε ο αλλος..
Σκέφτηκα (και μάλλον σωστα) ότι έχει φοβηθεί κ όταν νυχτώσει θα βγει από την κρυψώνα του.......
Και έτσι εγινε.. Στις 10 βράδυ γυρισε κ έτρωγε με δέκα μασέλες...
Πάνω του υπήρχαν κολλημένα διαφορα αγριόχορτα που σημαίνει πως είχε λούφαξει μέσα σε αυτά......
Πολυ πεισματαρικα ζώα...
Σήμερα όλη μέρα κ μέχρι κ τώρα βρίσκεται στην αυλή.. Μια μπουκαρει μέσα, μια έξω..........
 
Προχτές του γατο μου γυρω στις 10:30 το βράδυ του την επεσε ένας κακομουτσουνος "αγριόγατος"..
Το πρωι αντί να είναι έξω στην πορτα(κάνει ζέστη τώρα κ δεν κοιμάται μέσα) οπως συνήθως έλειπε...
Πέρασαν δυο, περασαν τέσσερις, περασαν έξι ,περασαν δέκα ώρες κ τίποτα....
Πρώτη φορά κάτι τέτοιο κ δεν ήταν κ τυχαίο με το γεγονός που συνέβει....
Γυρισα το χωριό... Πουθενά... Του φωναζα αλλά μάταια... Σαν να μου φαινοταν πως άκουγα το κουδουνάκι αλλά ίσως ήταν η ιδέα μου....
Όμως ημουν σίγουρος πως με ακουγε αλλά δεν ερχοταν.....
Αλλά φοβομουν κ μήπως τον χτυπησε ο αλλος..
Σκέφτηκα (και μάλλον σωστα) ότι έχει φοβηθεί κ όταν νυχτώσει θα βγει από την κρυψώνα του.......
Και έτσι εγινε.. Στις 10 βράδυ γυρισε κ έτρωγε με δέκα μασέλες...
Πάνω του υπήρχαν κολλημένα διαφορα αγριόχορτα που σημαίνει πως είχε λούφαξει μέσα σε αυτά......
Πολυ πεισματαρικα ζώα...
Σήμερα όλη μέρα κ μέχρι κ τώρα βρίσκεται στην αυλή.. Μια μπουκαρει μέσα, μια έξω..........
Εγώ για το κτήμα ήθελα καμία γάτα αλλά έχω το τσοπανοσκυλο και δεν γίνεται ότι μπει μέσα εάν δεν προλάβει δεν ξαναβγαίνει
 
Καλησπέρα σας,
View attachment 26712

Καλές είναι και οι γάτες, αλλά υπάρχουν και ποιο χαριτωμένα οικόσιτα... :cool:
Είχε ένας φίλος μου έναν 5-6 χρόνια στο σπιτι!!! Όπως ακριβώς στην φωτογραφία. Όλη μέρα λουφαζε πισω από καναπέδες και πολυθρόνες και το βράδυ σκαριζε ο αυτιας! Και την ανάγκη του την έκανε σε ένα μόνο σημείο πάνω σε εφημερίδες. Τι παιχνίδι είχαμε ρίξει με τον καημενο τον λαγο!!!
 
Άμα ξαναπείς ότι βαρεσες λαγό στο κυνήγι πας για διαγραφή από το φόρουμ .sarcastic.
Δεν είναι δικοί μου, ένας φίλος σε διπλανό χωριό τους είχε στο σπίτι του!
τα είχε βρει μικρά (τα έπιασε ο άσχετος ... δεν είναι κυνηγός) και τα μεγάλωσε σπίτι του...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top