Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Χαιρετω την ομαδα...:)

Αυτες τις μερες μου καρφωθηκε να παω καποια στιγμη να ριξω καμια τουφεκια με το μονοκαννο που βρισκεται σε ακινησια πανω απο δεκα χρονια..
Αφαιρεσα απο το κοντακι απο το αντιστοιχο 36αρι που το ειχα κανει αγγλε(πριονι,ρασπα,ντουκοχαρτα) ετσι για αλλαγη ετσι για αλλαγη κ το εβαλα σε αυτο μιας κ μου ειχε σπασει το δικο του..αν κ διαφορετικες οι βασεις σε ογκο,στο πισω μερος ταιριαζουν μια χαρα..
Στην πρωτη επωμιση θυμηθηκα το βιντεακι του κοσκινα "τα παιχνιδια του εγκεφαλου"..αντε να (ξανα)συνηθισω ενα οπλο "πουπουλο" 2.670γρ εχοντας συνηθισει στα βαρια..
20200117_134234.jpg
 
Χαιρετω την ομαδα...:)

Αυτες τις μερες μου καρφωθηκε να παω καποια στιγμη να ριξω καμια τουφεκια με το μονοκαννο που βρισκεται σε ακινησια πανω απο δεκα χρονια..
Αφαιρεσα απο το κοντακι απο το αντιστοιχο 36αρι που το ειχα κανει αγγλε(πριονι,ρασπα,ντουκοχαρτα) ετσι για αλλαγη ετσι για αλλαγη κ το εβαλα σε αυτο μιας κ μου ειχε σπασει το δικο του..αν κ διαφορετικες οι βασεις σε ογκο,στο πισω μερος ταιριαζουν μια χαρα..
Στην πρωτη επωμιση θυμηθηκα το βιντεακι του κοσκινα "τα παιχνιδια του εγκεφαλου"..αντε να (ξανα)συνηθισω ενα οπλο "πουπουλο" 2.670γρ εχοντας συνηθισει στα βαρια..
View attachment 8448
Πλέον τα μονόκαννα θα μας χρειάζονται στα απογευματινά.....αφού περνάν οι τσίχλες σούρουπο... φτάνει και περισεύει μια τουφεκιά μπιχτή στη σκιά της.
Ωραίο Τάσο....πόσους (cm) κάννη έχει...;;; Να φανταστώ πως είναι 1*...:rolleyes:
 
φοβερο, τρομερο, λυρα 100 χαλαει τα συμπαντα
κατοτακατο κατοτακατο οτι σου λεω
Το έριχνα μέχρι πέρισυ με τη Fabarm, τη Baikal, την SX3 που είχα (με όλα τα τσοκ της) σε περπατητό,πρωινό, απογευματινό.........με σχετική ζεστη, ψιχαλόβροχο, ξεροβόρι κ πάγο στους -3oC...απλά μου έκανε τα χατήρια παντού.....μα παντού όμως...;)
 
Το έριχνα μέχρι πέρισυ με τη Fabarm, τη Baikal, την SX3 που είχα (με όλα τα τσοκ της) σε περπατητό,πρωινό, απογευματινό.........με σχετική ζεστη, ψιχαλόβροχο, ξεροβόρι κ πάγο στους -3oC...απλά μου έκανε τα χατήρια παντού.....μα παντού όμως...;)
εμένα η πρώτη μου επαφή με μισόταπα ήταν το μεγαλύτερο αδερφάκι του στα 32γρ, δεν τα βρήκαμε ποτέ...
όταν δοκίμασα το 30αρι όμως.terror. μετά πέρασα στο μισόταπο του γορίλα (λογω οτι το εβρισκα στο χωριο αρχικα και αργοτερα σε προσφορα και φορτωσα) , εξίσου καλό ΑΛΛΆ δε θέλει ζόρικο καιρό. σε νορμάλ καιρό το λατρεύεις με τα πρώτα κρύα ή υγρασίες το χαιρετάς... το mezzo 30 το είχα ρίξει και με χιονόπτωση και είχε ανταποκριθεί σχετικά καλά θυμάμαι!
 
Τσιχλα κυνηγαω με Α303 4* και 33 γρ ν9. Φετος ομως τα μισα κυνηγια τα εκανα με το μονοκανο investarm 70 cm, 18,4 , 1* (1981). Φυσικα με mezzo 30 , αφου περυσι δοκιμασα tordo 30 lambro, tordo disp lambro, dorkas disp 32, dorkas bior, mezzo 32.
ολα ηταν καλα φυσιγγια , αλλα το mezzo 30 ταιριαξε καλυτερα στο μονοκανο και το βιοτοπο. Και το 32 ειναι πολυ καλο , αλλα λογω χοντροτερων σκαγιων αφηνε κενα μετα τα 30-35 μετρα και ειχα λιγο περισσοτερο λακτισμα. Εριξα τα υπολοιπα με την 303 στο περπατητο.....σκουπα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top