Κυνηγετικές Ταινίες

Θεωρώ τις ταινίες του Χριστογγιαννη ύμνο του κυνηγιού και της παράδοσης. Ότι πρέπει για παιδιά και μεγάλους. Έχω δει μερικές ως παιδί και δεν θα τις ξεχάσω ποτέ. Αν δεν ήταν τέτοιες οι εποχές και υπήρχε κάποια άνεση θα τις αγόραζα όλες να τις έχω να τις βλέπουν τα παιδιά μου. Ελπίζω κάποια στιγμή να το πραγματοποιήσω.
Ε ναι είναι υμνος.......

Και εντάξει επί δραχμών είχαν οι βιντεοκασετες 5.000δρχ έκαστος και μετα πηγαν 20€...
Τώρα ολες οι παλιές έχουν 8€..
Και καλη προσφορα σε πακετο των τριών dvd...

Σιγά σιγά κ με τον χρόνο δεν είναι κ τόσο δυσκολο να αγοραστεί όλη οι ταινιοθήκη.....
 
Last edited:
Γενικα στις ξένες ταινίες του εξωτερικου βλεπεις κ μαθενεις διάφορες τεχνικές κυνηγίου που γίνονται με μεγάλη ιεροτελεστεία κ που ανέκαθεν ήταν απαγορευμένες στην χώρα μας......
Τάσο, καταρχήν ήταν πλάκα με μια δόση (δικής μου) αλήθειας.
Ότι έχω μάθει το έχω μάθει από ανθρώπους που εμπιστεύομαι και με εμπιστεύονται.
Δεν μαθαίνεται το κυνήγι από dvd.
Τουλάχιστον από αυτά που έχω δει και έχω δει πολλά.
Δεν θυμάμαι να ειπώθηκε ποτέ κάτι που δεν γνώριζα ήδη.

Το ίδιο και σε dvd ψαρέματος.
Εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο την γνώμη οποιουδήποτε από εδώ μέσα, από ένα dvd.
Η πληροφορία επίσης εδώ δίνεται ταχύτατα και έχει username

Συγνώμη για την αρνητικότητά μου.
Αν έχετε να προτείνετε κάτι καλό είμαι όλος μάτια.

Από κυνήγια στο εξωτερικό έχω δει άπειρα στο yt μαζί με τον μικρό.
Τα περισσότερα δεν τα θεωρώ καν κυνήγι αλλά ψάρεμα σε κλουβί ιχθυοτροφείου :)
Προσωπική άποψη πάλι.

Καλησπέρα ...
 
Βασίλη καλησπέρα..

Μα εξυπακουεται οτι δεν θα δει κάποιος ένα κυνηγετικό dvd για να μάθει να κυνηγάει η πως θα χτυπήσει μια τσίχλα....

Το βάζει για το θέαμα.......


Έχεις δίκιο ότι καποια κυνήγια στο εξωτερικό είναι "αχαρα", όμως κ απο την άλλη όμως δεν μου αρέσει να κρίνω πως κυνηγάνε στο εξωτερικό γιατί έτσι έχουν μάθει κ ακολουθουν τις δικές τους παραδοσεις...


Δεν μπορω όμως να μην νιώσω γοητευμένος όταν βλέπω τους Ιταλούς του Λιβόρνο να εκτρεφουν κ να εκπαιδεύουν άγρια περιστερια η φασσες με σκοπό να "κατεβασουν" τα κοπαδια με τις φασσες προς το καρτέρι τους που είναι καλά καμουφλαρισμένο πανω σε υπερυψωμενες φυλαχτρες....

Η όταν ξεκινάνε αχαραγα ακομα κουβαλώντας τα κλουβιά με τις τσίχλες κ μόλις ξημερώσει να τα στήνουν μεθοδικα με σκοπό να πλησιαζουν οι άλλες τσίχλες προς το καρτέρι τους για βολές στο "φτερο" η για βολές στα "καθιστά" μεσα απο καλύβες χρησιμοποιώντας δικαννα ειδικά για αυτό τον σκοπο με καννες διαφορετικών(μικρών) διαμετρηματων έτσι ώστε να επιλεξουν την κατάλληλη καννη αναλόγως την απόσταση που θα καθίσει το θηραμα..

Όλα αυτά μπορείς τα πετυχεις κ στο yt αλλά σαν αποσματα κ χωρίς Ελληνικους υπότιτλους ώστε να μπορείς να καταλάβεις...

Επίσης, ότι dvd έχω δει κ για κυνήγι κ για ψάρεμα τα θεωρώ σωστά κ σαν συμβουλές....

Αντίθετα, στο yt (και εφοσον δεν προκειται για κάποια "παραγωγη") μπορείς να ακουσεις κ να δεις ότι βλακεία θες κ από άσχετα άτομα...
Και τους καταλαβαίνεις κιόλας...
Είναι σαν να σου κανει κάποιος μάθημα πως θα οδηγήσεις-κουμανταρεις 1000αρα μηχανή κ την ίδια στιγμή ο ίδιος να κυκλοφορεί με ένα παπάκι 50αρι............
 
Παλικάρια μια ερώτηση θέλω να δω μερικές κυνηγετικές σειρές του εξωτερικού αλλά δεν έχουν υπότιτλους στα ελληνικά αλλά μόνο στα αγγλικά γνωρίζει κανείς μήπως αν γίνεται να τα κάνουμε ελληνικά...?
Τέλη καλησπέρα, υπάρχουν στο you tube αρκετές ταινίες μικρές και μεγάλες που έχουν υπότιτλους (είναι ένα εικονίδιο παραλληλόγραμμο πρώτο στη σειρά κάτω δεξιά - το πατάς) μετά πατάς τα εργαλεία (ροδάκι - γρανάζι) και γράφει αυτόματη μετάφραση το πατάς και βγάζει λίστα με τις γλώσσες πατάς Ελληνικά και βλέπεις. Μπορεί η αυτόματη μετάφραση να έχει κάποια κακομεταφρασμένα αλλά θα καταλαβαίνεις τι θέλει να πει ο ποιητής. :)

Για παράδειγμα σου βάζω ένα φιλμάκι από ένα κανάλι που όλα έχουν υπότιτλους...

 
Τέλη άλλο ένα (από αυτά που σου αρέσουν! ) ...
πατάς το σήμα υπότιτλοι (τετραγωγάκι) μετά το σήμα ρυθμίσεις (γρανάζι) - υπότιτλοι - αυτόματη μετάφραση - Ελληνικά


Αυτό είτε έχει μετάφραση είτε όχι ... το ίδιο είναι!
 
Last edited:
Τέλη καλησπέρα, υπάρχουν στο you tube αρκετές ταινίες μικρές και μεγάλες που έχουν υπότιτλους (είναι ένα εικονίδιο παραλληλόγραμμο πρώτο στη σειρά κάτω δεξιά - το πατάς) μετά πατάς τα εργαλεία (ροδάκι - γρανάζι) και γράφει αυτόματη μετάφραση το πατάς και βγάζει λίστα με τις γλώσσες πατάς Ελληνικά και βλέπεις. Μπορεί η αυτόματη μετάφραση να έχει κάποια κακομεταφρασμένα αλλά θα καταλαβαίνεις τι θέλει να πει ο ποιητής. :)

Για παράδειγμα σου βάζω ένα φιλμάκι από ένα κανάλι που όλα έχουν υπότιτλους...

Τέλη άλλο ένα (από αυτά που σου αρέσουν! ) ...
πατάς το σήμα υπότιτλοι (τετραγωγάκι) μετά το σήμα ρυθμίσεις (γρανάζι) - υπότιτλοι - αυτόματη μετάφραση - Ελληνικά


Αυτό είτε έχει μετάφραση είτε όχι ... το ίδιο είναι!
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου το συγκεκριμένο το ξέρω αλλά η μετάφραση είναι χάλια δυστυχώς
Επίσης η ταινίες που θέλω δεν είναι στο YouTube αλλά στην σελίδα της Drake.....
 
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου το συγκεκριμένο το ξέρω αλλά η μετάφραση είναι χάλια δυστυχώς
Επίσης η ταινίες που θέλω δεν είναι στο YouTube αλλά στην σελίδα της Drake.....
Το φανταζόμουνα ότι το ήξερες αλλά μια στα εκατό να μην το ήξερες στο είπα... :)
Έχουν φανεί νέα παπιά απάνω?
 
Το φανταζόμουνα ότι το ήξερες αλλά μια στα εκατό να μην το ήξερες στο είπα... :)
Έχουν φανεί νέα παπιά απάνω?
Ναι έχει 4-5 μέρες φάνηκαν πολλά κιρκιρια και λίγα πράσινα.....
Αλλα δεν προλαβαίνω λόγο δουλειάς ΣΚ μόνο αν πάω τώρα!!!
 
Back
Top