Κυνηγετικές Ειδήσεις

Σε δεξαμενή πουλιών με μονοκαλλιέργειες μαστίχας γιατί το γύρισαν στον τουρισμό όλοι η λύση είναι η απαγόρευση?300 χρόνια να την απαγορεύσουν δεν πρόκειται να δούνε τίποτα γιατί το πρόβλημα δεν είναι η θήρα.Ειναι το ολοκαύτωμα που υπέστει το νησί,η εγκατάλειψη της γεωργίας και η αλόγιστη ελεύθερη βοσκή.
 
Σε δεξαμενή πουλιών με μονοκαλλιέργειες μαστίχας γιατί το γύρισαν στον τουρισμό όλοι η λύση είναι η απαγόρευση?300 χρόνια να την απαγορεύσουν δεν πρόκειται να δούνε τίποτα γιατί το πρόβλημα δεν είναι η θήρα.Ειναι το ολοκαύτωμα που υπέστει το νησί,η εγκατάλειψη της γεωργίας και η αλόγιστη ελεύθερη βοσκή.
Καλό θα ήταν,να καταθέσουν και οι ντόπιοι,τη γνώμη -γνώση τους.
 
Προσοχή παιδιά.Αν την αρπάξει,δεν προλαβαίνεις να κάνεις κάτι.

https://www.ihunt.gr/foles-me-ydrokyanio-sto-xerovoyni-stin-eyvoia/
Ναι να ήταν μόνο εκεί? Στα καμμένα σε Κοντοδεσποτι , Μακρυμαλλι που άνοιξαν φέτος τα γέμισαν φόλες. Να κλάψουν σκυλιά μερικοί για να κυνηγάνε τα μέρη μόνοι τους οι εξυπνακηδες που τις έβαλαν. Όταν λέω όμως ότι στο κυνήγι του λαγού υπάρχουν οι χειροτεροι απ'ολους γίνομαι ενοχλητικός.
 
Κατά καιρούς έχουν ανεβεί διαφορά ποστς για τον παρακάτω ηθοποιό. Αυτά που λέει παρακάτω όμως είναι εξαιρετικά κατά την άποψη μου. Και πρέπει εμείς οι γονείς να απαιτήσουμε να αλλλαξει το σχολείο.

 
Κατά καιρούς έχουν ανεβεί διαφορά ποστς για τον παρακάτω ηθοποιό. Αυτά που λέει παρακάτω όμως είναι εξαιρετικά κατά την άποψη μου. Και πρέπει εμείς οι γονείς να απαιτήσουμε να αλλλαξει το σχολείο.

Βασίλη, είναι λογικό σαν πατέρας να προβληματίζεσαι για την παιδεία και την μόρφωση των παιδιών σου.

Σίγουρα έχει δίκιο ο κύριος όταν μιλά για τα μπαούλα που κουβαλούν στις πλάτες τους τα μαθητούδια, και σίγουρα έχει δίκιο πως τα παιδιά πρέπει να ξεδίνουν στις αλάνες. Αλλά ας μας δείξει πού είναι αυτές οι περιβόητες αλάνες μέσα σε μιά μεγαλούπολη όπως η Αθήνα; στα βόρεια προάστια στα καμμένα της Πεντέλης; Τα παιδιά στην επαρχία είναι λίγο πιο προνομιούχα από αυτά των διαμερισμάτων στις μεγαλουπόλεις, ίσως.

Αλλά, ΠαιδείαΜόρφωση.

Η δήλωση πως το σχολείο προσφέρει μόνο "πληροφορίες" είναι μία από τις βασικότερες επιχειρηματολογίες νεόκοπων διεθνιστών και αφορά πρωτίστως την Ιστορία. Με αυτό το επιχείρημα, συνδυασμένο με άλλα ταχα προοδευτικά επιχειρήματα, π.χ. "το παιδί δεν χρειάζεται να μαθαίνει απ'έξω την χρονολογία που συνέβει κάτι, φτάνει να αποκτήσει διαλεκτική κριτική αντίληψη" γίνεται μία παγκόσμια προσπάθεια πολιτικο-πολιτισμικής "εξομοίωσης", εξορμώμενη και χειραγωγούμενη από τις αγγλοσαξωνικές χώρες. Σύμφωνα με αυτούς τους προοδευτικούς:rolleyes:, το σχολείο πρέπει να μαθαίνει στα παιδιά κάποιον τρόπο επαγωγικής σκέψης, η οποία φυσικά βασίζεται στην διδασκαλία κάποιων δογμάτων - ταξικών, πολιτισμικών, οικονομικο-πολιτικών κλπ, ενώ τα γεγονότα περνούν σε υποδεέστερη μοίρα. Αυτό που τελικά μετρά είναι να αποδέχονται τα παιδιά μιά κοινή, "λογική" γνώμη - πιστεύοντας ότι είναι δική τους - και εδώ κρύβεται η ισοπέδωση!

Αυτός ο κύριος επικαλείται την επιχειρηματολόγία της απλής παροχής πληροφοριών από τα σχολεία, η οποία στην πραγματικότητα βοηθά στο να εξαφανισθούν μαθήματα όπως τα Αρχαία Ελληνικά και να "διορθωθούν" (ειρωνεία, εννοώ να διαστρεβλωθούν) ιστορικά γεγονότα στα σχολικά βιβλία (δες συνωστισμό:mad:στο λιμάνι της Σμύρνης το 1922). Ποιός νοήμων άνθρωπος θα χαρακτήριζε τα μαθηματικά, την φυσική, την χημεία, τις τέχνες, τα αθλήματα κλπ. μόνο ως "πληροφορίες"; Μόνο κάποιος που σκέφτεται ισοπεδωτικά για το σχολείο και που ακολουθεί ιδιοτελείς στόχους.

Δεν θέλω να χαρακτηρίζω ή να κάνω κριτική στον τρόπο ζωής ή την φιλοσοφία που έχει ενστερνησθεί κάποιος, αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη η Ζεν φιλοσοφία, όπως και άλλες παρόμοιες, είναι για τους "χορτάτους" και τους "ελιτιστές" (ελιτιστής = αυτός που θεωρείται καλύτερος από τους άλλους).

ΥΓ: Σπούδασα στο ΕΜΠ πριν μερικές δεκαετίες και έπαθα πολιτισμικό σοκ όταν βρέθηκα στο Τεχνικό Πανεπιστήμιο του Βερολίνου. Νόμισα πως είμαι σε ντισκοτέκ:eek:. Και τα μαθηματικά, φυσική, κλπ. που μαθαίναμε στην 2α και 3η Λυκείου (5η και 6η Γυμνασίου) τα διδάσκουν στα Γερμανικά Πανεπιστήμια στα 2-3 πρώτα εξάμηνα!

ΥΥΓ: Άσχετα με το πόσο καλή ή κακή ειναι η πρωτοβάθμια ή η δευτεροβάθμια μόρφωση στην Ελλάδα, οι απόφοιτοι των Ελληνικών Πανεπιστημίων θεωρούνται από τους καλύτερους στην Ευρώπη, άσχετα αν μετά δεν έχουν στον ήλιο μοίρα στην Ελλάδα.

Συγνώμη για την μακρυγορία...
 
Last edited:
https://www.ihunt.gr/piastike-ena-apo-ta-prota-violia-tis-chorodias-gia-tsichles/

Γνωστός έμπορος, κυνηγετικών ειδών.
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται,να δημοσιοποιηθούν τα στοιχεία του.
Θα έπρεπε,πάντως.
Τουλάχιστον εάν καταδικαστεί σε περίπτωση που καταδικαστεί πρέπει να μάθουμε ποιός είναι
Αν και στην πιάτσα θα κυκλοφορήσει το ποιός είναι
 
Back
Top