Κυνηγετικές Ειδήσεις

Περιοχή
Καλάβρυτα ή Βερολίνο
Όνομα
Theodoros
Τσοκανι φοράει και GPS αυτό που λες καλώδιο είναι η κεραία του GPS
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, απλά με μπέρδεψε το τσοκάνι - και ξέρω μόνο κάποια GPS που έχουν ενσωματωμένη κεραία στο περιλαίμιο (tractive dog hunter). Η φωτογραφία πάντως είναι εφιάλτης σκέτος :mad:

Καλημέρα στην παρέα... Σήμερα χάσαμε έναν 26χρονο συναδερφο μας γουρουνά-ορτυκά από τροχαίο στην Χαλκιδική. Το πρωί με την παρέα του είχαν χτυπήσει και ενα ωραίο καπρί. Χρυσό παιδί πάντα με το χαμόγελο. Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχούλα του.

Περιοχή
Κερατσίνι - Αργολίδα
Όνομα
Κυριάκος
Καλημέρα στην παρέα... Σήμερα χάσαμε έναν 26χρονο συναδερφο μας γουρουνά-ορτυκά από τροχαίο στην Χαλκιδική. Το πρωί με την παρέα του είχαν χτυπήσει και ενα ωραίο καπρί. Χρυσό παιδί πάντα με το χαμόγελο. Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχούλα του.
Δύναμη στους δικούς του....

Όνομα
Γιώργος
Ότι και να πεις πάλι λίγο θα είναι
Καλό παράδεισο στο παλικάρι και κουράγιο στους δικούς του

Περιοχή
ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Όνομα
Γιαννης

Κρύβει πολλούς κινδύνους το θεμα,δεν ειναι τόσο απλο όσο δείχνει.Οχι τόσο οσο αφορα τα δυο αυτα θηράματα,άλλα ως προς την τήρηση ή οχι των ημερομηνιών θηρας όλων των θηραμάτων.Γιατί αν δεχθούμε πως για λόγους κυρίως λαθροθηρίας της πέρδικας θα πρεπει να μην ισχύουν διαφορετικές ημερομηνίες,θα ηταν ενα πρώτης τάξεως επιχείρημα ολων των αντικυνηγετικών κύκλων,για όλα τα θηράματα,και άρα θα έπρεπε η κυνηγετική σεζόν να λήγει την ημέρα που λήγει το πρώτο υδρόβιο (για τα υδρόβια) τη μέρα που λήγει ο κότσιφας (για όλα τα τσιχλοειδη) κλπ..Θελει προσοχή το θέμα..

Vasilis

Staff member
Περιοχή
Σλοβακία
Όνομα
Βασίλης
Κρύβει πολλούς κινδύνους το θεμα,δεν ειναι τόσο απλο όσο δείχνει.Οχι τόσο οσο αφορα τα δυο αυτα θηράματα,άλλα ως προς την τήρηση ή οχι των ημερομηνιών θηρας όλων των θηραμάτων.Γιατί αν δεχθούμε πως για λόγους κυρίως λαθροθηρίας της πέρδικας θα πρεπει να μην ισχύουν διαφορετικές ημερομηνίες,θα ηταν ενα πρώτης τάξεως επιχείρημα ολων των αντικυνηγετικών κύκλων,για όλα τα θηράματα,και άρα θα έπρεπε η κυνηγετική σεζόν να λήγει την ημέρα που λήγει το πρώτο υδρόβιο (για τα υδρόβια) τη μέρα που λήγει ο κότσιφας (για όλα τα τσιχλοειδη) κλπ..Θελει προσοχή το θέμα..
Δεν υπάρχει λόγος να συζητηθεί σε αυτό το επίπεδο το θέμα. Η αιτιολογία είναι ότι με την έναρξη του λαγού ενοχλούνται οι πέρδικες και τέλος.

Περιοχή
ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Όνομα
Γιαννης
Δεν υπάρχει λόγος να συζητηθεί σε αυτό το επίπεδο το θέμα. Η αιτιολογία είναι ότι με την έναρξη του λαγού ενοχλούνται οι πέρδικες και τέλος.
Χμ...''όχληση σε κοινούς βιότοπους'',απο οπου και να το πιάσεις καίει και αυτό :) .Αυτο ειναι ενα απο τα βασικά επιχειρήματα της ορνιθολογικής για κοινη λήξη των υδροβίων.Επίσης με το ίδιο σκεπτικό,θα πρέπει να λήγουν και μαζί...Πιάσ'τ'αυγο και κούρευτο είναι η υπόθεση:)

Περιοχή
ΚΑΜΑΤΕΡΟ-ΚΟΤΥΛΙΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ

Απο το FB

Giwrgos Liatsos

6 ώρ. ·

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους . Αρχικά θέλω να ευχαριστησω τα παιδιά της πυροσβεστικης αργους και την ομάδα από την Τρίπολη. Απλά δεν έχω λόγια για όσα κάνανε. Θα είμαι υποχρεωμενος για μια ζωή για την πολύτιμη βοήθεια που μου προσέφεραν. Δυστυχως έπαθα μεγάλη ζημιά στο κνήμη και θα χειρουργηθώ. Το χειρότερο είναι ότι ζητήθηκε βοήθεια και πραγματικά αν είναι μέλη και διαβάζουν την Αναρτηση θα έπρεπε να ντρέπονται για την απαράδεκτη συμπεριφορά τους. Έβρεχε και είχε αέρα και κρατήθηκα με την σκύλο αγκαλιά για να μπορέσω να ζεσταθω μέχρι να έρθουν τα παιδιά της πυροσβεστικης. Δεν ήταν δύσκολο να έρθουν να μου φερουν ένα μπουφάν ήμουν σχετικά κοντά για ένα τέτοιο κυνήγι.
Προς τους περδικαδες και οκους τους κυνηγους φίλους! Προσέχετε παιδια τα γουρούνια είναι παντού τα διαολεμένα ! Όλο αυτό το έπαθα από μια μάνα με μικρά που έκαναν Μαρς στο σκυλί μου
Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κάθεται και εσωτερικός χώρος

Alex37

Moderator
Όνομα
Αλεξανδρος

Απο το FB​

Giwrgos Liatsos

6 ώρ. ·

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους . Αρχικά θέλω να ευχαριστησω τα παιδιά της πυροσβεστικης αργους και την ομάδα από την Τρίπολη. Απλά δεν έχω λόγια για όσα κάνανε. Θα είμαι υποχρεωμενος για μια ζωή για την πολύτιμη βοήθεια που μου προσέφεραν. Δυστυχως έπαθα μεγάλη ζημιά στο κνήμη και θα χειρουργηθώ. Το χειρότερο είναι ότι ζητήθηκε βοήθεια και πραγματικά αν είναι μέλη και διαβάζουν την Αναρτηση θα έπρεπε να ντρέπονται για την απαράδεκτη συμπεριφορά τους. Έβρεχε και είχε αέρα και κρατήθηκα με την σκύλο αγκαλιά για να μπορέσω να ζεσταθω μέχρι να έρθουν τα παιδιά της πυροσβεστικης. Δεν ήταν δύσκολο να έρθουν να μου φερουν ένα μπουφάν ήμουν σχετικά κοντά για ένα τέτοιο κυνήγι.
Προς τους περδικαδες και οκους τους κυνηγους φίλους! Προσέχετε παιδια τα γουρούνια είναι παντού τα διαολεμένα ! Όλο αυτό το έπαθα από μια μάνα με μικρά που έκαναν Μαρς στο σκυλί μου
Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κάθεται και εσωτερικός χώρος
Καταλαβε κανεις?Ποιος δεν τον βοηθησε?

Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Άγγελος
Αν ειναι όπως τα λέει τότε είναι μαλακες κυνηγοί και όχι συνάδερφοι κυνηγοί.
Τι σόι άνθρωπος είναι αυτός που ζητάει βοήθεια κάποιος κι ενώ μπορείς δεν την παρέχεις.
Τι ωραιότερο από το να βοηθάς κάποιον που έχει ανάγκη.
Δυστυχώς όμως υπάρχουν και τέτοια δίποδα ζώα.

Όνομα
Γιώργος
Πριν χρόνια τέτοια εποχή είχε χαθεί ένα παιδί ΑμεΑ το είχε πάρει ο πατέραςτου στο καρτέρι για φασσες κάπου παραμέρισε ο πατέρας να βρει ένα κοτσυφι μια φασσα δεν θυμάμαι τώρα τι είχε βαρέσει και μέχρι να γυρίσει άφαντο το παιδί
Μόλις το μάθαμε αφήσαμε τις δουλειές μας να πάμε να ψάξουμε γιατί ήταν και γείτονας ξέραμε και τον τόπο πολύ καλά ότι μπορούσαμε να κάνουμε να βοηθήσουμε
Τώρα αν έχουμε καταλάβει σωστά και ο άνθρωπος φώναξε για βοήθεια τον άκουσαν και δεν πήγαν τι να πω αφού δεν έπαθε τίποτα χειρότερα χαλάλι τους ελπίζω να έκαναν ωραίο το βράδυ