Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημέρα στην παρέα,

Από πληροφορίες έγκυρες από την ΚΣΕ αναμένουμε συνάντηση με τον Υπουργό την ερχόμενη εβδομάδα. Δυστηχώς....θα τρέχουμε να ανανεώσουμε άδειες τελευταία στιγμή. Δεν αναμένουμε αλλαγές στην ρυθμιστική....και εύχομαι του χρόνου να επαναληφθεί το περσινό φαινόμενο όπου η ρυθμιστική είχε ετοιμαστεί σχεδόν ένα μήνα πριν την έναρξη.

Καλή σεζόν να έχουμε...και υγεία σε όλους.
αυτο το πραγμα που καθε χρόνο πρεπει να παρακαλάμε για τη ρυθμιστική έχει καταντήσει κουραστικό..... καμιά 300000 κυνηγοί και ένα κάρο άλλος κόσμος επαγγελματίες περιμενουμε καθε χρονο να το κουβεντιάσουμε το αυτονόητο .hair..hair..hair.
 
Καλημέρα φίλε μου!

Αυτό με τις 300.000 κυνηγούς....είναι πλέον μύθος! 120 με 140 χιλιάδες άδειες πλέον βγαίνουν κάθε χρόνο!

Ναι αλλά υπάρχουν και άλλοι καμιά 100ριά χιλιάδες που ενδιαφέρονται γιατί κυνηγάνε αλλά δεν βγάζουν άδεια ... :cool:
 
Διάβασα στο ihunt ότι αύριο μάλλον υπογράφεται η ρυθμιστική με την άδεια να αυξάνεται κατά 5 ευρώ.συζητειται και η μείωση της καρπωσης του τρυγωνιου από 10 σε 8 ανά έξοδο και γίνονται λέει προσπάθειες να μην περάσει αυτό.εν αναμονή λοιπον
 
Ας στανατησουν την σφαγη που γινεται στους αραπακλαδες και ας αφησουν το τρυγονι ως εχει..οχι οτι θα πιανουμε καθε μερα το ιδιο των 8 μακαρι δηλαδη αλλα δεν ειμαστε εμεις το προβλημα..οσο για το γουρουνι αργησαν αλλα ξυπνησαν σε λιγο δεν θα αγοραζαμε οικοσιτα για να χουμε καμια μπριζολα για το χειμωνα θα χαμε τα αγρια
 
Ας στανατησουν την σφαγη που γινεται στους αραπακλαδες και ας αφησουν το τρυγονι ως εχει..οχι οτι θα πιανουμε καθε μερα το ιδιο των 8 μακαρι δηλαδη αλλα δεν ειμαστε εμεις το προβλημα..οσο για το γουρουνι αργησαν αλλα ξυπνησαν σε λιγο δεν θα αγοραζαμε οικοσιτα για να χουμε καμια μπριζολα για το χειμωνα θα χαμε τα αγρια
Πλεον παντου υπαρχει ενα καπρι...ειδικα στα χωρια αστα να πανε!!! Πας το πρωι για δουλεια και εισαι με το φοβο καθε μερα μη πεταχτει καποιο και σε εμβολισει.
 
Πλεον παντου υπαρχει ενα καπρι...ειδικα στα χωρια αστα να πανε!!! Πας το πρωι για δουλεια και εισαι με το φοβο καθε μερα μη πεταχτει καποιο και σε εμβολισει.
Αλεξ στα μερη μου στα Γρεβενα αυτο ειναι σχεδον καθημερινο φαινομενο..ειδικα υπαρχουν κομματια στο δρομο που λες να προλαβω να περασω να μην χτυπησω κανα καπρι ή καμια αρκουδα..εδω μια φορα βαλαμε σκυλι σε πατημα 5 χιλιομετρα απο το χωριο και το σκυλι βγηκε στην ακρη του χωριου πισω απο το σπιτι του μπαρμπα μου..ασε που και στα καρτερια πλεον σπανια σου βγαινει μονο ζωο πανω απο 10 στανταρ και σε μια περιπτωση που θυμαμαι βγηκαν σε καρτερι 50+
 
Και σημειώνει η νέα ρυθμιστική :
Η μείωση του ημερήσιου ορίου κάρπωσης κατά δύο τρυγόνια είναι ένα πρώτο βήμα της πολιτείας μέχρι τη διεξαγωγή οριστικής μελέτης για το θέμα. Το Υπουργείο θα προχωρήσει στην περαιτέρω επιστημονική τεκμηρίωση του θέματος με ανάθεση σχετικής ερευνητικής μελέτης
τρίχες κατσαρες όλο μελέτες κάνουν κ όλο μειώνουν την καρπωση χρόνο με το χρόνο . Άσε δούμε μιιιααα επιτέλους σοβαρή έρευνα ....fff. αααχχχ αυτές οι καρέκλες .yelling.
 
Μελετη μπορει να δεις Αρτζυ, ενεργειες που να λυνουν το προβλημα δε θα δεις. Το να μειωσεις την καρπωση ειναι το ευκολοτερο, το να δεις γιατι μειωνεται ο πληθυσμος ειναι το θεμα
Αυτό λέω και εγώ " πεσμου τον λόγο γιατί το κάνεις τι φταίει "
 
Αν και δεν είμαι υπέρ των ακραίων μέτρων αναρωτιέμαι αν η ΚΣΕ αποφασίσει να μη βγει καμία άδεια ζητώντας το αυτονόητο δλδ να γίνονται έρευνες με στοιχεία από τρίτους φορείς μέχρι να παρθεί μια απόφαση για απαγόρευση ή αύξηση ενός θηραματος, θα έχει κάποιο αποτέλεσμα; Περιορίζεται το κυνήγι και μας ζητούν περισσότερα χρήματα για παραπάνω θηροφύλαξη. Γιατί δεν μειώνουν την εισφορά στο κράτος τότε;
 
Περιορίζεται το κυνήγι και μας ζητούν περισσότερα χρήματα για παραπάνω θηροφύλαξη. Γιατί δεν μειώνουν την εισφορά στο κράτος τότε;
Το ότι περιορίζεται το κυνήγι, σε συγκεκριμένο θήραμα (τρυγόνι) είναι εντελώς άστοχη απόφαση για την χώρα μας. Αλλού πρέπει να γίνονται αυτά, που πάνε και τα μακελεύουν δίχως όριο πολλές φορές.
Τώρα σχετικά με την αύξηση των αδειών, το Υπουργείο δεν δέχτηκε μείωση της κρατικής εισφοράς και έτσι το κόστος το επιβαρυνθήκαμε εμείς.
Προσωπικά δεν με πολυχαλάει,γιατί θέλω να υπάρχει παντού και περισσότερη θηροφυλακή και θέλω να γίνονται σοβαρές έρευνες και μελέτες διαχείρισης και περιβάλλοντος.
Εξάλλου σοβαρό κόστος της αγαπημένης δραστηριότητάς μας είναι οι μετακινήσεις (καύσιμα) και μετά όλα τα άλλα...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top