Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό γιατρέ... Ο νόμος λέει ότι απαγορεύεται το κυνήγι σε θαλάσσια ζώνη πλάτους 300 μέτρων από τις ακτές... Θαλάσσια όχι χερσαια ζώνη... ;)
Λογικά θα έχεις δίκιο, δεν με έχει προβληματίσει ποτέ στα θηράματα που με απασχολούν ;) Απλά νόμιζα ότι ισχύει και προς τα έξω, όχι μόνο προς τα μέσα
 
ποιος ξερει να μου πει στα ποσα μετρα απο λιμνοδεξαμενη επητρεπετε να κανουμε καρτερι , και στα ποσα μετρα απο την θαλασσα , ενοω σε στεργια , και οχι σε βαρκα μεσα στην θαλασσα , ξερει κανενας αλλος κυριος κατι γιαυτο γιατι με τρωει και δεν θελω να την πατησω , ο συλογγος λεει οτι μπωρο να παω στα 100 μετρα , το δασαρχειο λεει οχι να μην παω καθολου
 
ποιος ξερει να μου πει στα ποσα μετρα απο λιμνοδεξαμενη επητρεπετε να κανουμε καρτερι , και στα ποσα μετρα απο την θαλασσα , ενοω σε στεργια , και οχι σε βαρκα μεσα στην θαλασσα , ξερει κανενας αλλος κυριος κατι γιαυτο γιατι με τρωει και δεν θελω να την πατησω , ο συλογγος λεει οτι μπωρο να παω στα 100 μετρα , το δασαρχειο λεει οχι να μην παω καθολου
Πας και σε παραλια αν θες.Δεν υπαρχει προβλημα το ποσο κοντα στην θαλασσα εισαι.Εμεις κυνηγαμε παπια σε λιμνοθαλασσες.
 
Η εφαρμογή ονομάζεται kentavros (μόνο για Google Play) και είναι φοβερή την κατέβασα σήμερα στο κινητό, για να ενεργοποιηθεί χρειάζεται κωδικός (ή σάρωση qr code) που δίνεται με την ανανέωση. Πλήρεις χάρτες με τις επιτρεπόμενες και απαγορευμένες περιοχές, μάλιστα σου βγάζει το ακριβές στίγμα στο χάρτη και σου λέει εκείνη τι στιγμή αν είσαι σε απαγορευμένο μέρος, gps για να βρίσκεις που έχεις αφήσει το αμάξι σου και γενικά σημεία ενδιαφέροντος, ημερολόγιο κυνηγού για συναντήσεις με θηράματα και γενικότερα σπάνια είδη για τα οποία θα ενημερώνεται η συνομοσπονδία, μπορεί να εκπέμψει σήμα sos αν βρεθείς σε δύσκολη στιγμή, χρήσιμα τηλέφωνα, ανακοινώσεις της ομοσπονδίας και βέβαια τη ρυθμιστική.
Επίσης η Δ' ΚΟΣΕ θα βγάλει και δωρεάν κάρτα μέλους που θα έχει προσφορές σε κάποια μαγαζιά.
Βασιλη εμενα δεν μου την βγαζει στο google play
Αν μπορεις βαλε κανενα λινκ της εφαρμογης
 
ποιος ξερει να μου πει στα ποσα μετρα απο λιμνοδεξαμενη επητρεπετε να κανουμε καρτερι , και στα ποσα μετρα απο την θαλασσα , ενοω σε στεργια , και οχι σε βαρκα μεσα στην θαλασσα , ξερει κανενας αλλος κυριος κατι γιαυτο γιατι με τρωει και δεν θελω να την πατησω , ο συλογγος λεει οτι μπωρο να παω στα 100 μετρα , το δασαρχειο λεει οχι να μην παω καθολου
Νικο ζητα να σου δειξουν το νομο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο... ;) κ να μην εξαρτασαι απο τη γνωμη του καθε "Αρι" στο ιντερνετ... Ο νομος ειναι σαφης, ας στον δειξουν κ μετα τα ξαναλεμε...
 
https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.apg.kentavros
εγώ έγραψα kentavros στο search και ήταν η πρώτη που μου έβγαλε
Τώρα κατάλαβα γιατί δεν μπορώ να την κατεβάσω .what..what.
Kentavros απαιτεί Android 4.4 ή μεταγενέστερο λειτουργικό .shake hands..shake hands..shake hands.
Μπράβο ρε μάγκες δεν φτάνει που ζητάτε γύρω στα 15 ευρωπαϊκά για αγορά
μας ζητάτε να αγοράσουμε και καινούργιο κινητό για να καλύπτει το λειτουργικό
τουτέστιν να σκάσουμε γύρω στα 300 ευρώ γιατι μας περισσεύουν .buy buy..buy buy..hair.
 
Τώρα κατάλαβα γιατί δεν μπορώ να την κατεβάσω .what..what.
Kentavros απαιτεί Android 4.4 ή μεταγενέστερο λειτουργικό .shake hands..shake hands..shake hands.
Μπράβο ρε μάγκες δεν φτάνει που ζητάτε γύρω στα 15 ευρωπαϊκά για αγορά
μας ζητάτε να αγοράσουμε και καινούργιο κινητό για να καλύπτει το λειτουργικό
τουτέστιν να σκάσουμε γύρω στα 300 ευρώ γιατι μας περισσεύουν .buy buy..buy buy..hair.
Τσάμπα είναι η εφαρμογή πάντως Κώστα...
Και όλες οι λειτουργίες δωρεάν, δεν ξέρω γτ το γράφει αυτό για τις αγορές, πάντως δεν βλέπω να χρειάζεται κάπου.
Το κινητό το έχω από το 2014 εγώ και είναι και χαμηλών δυνατοτήτων, παρόλα αυτά την σηκώνει την εφαρμογή.
 
ποιος ξερει να μου πει στα ποσα μετρα απο λιμνοδεξαμενη επητρεπετε να κανουμε καρτερι , και στα ποσα μετρα απο την θαλασσα , ενοω σε στεργια , και οχι σε βαρκα μεσα στην θαλασσα , ξερει κανενας αλλος κυριος κατι γιαυτο γιατι με τρωει και δεν θελω να την πατησω , ο συλογγος λεει οτι μπωρο να παω στα 100 μετρα , το δασαρχειο λεει οχι να μην παω καθολου
ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Β'
Απαγόρευσις θήρας - Προστασία θηραμάτων

Αρθρο 256: Απηγορευμένοι εις την θήραν χώροι
(Ως ετροποποιήθη δι' άρθρ. 6 του ν. 177/1975)

1. Απαγορεύεται η θήρα εντός των πόλεων, κωμοπόλεων, χωρίων ή συνοικισμών εν γένει καί εις ακτίνα 250 μέτρων από της παρυφής αυτών ή εις ακτίνα 100 μέτρων από μεμονωμένων οικιών. Κατά παρέκκλισιν δύναται ο Υπουργός Γεωργίας, μετά πρότασιν της δασικής αρχής και συμφώνου γνώμης της. οικείας αστυνομικής αρχής, να επιτρέπη την θήραν των επιβλαβών θηραμάτων και εις τους ανωτέρω χώρους.
2. Απαγορεύεται η θήρα άνευ της συγκαταθέσεως του ιδιοκτήτου, νομέως ή μισθωτού:
α) Εντός των αμπελώνων από της ενάρξεως της περιόδου της θήρας έως λήξεως του τρυγητού.
β) Εντός των αθερίστων λειμώνων.
γ). Εντός καλλιεργουμένων εκτάσεων ή οπωρώνων από της ανθοφορίας μέχρι καί της συγκομιδής των καρπών.
δ. Εντός περιφραγμένων διά συνεχούς αδιαπεράστου καί ανυπερβλήτου από άνθρωπον φράχτου παντός είδους, ύψους τουλάχιστον ενός και ημίσεος του μέτρου (1,50) ιδιοκτήτων εκτάσεων.
3. Απαγορεύεται η θήρα εντός του πυρήνος εθνικών δρυμών.
4. Απαγορεύεται η θήρα δια σκοπεύσεως επί πτηνών ισταμένων επί τηλεγραφικών στύλων, τηλεγραφικών καλωδίων του Οργανισμού Τηλεπικοινωνιών Ελλάδος και λοιπών έργων, εφ' ων δύναται νά προκληθή βλάβη εις τας εγκαταστάσεις.
5. Απαγορεύεται η τοποθέτησις απαγορευτικών της θήρας πινακίδων, άνευ προηγουμένης εγγράφου εγκρίσεως της οικείας Δασικής Αρχής.

Αρθρο 257: Προστασία υδροβίων - Σκοπευτήρια -Αμοιβαί διώξεως επιβλαβών θηραμάτων

1. Εις τα βασιλικά δασοκτήματα καί πανεπιστημιακά δάση επιτρέπεται η άσκησις της θήρας κατά τας διατάξεις τού παροντος, κατόπιν ειδικής αδείας της διευθύνσεως των βασιλικών κτημάτων ή των πανεπιστημιακών αρχών.
2. Εις περιοχάς περιλαμβανούσας λίμνας, βάλτους, ελώδεις εκτάσεις ή δέλτα ποταμών καί ποταμοκόλπους, ως και παροχθίους γενικώς εκτάσειc,εις ας σταθμεύουν και διαβιούν τα υδρόβια πτερωτά θηράματα (ένυδρα και παρυδάτια), δύναται ο Υπουργός Γεωργίας δι' αποφάσεώς του να λάβη παν μέτρον πρόσφορον αποβλέπον εις την διατήρησιν, διαφύλαξιν καί αύξησιν του θηραματικού κεφαλαίου, σχετικόν προς την ενάσκησιν της θήρας.
3. Απαγορεύεται πάσα μόλυνσις δι’ οιουδήποτε τρόπου υδάτων, λιμνών, ποταμών, λιμνοθαλασσών, είτε δια δηλητηρίου είτε εξ υπολειμμάτων διαφόρων εργοστασίων και βιομηχανιών. Οι ιδιοκτήται τούτων υποχρεούνται όπως, διά της ιδρυτικής των μελέτης ή διά συμπληρωματικής τοιαύτης διά τά ήδη υφιστάμενα, προβλέπουν την κατασκενήν των απαραιτήτων
τεχνικών έργων προς ασφαλή και αζήμιον, δια τα ρέοντα ύδατα, την πανίδα και χλωρίδα, παροχέτευσιν των βιομηχανικών ακαθάρτων υδάτων.
4. Επιτρέπεται δι' αποφάσεως του Υπουργού Γεωργίας, τη προτάσει της κυνηγετικής συνομοσπονδίας και συμφώνω γνώμη του δασάρχου, η ίδρυσις κυνηγετικών σκοπευτηρίων παρά τών κυνηγετικών οργανώσεων, σκοπόν εχόντων την εξάσκησιν των κυνηγών και την ενέργειαν αθλητικών σκοπευτικών αγώνων, ως και ο καθορισμός περιοχής εκγυμνάσεως κυνηγετικών κυνών. Η θέσις καί λειτουργία εν γένει τούτων καθορίζονται εν τη αποφάσει.
5. Αι αμοιβαί δια την καταπολέμησιν επιβλαβών θηραμάτων, ο τρόπος παραδόσεως και παραλαβής των τεκμηρίων, η πληρωμή της αμοιβής αμέσως, επί τη παραδόσει του τεκμηρίου, καταβαλλομένης, ως και πάσα άλλη λεπτομέρεια ρυθμίζονται δι' αποφάσεως του Υπουργού Γεωργίας.

Αρθρο 258: Γενικαί απαγορεύσεις θήρας
(Ως ετροποποιήθη δι' αρθρ. 7 ν. 177/1975)

1. Απαγορεύεται:
α) Η χρησιμοποίησις προς άσκησιν θήρας μηχανοκινήτων πλωτών μέσων, διά την θήραν των υδροβίων πτηνών εντός των λιμνών, ελωδών εκτάσεων, ποταμών και λιμνοθαλασσών.
β) Η άσκησις της θήρας από μηχανοκινήτων μέσων καί η μεταφορά διά τοιούτων κυνηγετικών όπλων, εάν ταύτα δέν είναι λελυμένα ή εντος θήκης, ως και διά πάσης φύσεως προβολέων και ελκυστικών φώτων.
γ) Οι οδηγοί τών μηχανοκινήτων μέσων, δι' ών τρίτοι ήσκησαν παράνομον θήραν, ευθύνονται ως συναυτουργοί, ως και οι παραχωρήσαντες την χρήσιν τούτου, εφ' όσον τελούν εν γνώσει. Οι παρά των ιδιοκτητών του τροχοφόρου άσκησις της θήρας, κατά τον διαληφθέντα τρόπον, θεωρείται ως επιβαρυντική περίπτωσις.
δ) Η θήρα ελάφου, δορκάδος, αιγάγρου (αγριοκάτσικου), αγριογιδού, τετράωνος (αγριοπετεινοϋ), ως και φασιανού.
Δι' αποφάσεων του Υπουργού Γεωργίας, μη δυναμένων εν πάση περιπτώσει να εκδοθούν προ της 1ης Αυγούστου 1971, δύναται να εγκριθή η θήρα τών ανωτέρω, εφ' όσον ο αριθμός τούτων αυξηθή, οπότε εν τη αποφάσει θά καθορίζεται ο τόπος, ο τρόπος και ο χρόνος της θήρας, το εiδος
καί ο αριθμός των θηραμάτων και η παρά του κυνηγού καταβολή προσθέτου τέλους αδείας.
2. Απαγορεύεται επίσης:
α) Η θήρα ωφελίμων πτηνών καί θηλαστικών, καθοριζομένων δι' αποφάσεως του Υπουργού Γεωργίας.
β) Η αγοραπωλησία και η μεταφορά προς πώλησιν παντός είδους θηράματος κατά τήν διάρκειαν της απαγορεύσεως της θήρας.
γ) Η αγοραπωλησία καθ' όλον το έτος του λαγωού και της πέρδικος, πλην των, κατόπιν αδείας της Δασικής Αρχής, διατιθεμένων πλεονασμάτων των εκτροφείων ως και θηραμάτων εκ των ελεγχομένων κυνηγετικών περιοχών.
δ) Η αγοραπωλησία παντός θηράματος, εφ' όσον διαπιστωθή ότι η θανάτωσις τούτου ετελέσθη δι' απηγορευμένων μέσων.
ε) Η μεταφορά, η έκθεσις εις κοινήν θέαν και ο καθ' οίονδήποτε τρόπον βασανισμός συλληφθέντων θηραμάτων.
στ) Η θήρα παρά του κυνηγού πλέον του ενός λαγωού και τεσσάρων περδίκων δι' εκάστην ημερησίαν έξοδον τούτου. Ο Υπουργος Γεωργίας δύναται δι' αποφάσεώς του να τροποποιήση τον αριθμόν τούτον καθ' άπασαν τήν Επικράτειαν ή κατά περιφερείας ταύτης, ως επίσης να περιορίζη τον αριθμόν προς θήραν καί άλλων θηραμάτων.
ζ) Η θήρα της άρκτου και το λυγκός (ρήσου) άνευ εγκρίσεως του Υπουργού Γεωρyίας.
3. Ωσαύτως απαγορεύεται:
α) Η καταστροφή των φωλεών παντός πτηνού καί η αφαίρεσις εξ (αυτών των ωών καί των νεοσσών και η αγοραπωλησία τούτων, πλην των κατά τας διατάξεις του άρθρου 257 χαρακτηριζομένων δι' αποφάσεως του Υπουργού γεωργίας ως επιβλαβών.
β) Η θήρα δι' ενέδρας παρά τας πηγάς (καρτέρι) ή δια παρακολουθήσεως των ιχνών επί της χιόνος, ως και η χρησιμοποίησις βοηθού φέροντος όπλον, άνευ αδείας θήρας.
γ) Η μεταφορά ζώντος θηράματος καθ' όλον το έτος και η διατήρησις εν αιχμαλωσία ωδικών πτηνών, ως και παντός θηράματος, πλην των εξωτικών (κολιμπρίων, καναρίων, ψιττακών), επιτρεπομένη μόνον δι' αποφάσεως του Υπουργού Γεωργίας εις δημοσίας, δημοτικάς ή κοινοτικάς αρχάς ή νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, ως και κυνηγετικάς οργανώσεις προς εμπλουτισμόν ζωολογικών κήπων, και πάρκων των πόλεων.
Επιτρέπεται η κατόπιν ειδικής αδείας του Υπουργού Γεωργίας σύλληψις και μεταφορά θηράματος δι' επιστημονικούς λόγους.
δ) Η άνευ αδείας της δασικής ή αστυνομικής αρχής μεταφορά κυνηγετικών όπλων εις υπαιθρίους τόπους κατά την περίοδον, καθ' ην απαγορεύεται η θήρα, κατά δε τον χρόνον της κυνεγητικής περιόδου άνευ αδείας θήρας.
ε) Η μετά του κυνηγετικού όπλου διάβασις δι' απηγορευμένων εις την θήραν εκτάσεων, εκτός εάν το όπλον είναι λελυμένον.
στ) Ο Υπουργός Γεωργίας δύναται ν' απαγορεύη την θήραν παντός θηράματος έν περιπτώσει χιονοπτώσεως μεγάλης διαρκείας καί εντάσεως εις όλην την χώραν ή μεμονωμένας περιοχάς.
ζ) Η θήρα καθ' ομάδας, περιλαμβανούσας πλείονας των εξ κυνηγών, εκτός της ομαδικής θήρας υδροβίων πτηνών, αγριοχοίρων καί επιβλαβών ζώων, ήτοι λύκου, αλώπεκος, θωός και κορακοειδών, ήτις δέον νά διενεργήται κατόπιν αδείας του δασάρχου τη επιβλέψει δασικού οργάνου ή του κυνηγετικού συλλόγου. Η δι' οιουδήποτε μεταφορικού μέσου μεταφορά μεγαλυτέρου αριθμού κυνηγών, εφ' όσον κατά την διάρκειαν ταύτης δεν ενεργείται θήρα δεν θεωρείται ως παράβασις, ως επίσης και όταν οι πλείονες των εξ (6) κυνηγοί ευρίσκωνται εις τοιαύτην απόστασιν, ώστε να υφίσταται η απαιτουμένη ζώνη ασφαλείας διά τά θηράματα. Η ζώνη αύτη καθορίζεται δι' αποφάσεως του Υπουργού Γεωργίας.
η) Η ανευ προηγουμένης εγκρίσεως του Υπουργού Γεωργίας, εκ του εξωτερικού εισαγωγή, ζώντων ή μή, πάσης φύσεως θηραμάτων, ως και η εξαγωγή τοιούτων εις το εξωτερικόν. Τα άνευ εγκρίσεως εξαγόμενα θηράματα κατάσχονται υπό της τελωνειακής αρχής και παραδίδονται εις την πλησιεστέραν δασικήν αρχήν προς εκποίησιν. Εν ελλείψει ταύτης, την εκποίησιν δια πλειστηριασμού ενεργεί η τελωνειακή αρχή, του εκπλειστηριάσματος εισαγομένου εις το Κεντρικόν Ταμείον Γεωργίας Κτηνοτροφίας και Δασών (Κεφάλαιον θήρας).
4. Κατόπιν αδείας του Υπουργού Γεωργίας επιτρέπονται ο φόνος και η ταρίχευσις μη θηρευσίμων θηραμάτων, προς εμπλουτισμόν συλλογών μουσείων και των εργαστηρίων ζωολογίας των πανεπιστημίων, ως και δια διδακτικούς σκοπούς εκπαιδευτικών ιδρυμάτων.
5. Αι δασικαί αρχαί δύνανται να εκδίδουν απαγορεντικάς διατάξεις θήρας, μόνον κατόπιν αποφάσεων του Υπουργού Γεωργίας, δημοσιευομένων δια της Εφημερίδος της Κυβερνήσεως προς ρύθμισιν θεμάτων αφορώντων την προστασίαν, διοίκησιν και διαχείρισιν του θηραματικού πλούτου και της ασκήσεως της θήρας εν γένει.
 
Τσάμπα είναι η εφαρμογή πάντως Κώστα...
Και όλες οι λειτουργίες δωρεάν, δεν ξέρω γτ το γράφει αυτό για τις αγορές, πάντως δεν βλέπω να χρειάζεται κάπου.
Το κινητό το έχω από το 2014 εγώ και είναι και χαμηλών δυνατοτήτων, παρόλα αυτά την σηκώνει την εφαρμογή.
Το 2014 ?
Τι λες ρε Bill ?
Εγώ έχω δυο συσκευές
Ή πρώτη του 2007 τότε που θα είχαμε επανακινηση της οικονομίας
και η δεύτερη του 2009 μετά το λεφτά υπάρχουν του ΓΑΠ χαχαχα
Από τότε ακόμα περιμένουν την αντικατάσταση τους με τα το σκισιμο των μνημονίων χαχαχα
 
Το 2014 ?
Τι λες ρε Bill ?
Εγώ έχω δυο συσκευές
Ή πρώτη του 2007 τότε που θα είχαμε επανακινηση της οικονομίας
και η δεύτερη του 2009 μετά το λεφτά υπάρχουν του ΓΑΠ χαχαχα
Από τότε ακόμα περιμένουν την αντικατάσταση τους με τα το σκισιμο των μνημονίων χαχαχα
χαχαχα φίλε και πολύ σου κράτησαν (και τα έχεις κρατήσει ;) )
τα κινητά αυτά αναλώσιμα είναι... μετά τα 2 χρόνια τα φτύνουν συνήθως. το δικό μου δεν είναι τπτ ακριβό, 99 ευρώ το είχα πάρει τότε τώρα είναι κάπου στα 70 σκέψου (επειδή η τεχνολογία εξελίσσεται ;) )
κανονικά και το δικό μου για αλλαγή είναι, αλλά μας λείπει τώρα το κασέρι :)
 
Πας και σε παραλια αν θες.Δεν υπαρχει προβλημα το ποσο κοντα στην θαλασσα εισαι.Εμεις κυνηγαμε παπια σε λιμνοθαλασσες.
και ποσα μετρα απο την πηγη με γλυκο νερο , απο την παραλια υπολογηζω να παω στα 120 μετρα και οχι οργανομανη παραλια μοναχηκη
 
Νικο ζητα να σου δειξουν το νομο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο... ;) κ να μην εξαρτασαι απο τη γνωμη του καθε "Αρι" στο ιντερνετ... Ο νομος ειναι σαφης, ας στον δειξουν κ μετα τα ξαναλεμε...
Αρη μου τον εδηξαν το νομο και λεει αορηστα απαγορευετε το καρτερι στο νερο δεν λεει ομως στα ποσα μετρα και οταν τους ρωτησα κανανας δεν ηξερε
 



20728050_1598125796893921_9024176092785034886_n.jpg
 

Δεν την ειχα παρει χαμπαρι την κινηση αυτη παρολλο που ξερω τις εντονες αντοδρασεις των κατοικων... Οσοι μπορειτε βοηθηστε, να ξερετε οτι θα χαθει ενα απο τα τελευταια κομματια της χωρας μας που ο πολιτισμος ειναι ακομα πισω, που η ανυπαρξια των δρομων σωζουν αλλα κ προσελκυουν ταυτοχρονα θηραματα, ενδημικα κ αποδημητικα...
Δεν αφηνουμε τιποτα τελικα, οτι υπαρχει ανεκμεταλλευτο εκει να το πατησουμε κατω, εκει να βγαλουμε κανεναν φραγκο, μια με τις φωτιες, μια με τους δρομου, μια με τις γεννητριες, μια με την δηθεν προστασια-αποστηρωση-απομακρυνση ανθρωπων που νοιαζονται κ ζουν απο τη φυση, απο την ιδια τη φυση στα πλαισια της διασφαλυσης της, δεν θα μεινει τιποτα ορθιο στο τελος...
Επειδη ειμαι κυνηγος, πανω απο ολα τα υπολοιπα, ειναι κριμα να επηεραστει αυτη η γωνια της πατρδας μας απο τις ανεμογεννητριες... Εχει κατι που σε παει πισω, σε αλλες εποχες, κ πολιτισμικα κ θηραματικα...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top