Κυνήγι στη Ρωσία

Τα ποστ που θα ανεβασω ειναι απο παλιοτερες αναρτησεις μου σε αλλο κυνηγετικο φορουμ.
καλησπερα σε ολους τους συναδελφους κυνηγους

επι 4 χρονια ταξιδευα συχνα στην ρωσια και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τις “παραξενες” παραδοσεις για το κυνηγι στην ρωσια!!!

το γνωριζατε οτι στην ρωσια το κυνηγι αγριογουρουνου ειναι ατομικο κυνηγι και οχι ομαδικο??? χωρις σκυλια παντα!!!

το γνωριζατε οτι στην ρωσια το κυνηγι της μπεκατσας ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ με σκυλο για την αποφυγη καταστροφης του ειδους και επιτρεπετε ΜΟΝΟ στο καρτερι??? εχετε ακουσει ποτε την φωνη-(κοταρισμα) της μπεκατσας ???

το γνωριζατε οτι εκει κυνηγανε τις μπεκατσες με 2* και τα παπια με φυσιγγια διασπορας!!!!

το γνωριζατε οτι στην ρωσια οι φασες ειναι παραπανω απο 1200γρ και ειναι θηραμα οπου οι ρωσοι δεν το κυνηγανε διοτι ειναι “μικρο” πουλι!!!!!!!!! εδω στην ελλαδα οι φασες ειναι περιπου 600-700γρ!!!

το γνωριζατε οτι τα πρασινοκεφαλα παπια ΔΕΝ ειναι ολο τον χρονο πρασινοκεφαλα και οτι αλλαζουν το χρωμα τους καθε ανοιξη (καφε)και φθινοπορο(πρασινο)???

το γνωριζατε οτι εκει οι γερακοτσιχλες ειναι ειδος που ζει μεσα στις πολεις σε ηρεμη κατασταση!!!!

το γνωριζατε οτι στην ρωσια το κυνηγι επιτρεπεται 24ωρες το 24ωρο και 12μηνες το χρονο και ομως τα θηραματα ζουν σε απιστευτα μεγαλους αριθμους??? ολα ειναι θεμα σωστης διαχειρισης!!!



για ολα αυτα υπαρχει μια λογικη εξηγηση….δεν ειναι τρελοι αυτοι οι ρωσοι!!!!!
 
θα αναφερθω πρωτα στο αγαπημενο θηραμα των εκατομυριουχων ρωσων…..

‘κυνηγι αγριογουρουνου στο καρτερι’

το κυνηγι στην ρωσια γενικοτερα ειναι ενα αθλημα για εκατομυριουχους λογο των απιστευτα υψηλων τιμων αδειας κυνηγιου, χαρακτηριστικα αναφερω οτι για να βαρεσεις ενα γουρουνι χρειαζεσαι και 1000 ευρω…ναι χιλια ευρω για το δασαρχειο!!!!!!!!!!

θα σας πω λοιπον την δικη μου ιστορια: οταν το 2008 πηγα πρωτη φορα στην ρωσια πηγα με εναν φιλο μου στο δασος για να δω γενικοτερα τι ‘παιζει’, το αποτελεσμα ηταν να δω στο σουρουπο πανω απο 25 μπεκατσες μεσα σε 15 λεπτα…..αυτο ηταν και η αρχη για να κινησω τις διαδικασιες αποκτησης καραμπινας και αδειας κυνηγιου, ενα μηνα αργοτερα ημουν ετοιμος για να δωσω στο ρωσικο δασαρχειο ολα τα απαραιτητα εγγραφα για εκδοση αδειας, πηγα λοιπον ενα πρωι με τον φιλο μου στο ρωσικο δασαρχειο, εκει καθως ελενξαν ολα μου τα εγγραφα μου ειπαν
-“ντα” να σου δωσουμε αδεια αλλα με τι τουφεκι θα κυνηγησεις?? εχεις φερει απο ελλαδα??
εγω τους απαντησα οτι θα παρω το νομιμο τουφεκι του ρωσου φιλου μου…τοτε εφαγα και την πρωτη “χυλοπιτα”, μου λενε:
– κυριε ,εδω στην ρωσια το οπλο δεν αλλαζει χερια και δεν μπορειτε να κυνηγατε με ξενο οπλο….
εγω κοκκινησα , ιδρωσα, και αρχισα να φωναζω(στα ελληνικα) και να μην με καταλαβαινει κανεις, τοτε εμφανιστηκε ο δασαρχης ο κ.Μιχαηλ Αλεξαντρεβιτσ και ρωτησε
τι ειναι αυτη ολη η φασαρια και ποιος ειμαι εγω και τι θελω, οταν οι υπαληλοι του εξηγησαν για εναν τρελο ελληνα που θελει να κυνηγησει στο BRYANSK τοτε αυτος εκπληκτος με κοιταξε και με προσκαλεσε στο απεραντο γραφειο του οπου παντου υπηρχαν βαλσαμομενα θηραματα εκει λοιπον με ρωτησε αν πραγματι ηθελα να κυνηγησω και εγω τοτε του απαντησα
-αλλοι περνουν ναρκωτικα, το δικο μου ναρκωτικο ειναι το κυνηγι
αυτος γελασε και μου ειπε
-αν θελεις ελα να παμε μαζι για κυνηγι αγριογουρουνου σημερα θα πρεπει να εισαι στο δασαρχειο στις 17.00 το απογευμα
εγω φυσικα δεχτηκα νομιζοντας οτι λογο περασμενης ωρας(17.00) θα κυνηγουσαμε την επομενη το πρωι….. οταν λοιπον συναντηθηκαμε το απογευμα μπηκα στο αυτοκινητο και ξεκινησαμε, στην διαδρομη τον ρωταγα με τα λιγα ρωσικα που ηξερα, που ειναι οι υπολοιποι κυνηγοι, ποσα σκυλια εχουμε κτλ, ομως δεν μπορουσα να καταλαβω τιποτα διοτι αλλοι κυνηγοι δεν θα υπηρχαν μαζι μας αλλα ουτε και σκυλια!!!! φτασαμε λοιπον γυρω στις 19.00 το απογευμα σε ενα ονειρικο κυνηγοσπιτο μεσα σε ενα ατελειωτο δασος,ετοιμαστηκαμε και κατα τις 22.00 ηταν μερα ακομα (διοτι εκει νυχτωνει μετα τις 23.30) αρχισαμε να περπαταμε βαθεια μεσα στο δασος, εγω ακομα δεν ειχα καταλαβει που και πως θα βαραγαμε αγριογουρουνα, τελικα μετα απο περιπου μια ωρα περπατημα φτασαμε σε ενα φυσικο σταυροδρομι που ειχαν κανει τα διαφορα ζωα μεσα στο δασος και εκει σε αποσταση 30 μετρων υπηρχε μια φυλαχτρα πανω σε ενα δεντρο περιπου 15 μετρα ψηλα!!!!! εγω ψιλοφοβηθηκα αλλα δεν ειχα και πολλες επιλογες, ανεβηκα πανω στο δεντρο στην φυλαχτρα(τρομερη θεα) και μετα ηρθε και ο μιχαηλ με το τρομερο ραβδοτο του οπλο και μου ειπε
-Μανο οταν σουρουποση για τα καλα και για μια ωριτσα περιπου ειχουμε πιθανοτητες πανω απο 70% να περασει απο εδω γουρουνι
τοτε λοιπον μου εξηγησε και τους κανονες
– δεν βαραμε ποτε μανες και βαραμε μονο ενα μικρο η’ τον καπρο,(αυτο ειναι σωστη διαχειριση θηραματος!!)
οταν λοιπον νυχτωσε επικρατουσε ακρα ησυχια οταν ξαφνικα αρχισα να ακουω εναν θορυβο σαν καποιος γιγαντας να γκρεμιζει το δασος και να ερχεται καταπανω μας!!!
– “καμπαν-καμπαν”(αγριογουρουνα στη ρωσικη γλωσσα) μου ψυθιρισε ο μιχαηλ ,και εγω ελαβα θεση βολης, τοτε λοιπον ηρθαν 3 μανες με περιπου 25 μικρα(χωρις ραβδωσεις ασφαλως) φτασανε σε μια αποσταση 40 μετρων περιπου απο εμας ,τοτε πιανοντας την παπια απο το ραβδοτο μου οπλο αναψε ενας φακος προσαρμοσμενος στο οπλο οπου ηταν ευθυγγραμισμενος με την διοπτρα του οπλου, σημαδεψα στα πλευρα ενα μικρο και μπαμ… ηταν γενικα το πρωτο μου γουρουνι και με ραβδοτο οπλο, απιστευτο ξεκινημα για εναν ελληνα κυνηγο σε μια αλλη χωρα με αλλες κυνηγετικες παραδοσεις,με νεο για εμενα οπλο, με γενικα διαφορετικη λογικη απο αυτην που εφαρμοζα ως τωρα στο κυνηγι στην ελλαδα!!!!

και αυτα ηταν μονο για αρχη…………)))))))
 
για την μπεκατσα ηταν και ο πρωτος μεγαλος τσακωμος που εκανα με τον δασαρχη φιλο μου διοτι αποκαλεσε τους φερματζηδες δολοφονους!!!!!!! απιστευτο αυτο για τα αυτια του ελληνα κυνηγου… φερματζης και δολοφονος δεν γινετε!!!!!!!

ομως οπως αναφερα και πριν ΔΕΝ ειναι τρελοι οι ρωσοι, και εξηγω: οι μπεκατσες ανεβαινουν στην ρωσια μονο την ανοιξη για να ζευγαρωσουν και την περιοδο που επιτρεπετε η μπεκατσα τον απριλιο δηλαδη ειναι οι μερες που τα αρσενικα πετανε πολυ ψηλα πανω απο 30 μετρα καθε απογευμα και κραζουνε (πρωτα ακουμε τα κοταρισματα και μετα εμφανιζεται στο οπτικο μας πεδιο το πουλι, περιπου οπως συμπεριφερονται οι χηνες,απλα με διαφορετικο ηχο)για να λαβουν ερωτικη απαντηση απο το θυληκο που ειναι πιασμενο στο εδαφος και να βουτηξουν απιστευτα γρηγορα για να ζευγαρωσουν!!!! θα αναφερω απλα μερικα νουμερα και κρινετε εσεις τι ειναι το πιο σωστο, παραδειγμα: αν ενας κυνηγος παει για μπεκατσα με σκυλο θα παρει 20-30 μπεκατσες φερμαριστες οπου οι περισσοτερες θα ειναι θυληκες, ενω αν παει στο καρτερι θα πρεπει να τουφεκιση με 2*-3* και φυσιγγια Νο 4-5 με βολες πανω απο 30 εως και 40 μετρα!!!! και αν βαρεσει καμια τοτε αυτη θα ειναι 100% αρσενικο πουλι διοτι ειπαμε ΜΟΝΟ τα αρσενικα πετανε και ψαχνουν κραζοντας τα πιασμενα θυληκα, τα θυληκα ΔΕΝ πετανε αυτες τις μερες!!!! στις 10-15 φορες που πηγαμε για καρτερι ημασταν συνηθως 5-6 ατομα και ποτε δεν καταφεραμε να βαρεσουμε πανω απο 3-4 μπεκατσες ολοι μαζι!!!! αυτο ειναι αριστη διαχειριση θηραματος στην ρωσια και μονον εκει!!!

καταλαβατε γιατι ο δασαρχης μας αποκαλεσε δολοφονους εμας τους φερματζηδες,νομιζε οτι και εδω στην ελλαδα αν πας για μπεκατσα με σκυλο θα παρεις καμια 20ρια πουλια))) μακαρι να ηταν ετσι…….ομως αλλο ρωσια και αλλο ελλαδα!!!!!
 
ενω αν παει στο καρτερι θα πρεπει να τουφεκιση με 2*-3* και φυσιγγια Νο 4-5 με βολες πανω απο 30 εως και 40 μετρα!!!!
Εδω δει πολλά βίντεο στο you tube(σχεδόν όλοι με δίκαννα Baikal) και όντως οι τουφεκιες δεν ήταν κοντινές..κ αναρωτιόμουν γιατί δεν περνάνε τα πουλιά πιο κοντά..
Δηλαδή απαγορεύονται πιο ψιλά σκάγια?
 
θα αναφερθω πρωτα στο αγαπημενο θηραμα των εκατομυριουχων ρωσων…..

‘κυνηγι αγριογουρουνου στο καρτερι’

το κυνηγι στην ρωσια γενικοτερα ειναι ενα αθλημα για εκατομυριουχους λογο των απιστευτα υψηλων τιμων αδειας κυνηγιου, χαρακτηριστικα αναφερω οτι για να βαρεσεις ενα γουρουνι χρειαζεσαι και 1000 ευρω…ναι χιλια ευρω για το δασαρχειο!!!!!!!!!!

θα σας πω λοιπον την δικη μου ιστορια: οταν το 2008 πηγα πρωτη φορα στην ρωσια πηγα με εναν φιλο μου στο δασος για να δω γενικοτερα τι ‘παιζει’, το αποτελεσμα ηταν να δω στο σουρουπο πανω απο 25 μπεκατσες μεσα σε 15 λεπτα…..αυτο ηταν και η αρχη για να κινησω τις διαδικασιες αποκτησης καραμπινας και αδειας κυνηγιου, ενα μηνα αργοτερα ημουν ετοιμος για να δωσω στο ρωσικο δασαρχειο ολα τα απαραιτητα εγγραφα για εκδοση αδειας, πηγα λοιπον ενα πρωι με τον φιλο μου στο ρωσικο δασαρχειο, εκει καθως ελενξαν ολα μου τα εγγραφα μου ειπαν
-“ντα” να σου δωσουμε αδεια αλλα με τι τουφεκι θα κυνηγησεις?? εχεις φερει απο ελλαδα??
εγω τους απαντησα οτι θα παρω το νομιμο τουφεκι του ρωσου φιλου μου…τοτε εφαγα και την πρωτη “χυλοπιτα”, μου λενε:
– κυριε ,εδω στην ρωσια το οπλο δεν αλλαζει χερια και δεν μπορειτε να κυνηγατε με ξενο οπλο….
εγω κοκκινησα , ιδρωσα, και αρχισα να φωναζω(στα ελληνικα) και να μην με καταλαβαινει κανεις, τοτε εμφανιστηκε ο δασαρχης ο κ.Μιχαηλ Αλεξαντρεβιτσ και ρωτησε
τι ειναι αυτη ολη η φασαρια και ποιος ειμαι εγω και τι θελω, οταν οι υπαληλοι του εξηγησαν για εναν τρελο ελληνα που θελει να κυνηγησει στο BRYANSK τοτε αυτος εκπληκτος με κοιταξε και με προσκαλεσε στο απεραντο γραφειο του οπου παντου υπηρχαν βαλσαμομενα θηραματα εκει λοιπον με ρωτησε αν πραγματι ηθελα να κυνηγησω και εγω τοτε του απαντησα
-αλλοι περνουν ναρκωτικα, το δικο μου ναρκωτικο ειναι το κυνηγι
αυτος γελασε και μου ειπε
-αν θελεις ελα να παμε μαζι για κυνηγι αγριογουρουνου σημερα θα πρεπει να εισαι στο δασαρχειο στις 17.00 το απογευμα
εγω φυσικα δεχτηκα νομιζοντας οτι λογο περασμενης ωρας(17.00) θα κυνηγουσαμε την επομενη το πρωι….. οταν λοιπον συναντηθηκαμε το απογευμα μπηκα στο αυτοκινητο και ξεκινησαμε, στην διαδρομη τον ρωταγα με τα λιγα ρωσικα που ηξερα, που ειναι οι υπολοιποι κυνηγοι, ποσα σκυλια εχουμε κτλ, ομως δεν μπορουσα να καταλαβω τιποτα διοτι αλλοι κυνηγοι δεν θα υπηρχαν μαζι μας αλλα ουτε και σκυλια!!!! φτασαμε λοιπον γυρω στις 19.00 το απογευμα σε ενα ονειρικο κυνηγοσπιτο μεσα σε ενα ατελειωτο δασος,ετοιμαστηκαμε και κατα τις 22.00 ηταν μερα ακομα (διοτι εκει νυχτωνει μετα τις 23.30) αρχισαμε να περπαταμε βαθεια μεσα στο δασος, εγω ακομα δεν ειχα καταλαβει που και πως θα βαραγαμε αγριογουρουνα, τελικα μετα απο περιπου μια ωρα περπατημα φτασαμε σε ενα φυσικο σταυροδρομι που ειχαν κανει τα διαφορα ζωα μεσα στο δασος και εκει σε αποσταση 30 μετρων υπηρχε μια φυλαχτρα πανω σε ενα δεντρο περιπου 15 μετρα ψηλα!!!!! εγω ψιλοφοβηθηκα αλλα δεν ειχα και πολλες επιλογες, ανεβηκα πανω στο δεντρο στην φυλαχτρα(τρομερη θεα) και μετα ηρθε και ο μιχαηλ με το τρομερο ραβδοτο του οπλο και μου ειπε
-Μανο οταν σουρουποση για τα καλα και για μια ωριτσα περιπου ειχουμε πιθανοτητες πανω απο 70% να περασει απο εδω γουρουνι
τοτε λοιπον μου εξηγησε και τους κανονες
– δεν βαραμε ποτε μανες και βαραμε μονο ενα μικρο η’ τον καπρο,(αυτο ειναι σωστη διαχειριση θηραματος!!)
οταν λοιπον νυχτωσε επικρατουσε ακρα ησυχια οταν ξαφνικα αρχισα να ακουω εναν θορυβο σαν καποιος γιγαντας να γκρεμιζει το δασος και να ερχεται καταπανω μας!!!
– “καμπαν-καμπαν”(αγριογουρουνα στη ρωσικη γλωσσα) μου ψυθιρισε ο μιχαηλ ,και εγω ελαβα θεση βολης, τοτε λοιπον ηρθαν 3 μανες με περιπου 25 μικρα(χωρις ραβδωσεις ασφαλως) φτασανε σε μια αποσταση 40 μετρων περιπου απο εμας ,τοτε πιανοντας την παπια απο το ραβδοτο μου οπλο αναψε ενας φακος προσαρμοσμενος στο οπλο οπου ηταν ευθυγγραμισμενος με την διοπτρα του οπλου, σημαδεψα στα πλευρα ενα μικρο και μπαμ… ηταν γενικα το πρωτο μου γουρουνι και με ραβδοτο οπλο, απιστευτο ξεκινημα για εναν ελληνα κυνηγο σε μια αλλη χωρα με αλλες κυνηγετικες παραδοσεις,με νεο για εμενα οπλο, με γενικα διαφορετικη λογικη απο αυτην που εφαρμοζα ως τωρα στο κυνηγι στην ελλαδα!!!!

και αυτα ηταν μονο για αρχη…………)))))))

Το ιδιο σκηνικο αδελφε στο Ρωσικο Γαλατικο χωριο που λεγεται Λετονια.Εχω κυνηγησει γουρουνια με διοπτρα και ραβδωτο ολη νυχτα.
Αμα παταγα ομως το ποδι μου στη Ρωσια,το μονο που δεν θα κυνηγουσα ηταν γουρουνια,amber alert ο Αλεξανδρος.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
κυνηγι παπιας……. καλοκαιρι του 2009

ηταν αρχες σεπτεμβριου , και ηταν η πρωτη μου φορα που θα κυνηγουσα παπια στην ρωσια

κλασικα λοιπον με τον φιλο μου δασαρχη ξεκινησαμε απο μια πολη 300κμ νοτια της Μοσχας το Βryansk οπου βρισκετε στα συνορα με την ουκρανια και ταξιδεψαμε για περιπου 150 κμ για να φτασουμε σε ενα χωριο μεσα σε ενα απεραντο δασος που ονομαζοταν ‘χαλκινο’ καθως φτασαμε στο κυνηγοσπιτο μας ετοιμαστηκαμε γρηγορα για να μπουμε στο δασος ηταν περριπου 10.00 το πρωι, εγω αναρωτιομουν αν θα υπηρχαν τετοια ωρα πουλια για να κυνηγησουμε, ο μιχαηλ με διαβεβαιωνε οτι θα εχει πολλα πουλια γιατι τα ειχε δει την προηγουμενη ημερα που ηταν εκει!!! καθως λοιπον ετοιμαστηκαμε τον ρωτησα με τι τσοκ θα κυνηγησουμε και με τη νουμερο φυσιγγια , για ακομα μια φορα η απαντηση που πηρα δεν ειχε καμια σχεση με αυτο που πιστευα….
-Μανο θα σου δωσω ενα κουτι 6αρια διασπορας και θα βαλεις και 4* και εισαι ετοιμος!!!

-οπα ρε μιχαηλ, κανε κρατει τι διασπορας και 6αρια μου λες??? και καλα ολα αυτα αλλα ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ???

-Μανο τα παπια θα τα τουφεκισεις στα 15 μετρα μαξιμουμ!!! επισης εδω επιτρεπετε να παρουμε απο 3 παπια ο καθενας στην τσαντα οποτε ενα κουτι φυσιγγια σου φτανει και περισσευει!!!

ξεκινησαμε λοιπον με τα ποδια μεσα στο δασος με το σκηνικο να συμπληρωνεται απο ποταμακια και μικρες λιμνουλες, και ενω ολα ηταν ειδυλλιακά ξεπροβαλει μπροστα μας ενα απεραντο ‘δασος’ απο τσουκνιδες 3 μετρα ψηλες!!!

-που παμε μεσα’???
-Ναι, μου απανταει
-καλα εισαι τρελος?? θα μπουμε καλοκαιριατικα με τα κοντομανικα μεσα σε 3 μετρα τσουκνιδες???

αυτος χαμογελασε και προχωρησε μπαινοντας μεσα, εγω λοιπον ακουλουθησα…..ηταν ευκολοτερο απο οσο πιστευα διοτι απλα εκει οι τσουκνιδες ειχαν μεν δηλητηριο ομως ηταν πολυ ασθενες με αποτελεσμα να μην ειναι και τοσο ενοχλητικο το τσιμπιμα τους στο προσωπο και τα χερια, μετα απο 30 λεπτα περπατηματος φτασαμε σε ενα ανοιγμα οπου γυρω μας υπηρχαν τεραστια δεντρα και στο ανοιγμα που ημασταν εμεις ειχε φυσικα ψηλες τσουκνιδες!!!

ο μιχαηλ μου ειπε
-θα κατσεις εδω ,μεσα στις τσουκνιδες και εγω θα παω γυρω απο αυτο το τεραστιο θαμνοειδες φυτο οπου σε υψος 10 μετρων εχει ενα φυσικο ”παραθυρο”, και απο αυτο το ”παραθυρο” για τα επομενα 10-15 λεπτα θα βγαινουν παπια, βαρα οσα μπορεις περισσοτερα, μαζεψε 3 για εσενα και 3 για εμενα (επιτρεπομενο οριο) και τα υπολοιπα αφησε τα κατω για να τα φανε τα αγρια ζωα το δασους που τοσο εχουν αναγκη!!!!!!

αυτο ειναι διαχειρηση θυραματων στην ρωσια!!!

εγω ετοιμαστηκα, πηρα θεση βολης και περιμενα, μετα απο 5 λεπτα εζησα το απιστευτο για τα κυνηγετικα μου δεδομενα γεγονος… τα παπια αρχισαν να βγαινουν απο το φυσικο ”παραθυρο” σε ζευγαρια η’ και ενα ενα δινοντας μου περιθωρια για πολυ αμορφες τουφεκιες….. σιγουρα βαρεσα πολλα περισσοτερα απο τα 6 που επρεπε να μαζεψω οποτε οταν αρχισα το μαζεμα αποφασισα να παρω 6 αρσενικα πρασινοκεφαλα και εκει αρχιζουν τα παραλογα….. βρισκω το πρωτο αλλα δεν το μαζευω (ειναι θυληκο-καφετια) παω στο επομενο, τα ιδια θυληκο-καφετια, παω παραπερα επισης θυληκο-καφετια, για να μην πολυλογουμε μετα απο καμια δεκαρια πουλια που ειδα ηταν ολα θυληκα-καφετια και ΚΑΝΕΝΑ αρσενικο, εβριζα λοιπον γ@μω την τυχη μου ολα τα θυληκα βαρεσα… αν ειναι ποτε δυνατον, αρχισα λοιπον να μαζευω τα θυληκα-καφετια, πηρα τα 6 πουλια που επιτρεποταν και γυρισα στο σημειο συναντησης οπου με περιμενε ο φιλος μου, φτανοντας του πεταω τα πουλια στα ποδια παραπονουμενος

-καλα ρε μιχαηλ, ολα θυληκα ηταν εδω?? μα, ουτε ενα αρσενικο???

-τι λες ρε Μανο, ενα,δυο, τρια,τεσσερα….ειναι αρσενικα, καλα δεν τα βλεπεις??

εγω τον κοιτουσα σαν χαζος, ομως τοτε παρατηρησα για πρωτη φορα οτι καποια πουλια ειχαν την χαρακτηριστικη αγκυρουλα πισω στην ουρα τους τα πουλια ηταν αρσενικα ομως χρωματος ΚΑΦΕΤΙΑ και ΟΧΙ ΠΡΑΣΙΝΟΚΕΦΑΛΑ!!!!!!

τοτε μου εδειξε ενα απο τα αρσενικα που ειχε ενα χαρακτηριστικο καταπρασινο πουπουλο στο μαγουλο του και αρχιζει να μου εξηγει:

-εδω τα πουλια ειναι πρασινα την ανοιξη που ερχονται και θελουν να εντυπωσιασουν τα θυληκα για να ζευγαρωσουν μαζι τους, μετα το ζευγαρωμα τα αρσενικα αλλαζουν φτερωμα για ολο το καλοκαιρι ειναι καφετια και ξανα αλλαζουν φτερωμα οπου ξαναχρωματιζονται πρασινα λιγο ημερες πριν ξεκινησουν το ‘μεγαλο ταξιδι’ προς τον νοτο περιπου τελη σεπτεμβριου, εξαλου αυτο ειναι και το ‘σημαδι’ οτι συντομα τα παπια φευγουν απο την ρωσια και τελειωνει το κυνηγι της παπιας και αυτην την χρονια!!!

ενθουσιασμενος για το ‘νεο’ οπου δεν γνωριζα γυρισαμε στο κυνηγοσπιτο και κατσαμε να φαμε μια ρωσικη συνταγη παραλαγη του σπληναντερου φτιαγμενο απο εντερα με γεμιση απο εντοσθια αγριογουρουνου, απιστευτος μεζες

ενω μασαμπουκοσαμε εφτασε το απογευμα και ετοιμαστηκαμε για απογευματινο καρτερι στην μεγαλη λιμνη οπου βρισκοταν 150 μετρα απο το σπιτακι μας)))

εκει με απλα λογια εζησα επισης αλλη μια αξεχαστη εμπειρια διοτι τα παπια στο σουρουπο πετουσαν γυρω μας σαν πεταλουδες, σε μια ωριτσα βαρεσα πολλα παπια….ουτε στον υπνο μου τοσα πολλα!!!!( τα νουμερα ειναι περιττα) ηταν σιγουρα κατι που δεν θα ξεχασω ποτε στην ζωη μου

στις φωτο μπορειτε να δειτε τα αρσενικα που εχουν καφε χρωμα!!! αλλα και τον απιστευτο κρασο μεζε απο αγριογουρουνο!!!!!


 
Εδω δει πολλά βίντεο στο you tube(σχεδόν όλοι με δίκαννα Baikal) και όντως οι τουφεκιες δεν ήταν κοντινές..κ αναρωτιόμουν γιατί δεν περνάνε τα πουλιά πιο κοντά..
Δηλαδή απαγορεύονται πιο ψιλά σκάγια?
Τιποτα δεν απαγορευεται οσον αφορα τα νο των σκαγιων, απλα σε βολες 35+ μετρα δεν εχεις και πολλες επιλογες!!!!.my man.
 
Αλλα κ τι να τα κάνει ο ρώσος τα ψιλά..για τσίχλες θα παει...sarcastic.
Αμφιβάλλω αν έχουν κιόλας...sarcastic.
Πλακα κανεις????? Μια φορα τουφεκισα μια φασσα ρωσικη 1100γρ και με "δουλευαν" οι ρωσοι για κανα δυο χρονια και καλα οτι ειναι μικροπουλο!!!!! Ποτε δεν εξομολογηθηκα το θεμα τσιχλοκοτσυφα που βαραμε στην ελλαδα!!!!!!!!
 
Πλακα κανεις????? Μια φορα τουφεκισα μια φασσα ρωσικη 1100γρ και με "δουλευαν" οι ρωσοι για κανα δυο χρονια και καλα οτι ειναι μικροπουλο!!!!!
Τις μπεκάτσες όμως γιατί της βαρανε?το έχουν σαν παραδοσιακό αυτό το κυνήγι?
 
Спасибо за красивые истории охоты Манос! Мне очень нравятся!
Что ты знаешь о охоте на медведя, волка и оленя в России?

Εδώ ένα ατομικό κυνήγι αγροιόχοιρου στη Ρωσία, με σκυλιά όμως:
Φιλαρακι ελαφι κυνηγησα παρα πολυ, οσον αφορα την αρκουδα βιωσα μια τραυματικη εμπειρια με εναν φιλο του δασαρχη νεκρο αλλα δεν θα ηθελα να την δημοσιευσω, για λυκο δεν πηγαμε ποτε οποτε δεν εχω εμπειρια πανω στον λυκο!!! ΥΓ. (γραφε ελληνικα να καταλαβαινουν και οι υπολοιποι....εγω γνωριζω αρκετα καλα ρωσικα).my man.
 
κυνηγι υδροβιων στο bryansk της ρωσιας……. μερος α’

Ηταν ενα πρωινο μαιο του 2010 οταν ξεκινησαμε απο το κυνηγοσπιτο μας να παμε με τον φιλο μου μιχαηλ για υδροβια στην ιδια περιοχη που τα κυνηγουσαμε την προηγουμενη χρονια με περπατητο. Η θερμοκρασια ηταν περιπου στους -10 οC!!!!

μπηκαμε σε ενα ρωσικο τζιπ μαρκας uaz hunter(καταπληκτικο 4Χ4…το ονομα τα λεει ολα) και μετα απο 10 λεπτα φτασαμε αλλα που????? εκει που τον προηγουμενο σεπτεμβριο καναμε περπατητο μεσα στις τσουκνιδες ,τωρα υπηρχε μια πελωρια λιμνη!!!!!!!!!

-ωχ…πως θα μπουμε μεσα ρε μιχαηλ???

-εχω βαρκα…..!!!!

-καλα ρε τυφλος ειμαι…κοτζαμ βαρκα και δεν την βλεπω????

-κανε υπομονη και θα την δεις Μανο…….

ανοιγει λοιπον το πορτ μπαγκαζ και βγαζει μια φουσκωτη βαρκα και αρχιζει να την φουσκωνει με μια ηλεκτρικη τρομπα
καλα, στον πατο θα παμε με αυτο το πραγμα σκεφτομουν εγω!!!!

οσο η βαρκα φουσκωνε ο μιχαηλ με φωναξε να μου δειξει μια εκπληξη

με κοιταζε ολο πονηρια και κραταγε στα χερια του ενα τουφεκι ‘τρικανο’ καλα…. επαθα μεγαλη πλακα ,ηταν η πρωτη φορα που επιασα ‘τρικανο’ στα χερια μου, τα συναισθηματα αναμικτα, δεος και ζηλια, ειχε δυο 12αρες κανες και μια τριτη κανη ραβδωτη 22αρα οπου βρισκοταν κατω και αναμεσα απο τις αλλες δυο κανες

-στην ελλαδα δεν εχετε τετοια???

-οχι,ρε φιλε δεν εχουμε…..εμεις ειμαστε παιδια αλλου θεου εκει κατω στο ελλαδα και δεν μας το επιτρεπουν(και καλυτερα κι’ολας λογο αμαθειας) αλλα σημερα ουτε εσυ εχεις ‘τρικανο’ γιατι αυτο για σημερα κατασχετε απο εμενα ….εγω με αυτο κυνηγαω σημερα!!!

αμεσα λοιπον αρχισα τις επωμισεις, εβαλα και ενα σταθερο στοχο και αρχισα να ριχνω για να το μαθω πως λειτουργει κλπ!!!

μετα απο 20 λεπτα με φωναζει ο μιχαηλ

-ελα Μανο, η βαρκα ειναι ετοιμη, ελα να παρουμε τα ‘πλανουρια’ να φορτωσουμε την βαρκα για να φυγουμε

-που ειναι ρε μιχαηλ τα πλανουρια,δεν βλεπω πουθενα τους πελωριους σακους με τα χηναρια!!!

-ρε Μανο στην μικρη polo τσαντα ειναι δεν τα βλεπεις???

-στην polo τσαντα?????? καλα ρε… πλακα μου κανεις??? που χωρανε εδω πλανουρια???? μηπως πηρες μονο ενα!!!!!!

ανοιγω λοιπον την τσαντα και βλεπω κατι χαρτονια με φωτο τις χηνες σαν κομμενες σελιδες απο βιβλιο περιπου 50 τεμ

-καλα ρε μιχαηλ, αυτα ειναι πλανουρια??? και πως δουλευουν αυτα τα πραγματα???

-θα σου δειξω μικρε οταν φτασουμε στην φυλαχτρα μας, πηδα τωρα επανω να φυγουμε γιατι αργησαμε

ετσι εγινε ανεβηκα λοιπον στο φουσκωτο βαρκακι οπου παρεμπιπτοντως ηταν πολυ ωραιο και αξιοπλοο
ο μιχαηλ ξεκινησε το κουπι αναμεσα απο μεγαλα κομματια παγου που κατεβαζε ενα μικρο ποταμακι,ενω εγω σαν βασιλιας καθομουν και κοιταζα μην σηκωθει κανενα παπι , καθως πηγαιναμε να’σου ενα ζευγαρακι παπακια…..
-ΟΧΙ το θυληκο…. ΟΧΙ το θυληκο ….. μην το τουφεκισεις μονο το αρσενικο….
εγω κολλησα για λιγο αλλα ευτυχως προλαβα και τουφεκισα το αρσενικο, γυριζω γεματος απορια και τον ρωταω…

-τι εκπληξεις ειναι αυτες που μου κανεις ρε μιχαηλ??

-ρε φιλε ξεχασα να σου πω οτι τωρα στα ”επιστροφια” απαγορευεται να βαρας τα θυληκα , επιτρεπονται μονο τα αρσενικα πρασινοκεφαλα!!!

-και που θα τα ξεχωριζω ρε φιλε οταν θα περνανε κοπαδιαστα πανω απο το κεφαλι μου??? επιλογη θα κανω??? νομιζω θα κανω λαθος και θα βαρεσω και κανα θυληκο μαζι!!!

-τοτε προσεχε και αν δεν εισαι σιγουρος 100% μην τουφεκας

-@#$%@#$%^……αρχισα εγω τα δικα μου!!!

μετα απο περιπου μιση ωρα κουπι φτασαμε σε μια ‘ξερα’ σαν μικρο νησακι στην μεση της λιμνης , κατεβηκαμε και αρχισαμε το ξεφορτωμα,υπηρχαν πολλες τσαντες οπου δεν μπορουσα να καταλαβω τι ειχαν μεσα,αρχισαμε να τις ανοιγουμε και να βγαζουμε απο μεσα διαφορα καλουδια οπως διχτυ παραλαγης για να κατασκευασουμε την φυλαχτρα μας , σταντ για να στησουμε τις φυντες μας, μεχρι και στερεοφωνικο συγκροτημα 4 ηχειων ειχαμε μαζι μας(οχι για να χορεψουμε αλλα για να καλεσουμε ερωτικα τα παπια και τις χηνες)!!!!!!

ωραια σκεφτηκα…οπως στις ταινιες που εδω και χρονια βλεπουμε στα dvd αλλα ειπαμε….. εκει στο ελλαδα αυτα απαγορευονται!!!!

ο Μιχαηλ αρχισε να φτιαχνει τις φυντες με μοναδικη δεξιοτεχνια και μεσα σε 10 λεπτα ‘βοσκανε’ γυρω μας 50 πλανουρια απο χηνες οπου ηταν ιδιοκατασκευη απο τον ιδιο τον Μιχαηλ ,φτιαγμενα απο χαρτι οπου οπως το διπλωνε και το στερεωνε πανω σε ενα ραβδακι το καρφωνε στον πατο της λιμνης και ειχε ως αποτελεσμα μια πολυ χοντρη χηνα οπου αναλογα με την κατευθηνση του ανεμου γυριζαν και αυτα στην αναλογη κατευθηνση δινοντας την αισθηση οτι κινουνται…..απιστευτη μοναδικη πατεντα!!!!!!!

εγω με το διχτυ παραλαγης και μερικα ξυλα εστησα την φυλαχτρα μας και επειτα εστησα και το ‘στερεοφωνικο’ γυρω μας

μπηκαμε στην φυλαχτρα και περιμεναμε, το οπτικο πεδιο ηταν απιστευτα μεγαλο διοτι μπροστα μας απλωνοταν ενας ‘καμπος’ με ποταμακια και λιμνουλες για αρκετα τετρ. χιλιομετρα, πολυ γρηγορα σε μεγαλη αποσταση απο εμας περναγε ενα κοπαδι με χηνες

-χηνες …χηνες…φωναξα ,και πανικοβλητος εψαχνα να βρω την φωνη της χηνας στο κασετοφωνο

-ασε θα το βρω εγω (μου ειπε ο Μιχαηλ) ποτε εμαθες να διαβαζεις εσυ ρωσικα??? αναρωτηθηκε….!!

πραγματι μολις ‘λαλησε’ το εργαλειο το κοπαδι γυρισε επανω μας και οταν λεω επανω μας το εννοω και οχι στα 125 χιλιομετρα που τις τουφεκαμε εδω στην ελλαδα στον εβρο, αλλα στα 20-25 μετρα, γυριζω το ΤΡΙΚΑΝΟ και σημαδευω την πρωτη χηνα ,ενω πηρε επανω της δυο 3αρια φυσιγγια επεσε πισω μου καμια 100στη μετρα, αλλες δυο χηνες κρατησε και ο μιχαηλ με την 5σφαιρη καραμπινα του, καλα αρχισαμε σκεφτηκα και αμεσως μας την πεφτει ενα κοπαδι παπια, γυρναω βρισκω το πρασινοκεφαλο και το βαραω…..ειχα αλλη μια βολη αλλα το αμεσως επομενο που ειχα μεσα στο βεληνεκες μου ηταν θυληκο και δεν τουφεκισα καθολου!!!

-ειδες Μανο που αν προσεχεις μπορεις να βρεις και να σκοτωσεις μονο τα αρσενικα…

εγω γελασα,σαν να εκανα οτι δεν τον ακουσα!!!

τελικα αυτα ηταν ολα και ολα τα πουλια που ειδαμε……για τα δεδομενα τις ρωσιας ηταν απογοητευτικα τα αποτελεσματα,οποτε αποφασισαμε να παμε σε ενα αλλο μερος που γνωριζε ο μιχαηλ για να δουμε αν υπαρχουν εκει τιποτα πουλια πιασμενα…..τελος α’μερους
 
κυνηγι υδροβιων στο bryansk της ρωσιας…… μερος β’

βγαινουμε λοιπον απο την λιμνη με την φουσκωτη μας βαρκα ,φορτωνουμε το τζιπ και ξεκιναμε, καθως ανηφορηζουμε μεσα στο δασος και ολα γυρω μας ηταν λευκα απο τα χιονια ξαφνικα δεξια σε ενα μικρο υψωματακι ειδα ενα πουλι κατω στην γη να ‘κοταριζει’…

-Μιχαηλ τι ειναι αυτο εκει δεξια???

-‘τετερεβα’ ειναι…πιασε γρηγορα το τουφεκι και παμε μαζι να το βαρεσεις

εγω πηρα το ”τρικανο” μου και με γρηγορες κινησεις γεμισα το οπλο και αρχισα να ανηφορηζω στο υψωμα που το ειχα δει πριν λιγο, απο κοντα ο μιχαηλ πηρε μια πολυ μικρουλα σφυριχτρα και αρχισε να σφυριζει

-τι ειναι αυτο ρε φιλε??

-ετοιμασου να τουφεκισεις μικρε γιατι θα ερθει κατα επανω μας το πουλι νομιζοντας οτι ειμαστε θυληκα που το καλουμε για ζευγαρωμα

πραγματι απο το πουθενα ηρθε με μεγαλη ορμη και κανοντας σλαλομ κυριολεκτικα αναμεσα απο τα ψηλα δεντρα σε ενα υψος 3-5 μετρα απο το εδαφος, του εριξα μια τουφεκια με 6 Νο και επεσε μπροστα στα ποδια του Μιχαηλ

αμεσως ετρεξα να δω απο κοντα αυτο το περιεργο πουλι με το ονομα ‘τετερεβα’…. ηταν ενα εδαφιο πουλι που εφερνε λιγο στην περδικα αλλα με χρωματα και συμπεριφορα περιπου σαν της μπεκατσας, βαρους 1500γρ και τα πουπουλα στα ποδια του εφταναν σχεδον μεχρι τα νυχια!!! εβαλα το πουλι στο αυτοκινητο και ξεκινησαμε να παμε για τα παπακια μας , βγαινοντας λοιπον στον κεντρικο δασικο δρομο οπου ειναι αμμουδερος σαν παραλια ,ο μιχαηλ κατι εψαχνε ανησυχος και το βλεμα του πηγαινε μια δεξια του δρομου μια αριστερα….

-τι ψαχνεις ρε φιλε??? εγινε κατι??

-Μανο βαλε γρηγορα μια σφαιρα στην ραβδοτη καννη του ΤΡΙΚΑΝΟΥ και ετοιμασου…..

με κινησεις σε ταχυτητα φωτος εγω γεμισα το οπλο και περιμενα , ξαφνικα φρεναρει το αυτοκινητο ο μιχαηλ και μου λεει..

-να’το…να’το… εδω στα αριστερα μου ειναι, βγες γρηγορα και τουφεκα το!!!

εγω μολις που συνειδητοποιησα οτι ο Μιχαηλ (μεγαλος ιχνηλατης) ειχε εντοπισει τα φρεσκα ιχνη απο ενα ζαρκαδι πανω στον αμμουδερο δρομο , βγηκα λοιπον εξω αλλα μεχρι να το εντοπισω αναμεσα στην βλαστηση αυτο ειχε εξαφανιστει απο το οπτικο μου πεδιο και ετσι χαθηκε η μεγαλη ευκαιρια!!!

γυρισα λοιπον στο αυτοκινητο και ξεκινησαμε παλι με προορισμο τα παπακια μας… μετα απο λιγο φτασαμε σε μια απεραντη πεδιαδα οπου δεν υπηρχε ουτε ενα δεντρο, μονο κατι κοντα αλμυρικια ειχε…

-εδω ειμαστε Μανο, φτασαμε

-και τι εχει εδω ρε φιλε?? ουτε μερος να κρυφτουν εχουν τα παπια ουτε τιποτα!!!

-καλα, ελα τωρα μαζι μου και θα δεις,να μαθαινεις κι’ολας!!!

ξεκινησαμε λοιπον το περπατημα προς το ‘πουθενα’ στην κυριολεξια και μαλιστα σε ενα εδαφος οπου δεν ηταν καθολου φιλικο για περπατημα διοτι ηταν γεματο με 100 τρυπες ανα m2 και αλμυρικια….πολυ επωδυνο και ιδανικο για στραμπουληγματα!!! περπατησαμε για πανω απο μια ωρα και δεν ειχαμε κανει ουτε ενα χιλιομετρο!!! ξαφνικα το εδαφος αρχισε να αλλαζει η δομη του με κατα πολυ μεγαλυτερες τρυπες οπου ειχαν και νερο μεσα τους, τοτε ο Μιχαηλ μου ειπε…

-Μανο απο εδω και περα δεν μιλαμε, θα σου κανω νοημα που θα στηθεις και θα περιμενεις να σου σηκωσω τα πουλια

εγω ημουν λιγο διστακτικος για το αν μεσα στην μεση του πουθενα υπηρχαν πουλια και ποιος ο λογος να εχει πουλια σε αυτο το σημειο….??

πραγματι μετα απο μερικα μετρα ξεπροβαλε μια πολυ κοντη ‘καλαμια’, ο Μιχαηλ μου εκανε νοημα να μην κανω φασαρια και μου εδειξε που να περιμενω…στα επομενα 2 λεπτα ειχε βρεθει αναμεσα απο καμια τριανταρια παπια οπου σκορπισανε προσπαθωντας να φυγουν απο οπου να’ναι, μου περναει ενα ζευγαρακι απο πανω τουφεκαω το αρσενικο,πεφτει, αμεσως μου ερχεται αλλο ενα πρασινοκεφαλο το βαραω και αυτο, ανοιγω να γεμισω το οπλο και τοτε (ως συνηθως) μου περασε ολοκληρο το κοπαδι πανω απο το κεφαλι μου και το μονο που καταφερα ηταν να τα χαιρετησω, ευτυχως αμεσως μετα σηκωθηκε καθυστερημενα ενα ακομα ζευγαρακι και πηρα και αυτο το αρσενικο, ο Μιχαηλ ειχε παρει και αυτος 2 πρασινα!!! γεματοι χαρα για την επιτυχια μας πηραμε τον δρομο για να γυρισουμε στο αυτοκινητο μας, τωρα κουβαλοντας και τα παπια στο χερι το περπατημα σε ενα εδαφος που εμοιαζε με ενα απεραντο σουρωτηρι ηταν ακομα πιο δυσκολο!!!

μπηκαμε λοιπον στο τζιπ και φυγαμε για να παμε σε ενα αλλο τελευταιο σημειο οπου την τελευταια φορα ο φιλος μου ειχε εντοπισει κατι παπακια σε μια πολυ μικρη λιμνουλα, φτανοντας λοιπον στο σημειο κατεβηκαμε και ξεκινησαμε το περπατημα μποστα ο μιχαηλ και πισω του εγω, ξαφνικα σαν να ανοιξε η γη και να καταπιε τον φιλο μου μεχρι την μεση, εγω τρομαξα και ετρεξα να τον βοηθησω για να βγει…

-τι εγινε ρε φιλε??? πως υποχωρησε ετσι το εδαφος???

-οι καστορες τις κανουν αυτες τις δουλειες,αυτο εδω ειναι το σπιτι του, βαζω στοιχημα οτι εχουν κλεισει και την ροη του νερου πιο επανω και δεν θα μπορουν τα αγριογουρουνα να περασουν απεναντι το ποταμι…

πραγματι λιγο παραπανω οι καστορες ειχαν αποκλεισει την ροη του νερου με αποτελεσμα να δημιουργηθει μια λιμνη οπου την χρησιμοποιουσαν για σπιτι τους, με αποτελεσμα να μην μπορουν να περασουν τα αγριογουρουνα στο μερος οπου εμεις τα κυνηγαμε!!! φαγαμε λοιπον αρκετη ωρα για να χαλασουμε την ‘τρελη’ κατασκευη που ειχαν κανει οι καστορες για να ξεκινησει και παλι η ροη του νερου και συνεχισαμε το πεπατημα μας προς την μικρη λιμνουλα, φτανοντας εκει πριν καν προλαβουμε να στηθουμε σωστα ωστε να κυκλοσουμε τα πουλια,μου σηκωθηκαν μπροστα μου δυο ζευγαρια παπια και με ψυχραιμια που ουτε εγω την περιμενα καταφερα με ενα ντουμπλε να παρω και τα δυο τα αρσενικα χωρις να πειραξω πουπουλο απο τα θυληκα, τοτε ηρθε ο μιχαηλ και μου εφιξε δυνατα το χερι λεγοντας μου

-‘molodejj’ δηλ. ”’καταπληκτικος” στα ρωσικα..

ειλικρινα εχουν περασει τρια χρονια μεχρι σημερα και αυτην την δυνατη χειραψια δεν την εχω ξεχασει γιατι ηταν μια εκτιμηση απεναντι στις σκοπευτηκες μου δυνατοτητες και μια επιβεβαιωση οτι μπορω τελικα να βαρεσω ΜΟΝΟ τα αρσενικα οπως οριζει ο νομος χωρις να κινδυνευουν τα θυληκα παπια απο τις βολες μου!!!

ετσι λοιπον τελειωσε αλλη μια υπεροχη μερα κυνηγιου

γυριζοντας στο κυνηγοσπιτο μας ακριβως εξω απο την πορτα μας περιμενες ενας λαγος…

-το τουφεκι μου ωρεεε… ειπα εγω

-οπα..οπα.. ρε Μανο, τι πας να κανεις εκει???

-να βαρεσω τον λαγο…καλα δεν τον βλεπεις που περιμενει να πεθανει???

-ποιον λαγο ρε’συ?? ο λαγος αυτος ειναι φιλος μου και ζει εδω και δυο χρονια εξω απο το σπιτι μου!!!

-καλα ρε πλακα μου κανεις??? σιγα μην τον εχεις και για κατοικιδιο…ασε με ρε να τον βαρεσω, θα φυγει!!!

-και καλα ρε’συ Μανο, τι κρεας θα βγαλεις απο εναν λαγο ξερεις??? οι λαγοι δεν εχουν κρεας…ολο κοκαλα ειναι!!

-χαχαχαχα… γελασα με αυτο που ακουσα , ακου εκει δεν εχουν κρεας…

-ρε ασε με να τον βαρεσω να σου κανω εγω ενα στιφαδο να γλυφεις και τα δαχτυλα σου

-οχι, ρε Μανο, μου αρεσει να τον βλεπω να γυριζει εδω γυρω, ασ’τον σε παρακαλω!!!

παραδεχομαι οτι απογοητευτηκα αλλα επρεπε να σεβαστω τον φιλο μου και δεν επεμενα αλλο (αχ,βρε τυχερε ρωσε λαγε)!!!

μπηκαμε λοιπον στο σπιτι μας, αναψαμε τον ξυλολεβητα μας για να ζεστανει το σπιτι και εγω εβαλα φωτια στον αλλο ξυλολεβητα της πριβε σαουνας που εχουν τα περισοτερα εξοχικα σπιτια στην ρωσια γιατι περιμεναμε παρεα φιλων για να κανουμε ”ρωσικο μπανιο”(παραλαγη της σαουνας με υγρασια 95% ), να βγουμε γυμνοι εξω στο χιονι και να το τριψουμε επανω μας ενω πρωτα εχουμε ανεβασει αρκετα την θερμοκρασια του σωματος μας (ρωσικο συστημα) αλλα και να πιουμε αυθεντικες ρωσικες μπυρες (οι αγαπημενες μου) που ειναι απαραιτητες οταν κανεις ”ρωσικα μπανια” για αναπληρωση των χαμενων υγρων!!! μετα ειχε ξεκουραση γιατι το πρωι θα πηγαιναμε για ελαφια-ζαρκαδια σε καρτερι πανω στα δεντρα οπου ειναι το αγαπημενο μου πλεον κυνηγι στην ρωσια!!!!

Στην φωτο που ανεβασα μπορειτε να δειτε το πουλι με το ονομα ”τετερεβα” στα ρωσικα οπου αναφερθηκα νωριτερα, παρατηρηστε τα πουπουλα στα ποδια του!!!!
 
φασσες στην ρωσια : εχω μια ιστορια αλλα ειναι τοσο συντομη και μικρη οσο και η επαφη μου μαζι τους
ηταν τον αυγουστο του 2010 οταν προχωρωντας στα ‘συνορα’ μεταξυ του δασους και της στεπας οπου απλωνοταν απεραντη μπροστα μου εψαχνα με τα κυαλια να εντοπισω κανενα τριχωτο θηραμα , εντοπισα λοιπον ενα κοπαδι με καμια πενηνταρια φασσες, πηγα λιγο πιο περα οπου βρισκοταν ο φιλος μου μιχαηλ….

-ειδα φασσες μιχαηλ, παμε να παρουμε το αυτοκινητο να παμε γυρω απο τον δρομο γιατι ειναι μακρια
-τι φασσες ρε μανο….ασε μας τωρα που θα τρεχουμε για να βαρεσουμε περιστερια….
-τι λες ρε φιλε θα μας τρελανεις??? εμεις στην ελλαδα παμε και στεκομαστε στα καρτερια μερες,βδομαδες, ακομα και μηνες καθονται μερικοι ‘αρρωστοι’ φασσαδες πανω στα βουνα για να περιμενουν τα πουλια να κανουνε ‘μπασιμο’ στην ελλαδα!!!!
-καλα αφου επιμενεις τοσο πολυ,μπες στο τζιπ να παμε,εγω παντος δεν θα κατεβασω οπλο να τουφεκισω φασσες….!!!!

ετσι και εγινε και καθως πλησιαζαμε στο σημειο οπου τις ειχα εντοπισει αυτες αποφασισαν να μας κανουν την ζωη ευκολοτερη, σηκωθηκανε και ηρθαν να στρωσουν περιπου 40 μετρα απο τον δρομο!!!!

-κοιτα μιχαηλ, κοιτα που πιασανε διπλα στον δρομο, σταματα πισω απο τον μεγαλο θαμνο και θα παω με τα ποδια για να τις πλησιασω…

εβαλα λοιπον στην καραμπινα μου 5 φυσιγγια Νο6 ειχα και 3* και εφυγα σιγα σιγα σκυφτος ,καταφερα να τις πλησιασω στα 30 περιπου μετρα οταν αυτες οι παμπονηρες με πηρανε χαμπαρι και απογειωθηκανε σαν jumbo,σηκωσα την καραμπινα και την αδειασα βιαστηκα επανω τους καταφερνοντας να κρατησω 5 φασσες , γεματος χαρα τρεχω να μαζεψω της φασσες και τοτε διαπιστωνω το αναμενoμενο ,δηλαδη οτι αυτες οι φασσες ειναι ρωσικες και ειναι οι διπλασιες απο αυτες που γνωριζουμε εδω στην ελλαδα, εγω βεβαια ειχα την τυχη πριν απο καμια 10 χρονια να βαρεσω ιδιες ρωσικες φασσες στον εβρο οπου ειχανε κατεβει επειτα απο πολυ μεγαλη κακοκαιρια που ειχε ξεσπασει στη βορεια ευρωπη και τα βαλκανια και τις αναγνωρισα αμεσως, αυτα τα πουλια τα ειχα ζυγισει και ηταν 1200 γρ το καθε πουλι με ανοιγμα φτερων πανω απο ενα μετρο!!!!!!

-μιχαηλ, κοιτα ρε φιλε πηρα 5 φασσες…φασσαρες!!!
-χαχαχαχα , καλα ρε Μανο περιστερια τουφεκατε στην ελλαδα??
-καλα ρε θα με τρελανεις?? κοιτα κατι πουλαρους τι εχουν να ζηλεψουν απο τα παπια που τουφεκατε εδω??
-κοιτα Μανο εμεις ακομα και τα παπια σπανια τα τουφεκαμε, περισσοτερο μαζι σου παω για παπια, γενικοτερα δεν τα γουσταρουμε εμεις τα φτερωτα θηραματα….ποσο μαλλον τα περιστερια που βαρεσες εσυ τωρα χαχαχχααχ…….. και συνεχισε να με κοροιδευει!!!!
-ΔΕΝ ειναι περιστερια….ειναι φασσες, εχει μεγαλη διαφορα!!!
-για εμενα αυτα ολα ειναι περιστερια και δεν χαλαω φυσιγγι για περιστερια!!!

τελος παντων φυγαμε και οταν την επομενη ημερα πηγαμε μεσα στην πολη ,καθως ο μιχαηλ οδηγουσε μου φωναζει…

-κοιτα Μανο , δεξια σου ειναι κατι ΦΑΣΣΕΣ!!!!

γυριζω ,και τι να δω?? δεξια μου κατι μαυροπεριστερα τρωγανε απο κατι σκουπιδια…..

-καλα ρε, με κοροιδευεις??? τα ιδια με τις φασσες ειναι?? θα με τρελανεις???

ο Μιχαηλ συνεχισε να με πειραζει συνεχως οποτε εβλεπε περιστερια της πολης
οποτε και εγω δεν του ξαναμιλησα ποτε μεχρι και σημερα για ΦΑΣΣΕΣ

αυτη ηταν λοιπον η πρωτη και τελευταια φορα που τουφεκισα φασσες στην ρωσια
 
Спасибо за красивые истории охоты Манос! Мне очень нравятся!
Что ты знаешь о охоте на медведя, волка и оленя в России?

Εδώ ένα ατομικό κυνήγι αγροιόχοιρου στη Ρωσία, με σκυλιά όμως:
οσοι εχουν σκυλια για κυνηγι εχουν τα σκυλια ρατσας ”λάικα-laika”( σαν αυτα στο βιντεο )οπου τα χρησιμοποιούν για ολα τα κυνηγια τους εκτος απο φερμα,επισης οπως με εχουν ενημερωση ειναι και η μοναδικη ρατσα σκυλου που αντεχει στις ακριαες καιρικες συνθηκες της ρωσιας μιλαμε οτι για περισσοτερους απο 5 μηνες το χρονο εχει -20 oC με -30 οC χωρις ανεμο διοτι ευτυχως εκει φυσαει πολυ σπανια!!!!!!!! Η laika κοιματε επανω στο χιονι χωρις κανενα προβλημα!!!!

επισης πολλοι κυνηγοι εχουν τα Borzoi Το όνομα Borzoi προέρχεται από τις ρωσικές λέξεις Borzaja Sobaka που σημαίνουν “σκύλος γρήγορος σαν τον άνεμο” και τα χρησιμοποιουν σε κυνηγι λαγου και λυκου οπου τα Borzoi τρεχουν γρηγορα και συλλαμβανουν το θηραμα!!!
 
Back
Top