Κυνήγι στην Ευρώπη

Λιγες τουφεκιες σε ψηλωμενες φασσες σε κυνηγι στην Ελβετια. Εδω η φασσα θεωρειται επιβλαβες και η προσκληση για κυνηγι ερχεται απο τον αγροτη που εχει υποστει ζημιες. Ειχα την τυχη να προσκληθω σε δυο τετοια κυνηγια και οι εντυπωσεις μου οι καλυτερες. Tα πουλια ηταν πονηρεμενα και οι τουφεκιες απο μακρινες μεχρι οριακες.




Τουφεκιες Πωρεφιλε :cool:

Παντα τετοια Παυλο
 
Τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτεμβρίου ήμουν προσκεκλημένος στην Ελβετία για κυνήγι επιβλαβών. Εκτός των κορακοειδων και η φασσα και η δεκαοχτουρα χαρακτηρίζονται εδώ σαν επιβλαβή. Το κυνήγι έγινε τη πρώτη φορά σε θερισμενα στάρια, τη δεύτερη φορά σε λιοσπορα. Κράτησα μερικα στιγμιότυπα στο βιντεάκι που ακολουθεί. Το όπλο που κυνήγησα Μιροκου ΜΚ 38 και τα φυσίγγια 34 γρ Ν 5.5 Rottweil Crow Edition
 
Τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτεμβρίου ήμουν προσκεκλημένος στην Ελβετία για κυνήγι επιβλαβών. Εκτός των κορακοειδων και η φασσα και η δεκαοχτουρα χαρακτηρίζονται εδώ σαν επιβλαβή. Το κυνήγι έγινε τη πρώτη φορά σε θερισμενα στάρια, τη δεύτερη φορά σε λιοσπορα. Κράτησα μερικα στιγμιότυπα στο βιντεάκι που ακολουθεί. Το όπλο που κυνήγησα Μιροκου ΜΚ 38 και τα φυσίγγια 34 γρ Ν 5.5 Rottweil Crow Edition
καλά εσύ στην καρακοσμάρα σου.....................
 
Τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτεμβρίου ήμουν προσκεκλημένος στην Ελβετία για κυνήγι επιβλαβών. Εκτός των κορακοειδων και η φασσα και η δεκαοχτουρα χαρακτηρίζονται εδώ σαν επιβλαβή. Το κυνήγι έγινε τη πρώτη φορά σε θερισμενα στάρια, τη δεύτερη φορά σε λιοσπορα. Κράτησα μερικα στιγμιότυπα στο βιντεάκι που ακολουθεί. Το όπλο που κυνήγησα Μιροκου ΜΚ 38 και τα φυσίγγια 34 γρ Ν 5.5 Rottweil Crow Edition
Aντε να δουλεψω τωρα... .hair.
Μπραβο ρε φιλαρακι, παντα τετοια, μου εφτιαξες τη μερα... Ωραιες τουφεκιες κ ωραιες δευτερες εχεις... .love.
 
Τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτεμβρίου ήμουν προσκεκλημένος στην Ελβετία για κυνήγι επιβλαβών. Εκτός των κορακοειδων και η φασσα και η δεκαοχτουρα χαρακτηρίζονται εδώ σαν επιβλαβή. Το κυνήγι έγινε τη πρώτη φορά σε θερισμενα στάρια, τη δεύτερη φορά σε λιοσπορα. Κράτησα μερικα στιγμιότυπα στο βιντεάκι που ακολουθεί. Το όπλο που κυνήγησα Μιροκου ΜΚ 38 και τα φυσίγγια 34 γρ Ν 5.5 Rottweil Crow Edition
Παυλαρας ο εξολοθρευτής!!!!
 
Τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτεμβρίου ήμουν προσκεκλημένος στην Ελβετία για κυνήγι επιβλαβών. Εκτός των κορακοειδων και η φασσα και η δεκαοχτουρα χαρακτηρίζονται εδώ σαν επιβλαβή. Το κυνήγι έγινε τη πρώτη φορά σε θερισμενα στάρια, τη δεύτερη φορά σε λιοσπορα. Κράτησα μερικα στιγμιότυπα στο βιντεάκι που ακολουθεί. Το όπλο που κυνήγησα Μιροκου ΜΚ 38 και τα φυσίγγια 34 γρ Ν 5.5 Rottweil Crow Edition
μαρεσουν πολυ περισσότερο τα πλάνα σου από την shotkam, και μάλιστα αυτά χωρις μουσική επένδυση.
 
Τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτεμβρίου ήμουν προσκεκλημένος στην Ελβετία για κυνήγι επιβλαβών. Εκτός των κορακοειδων και η φασσα και η δεκαοχτουρα χαρακτηρίζονται εδώ σαν επιβλαβή. Το κυνήγι έγινε τη πρώτη φορά σε θερισμενα στάρια, τη δεύτερη φορά σε λιοσπορα. Κράτησα μερικα στιγμιότυπα στο βιντεάκι που ακολουθεί. Το όπλο που κυνήγησα Μιροκου ΜΚ 38 και τα φυσίγγια 34 γρ Ν 5.5 Rottweil Crow Edition
Πολύ ωραίος!!!
 
Λιγες τουφεκιες σε ψηλωμενες φασσες σε κυνηγι στην Ελβετια. Εδω η φασσα θεωρειται επιβλαβες και η προσκληση για κυνηγι ερχεται απο τον αγροτη που εχει υποστει ζημιες. Ειχα την τυχη να προσκληθω σε δυο τετοια κυνηγια και οι εντυπωσεις μου οι καλυτερες. Tα πουλια ηταν πονηρεμενα και οι τουφεκιες απο μακρινες μεχρι οριακες.





Τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτεμβρίου ήμουν προσκεκλημένος στην Ελβετία για κυνήγι επιβλαβών. Εκτός των κορακοειδων και η φασσα και η δεκαοχτουρα χαρακτηρίζονται εδώ σαν επιβλαβή. Το κυνήγι έγινε τη πρώτη φορά σε θερισμενα στάρια, τη δεύτερη φορά σε λιοσπορα. Κράτησα μερικα στιγμιότυπα στο βιντεάκι που ακολουθεί. Το όπλο που κυνήγησα Μιροκου ΜΚ 38 και τα φυσίγγια 34 γρ Ν 5.5 Rottweil Crow Edition
Ωρε φίλε........ Έχεις χέρια!!! :)
 
βλέπω σε συνδρομητικό κανάλι κυνήγια στην Ισπανία κυρίως....
τι να πώ....
κυνήγι πέρδικας, με κράχτη ζωντανή πέρδικα σε κλουβί........
κυνήγι φάσας με δεντρόσπιτα των 50τμ και δεμένες ζωντανές φάσες πάνω σε κλαδιά, που όταν πλησιάζει κοπάδι τους τραβάνε τα πόδια με σχοινί και αυτές αρχίζουν να φτερουγίζουν για να μην πέσουν.....
κυνήγι κουνελιών με νυφίτσες.....
ελάφια - αγριογούρουνα με όπλα με σφαίρες.....
σκυλιά με gps....
δεν είμαι σίγουρος αν τα δεκάδες ομοιώματα από πάπιες που χρησιμοποιούν στο κυνήγι των υδροβίων, είναι στην Ισπανία, αλλά σίγουρα γίνεται στην αμερικανική ήπειρο....

τι να πρωτοπώ....

αυτά τα βλέπουν οι "δικοί μας" όταν συνεχώς κόβουν από το κυνήγι και επικαλούνται την ευρωπαικές οδηγίες:
 
Με ποιά εταιρία; απότι ξέρω για την Aegean πρέπει να τα πακετάρεις ξεχωριστά π.χ. σε μεταλλικό κουτί και να τα παραδώσεις στο check-in, αλλά στην βαλίτσα απαγορεύονται. Όλες οι αποσκευές σκανάρονται περνόντας από την αλυσίδα μεταφοράς.Εγώ είχα πρόβλημα περσι το καλοκαίρι στο Βερολίνο, το όπλο το είχα παραδώσει ξεχωριστά, αλλά είχα δύο πακέτα φυσίγγια στην βαλίτσα. Με κατέβασαν από το αεροπλάνο με συνοδεία της αστυνομίας, η πτήση καθυστέρησε μία ώρα, και έφυγε χωρίς εμένα - έπρεπε να αγοράσω μεταλλικό κιβωτιο, να πληρώσω και ένα πενηντάευρω για την μεταφορά τους.
Πληροφορήσου για να είσαι σίγουρος.
 
Με ποιά εταιρία; απότι ξέρω για την Aegean πρέπει να τα πακετάρεις ξεχωριστά π.χ. σε μεταλλικό κουτί και να τα παραδώσεις στο check-in, αλλά στην βαλίτσα απαγορεύονται. Όλες οι αποσκευές σκανάρονται περνόντας από την αλυσίδα μεταφοράς.Εγώ είχα πρόβλημα περσι το καλοκαίρι στο Βερολίνο, το όπλο το είχα παραδώσει ξεχωριστά, αλλά είχα δύο πακέτα φυσίγγια στην βαλίτσα. Με κατέβασαν από το αεροπλάνο με συνοδεία της αστυνομίας, η πτήση καθυστέρησε μία ώρα, και έφυγε χωρίς εμένα - έπρεπε να αγοράσω μεταλλικό κιβωτιο, να πληρώσω και ένα πενηντάευρω για την μεταφορά τους.
Πληροφορήσου για να είσαι σίγουρος.
Εχω βαλιτσα 8 κουτιων για μεταφορα φυσιγγιων.Ειναι απο σκληρο πλαστικο.
Στο τσεκαρισμα των εισητηριων ανοιγονται και σφραγιζονται με ταινια καθως
και η βαλιτσα του οπλου.6 χρονια πηγαινοερχομαι χωρις κανενα προβλημα.
Αλλο η βαλιτσα ρουχισμου,αλλο η βαλιτσα φυσιγγιων,αλλο η βαλιτσα του οπλου.
 
Εχω βαλιτσα 8 κουτιων για μεταφορα φυσιγγιων.Ειναι απο σκληρο πλαστικο.
Στο τσεκαρισμα των εισητηριων ανοιγονται και σφραγιζονται με ταινια καθως
και η βαλιτσα του οπλου.6 χρονια πηγαινοερχομαι χωρις κανενα προβλημα.
Αλλο η βαλιτσα ρουχισμου,αλλο η βαλιτσα φυσιγγιων,αλλο η βαλιτσα του οπλου.
Άμα χρειάζεσαι και άλλη βαλίτσα τέτοια για φυσίγγια η όπλο από σκληρό πλαστικό πες μού.Για φυσίγγια έχω δυο.
 
Θα κατσω ενα μηνα τωρα,εχω να κανω και δουλειες στο σπιτι εκει.Θα κανω και τα
κυνηγια-ψαρεματα μου.
Έχω ακούσει ότι είναι η χώρα με τα περισσότερα ποτάμια "πάνω απο10.000 και με πολλές λίμνες κοντά στις 3000 .Πώς κυνηγάς εκεί, βγάζεις κάποια άδεια.
 
Έχω ακούσει ότι είναι η χώρα με τα περισσότερα ποτάμια "πάνω απο10.000 και με πολλές λίμνες κοντά στις 3000 .Πώς κυνηγάς εκεί, βγάζεις κάποια άδεια.
Εγω εχω σπιτι εκει και ειμαι στην ομαδα της περιοχης μου.Πληρωνω μια αδεια το χρονο για τα φτερωτα
εκτος του αγριογαλου και το καθε γουρουνι-ζαρκαδι-ελαφι ξεχωριστα.Αν θες π.χ να ερθεις πανω πρεπει
να σε αποδεχτω εγω στην RIGA FOREST και να σου βγαλω αδεια κυνηγιου GEST για φτερωτα.Τα τριχωτα
ειναι μονο με ραβδωτο οποτε μπορεις απλα να ερθεις μαζι μου χωρις οπλο και να σου δωσω το δικο μου
ραβδωτο να ριξεις.Απο λιμνες αμετρητες,ορεξη να εχεις να μετρας!!
 
Εγω εχω σπιτι εκει και ειμαι στην ομαδα της περιοχης μου.Πληρωνω μια αδεια το χρονο για τα φτερωτα
εκτος του αγριογαλου και το καθε γουρουνι-ζαρκαδι-ελαφι ξεχωριστα.Αν θες π.χ να ερθεις πανω πρεπει
να σε αποδεχτω εγω στην RIGA FOREST και να σου βγαλω αδεια κυνηγιου GEST για φτερωτα.Τα τριχωτα
ειναι μονο με ραβδωτο οποτε μπορεις απλα να ερθεις μαζι μου χωρις οπλο και να σου δωσω το δικο μου
ραβδωτο να ριξεις.Απο λιμνες αμετρητες,ορεξη να εχεις να μετρας!!
Θα ήθελα πολύ εάν μπορούσα να έρθω και σε ευχαριστώ. Ίσως κάποια φορά ποτέ δεν ξέρεις. θα τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά .....Στα μπιφτέκια.
 
Back
Top