Κυνήγι στην Ευρώπη

16 με 18 Ιανουαρίου βρέθηκα στη Ρουμανία μαζί με δυο φίλους για κυνήγι πάπιας σε ριζοχωραφα. Σε μια τεράστια έκταση μακριά από όλα έζησα ένα από τα καλύτερα παπιοκυνηγια στη ζωή μου. Τα πουλιά ήταν πολλά αλλά απρόβλεπτα, πέρναγαν όλη μέρα συνήθως ψηλά και άλλαζαν διαδρομές για αναζήτησή τροφής καθημερινά. Είχε και αρκετές χήνες και η παρέα μου στο σύνολο του τριημέρου καρπώθηκε συνολικά 18 από αυτές. Όλα τα πάπια που πήραμε ήταν πρασινοκεφαλα, 90% αρσενικά. Προσωπικά είδα δυο κοπαδακια σαρσελια και κανένα άλλο είδος Παπίου. Από χήνες οι περισσότερες ασπρομετωπες και λίγες αιγυπτιακές. Σας παραθέτω λίγα στιγμυοτυπα από το κυνήγι. Τα φυσίγγια μας ήταν μολύβι Ν4 (επιτρέπεται ακόμη εκεί) 36 gr, Cheddite Elite και Β&P ΜΒ Long Range.
Μάλιστα μαλιστα μετα το πω ρε φίλε κι αφού είναι πολλά τα πλατς περάσαμε στο per la madonna incredibile .sarcastic.
Εγώ σου εύχομαι να το ζεις πάντα έτσι κι εμείς μαζί σου
 
Μάλιστα μαλιστα μετα το πω ρε φίλε κι αφού είναι πολλά τα πλατς περάσαμε στο per la madonna incredibile .sarcastic.
Εγώ σου εύχομαι να το ζεις πάντα έτσι κι εμείς μαζί σου
Ευρί, ο Ιταλός δίπλα μου μόνο ιταλικά καταλάβαινε!!
 
2014 βρισκομαι για κυνηγι φασσας στην Αγγλια.Αφου γυρισα πισω μονοκομματος και οχι σε κομματια παλι καλα!
Φιλος φιλου μας φιλοξενει στο σπιτι του και εχει κολλητο gamekeeper εκει.Ολα καλα!
Οταν μας ειδαν οι λορδοι εκει αρχισαν να μας χλευαζουν.Με ρωταει εκει ενας!Ειναι αληθεια οτι στην Ελλαδα οι κυνηγοι
σκοτωνουν πουλακια πιο μικρα απο τα δικα τους?Του απανταω!Ειναι αληθεια,πως εαν πεταξεις μια πετρα στην Αγγλια
θα πετυχεις η πουστη η σκυλο?Καταλαβαινετε τι εγεινε μετα!!
Το πρωι μαζευτικαμε να φυγουμε.Εγω ντυμενος κομπλε.Αυτοι σκαρπινια με χρυση γκραφα, μπορντο καλτσα μεχρι το γονατο
καρο παντελονι και σακακι,πουκαμισο και μπορντο γραβατα.Γυριζει ενας αλλος και μου λεει!Εσεις στην Ελλαδα εχετε μπερδεψει
τον πολεμο με το κυνηγι.Του λεω λοιπον πως εαν ερθει στην Ελλαδα για κυνηγι και σταματησει στις 4 το πρωι στους μερακληδες
στον Ασπροπυργο ντυμενος ετσι,επιτοπου θα τον σηκωσουν 4 δικοι μας στον αερα και θα τον πεταξουν στην πρωτη νταλικα
που θα περναει σβαρνα!Παμε στον κυνηγοτοπο!!Αυτες δεν ηταν φασσες!!Τα πουλια ηταν λοβοτομιμενα!!!Τελειως βλαμενα!!!
Μου θυμησε τα κοπαδια ψαρονια στα Μεγαρα που περνανε τους ριχνεις και γυριζουν να φανε και αλλο!!!!
Που ειναι οι φασσες στα Αγραφα?Που τις περιμενεις με λαχταρα και οταν τις δεις ανατριχιαζεις ολοκληρος!!
Απολογισμος εγω και το φιλαρακι μου,148 φασσες.
Μου λεει ο Αγγλος!!!Εμεις εδω ετσι κυνηγαμε τις φασσες!!Δικαννο ποζε 76 καννες,32γρ φυσιγγια,πλανους και κραχτες,γεματος καμαρι!
Του λεω και εγω,πως εαν οι φασσες ηταν τοσες πολλες και με τετοια ηλιθια συμπεριφορα στην Ελλαδα,θα τις κυνηγουσαμε με
μυγοσκοτωστρα!!!!!
.very funny..very funny..very funny..very funny..very funny..very funny..very funny..very funny..very funny..very funny. Να είσαι καλά Alex
 
16 με 18 Ιανουαρίου βρέθηκα στη Ρουμανία μαζί με δυο φίλους για κυνήγι πάπιας σε ριζοχωραφα. Σε μια τεράστια έκταση μακριά από όλα έζησα ένα από τα καλύτερα παπιοκυνηγια στη ζωή μου. Τα πουλιά ήταν πολλά αλλά απρόβλεπτα, πέρναγαν όλη μέρα συνήθως ψηλά και άλλαζαν διαδρομές για αναζήτησή τροφής καθημερινά. Είχε και αρκετές χήνες και η παρέα μου στο σύνολο του τριημέρου καρπώθηκε συνολικά 18 από αυτές. Όλα τα πάπια που πήραμε ήταν πρασινοκεφαλα, 90% αρσενικά. Προσωπικά είδα δυο κοπαδακια σαρσελια και κανένα άλλο είδος Παπίου. Από χήνες οι περισσότερες ασπρομετωπες και λίγες αιγυπτιακές. Σας παραθέτω λίγα στιγμυοτυπα από το κυνήγι. Τα φυσίγγια μας ήταν μολύβι Ν4 (επιτρέπεται ακόμη εκεί) 36 gr, Cheddite Elite και Β&P ΜΒ Long Range.

Γι' αυτό δεν έχει παπιά φέτος στην Ελλάδα... Τα πέτσωσες όλα πριν κατέβουν!!!
Μπράβο, ωραίο κυνήγι, μακάρι να αξιωνόμασταν όλοι τέτοιες στιγμές! .shake hands.
 
  1. Έχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς να αποκτήσει european firearms pass; Στην αστυνομία που ρώτησα απλά σήκωσαν τους ώμους.
  2. Ξέρει κανείς αν μπορώ να φέρω δικό μου όπλο από Γερμανία όταν έχω european firearms pass (εκδόθηκε στην Γερμανία) για κυνήγια στην Ελλάδα; και πόσο χρόνο επιτρέπεται να το χρησιμοποιήσω στην Ελλάδα πριν το βγάλω πάλι έξω;
 
  1. Έχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς να αποκτήσει european firearms pass; Στην αστυνομία που ρώτησα απλά σήκωσαν τους ώμους.
  2. Ξέρει κανείς αν μπορώ να φέρω δικό μου όπλο από Γερμανία όταν έχω european firearms pass (εκδόθηκε στην Γερμανία) για κυνήγια στην Ελλάδα; και πόσο χρόνο επιτρέπεται να το χρησιμοποιήσω στην Ελλάδα πριν το βγάλω πάλι έξω;
Ναι, είναι εύκολο αλλά απαιτεί χρόνο... Θέλουν μόνο αντίγραφα των δελτίων κατοχής (ΑΚΚΟ) και νομίζω ένα παράβολο.
Το δεύτερο δεν το έχω κάνει αλλά θεωρώ ότι μπορείς να φέρεις φτάνει να είναι όπως προβλέπεται εδώ, μη φέρεις κανένα ραβδωτό drilling .sarcastic.
 
Ναι, είναι εύκολο αλλά απαιτεί χρόνο... Θέλουν μόνο αντίγραφα των δελτίων κατοχής (ΑΚΚΟ) και νομίζω ένα παράβολο.
Το δεύτερο δεν το έχω κάνει αλλά θεωρώ ότι μπορείς να φέρεις φτάνει να είναι όπως προβλέπεται εδώ, μη φέρεις κανένα ραβδωτό drilling .sarcastic.
... κανένα drilling, μόνο ένα bocksbüchsflinte Antonio Zoli Corona(!!!) (πάνω κάννη λειόκαννο 12x70, κάτω ραβδωτό 7x57 Mauser, δισκάνδαλο, hand cocking system).big smile..
Αγαπητέ Παντελή ευχαριστώ για την πληροφορία, όπως φαίνεται δεν μπορώ να το φέρω λόγω της κάτω κάννης:( (δασαρχείο στην Πάτρα), αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να δώσω χιλιάρικο για νεες κάννες. Άρα μένω σε αυτά που έχω στον οπλοβαστό... και γράφομαι σε σκοπευτικό σύλλογο αρχικά...
 
... κανένα drilling, μόνο ένα bocksbüchsflinte Antonio Zoli Corona(!!!) (πάνω κάννη λειόκαννο 12x70, κάτω ραβδωτό 7x57 Mauser, δισκάνδαλο, hand cocking system).big smile..
Αγαπητέ Παντελή ευχαριστώ για την πληροφορία, όπως φαίνεται δεν μπορώ να το φέρω λόγω της κάτω κάννης:( (δασαρχείο στην Πάτρα), αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να δώσω χιλιάρικο για νεες κάννες. Άρα μένω σε αυτά που έχω στον οπλοβαστό... και γράφομαι σε σκοπευτικό σύλλογο αρχικά...
Τι κυνηγάς εκεί Θόδωρε με αυτό; Αν και ήμουν πολλά χρόνια Δυτικό ( !) Βερολίνο, δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με κυνήγι εκεί ...
Το μυαλό μου ήταν σε άλλα άφθονα θηράματα τότε ... .big smile.
 
Τι κυνηγάς εκεί Θόδωρε με αυτό; Αν και ήμουν πολλά χρόνια Δυτικό ( !) Βερολίνο, δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με κυνήγι εκεί ...
Το μυαλό μου ήταν σε άλλα άφθονα θηράματα τότε ... .big smile.
Παντελή χαίρε! Κατάλαβα ότι είσαι ένας "gourmet"! και ελπίζω να ήσαν "γευστικά" τα τότε θηράματά σου ...:cool:

Γενικά με το Corona κυνηγούσα καπριά στην γύρω περιοχή (Brandenburg) και μέχρι το 2018 ελαφοειδή στην περιοχή του Μέλανα Δρυμού. Το Zoli είναι σχετικά ελαφρύ όπλο και καλό για περπατητό.

Έμενες πάντα Λυκόβρυση; Ρωτώ γιατί έγω μεγάλωσα στις Κουκουβάουνες και είμαστε σχεδον συνομηλικοι - πέρα του ότι είμαι εδώ και 25 χρόνια στο Βερολίνο, άρα σίγουρα κάπου συναντηθήκαμε. Οταν κατέβω στην πατρίδα και έχεις χρόνο και διάθεση μπορούμε να πιούμε έναν καφέ, ή μπύρα ή τσίπουρο.
 
Παντελή χαίρε! Κατάλαβα ότι είσαι ένας "gourmet"! και ελπίζω να ήσαν "γευστικά" τα τότε θηράματά σου ...:cool:

Γενικά με το Corona κυνηγούσα καπριά στην γύρω περιοχή (Brandenburg) και μέχρι το 2018 ελαφοειδή στην περιοχή του Μέλανα Δρυμού. Το Zoli είναι σχετικά ελαφρύ όπλο και καλό για περπατητό.

Έμενες πάντα Λυκόβρυση; Ρωτώ γιατί έγω μεγάλωσα στις Κουκουβάουνες και είμαστε σχεδον συνομηλικοι - πέρα του ότι είμαι εδώ και 25 χρόνια στο Βερολίνο, άρα σίγουρα κάπου συναντηθήκαμε. Οταν κατέβω στην πατρίδα και έχεις χρόνο και διάθεση μπορούμε να πιούμε έναν καφέ, ή μπύρα ή τσίπουρο.
Θοδωρή εγώ είμαι γέννημα θρέμμα Μενιδιάτης, άρα είμαστε κοντοχωριανοί... Στό Βερολίνο μάλλον δεν έχουμε συναντηθεί γιατί εγώ γύρισα το 89, δυο μήνες πριν την πτώση του τείχους!
(Τώρα θα μας διαβάζουν πολλοί που ήταν αγέννητοι τότε και θα σκέφτονται ''πωπω! Τι απολιθώματα γράφουν εδώ μέσα''):p
Με πολύ μεγάλη χαρά να συναντηθούμε όταν έρθεις να μου πεις τα νέα από εκεί, για τη ζωή και το κυνήγι , γιατί δεν σου κρύβω ότι το Βερολίνο το έχω πάντα στην καρδιά μου μετά από τόσα χρόνια!
Τα υπόλοιπα μεταξύ μας με πμ για να μην χαλάμε το θέμα topic.
 
Λιγες τουφεκιες σε ψηλωμενες φασσες σε κυνηγι στην Ελβετια. Εδω η φασσα θεωρειται επιβλαβες και η προσκληση για κυνηγι ερχεται απο τον αγροτη που εχει υποστει ζημιες. Ειχα την τυχη να προσκληθω σε δυο τετοια κυνηγια και οι εντυπωσεις μου οι καλυτερες. Tα πουλια ηταν πονηρεμενα και οι τουφεκιες απο μακρινες μεχρι οριακες.




 
Back
Top