Κυνήγι με άλογο

Δεν έχω δει στο φόρουμ κάτι σχετικό.
Επιτρέπετε να κυνηγάει κάποιος έφιππος στην Ελλάδα;

Έχετε ακούσει ή δει κάποιον;

Σε τι κυνήγια θα μπορούσε να εξυπηρετήσει ένα άλογο;

Επίσης οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα με ενδιέφερε.
 
Ο Χρήστογιαννης είχε γυρίσει πιο παλιά μια ταινία με ελληνικούς ιχνηλατες και αν θυμάμαι καλά αυτός που ήταν καβαλα στο άλογο και ντουφεκισε τον λαγό λέγονταν Νταβαρος και ήταν εκτροφεας!ψάξε στην ταινιοθήκη του σίγουρα θα την βρεις! Αα από ότι θυμάμαι τον λαγό τον πήρε!!!
 
Καλημερα ειχα ακουσει αρκετα χρονια πριν εναν πολυ γνωστο τοτε εκπεδευτη σκυλων απο την Κηφισια οτι πηγαινε για μπεκατσα με το αλογο,δυστηχως δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα θυμαμαι οτι σχολιαζαμε πως το κανει..
 
Ο Χρήστογιαννης είχε γυρίσει πιο παλιά μια ταινία με ελληνικούς ιχνηλατες και αν θυμάμαι καλά αυτός που ήταν καβαλα στο άλογο και ντουφεκισε τον λαγό λέγονταν Νταβαρος και ήταν εκτροφεας!ψάξε στην ταινιοθήκη του σίγουρα θα την βρεις! Αα από ότι θυμάμαι τον λαγό τον πήρε!!!

Πολύ σωστά θυμάσαι ;)
 
Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να επωμίσεις, να τουφεκίσεις και να ευστοχήσεις ενώ παράλληλα ιππεύεις. Ίσως κάποιος που να κάνει ιππασία να μπορέσει να μας πει.

Δεν προχωράει το άλογο όταν ρίχνει ο αναβάτης.
 
Ο Χρήστογιαννης είχε γυρίσει πιο παλιά μια ταινία με ελληνικούς ιχνηλατες και αν θυμάμαι καλά αυτός που ήταν καβαλα στο άλογο και ντουφεκισε τον λαγό λέγονταν Νταβαρος και ήταν εκτροφεας!ψάξε στην ταινιοθήκη του σίγουρα θα την βρεις! Αα από ότι θυμάμαι τον λαγό τον πήρε!!!
Έψαξα δεν βρήκα κάτι για αυτό.

Γενικώς δεν βρίσκω πληροφορίες.
 
Έψαξα δεν βρήκα κάτι για αυτό.

Γενικώς δεν βρίσκω πληροφορίες.
Και αν θυμάμαι καλά αυτό το άλογο το αγόρασε ο Κράλλης ο γιατρός που έγραφε και στο έθνος-κυνήγι
Εκεί είχα διαβάσει ένα άρθρο που το έλεγε

 
Ο Χρήστογιαννης είχε γυρίσει πιο παλιά μια ταινία με ελληνικούς ιχνηλατες και αν θυμάμαι καλά αυτός που ήταν καβαλα στο άλογο και ντουφεκισε τον λαγό λέγονταν Νταβαρος και ήταν εκτροφεας!ψάξε στην ταινιοθήκη του σίγουρα θα την βρεις! Αα από ότι θυμάμαι τον λαγό τον πήρε!!!
Tον γνώρισα αυτόν πριν λίγα χρόνια που είχα πάει με τον Γιάννη στη Δεσκάτη για κυνήγι.
Φοβερός τύπος!!!!
Και έχω την εντύπωση ότι το άλογο είναι ...μουλάρι! :D
 
Last edited:
Back
Top