Κρητικός Λαγωνικος

Απόψεις και εμπειρίες για μια ελληνική, πανάρχαια και πανέμορφη φυλή
Όπως όλες οι ελληνικές φυλές με τα καλά τους και τα κακα τους.
Εγώ από τα 3-4 σκυλιά που έχουν περάσει από την οικογένεια μου μόνο καλά έχω να πω. Κακά δεν μπορώ να θυμιθώ κάτι. Το μόνο ίσως ότι κάποια σκυλιά μπορεί να βγουν φοβιτσιάρικα αν δεν τα προσέξεις σε μικρή ηλικία. Μας είχαν τύχει 1-2 φορές τέτοιες περιπτώσεις αλλά μπορεί να μην ήταν και καθαρόαιμα για αυτό και δεν το δένω κόμπο.
Ειναι πανέξυπνα σκυλιά. Τόσο έξυπνα που με τον καιρό αρχίζουν και καταλαβαίνουν και εντολές και συμπεριφέρονται σαν εκπαιδευμένα χωρίς φυσικά να τα έχεις εκπαιδεύσει. Διαφέρουν όμως στον τρόπο κυνηγιού. Είναι κάτι ενδιάμεσο του ιχνηλάτη και των σκύλων φέρμας. Δεν ιχνηλατούν όπως οι αυτουλάδες ιχνηλάτες που δεν σηκώνουν την μύτη απο το έδαφος. Μυρίζουν κυρίως αέρα αλλά κάποιες φορές ιχνηλατούν για λίγο αν εντοπίσουν ίχνη. Δεν φερμάρουν φυσικά δεν ειναι πουλόσκυλα. Κάτω στην Κρήτη κυνηγάμε λαγό με αυτά και ειναι ιδανικά για βραχώδη και δύσβατα σημεία λόγο του σωματότυπου τους και της φυσικής τους κατάστασης. Ειναι σκυλιά αθλητές. Ειναι ομαδικα σκυλιά και συνεργάζονται μεταξύ τους, έχουν τέλεια αντανακλαστικά ειναι πολύ ταχύτατα και στο τρέξιμο αλλά και στην εργασία τους, είναι πολύ ευκίνητα και αθόρυβα και πολλές φορές σε συνεργασία μεταξύ τους αλλά και μόνα τους πιάνουν και τον λαγό. Αυτό εμένα δεν μου πολυαρέσει αλλά δεν μπορείς να το θεωρήσεις αρνητικό. Δεν έχουν τις αντοχές ενός beagle αλλά δεν κυνηγάνε και με τον ίδιο αργό ρυθμό.

Για να καταλάβεις με τους κρητικούς ιχνηλάτες το κυνήγι μας έχει τελειώσει σε μιαμιση έως 2 ώρες καρποφόρα. Ενώ με τα beagle μπορεί να κυνηγάμε και 5 ώρες για να πετύχουμε τα αντίστοιχα αποτελέσματα. Άλλη φιλοσοφία εντελώς. Αν θα διάλεγα μία απο τις 2 ράτσες σίγουρα θα διάλεγα τον κρητικό ιχνηλάτη. Για μένα ειδικά για τα εδάφη της Κρήτης είναι τα καλύτερα λαγόσκυλα που είχαμε και εχουν περάσει απο τα χέρια μας σχεδόν όλες οι ράτσες που υπάρχουν στην Ελλάδα.
Πολλοί στην Κρήτη τα ζευγαρώνουν με beagle η Γιουρα για να βγάλουν μία ενδιάμεση ράτσα που να έχει τα θετικά χαρακτηριστικά αυτών των δύο. Είχαμε και τέτοιο σκυλί και ήταν πραγματικά εντυπωσιακό. Αλλά δεν συμφωνώ με αυτή την αιμομιξία. Είναι κρίμα να αλλοιώνεις τον Κρητικό Ιχνηλάτη. Έχει τόσο καλά στοιχεία που δεν χρειάζεται αιμομιξία για να βελτιώσεις αυτή την ράτσα.
 
Από την μικρή εμπειρία μου έχω καταλάβει ο κρητικός ιχνηλάτης είναι σκύλος ελβετικός σουγιάς στο σπίτι είναι σαν ένα πεκινουα και στο χωράφι με τα ζώα άγρυπνος φρουρός και στο κυνήγι ραντάρ απλώς για να ξεδιπλώσει αυτές τις αρετές πρέπει πάει από 4 χρόνων και πάνω οι περισσότεροι τα δίνουν στον ενάμιση χρόνο επειδή και καλά δεν κυνηγάει ερχόμενοι από ιχνηλάτες όπως γιουρα Μπιγκλ Γκέκα και άλλες φίλες που ψάχνουν στον 1 χρόνο
Για αυτό πιστεύω ότι είναι λίγο πολύ παρεξηγημένη φυλή
 
Last edited:
Δεν έχουν όμως δοκιμαστεί εκτός Κρήτης.

Καλό θα ήταν και ενδιαφέρον μια συμμετοχή σε εναν αγώνα ιχνηλατων να αξιολογηθούν.
Οπότε γίνει και υπάρχει κάποιος να τα παρουσιάσει.

Ίσως να κάνουν και για τα μέρη τα δικά μας και να μην τα έχουμε πάρει χαμπάρι να τα χρησιμοποιησουμε και εδώ.
 
Δεν νομίζω να μπορεί να λάβει μέρος σε αγώνες ιχνηλασιας γιατί τον έχουν κατατάξει στα λαγωνικά. γιατί το έχουν κάνει αυτό δεν ξέρω τα σκυλιά ιχνηλατουν οταν οι συνθήκες το επιτρέπουν και ανεμίζουν όταν δεν βρίσκουν ζεστά ίχνη για αυτό κυνηγάνε όλες τις ώρες της ημέρας.το δύσκολο νομίζω είναι να βρεις αξιόλογα κουτάβια γτ εδώ όσοι τα έχουν δεν τα δίνουν και αν δώσουν θα δώσουν ή στειρωμένα ή από αμφιβόλου ποιότητας γέννες.Δεν ξέρω στην πάνω Ελλάδα πως είναι τα μέρη σας και δεν μπορώ να σου απαντήσω αν κάνουν το σίγουρο είναι ότι δεν παίρνουν αλεπού δεν κυνηγάνε ζώα και δεν κυνηγάνε ζαρκάδι που από ότι ξέρω είναι μεγάλο πρόβλημα για εσάς. Επίσης δεν υπάρχει οργάνωση με αυτή την ράτσα γτ όλοι φοβόμαστε μην τα δηλητηριάσουν μην τα κλέψουν λόγο σπανιωτητας και κακίας
 
Δεν έχουν όμως δοκιμαστεί εκτός Κρήτης.

Καλό θα ήταν και ενδιαφέρον μια συμμετοχή σε εναν αγώνα ιχνηλατων να αξιολογηθούν.
Οπότε γίνει και υπάρχει κάποιος να τα παρουσιάσει.

Ίσως να κάνουν και για τα μέρη τα δικά μας και να μην τα έχουμε πάρει χαμπάρι να τα χρησιμοποιησουμε και εδώ.
Άγγελε δύσκολα θα ανταποκριθεί στις ανάγκες ενός κυνηγού εκτός Κρήτης. Σε κάποια νησιά μας μπορεί να κυνηγήσει.
Δες μερικά βίντεακια στο YouTube για να καταλάβεις πως και σε τι μερη κυνηγάει.
Ωραία σκυλιά αν σου αρέσει το κυνήγι του λαγού καβάλα.
 
Άγγελε δύσκολα θα ανταποκριθεί στις ανάγκες ενός κυνηγού εκτός Κρήτης. Σε κάποια νησιά μας μπορεί να κυνηγήσει.
Δες μερικά βίντεακια στο YouTube για να καταλάβεις πως και σε τι μερη κυνηγάει.
Ωραία σκυλιά αν σου αρέσει το κυνήγι του λαγού καβάλα.
Στην ταινία που είχε κάνει ο Χριστογιάννης είχε και ένα κυνήγι στα Άγραφα
Στα περισσότερα μέρη της ηπειρωτικής Ελλάδας δεν ταιριάζει γιατί και οι τόποι πλέον έχουν αρχίσει και ντύνονται όλο και περισσότερο και δεν βοηθάει στο κυνήγι να πηγαίνεις καβαλόντας που είναι και το ιδανικότερο για τα Κρητικά
Αλλά σε νησιά όπως γράφεις μπορεί να αποδείξει την αξία του
Όπως και να έχει είναι κεφάλαιο και ζωντανή ιστορία και πρέπει να τύχει της ανάλογης προσοχής από όσους έχουν τέτοια σκυλιά,μην τα φάει το μπαστάρδεμα........
 
Ειναι ατιθαση χαρακτιρες περιφανη,πησματαριδες,γρηγοροι σαν σαιτες,αιλουροι σαν λιονταρια.και δεν το λεο για να τους πενεσο,αλα αν εχεις 2,3 σκυλους απο αυτους και κανουν αγελοι,απλα εισε σκουπα απο κει που θα περασης.δεν θα αφησουν λαγο πισο με τηποτα.παντος καιρου και εδαφους για τα μεριμας εδω.τωρα στα μιον.αργουν σηνιθος να θελουν πολη χρονο απο 3+ ,ατηθαση φηλοι δεν κυνιγανε με τον καθενα αν τον παρουν με στραβο ματι.δεν σηνεργαζωντε ευκολα με αλες φιλες ουτε και με την ειδια τους εφκολα,ξερουν ενα αφεντικο,πολη γριγορη στο ξεφολιασμα και στο πιασημο του λαγου αλοι το θεορουν μιον.αυτα.με λιγα λογια αν καταφερης και φτιαξης ομαδα τη κανης,εχεις σκυλια που ξερενουν τον τοπο αποπου περνας,παντος καιρου,ακουραστα ολη μερα,ξεφολιαζης με ανεση και απογευμα το ειδιο καλα οπος το πρωη,κυνιγανε με αερα ξερα ξυρασια,υγρασια το ειδιο καλα,εχουν πολη μιαλο πανο στο θυραμα,ξεν ξεγελιουντε οτη λαγος και αν ειναι δηπλοσταυροματα,σαλτα,θα τα ξεχορισουν,δεν μπερδεβοντε με τηποτα.αυτα.οπθος ασχοληθη μαι αυτην την ρατσα πρεπει ναχει τερστια υπομονη μεχρει να μαστορεψη ο σκυλος,θαδει τρελα πραγματα
 
Στην ταινία που είχε κάνει ο Χριστογιάννης είχε και ένα κυνήγι στα Άγραφα
Στα περισσότερα μέρη της ηπειρωτικής Ελλάδας δεν ταιριάζει γιατί και οι τόποι πλέον έχουν αρχίσει και ντύνονται όλο και περισσότερο και δεν βοηθάει στο κυνήγι να πηγαίνεις καβαλόντας που είναι και το ιδανικότερο για τα Κρητικά
Αλλά σε νησιά όπως γράφεις μπορεί να αποδείξει την αξία του
Όπως και να έχει είναι κεφάλαιο και ζωντανή ιστορία και πρέπει να τύχει της ανάλογης προσοχής από όσους έχουν τέτοια σκυλιά,μην τα φάει το μπαστάρδεμα........
Μόνο καβάλα πάνε δεν φεύγουν μακριά από το αφεντικό επίσης η δίωξη του κρατάει μόνο όσο βλέπει τον λαγό επίσης είναι πολύ γρήγορος και θέλει να ξέρεις που θα είσαι για να καταφέρεις να τουφεκισεις γτ στα πρώτα μέτρα είναι πράγματικα χιλιοστά μακριά από τον λαγό. αλλά αυτό που λες είναι βασικό είναι πραγματικά αμαρτία να χαθεί η ράτσα όλοι πρέπει να προσπαθήσουμε να διασωθεί και να διασωθεί είναι το αρχαιότερο κυνηγετικό σκυλί της Ευρώπης είναι πανέμορφο εμφανισιακά κάνει και μπορεί να κάνει και άλλα αθλήματα εκτός κυνηγιού. Αλλά ειδικά αυτός ο νόμος με την στείρωση είναι καταστροφικός για την φυλή πιστεύω.
 
Ειναι ατιθαση χαρακτιρες περιφανη,πησματαριδες,γρηγοροι σαν σαιτες,αιλουροι σαν λιονταρια.και δεν το λεο για να τους πενεσο,αλα αν εχεις 2,3 σκυλους απο αυτους και κανουν αγελοι,απλα εισε σκουπα απο κει που θα περασης.δεν θα αφησουν λαγο πισο με τηποτα.παντος καιρου και εδαφους για τα μεριμας εδω.τωρα στα μιον.αργουν σηνιθος να θελουν πολη χρονο απο 3+ ,ατηθαση φηλοι δεν κυνιγανε με τον καθενα αν τον παρουν με στραβο ματι.δεν σηνεργαζωντε ευκολα με αλες φιλες ουτε και με την ειδια τους εφκολα,ξερουν ενα αφεντικο,πολη γριγορη στο ξεφολιασμα και στο πιασημο του λαγου αλοι το θεορουν μιον.αυτα.με λιγα λογια αν καταφερης και φτιαξης ομαδα τη κανης,εχεις σκυλια που ξερενουν τον τοπο αποπου περνας,παντος καιρου,ακουραστα ολη μερα,ξεφολιαζης με ανεση και απογευμα το ειδιο καλα οπος το πρωη,κυνιγανε με αερα ξερα ξυρασια,υγρασια το ειδιο καλα,εχουν πολη μιαλο πανο στο θυραμα,ξεν ξεγελιουντε οτη λαγος και αν ειναι δηπλοσταυροματα,σαλτα,θα τα ξεχορισουν,δεν μπερδεβοντε με τηποτα.αυτα.οπθος ασχοληθη μαι αυτην την ρατσα πρεπει ναχει τερστια υπομονη μεχρει να μαστορεψη ο σκυλος,θαδει τρελα πραγματα
Έχεις μεγάλο δίκιο δένονται τόσο πολύ με το αφεντικό που αν αλλάξουν χέρια μπορει να πάθει ψυχολογικά μπορεί να μην ξαναψαξει υπάρχουν σκύλοι που σταματάνε να τρώνε μέχρι να ψηφίσουν
 
Έχεις μεγάλο δίκιο δένονται τόσο πολύ με το αφεντικό που αν αλλάξουν χέρια μπορει να πάθει ψυχολογικά μπορεί να μην ξαναψαξει υπάρχουν σκύλοι που σταματάνε να τρώνε μέχρι να ψηφίσουν
Ακρηβος.εχω σκυλο που αν τον παρη ο αδελφος μου θανε στα ποδια του.απο τα ποδια του να φηγη λαγος ουτε καν θα τον κιταξη.σε εμενα κυνηγαει κανονικοτατα.ο σηγκεκριμενος ζηλευη σε απηστεφτο βαθμο,αν παρο κουλουκια και τα δει θα σπαση την αλησιδα και θα τα πνηξη ειτε σπητη ειτε στο κυνηγι.ξερη μονο εμενα,αροστενο και το καταλαβενη και δεν τρωη,του μιλαο και με κηταζη στα ματια και με καταλαβενη τη θελο να κανη.τετιος διαολος ειναι
 
Ακρηβος.εχω σκυλο που αν τον παρη ο αδελφος μου θανε στα ποδια του.απο τα ποδια του να φηγη λαγος ουτε καν θα τον κιταξη.σε εμενα κυνηγαει κανονικοτατα.ο σηγκεκριμενος ζηλευη σε απηστεφτο βαθμο,αν παρο κουλουκια και τα δει θα σπαση την αλησιδα και θα τα πνηξη ειτε σπητη ειτε στο κυνηγι.ξερη μονο εμενα,αροστενο και το καταλαβενη και δεν τρωη,του μιλαο και με κηταζη στα ματια και με καταλαβενη τη θελο να κανη.τετιος διαολος ειναι
Πέρυσι τον χειμώνα ήμουν εκτός Κρήτης πήγαινε ο πατέρας μου φαι του σκύλου και δεν έτρωγε.. αυτό το δέσιμο που έχουν με τα αφεντικά είναι εξωπραγματικό όταν πήρα το δεύτερο σκυλάκι ο μεγάλος έπαθε ψυχολογικά για μια εβδομάδα
 
Last edited:
1. Ένας πολύ καλός μου φίλος κυνηγάει με κρητικό λαγωνικό στην Αθήνα. Πριν χρόνια είχαμε και εδώ στα μέρη μου ένα με το οποίο κυνήγησα πολλές φορές.

2. Υπάρχουν τουλάχιστον 3 διαφορετικές παρατάξεις που ασχολούνται με τον ΚΛ... Όποιος κατάλαβε κατάλαβε....

3. Είναι σίγουρα ξεχωριστός σκύλος που δεν είναι ούτε ιχνηλάτης ούτε μόνο οράσεως. Έχει δικό του σύνθετο τρόπο.

4. Υπάρχουν κάποια σκυλιά και στην Κύπρο. Για τον φίλο Χρύσανθο αυτό.

5. Όποιος θεωρεί τον κρητικό λαγωνικό καθαρόαιμη φυλή σίγουρα δεν έχει ασχοληθεί σε βάθος με τις ελληνικές φυλές. Εδώ κάποιοι έφεραν ποντενκο απ' την Ισπανία για τον σώσουν υποτίθεται.

6. Αν έπρεπε να διαλέξω μάλλον από την γραμμή του σπυριδό θα έπαιρνα.

Είπα να μην γράψω στο παρόν θέμα αλλά κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται.
 
1. Ένας πολύ καλός μου φίλος κυνηγάει με κρητικό λαγωνικό στην Αθήνα. Πριν χρόνια είχαμε και εδώ στα μέρη μου ένα με το οποίο κυνήγησα πολλές φορές.

2. Υπάρχουν τουλάχιστον 3 διαφορετικές παρατάξεις που ασχολούνται με τον ΚΛ... Όποιος κατάλαβε κατάλαβε....

3. Είναι σίγουρα ξεχωριστός σκύλος που δεν είναι ούτε ιχνηλάτης ούτε μόνο οράσεως. Έχει δικό του σύνθετο τρόπο.

4. Υπάρχουν κάποια σκυλιά και στην Κύπρο. Για τον φίλο Χρύσανθο αυτό.

5. Όποιος θεωρεί τον κρητικό λαγωνικό καθαρόαιμη φυλή σίγουρα δεν έχει ασχοληθεί σε βάθος με τις ελληνικές φυλές. Εδώ κάποιοι έφεραν ποντενκο απ' την Ισπανία για τον σώσουν υποτίθεται.

6. Αν έπρεπε να διαλέξω μάλλον από την γραμμή του σπυριδό θα έπαιρνα.

Είπα να μην γράψω στο παρόν θέμα αλλά κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται.
Το ξερω Σταματη
Ειχαμε καποτε και εχω κυνηγησει με την φυλη
Ανηκε στον κουμπαρο μου
Μανουσο το λεγαμε το σκυλι
Ιδιαιτερη φυλη με ιδιαιτερα χαρακτηριστικα που ειτε θα ταιριαξεις ειτε οχι
Καποιοι τα λατρευουν
Καπιοι δεν θελουν να τα δουν
Οπως τα λες ειναι
Και οπως πολυ παραστατικα πριεγραψε ο Γιαννης στο πρωτο το ποστ
 
Τα 100% γνήσια κρητικά είναι λίγα άλλοι έβαλαν διάφορα αίματα για να βγάλουν κάτι που έμοιαζε με τον αρχαίο κρητικό άλλοι έχουν κάτι σκυλιά με περίεργα χρώματα κάτω αυτιά ουρά από ντόμπερμαν και τα βαφτίζουν κρητικά άλλοι λένε πως στη Σητεία είναι τα γνήσια άλλοι λένε πως στα Χανιά είναι τα γνήσια πραγματικά υπάρχει μια σωρεία απόψεων. Το θέμα είναι να βγουν πεντιγκρι στα σκυλιά να βγει ένα εργασιακό στάνταρ όχι να κάνει ο καθένας ότι θέλει για ανά αρχίσει η φυλή να εξελίσσεται και να έχει ένα μέλλον γτ όπως πάει το πράμα δεν θα βγει έξω από το νησί και θα χαθεί
 
Τα 100% γνήσια κρητικά είναι λίγα άλλοι έβαλαν διάφορα αίματα για να βγάλουν κάτι που έμοιαζε με τον αρχαίο κρητικό άλλοι έχουν κάτι σκυλιά με περίεργα χρώματα κάτω αυτιά ουρά από ντόμπερμαν και τα βαφτίζουν κρητικά άλλοι λένε πως στη Σητεία είναι τα γνήσια άλλοι λένε πως στα Χανιά είναι τα γνήσια πραγματικά υπάρχει μια σωρεία απόψεων. Το θέμα είναι να βγουν πεντιγκρι στα σκυλιά να βγει ένα εργασιακό στάνταρ όχι να κάνει ο καθένας ότι θέλει για ανά αρχίσει η φυλή να εξελίσσεται και να έχει ένα μέλλον γτ όπως πάει το πράμα δεν θα βγει έξω από το νησί και θα χαθεί
Ακρηβος ετση.εχουν αρχηση και μηξης πολες με ποτενκο.η παλια καλη φυλη παει για εξαφανηση
 
Τα 100% γνήσια κρητικά είναι λίγα άλλοι έβαλαν διάφορα αίματα για να βγάλουν κάτι που έμοιαζε με τον αρχαίο κρητικό άλλοι έχουν κάτι σκυλιά με περίεργα χρώματα κάτω αυτιά ουρά από ντόμπερμαν και τα βαφτίζουν κρητικά άλλοι λένε πως στη Σητεία είναι τα γνήσια άλλοι λένε πως στα Χανιά είναι τα γνήσια πραγματικά υπάρχει μια σωρεία απόψεων. Το θέμα είναι να βγουν πεντιγκρι στα σκυλιά να βγει ένα εργασιακό στάνταρ όχι να κάνει ο καθένας ότι θέλει για ανά αρχίσει η φυλή να εξελίσσεται και να έχει ένα μέλλον γτ όπως πάει το πράμα δεν θα βγει έξω από το νησί και θα χαθεί
Ακρηβος ετση.εχουν αρχηση και μηξης πολες με ποτενκο.η παλια καλη φυλη παει για εξαφανηση
Πρίν αρκετά χρόνια είχε αρχίσει μία αντιπαράθεση με άτομα που έκαναν εκτροφή για αυτόν τον λόγο αν θυμάμαι καλά
Έστελναν επιστολές στο Κυνηγεσία και Κυνοφυλία πρέπει να ψάξω να βρω τα τεύχη
 
Back
Top