Κινητά

Μου έδωσε ο γιός μου μιά καινούρια, αχρησιμοποίητη συσκευή Samsung Galaxy Note 10 Lite.
Όταν βάζω την κάρτα sim και ενώ την αναγνωσίζει γιατί ζητάει το pin βγάζει τα μηνύματα "Emergency Calls Only" ή "No Service".
Έψαξα στο internet για όλες τις πιθανές λύσεις χωρίς αποτέλεσμα.
Το wifi λειτουργεί κανονικά, όπως και όλες οι άλλες λειτουργίες.
Δεν μπορεί όμως να πραγματοποιήσει κλήσεις.
Η κάρτα sim λειτουργεί απροβλημάτιστα σε άλλες συσκευές.
 
Το δοκίμασες με άλλη κάρτα SIM άλλης συσκευής ;

Άν δουλεύει με άλλη κάρτα (ή άλλες) κάτι φταίει στη κάρτα.
Άν δεν δουλεύει σαν τηλέφωνο ούτε με άλλες κάρτες δοκιμασμένες τότε έχει βλάβη η συσκευή.

Το πιό απλό που μπορείς να κάνεις είναι ένα hard reset της συσκευής για επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
Άν δεν πετύχει αυτό τότε σειρά έχει ο εξειδικευμένος τεχνικός κι άν είναι ακόμα σε εγγύηση δεν θα κοστίσει.
 
Μου έδωσε ο γιός μου μιά καινούρια, αχρησιμοποίητη συσκευή Samsung Galaxy Note 10 Lite.
Όταν βάζω την κάρτα sim και ενώ την αναγνωσίζει γιατί ζητάει το pin βγάζει τα μηνύματα "Emergency Calls Only" ή "No Service".
Έψαξα στο internet για όλες τις πιθανές λύσεις χωρίς αποτέλεσμα.
Το wifi λειτουργεί κανονικά, όπως και όλες οι άλλες λειτουργίες.
Δεν μπορεί όμως να πραγματοποιήσει κλήσεις.
Η κάρτα sim λειτουργεί απροβλημάτιστα σε άλλες συσκευές.
Κάνε master reset και αν δεν δουλεύει ξανά πες μας.
 
Άν είναι 5G τότε ίσως να χρειάζεται απενεργοποίηση αυτής της επιλογής από το μενού του - να δουλεύει δηλαδή μόνο σε δίκτυα 4G - LTE, 3G κλπ και όχι στο 5G.

Δοκίμασέ το και πές μας.

Δοκίμασε επίσης την δεύτερη υποδοχή που έχει για κάρτα SIM - ίσως εκεί να δουλέψει.
 
Δεν είναι 5G. Δοκίμασα την κάρτα sim και στη δεύτερη υποδοχή. Πάλι, ενώ την αναγνωρίζει και ζητάει το pin δεν μπορεί να κάνει κλήσεις.
 
Δεν είναι 5G. Δοκίμασα την κάρτα sim και στη δεύτερη υποδοχή. Πάλι, ενώ την αναγνωρίζει και ζητάει το pin δεν μπορεί να κάνει κλήσεις.
Δοκίμασες να ενεργοποιήσεις και να απενεργοποιησεις τη λειτουργία πτήσης; Επίσης προσπάθησε να κάνεις χειροκίνητη επιλογή δικτύου
 
Και αυτό

omMo5L8.jpg
 
Back
Top