Κιμάς από κρέας Θηραμάτων

Ανοίγω αυτό το θέμα επειδή σας βρίσκω πολύ γκουρμέ τύπους και επειδή έχουμε φορτωθεί και από θηράματα και δεν ξέρουμε τί να τα κάνουμε (εδώ γελάτε ελεύθερα!!!:)).
Κάπου στο παρελθόν το είχα διαβάσει για τους γείτονες πολυπράγμονες Ιταλούς ότι έκαναν κιμά από τσίχλες! Με σημείωση ότι δεν τις ξεκοκάλιζαν καν (λόγω ότι και καλά με δύο περάσματα από μηχανή του κιμά δεν θα μένει τίποτα από τα κοκαλάκια τις αγαπητής κιχλής!).
Μήπως το έχει δοκιμάσει κανένας μας?
Ακούω ιδέες!

Υ.Γ.: για φανταστείτε το...να βγάζεις για ψήσιμο κεμπάπ τσίχλας!! .xm..xm.
 
βρε και για στηθια απο πρασινο ακουω ιδεες ... εχω καμια 5-6αρια κιλα

Τολι οι Αμερικανοι εχουν κατι φοβερες ΒΒQ συνταγες με στηθη παπιας μαριναρισμενα και τυλιγμενα με μπεικον, τυρι φιλαδελφεια και καυτερη πιπερια jalapeno.
 
Τολι οι Αμερικανοι εχουν κατι φοβερες ΒΒQ συνταγες με στηθη παπιας μαριναρισμενα και τυλιγμενα με μπεικον, τυρι φιλαδελφεια και καυτερη πιπερια jalapeno.
Παυλο τα εχω κανει ετσι φιλε αρκετες φορες, την ειχε κ ο Γιωργης βαλει στο forum αυτη τη συνταγη .... και σουβλακια (παλι με τυλιγμενα μικτα κομματια σε μπεικον) εχω κανει πολλες φορες .... την αλλαγη ηθελα αχαχα
 
Το θέμα είναι αξίζει τον κόπο κάποιος να ασχοληθεί ή θα πάνε άδικα οι τσίχλες και εννοώ από θέμα γεύσης αν υπάρχει κάποια διάφορα ? .xm.:)
Γιατι νομιζω για να βγει 1 κιλό κιμάς μπορει να χρειαστουν 30 τσιχλες ισως και παραπανω
30 τσίχλες αντιστοιχούν σε εμενα γυρω στις 3 εξόρμησεις ειδικά αν ειναι σαν την φετινή χρόνια :rolleyes:
Εκτός αν πιανεις το όριο χαλαρα σε κάθε εξόρμηση οπότε αλλάζει το πράγμα :p:p
Ας γεμίσουν τα λιοστάσια πουλιά όπως παλιά και θα το δοκιμασω ίσως και να αξίζει τον κόπο ;)
 
Παυλο τα εχω κανει ετσι φιλε αρκετες φορες, την ειχε κ ο Γιωργης βαλει στο forum αυτη τη συνταγη .... και σουβλακια (παλι με τυλιγμενα μικτα κομματια σε μπεικον) εχω κανει πολλες φορες .... την αλλαγη ηθελα αχαχα

Toλι θελεις γκουρμε συνταγη να τα φας με γυναικοπαρεα η φιλικα ζευγαρια, η πικαντικη συνταγη για να κατεβασεις κρασι με φιλους?
 
Ανοίγω αυτό το θέμα επειδή σας βρίσκω πολύ γκουρμέ τύπους και επειδή έχουμε φορτωθεί και από θηράματα και δεν ξέρουμε τί να τα κάνουμε (εδώ γελάτε ελεύθερα!!!:)).
Κάπου στο παρελθόν το είχα διαβάσει για τους γείτονες πολυπράγμονες Ιταλούς ότι έκαναν κιμά από τσίχλες! Με σημείωση ότι δεν τις ξεκοκάλιζαν καν (λόγω ότι και καλά με δύο περάσματα από μηχανή του κιμά δεν θα μένει τίποτα από τα κοκαλάκια τις αγαπητής κιχλής!).
Μήπως το έχει δοκιμάσει κανένας μας?
Ακούω ιδέες!

Υ.Γ.: για φανταστείτε το...να βγάζεις για ψήσιμο κεμπάπ τσίχλας!! .xm..xm.
Οι Ιταλοί έφτιαχναν τα μικροπουλα κιμά πρώτον γιατί ο κιμας πιάνει το 1/3 του χώρου που θα πιάσει το πουλί ολόκληρο και δεύτερον γιατί βαραγανε και απαγορευμενα είδη πουλιών.
Προσωπικά με τίποτα δεν θα χαλαγα την κανονική γεύση μιας τσίχλας στα κάρβουνα ή μαγειρευτης.
Κιμά μην ξεχνάτε ότι κάνουμε κρέατα δευτερα και σχετικα σκληρά, ώστε να μαλακώσουν και με τα καρυκευματα να νοστιμισουν.
 
Back
Top