Καραμπίνα 76 cm

Κανα κοριτσι στα μετρα σου βρηκες;
Γιατι ουτε ιταλιδα ουτε αμερικανα θα σε ανεκτει να το ξερεις .big smile.
Φίλε παπούτσι από τον τόπο σου!
Ωραίες και οι Ιταλιδες.Πρεπει να σαι μάγκας για τις ριξεις αυτές ;)
 
Αν και οφ τοπικ ο πίνακας δείχνει την κατανομή που αν είναι καλή είναι καλό σημάδι. Αλλά δυστυχώς δεν είναι πανάκεια. Όπως πολλοί συνάδελφοι έγραψαν πιο πάνω, έχω δει φυσίγγι με ωραία κατανομή στον πίνακα αλλά, τα πουλιά ματωμένα και μισοζωντανα όπως και το αντίθετο. Κάποτε σε ένα κυνήγι είχαμε πάρει δοκιμαστικά τα max meteo αν θυμάμαι καλά. Είχαμε και οι 3 που ήμασταν για κυνήγι εγώ ο πατέρας και ο παππούς μου την ίδια άποψη με το ποσο φονικά ήταν. Στήνουμε κάποια χαρτόνια που σχεδόν πάντα παίρναμε μαζί μας για δοκιμές μετά το κυνήγι, τουφεκαμε 3 φορές με την 303 Και άλλες τόσες με την Φράνκι al48 και με μεγάλη έκπληξη είδαμε ότι η κατανομή δεν ήταν καλή ούτε καν η συγκέντρωση παρά το ότι η Φράνκι ήταν φουλ και 303 σταθερό 2*. Κι όμως τα πουλιά έπεφταν ξερά χωρίς αίματα...
Τα περισσότερα φυσίγγια βέβαια για να είμαι ειλικρινής όμως που είχαν καλή εικόνα στα χαρτόνια είχαν και στο κυνήγι. Αλλά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που δεν είναι λίγες...
 
Μηπως κανοντας δοκιμες στο πινακα εκτος απο ωραια κατανομη πρεπει να βλεπουμε και την δυναμη των σκαγιων(διατρυση);Επισης μηπως μας μπερδευει η αποσταση του πινακα με την αποσταση που ριχνουμε στο κυνηγι; γιατι την αποσταση στον πινακα ευκολα τη μετραμε, στο κυνηγι ομως γινεται εμπειρικα, δλδ στο περιπου.Δεν ξερω, λεω γιατι με λειοκανο μια φορα εκανα δοκιμη ολο κι'ολο σχετικα μικρος με ενα 16αρι και μονοβολα ρεμ. μαγκνουμ σε ενα ορθιο τσιμεντολιθο, ΔΕΝ το πετυχα ΠΟΤΕ!!!μιλαμε για βολες ακριβειας.....big smile.
 
Μπορεί να υπάρχει το υποκειμενικό κομμάτι αλλά σίγουρα όταν ένα φυσιγγι είναι καλό στον πίνακα και έχει και την κατάλληλη ενέργεια διάτρηση δε γίνεται να μην είναι και καλό στη πράξη απλά μπορεί να μην είσαι εσύ αντικειμενικός με το φυσιγγι ή να μην μπορείς να το βρεις στις προσκοπευσεις να μην λέμε και ότι θέλουμε δηλαδή είναι καλό στο χαρτί έχει δύναμη και όταν το Ρίχνουμε στο πουλί γίνεται οικολογικό και λέει δεν το σκοτωνω ή μήπως γιατί υπάρχει και το άλλο θέμα επειδή δεν έχουν στα κυνηγετικά κλισιοσκοπια έχω συναντήσει ανθρώπους που σε σταθερό στίχο δεν μπορούν ποτε να κεντραρουν ντουφεκια και νομιζουν οτι δεν παει πολύ καλά ενω στον αέρα αυτό το μεγάλο θεμα γίνεται πολύ μικροτερο και σου λέει δεν πάει καλά στι χαρτί αλλά στο πουλι επάνω γαζωνει διότι να ξέρετε καμία σχέση η βολή σε σταθερό στόχο με την βολή στον αέρα
 
Θα συμπληρώσω πως για να ξέρεις με σκάγια ότι ρίχνεις στο σταθερό εκεί που πρέπει πρέπει πρώτα να εχεις ρίξει πολλά μονοβολα στην ίδια απόσταση για ναξερεις πόσο βλεπεις τα σκοπευτικα σου και αφού στέλνεις τη σφαίρα σωστα με τον ιδιο τρόπο δοκιμάζεις τα σκαγια λεπτομέριες αλλά πολύ σημαντικές και άγνωστες σε πολλούς δεν το αναλύω άλλο.
 

Εντάξει αν δεν μπορούμε να στείλουμε με το όπλο σωστό επάνω μας την τουφέκια σε ένα χαρτόνι 1χ1 στα 30 μέτρα να πιάσουμε καλύτερα κάτι άλλο όπλο Όχι πάντως.
Κι ομως φιλε να το βλεπεις αυτο απο κατι κυνηγαραδες μ ενα στομα να αθικτος ο πινακας με μπερδευει το χρομα λεει αρε παλουκα που θελουν
 
Κι ομως φιλε να το βλεπεις αυτο απο κατι κυνηγαραδες μ ενα στομα να αθικτος ο πινακας με μπερδευει το χρομα λεει αρε παλουκα που θελουν
Καλά έχουμε δει κι έχουμε δει. Εδώ πέρασα από καρτέρι τσίχλας στην Αταλάντη και ο άλλος έριξε 4(!) πιο γρήγορα κι από τον flanigan και το πουλάκι συνέχισε απτόητο
 
Καλά έχουμε δει κι έχουμε δει. Εδώ πέρασα από καρτέρι τσίχλας στην Αταλάντη και ο άλλος έριξε 4(!) πιο γρήγορα κι από τον flanigan και το πουλάκι συνέχισε απτόητο
Αυτο το εχω δει σε τρυγωνια εριχνε τριαρε και που και που ελεγε και στο σκυλο φερτοοοο καλαμα ρε φιλε πηγα να πιασω τι μερος για απογευμα κι κοιμοτανε εκει μη χασει το περασμα αχαχαχαχαχα
 
Αυτο το εχω δει σε τρυγωνια εριχνε τριαρε και που και που ελεγε και στο σκυλο φερτοοοο καλαμα ρε φιλε πηγα να πιασω τι μερος για απογευμα κι κοιμοτανε εκει μη χασει το περασμα αχαχαχαχαχα
Εγώ τρόμαξα στην αρχη την ώρα που περνάγαμε έγινε, νόμιζα κόλλησε ο επικρουστηρας και τις έριξε όλες. Αλλά τελικά ήταν κόλπο. Δε το ξέραμε ρε γμτ ρίχνεις παντού στον ουρανό πολλές εεε κάποιο θα πάρει...
 
Εγώ τρόμαξα στην αρχη την ώρα που περνάγαμε έγινε, νόμιζα κόλλησε ο επικρουστηρας και τις έριξε όλες. Αλλά τελικά ήταν κόλπο. Δε το ξέραμε ρε γμτ ρίχνεις παντού στον ουρανό πολλές εεε κάποιο θα πάρει...
Καψωφυσεκης ο δικος σου δηλαδη
 
Αυτο το εχω δει σε τρυγωνια εριχνε τριαρε και που και που ελεγε και στο σκυλο φερτοοοο καλαμα ρε φιλε πηγα να πιασω τι μερος για απογευμα κι κοιμοτανε εκει μη χασει το περασμα αχαχαχαχαχα
Άσε γιατί για το τελευταίο έφαγα φόλα φέτος στα τρυγόνια από παρέα καμιά 20 άρια άτομα που έπιασαν όλο το σημείο κι έκατσαν μέχρι που νύχτωσε, όταν το έγραψα εδώ βρέθηκε κάποιος που είπε ότι κλαίγομαι και με άσχημο τρόπο, τέλος πάντων ας το ξεχάσω αυτό τελείωσε...
 
φυσίγγια άριστα στον πίνακα ήταν άθλια στο κυνήγι και φυσίγγια άθλια στον πίνακα ήταν άριστα στο κυνήγι
Καπου το 1995. Χωριανος παπους με γρια γκεκισα και μπαικαλ πλαγιο με πηρε για λαγο. Βρισκουμε μετα μια παλια κυψελη και ειπαμε να ριξουμε μια ο καθενας σε απο μια πλευρα. Εριχνε μονο λαμπρο καφε ν4. Ριχνει και του λεω κοιτα ενα σκαι ειναι εδω ενα κει δεν απλωθηκαν σωστα (η λεξη κατανομη δεν επαιζε :) ). Τι λες ωρε , λεει, με αυτο αν προλαβει ο λαγος και μπει πισω απο τον ελατο , κοβω τον ελατο και τον πλακωνει. χαχαχα δεν θα το ξεχασω ποτε. Αν εχει λαγους στα βοσκοτοπια του παραδεισου , μαλλον θα υποφερει απο αυτους , γιατι στη γη τους ειχε κανει τη ζωη τους κολαση
 
Καπου το 1995. Χωριανος παπους με γρια γκεκισα και μπαικαλ πλαγιο με πηρε για λαγο. Βρισκουμε μετα μια παλια κυψελη και ειπαμε να ριξουμε μια ο καθενας σε απο μια πλευρα. Εριχνε μονο λαμπρο καφε ν4. Ριχνει και του λεω κοιτα ενα σκαι ειναι εδω ενα κει δεν απλωθηκαν σωστα (η λεξη κατανομη δεν επαιζε :) ). Τι λες ωρε , λεει, με αυτο αν προλαβει ο λαγος και μπει πισω απο τον ελατο , κοβω τον ελατο και τον πλακωνει. χαχαχα δεν θα το ξεχασω ποτε. Αν εχει λαγους στα βοσκοτοπια του παραδεισου , μαλλον θα υποφερει απο αυτους , γιατι στη γη τους ειχε κανει τη ζωη τους κολαση
Αντίστοιχος παππούς (αλλά ματσωμένος) έχει δύο καινούριες Auto 5 στο καπώ, με δύο νούμερα διαφορά στο serial number τους. "Μπάρμπα, καλά τα εργαλεία;" "Τι να σου πω παιδάκι μου; Αυτό σφαζ'. Αυτό δεν σφαζ'"

Άβυσσος η βλητική.
 
Άσε γιατί για το τελευταίο έφαγα φόλα φέτος στα τρυγόνια από παρέα καμιά 20 άρια άτομα που έπιασαν όλο το σημείο κι έκατσαν μέχρι που νύχτωσε, όταν το έγραψα εδώ βρέθηκε κάποιος που είπε ότι κλαίγομαι και με άσχημο τρόπο, τέλος πάντων ας το ξεχάσω αυτό τελείωσε...
Τετιους κακουληδες εχεινπαντου αλλα σιγα σιγα μπενουν στη τρυπα τους εσυ μη μασας
 
Στη v3 μη σας φοβιζει η μεγγενη ειναι καθαρα για πρακτικους λογους υπερβαλουνε και λιγο οι αμερικανοι μια χαρα γινετε και με το χερι να κραταμε κοντρα και να ξεβιδωνουμε τα πιστονακια
Δεν ανοίγει με τίποτα με το χέρι
 
Back
Top