Καιρός

Αύριο αξίζει για κυνήγι ή καλύτερα από Πέμπτη;
Είναι εποχή περασμάτων...οπότε κάθε μέρα που μπορούμε να είμαστε στον κυνηγότοπο....αξίζει!
Εγώ ευτυχώς... πριν το γραφείο...μπορώ να κάτσω σε καρτέρι "με το κουστούμι" που λένε.... μέχρι τις 9:00 άντε 9:15...οπότε κρατάμε άδεια για αργότερα που θα έρθουν οι μπεκάστες!
Θα σου έλεγα να κρατήσεις άδεια...και να πας την επομένη του 1ου περάσματος που θα ακούσεις!
Τόσο πέρσι όσο και πρόπερσι.... υπήρχαν 4 ημέρες στην σειρά που έμπαιναν πουλιά!
 
Πάντως ο καιρός παραμένει ακόμα κλειστός ,αν έπρεπε οπωσδήποτε να επιλέξουμε μερες,η πέμπτη και η παρασκευή δείχνουν καλυτερες απο αύριο.Και γω υπολόγιζα να ανέβω για φάσσες αύριο αλλά μάλλον τζάμπα θα ειναι,ακόμη ψιχαλίζει εξω, ,οπότε θα κανω μια τελευταία εξοδο για ορτύκια και απο Πεμπτη..καραούλι :):)
 
Είναι εποχή περασμάτων...οπότε κάθε μέρα που μπορούμε να είμαστε στον κυνηγότοπο....αξίζει!
Εγώ ευτυχώς... πριν το γραφείο...μπορώ να κάτσω σε καρτέρι "με το κουστούμι" που λένε.... μέχρι τις 9:00 άντε 9:15...οπότε κρατάμε άδεια για αργότερα που θα έρθουν οι μπεκάστες!
Θα σου έλεγα να κρατήσεις άδεια...και να πας την επομένη του 1ου περάσματος που θα ακούσεις!
Τόσο πέρσι όσο και πρόπερσι.... υπήρχαν 4 ημέρες στην σειρά που έμπαιναν πουλιά!
Και άλλες τόσες που κάνει η μία η δυο μέρες ...Με την νοτιαδουρα που πιάνει από Παρασκευή δεν νομίζω να είναι πολλές οι επιλογές .....Τετ Πέμπτη Παρασκευή...
 
Καλησπέρα σας
Μέχρι και την επόμενη Πέμπτη πάμε με νότιαδες υγρασία μούχλα και λιγη σκόνη έτσι για ποικιλία ....Παλεύει να φέρει καμία βροχουλα δυτικά μμην πάει τσάμπα ο νότιας ,αλλα και εκεί δυσκολεύεται
Από την άλλη ΓΑΛΛΙΑ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΙΣΠΑΝΙΑ β.Ιταλια αναμένουν χειμώνα με χιόνια στα ορεινά τους ...
Σε εμάς όμως πάει να ξαναβγεί ένας βοριάς από αρχές Νοεμβρίου αλλά πολύ μακριά μέχρι τότε.....
Ας απολαύσουμε την άνοιξη που έρχεται και τα ξαναλέμε από εβδομάδα
 
Καλημέρα σας ..δεν έχει αλλάξει κατι σε αυτά που έχουμε πει...
Η μούχλα και η σάπιλα θα μας πάει μέχρι Πέμπτη ,όπου εκεί πάει να βγάλει ένα χαζο βοριαδακι ....
Αυτό που με έκανε να μπω να γράψω ,είναι η άθλια εικόνα των χαρτών για το 1ο δεκαήμερο του μήνα..
Απουσία έστω ψυχρας στο μεγαλύτερο κομμάτι της Ευρώπης...Μόνο δυτικά δείχνει να εχει βροχές και κάποια χιόνια
Η ανατολική και κεντρική Ευρώπη θα φλερτάρουν με την άνοιξη για πολλές μέρες ακόμα ........τα νεύρα μου ....
 
Πάντως Περικλή για τους νοτιάδες που έβαλε δυτική Ελλάδα έπρεπε να μας έχει ρίξει λίγο νεράκι....περίεργο μου κάνει....

φιλε μου το β.χαμηλο ειναι πολυ μακρια μας..εμεις απλα ειμαστε στο θερμο κομματι του, τρωμε τον νοτια στην μαπα μονο..........,με το ζορι η β.δ ελλαδα θα δει καμια σταλα αυριο
 
Αφου ξερεις μου αρεσει ο χαβαλες, παντως ολοι χρειαζομαστε βροχη και εσεις ακομα πιο πολυ για να βρειτε τα περασματα. Παντως δεν βλεπω φως ουτε κι αυτη τη βδομαδα
Δε τίθεται θέμα αντιπαράθεση εννοείται Αλεξ! Εδώ είμαστε για να αποφορτιζομαστε από την καθημερινότητα :)
Η βροχή χρειάζεται γενικά, για το δάσος, το κυνηγι, τον αγρότη..
 
Back
Top