Καιρός

Εσυ που θες να πας ηπειρο Σ>Κ ...κατσε εδω που καθεσαι......
Θα περασουν δυσκολες ωρες στην Ηπειρο το Σ.Κ το νερο δειχνει να ειναι πολυ
Τελευταία μέρα στο βάλτο της Σαγιάδας ,έζησα ωραίες εικόνες .Αστραπές και κεραυνοί έσκιζαν τον ουρανό και με συνεχόμενη βροχή ήμουνα ακούνητος εκει μέσα.Οπότε έλεγα να το ξαναζήσω ....
Εγώ Περικλή αν ανέβω θα καθίσω όλη τη βδομάδα.Απο Παρασκευή μέχρι Κυριακή βλέπω δύσκολες καταστάσεις Από Τρίτη βλέπω μια βελτίωση αλλά.......
 
Τελευταία μέρα στο βάλτο της Σαγιάδας ,έζησα ωραίες εικόνες .Αστραπές και κεραυνοί έσκιζαν τον ουρανό και με συνεχόμενη βροχή ήμουνα ακούνητος εκει μέσα.Οπότε έλεγα να το ξαναζήσω ....
Εγώ Περικλή αν ανέβω θα καθίσω όλη τη βδομάδα.Απο Παρασκευή μέχρι Κυριακή βλέπω δύσκολες καταστάσεις Από Τρίτη βλέπω μια βελτίωση αλλά.......

Εαν ανεβεις ολη την εβδομαδα εως 10 δεκεμβ αλλαζει το θεμα..Η ερχομενη εβδομαδα 4-8 δεκεμβ θα ειναι αρκετα ψυχρη η ποιο ψυχρη εως τωρα..Ισως ξαναβγαλει κατι απο παρασκευη-σαββατο 8/9 δεκεμβρ για βροχες μιλαω παντα αλλα ειμαστε μακρια εως τοτε..........Και εγω παρα τις βροχες που ερχονται σ/κ θα κατεβω μεσσηνια..Η ψυχρα που θα βγαλει επιτελους την ερχομενη εβδομαδα δεν θελω να την χασω,,,
Να πω εδω επισης οτι επιτελους θα ψυχρανει αρκετα εως πολυ και η Β/Α ευρωπη απο αρχες του μηνα..
 
Πολλά ινστιτούτα και πολλοί μετεωρολόγοι μιλάνε για τον πιο κρύο Δεκέμβρη των τελευταίων ετών, είδα μάλιστα σήμερα κάποιους χάρτες που δείχνουν πολικές θερμοκρασίες στα μέσα και προς το τέλος του μήνα.
Εσύ Πέρι έχεις κάνει κάποια εκτίμηση ?
 
Πολλά ινστιτούτα και πολλοί μετεωρολόγοι μιλάνε για τον πιο κρύο Δεκέμβρη των τελευταίων ετών, είδα μάλιστα σήμερα κάποιους χάρτες που δείχνουν πολικές θερμοκρασίες στα μέσα και προς το τέλος του μήνα.
Εσύ Πέρι έχεις κάνει κάποια εκτίμηση ?
Καλήμερα φίλε
Μέχρι της 10-12 του μηνα δεν δείχνει να είναι έτσι ο μήνας για εμάς τουλάχιστον ..και το κρύο 2/3 μέρες που περιμένουμε είναι στα νορμάλ πλαίσια ,σε καμιά περίπτωση κάτι ακραίο.
Αυτές τις μέρες έχουμε και θα έχουμε αρκετή ψυχρά στην δυτική Ευρώπη αλλά και πάλι όχι κάτι ακραίο...Σίγουρα μέσα στον μήνα η εμμονή της δυτικής Ευρώπης θα μεταφερθεί ανατολικότερα,έχω την εικόνα ότι απο 15 έως και τις γιορτές θα πιάσει και εμάς κάτι καλο με την μεταφορά ψύχους στην Σιβηρία ,η οποία ακόμα κοιμάται.....Τώρα τα ποιο ψυχρός όλων των εποχών δεν ειναι να τα παρει κανενας σοβαρά ..
 
Καλήμερα φίλε
Μέχρι της 10-12 του μηνα δεν δείχνει να είναι έτσι ο μήνας για εμάς τουλάχιστον ..και το κρύο 2/3 μέρες που περιμένουμε είναι στα νορμάλ πλαίσια ,σε καμιά περίπτωση κάτι ακραίο.
Αυτές τις μέρες έχουμε και θα έχουμε αρκετή ψυχρά στην δυτική Ευρώπη αλλά και πάλι όχι κάτι ακραίο...Σίγουρα μέσα στον μήνα η εμμονή της δυτικής Ευρώπης θα μεταφερθεί ανατολικότερα,έχω την εικόνα ότι απο 15 έως και τις γιορτές θα πιάσει και εμάς κάτι καλο με την μεταφορά ψύχους στην Σιβηρία ,η οποία ακόμα κοιμάται.....Τώρα τα ποιο ψυχρός όλων των εποχών δεν ειναι να τα παρει κανενας σοβαρά ..
Καλημέρα!!!
Οπότε κάτι χειμωνιάτικο θα δούμε μες τις γιορτές και για το πνεύμα των ημερών αλλά και για το κυάθιο των φυσιγγιών. :D
Αναμένουμε λοιπόν...
Ευχαριστώ Πέρι!
 
Τον ήπια κανονικά .....
Δεν έφυγα για πα΄νω και το ανέβαλα για την ερχόμενη Παρασκευή. Όμως από ότι βλέπω η παραπάνω βδομάδα θα εχει βροχερό καιρό γαμώ το κερατό μου..hit.
Ειμαστε εμεις εδω.... Θα τα βαρεσουμε εμεις πατριωττττ.....
 
Πέρι την πρόγνωσή σου για Κομοτηνή το ερχόμενο Σ/Κ γιατί αν παραμείνουν οι προγνώσεις κάποιων site για βροχές και μείνουμε πάλι μέσα, θα πηδηχτώ από το παράθυρο!!! .hair.

Καλημέρα φίλε
Ναι όπως είχα γράψει στον dim63 θα έχουμε νέο χαμηλό από δυτικά από Παρασκευή
 
Πολύ μακρινό και με μικρές πιθανότητες, αλλά υπάρχει μια περίπτωση αν μας κάνουν τη χάρη τα συστήματα να δούμε και λευκά Χριστούγεννα σε κάποια μέρη στα κεντρικά και βορεια...
 
Καλημέρα σας..
Επιστροφή στην Αθήνα..για εμένα..
Καιρικά τιπτ ενδιαφέρον ακόμα.
Η εμμονή στην δυτική Ευρώπη καλά κρατεί..εκεί ήρθε χειμώνας κανονικά σε αντίθεση με την β/α Ευρώπη που δεν έχει ψυχρανθεί καθόλου.
Ενδιαφέρον έχει η καιρική επανάληψη 5/7 ημερών που έχουμε τον τελευταίο μήνα με αποτέλεσμα να έχουμε τρίτο σ.κ αλλαγή του καιρού με βροχές από τα δυτικά.Η επανάληψη αυτή εμφανίζεται συχνά με εμπιδιστικες τάσεις (αυτό που ζούμε ένα μήνα στον Ατλαντικό) να πω εδώ ότι ναι μεν θα είναι λίγο express αλλά τα φαινόμενα Σάββατο μεσημέρι με Κυριακή ξημερώματα ΔΥΤΙΚΗ ΣΤΕΡΕΑ .ΔΥΤΙΚΗ ΠΕΛΛΟΠΟΝΉΣΟ ΗΠΕΙΡΟ θα ειναι πολύ έντονα οπότε ας έχουμε προσοχή.
Από εκεί και πέρα οπωςειχαμε πει δείχνει μια μετατόπιση του ψύχους ποιο ανατολικά επιτέλους λίγο πριν τις γιορτές.Μεαποτελεσμα να δούμε και εμείς μια πτώση αρκετά σημαντική.Για εμένα το θέμα είναι να έχουμε διάρκεια 3/5 ημερών γιατί αλλιώς δεν θα είναι άξιο αναφοράς.Εχουμε 2 μήνες σχεδόν να δούμε βόρειο ρεύμα διάρκειας πάνω από 2 μέρες..
Ο χειμώνας για εμάς στα Βαλκάνια την Τουρκία και την β.α Ευρώπη ακόμα ειναι κάτω του μετρίου..Ιδικα η Τουρκία και η μαύρη θάλασσα είναι μια περιοχή που μας ενδιαφέρει πολύ.Μιας και ο χειμώνας εκεί είναι βάλσαμο για εμάς θηραματικα...Αναμονή λοιπόν για κάτι σημαντικό
 
.......... τα φαινόμενα Σάββατο μεσημέρι με Κυριακή ξημερώματα ΔΥΤΙΚΗ ΣΤΕΡΕΑ .ΔΥΤΙΚΗ ΠΕΛΛΟΠΟΝΉΣΟ ΗΠΕΙΡΟ θα ειναι πολύ έντονα οπότε ας έχουμε προσοχή.
Κι εγω αύριο που πάω να περάσω ενα 11άωρο στο βάλτο στην Σαγιάδα τι να προσέξω δάσκαλε ;.buy.
 
Κι εγω αύριο που πάω να περάσω ενα 11άωρο στο βάλτο στην Σαγιάδα τι να προσέξω δάσκαλε ;.buy.
Δεν ξέρω αν ισχύει σε όλη την επικράτεια αλλα ρωτα μην τυχών και πρέπει να έχεις ατσάλινα σε υδροβιότοπο
 
Back
Top