Καιρός


Θεωρίες για όλα άκουμε, άλλοι ότι θα καούμε από τις υψηλές θερμοκρασίες ενώ αυτοί ότι έρχεται βαρύς χειμώνας. Εγώ πάντως πετρέλαιο δεν βάζω αν δεν δω τον καιρό, στο κάτω κάτω τι θερμοκρασίες θα έχουμε δλδ στην Αθήνα μείον 30;
 
Θεωρίες για όλα άκουμε, άλλοι ότι θα καούμε από τις υψηλές θερμοκρασίες ενώ αυτοί ότι έρχεται βαρύς χειμώνας. Εγώ πάντως πετρέλαιο δεν βάζω αν δεν δω τον καιρό, στο κάτω κάτω τι θερμοκρασίες θα έχουμε δλδ στην Αθήνα μείον 30;
Όχι αλλά βλέπω ίδιο χειμώνα με τον περσινό και χειρότερο φέτος και τον περσινό δεν τον λες και ελαφρύ.
 
καλησπερα σας

τα πραγματα πηγαν οπως ειχαμε πει..ηρθαν οι βροχες 24-28 αλλα και οι βοριαδες λογω του ισχυρου αντικυκλωνα σε σκανδιναβια σιβιρια./

Απο εκει και περα τωρα , υπαρχει μεγαλη ασταθεια στα προγνωστικα για το 1ο δεκαημερο του οκτωμβριου,,ουσιαστικα τα δυο ποιο μεγαλα τρεχουν διαφορετικα σεναρια. οποτε και η προβλεψη ειναι ακομα ασταθης..

Εγω θα ηθελα και αλλες βροχες, ετσι ωστε να μας γυρισει σε βοριαδες μετα της 15…

Αλλα ακομα ειναι ολα ρευστα…πιστευω μεσα στο σ.κ να ειμαστε ποιο σιγουροι..
 
Όχι βέβαια αλλά δεν ήταν και να μη βγούμε από τα σπίτια μας...
Εννοείται, άλλοι μας έκλεισαν στα σπίτια μας τις μέρες που θα έπρεπε να ήμασταν έξω αποδεικνύοντας ότι τελικά είναι δώρον άδωρο να ελπίζουμε σε βαρύ χειμώνα. Το χειρότερο είναι ότι αυτό έγινε και με τις ευλογίες κάποιων....."κυνηγών".
 
Εννοείται, άλλοι μας έκλεισαν στα σπίτια μας τις μέρες που θα έπρεπε να ήμασταν έξω αποδεικνύοντας ότι τελικά είναι δώρον άδωρο να ελπίζουμε σε βαρύ χειμώνα. Το χειρότερο είναι ότι αυτό έγινε και με τις ευλογίες κάποιων....."κυνηγών".

Όταν δεν μπορείς να συμμαζέψεις τους λαθροθήρες το έχουμε ξαναδεί το έργο η απαγόρευση να είναι και για τους νόμιμους.
 
Θεωρίες για όλα άκουμε, άλλοι ότι θα καούμε από τις υψηλές θερμοκρασίες ενώ αυτοί ότι έρχεται βαρύς χειμώνας. Εγώ πάντως πετρέλαιο δεν βάζω αν δεν δω τον καιρό, στο κάτω κάτω τι θερμοκρασίες θα έχουμε δλδ στην Αθήνα μείον 30;

Καλησπερα φιλε ,μου..
κανενασ ανθρωπος και κανενα μηχανημα σημερα δεν μπορει να προβλεψει τι χειμωνα θα κανει ..εδω μεχρι χθες προγνωστικα εκατομυριων ευρω εχουν διαφορες τεραστιες για 5+ μερες μετα..Πως μπορει να πει καποιος για 3+ μηνες μπροστα?...Οι μακροχρονιες προβλεψεις ειναι ενας τεραστιος γριφος για τους επιστημονες ολου του κοσμου..και οσο προχωραει η κλιματικη αλλαγη τοσο ποιο δυσκολο θα γινεται......Μονο εκιμησεις μπορουν να γινουν και τιπτ αλλο...Εγω που ασχολουμε με την τρελλα αυτη πανω απο 15 χρονια ,δεν δινω καμια σημασια σε τετοιεες προβλεψεις...Υπαρχουν παρα πολλα site που για ενα κλικ γραφουν οτι μπουρδα βρεθει στο διαδυκτιο...Το εχουμε δει φυσικα κατακαιρους και σε κακοκαιριες στην χωρα μας....

\Στα επομενα τωρα

τα πραγματα εγιναν ποιο ξεκαθαρα πλεον για την εβδομαδα που ερχεται..
Αν και η κινηση σε βορεια ευρωπη ειναι πολυ καλη με χαμηλες θερμοκρασιες
εμας μας καταπινουν οι υψηλες πιεσεις στην μεσογειο. οποτε αποτε απο δευτερα με το τελος και των βροχων σε ευβοια και ανατολικη στερεα, θα παμε σε καιροβαρεμαρα ολη την υπολοιπη εβδομαδα με μικρη ανοδο της θερμοκρασιας,κυριως την μερα, μιας και το βραδυ θα πεφτει αρκετα

Ποιο μετα τωρα τπ επομενο σ/κ δειχνει να εχουμε αλλαγη με δημιουργεια χαμηλου σε ιταλια..το ποσο χαμηλα θα κατεβει τελικα θα μας δειξει και την ποιοτιτα των βροχων που θα εχουμε..εχουμε ακομα διχογνωμια για την πορεια του..πιστευω μεχρι τριτη θα μαστε οκ..
 
Καλησπερα φιλε ,μου..
κανενασ ανθρωπος και κανενα μηχανημα σημερα δεν μπορει να προβλεψει τι χειμωνα θα κανει ..εδω μεχρι χθες προγνωστικα εκατομυριων ευρω εχουν διαφορες τεραστιες για 5+ μερες μετα..Πως μπορει να πει καποιος για 3+ μηνες μπροστα?...Οι μακροχρονιες προβλεψεις ειναι ενας τεραστιος γριφος για τους επιστημονες ολου του κοσμου..και οσο προχωραει η κλιματικη αλλαγη τοσο ποιο δυσκολο θα γινεται......Μονο εκιμησεις μπορουν να γινουν και τιπτ αλλο...Εγω που ασχολουμε με την τρελλα αυτη πανω απο 15 χρονια ,δεν δινω καμια σημασια σε τετοιεες προβλεψεις...Υπαρχουν παρα πολλα site που για ενα κλικ γραφουν οτι μπουρδα βρεθει στο διαδυκτιο...Το εχουμε δει φυσικα κατακαιρους και σε κακοκαιριες στην χωρα μας....

\Στα επομενα τωρα

τα πραγματα εγιναν ποιο ξεκαθαρα πλεον για την εβδομαδα που ερχεται..
Αν και η κινηση σε βορεια ευρωπη ειναι πολυ καλη με χαμηλες θερμοκρασιες
εμας μας καταπινουν οι υψηλες πιεσεις στην μεσογειο. οποτε αποτε απο δευτερα με το τελος και των βροχων σε ευβοια και ανατολικη στερεα, θα παμε σε καιροβαρεμαρα ολη την υπολοιπη εβδομαδα με μικρη ανοδο της θερμοκρασιας,κυριως την μερα, μιας και το βραδυ θα πεφτει αρκετα

Ποιο μετα τωρα τπ επομενο σ/κ δειχνει να εχουμε αλλαγη με δημιουργεια χαμηλου σε ιταλια..το ποσο χαμηλα θα κατεβει τελικα θα μας δειξει και την ποιοτιτα των βροχων που θα εχουμε..εχουμε ακομα διχογνωμια για την πορεια του..πιστευω μεχρι τριτη θα μαστε οκ..
Περικλη ευχαριστουμε παρα πολυ για την ενημερωση φιλε. Καθε φορα εισαι αψογος με την αναλυση σου :)
 
Το σύστημα με τις ισχυρές βροχές που θα έφτανε απο την κεντρική Ευρώπη στα Βαλκάνια άλλαξε κατεύθυνση και φεύγει ανατολικά . Αναταραχή δείχνει για το άλλο ΣΚ πλέον 6 με 8 του μήνα....
 
Οι μετεο ας μας πουν ισχυουν οι φημες οτι 6 εως κα 10 εχει κρυα και βροχες; και αν εχουμε προβλεψη για στερεα και συγκεκριμενα Φωκιδα 20 με 28;.pray to God.
 
Οι μετεο ας μας πουν ισχυουν οι φημες οτι 6 εως κα 10 εχει κρυα και βροχες; και αν εχουμε προβλεψη για στερεα και συγκεκριμενα Φωκιδα 20 με 28;.pray to God.
Καλησπερα φιλε μου..
καταρχας το 20-28 ειναι ακομα ενας αιωνας μπροστα..δεν μπορει να γινει κουβεντα γιαυτο..
για το σ/κ 6-8 εχω γραψει και ποιο πανω..οτι αναμενεται αλλαγη με βροχες (δυστιχος και παλι οχι παρα πολλες και γενικευμενες)..ναι φαινεται και πτωση της θερμοκρασιας, ιδικα με το περασμα του χαμηλου σαββατο βραδυ προς κυριακη
 
Αυριο απο μεσημερι-απογευμα εως ξημερωματα κυριακης ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΙΚΗ-ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΕΙΑ,ΕΒΡΟ,ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ,ΧΙΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗ..
ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΕΚΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ..
Περικλή για εδώ Κομοτηνή τα δίνουν από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ. Έχεις την ίδια εικόνα κι εσύ;
 
Περασαν και οι βροχες..επιλεκτικες και παλι...υπαρχουν περιοχες της χωρας που εχουν δει αρκετα νερα 1 μηνα τωρα οπως ο εβρος και η μακεδονια για παραδειγμα..ενω αντιθετα νοτια νοτιοδυτικη χωρα ειναι στα ορια της ανομβριας..Κατι που δεν δειχνει να αλλαζει και τιις επομενες 10!!! μερες δυστυχος..

Η εβδομαδα που ερχεται τωρα
,παλι μας πλακωνει ο αντικυκλωνας με αποτελεσμα να εχουμε εμποδισμο για ακομα μια φορα στην λεκανη της μεσογειο ,,με αποτελεσμα τα βαρομετρικα χαμηλα που κανουν παρτυ στην βορεια ευρωπη να μην μπορουν να μας επισκεφτουν ..
.Θα παμε με λιακαδες δυνατες..(αισχος πραγματικο)..Ανεμους με λιγο ποιο βορεις συνηστωσες τις περισοτερες μερες, που ομως δεν θα εχουν αναπτυξη απο βορειοτερα αλλα απο την χωρα μας και κατω,,
οπως ειπα και ποιο πανω βροχες σοβαρες ουτε για δειγμα..
Ολα τα λεφτα τωρα ειναι το π/σ.κ 13/14/15 οπου φαινεται να ανοιγει δρομος σε ψυχρες αεριες μαζεσ να κοινηθουν απο β/βα ευρωπη σε εμας..Δειχουν ιδανικες οι συνθηκες απο πλευρας καιρου αλλα και στο οτι ο οκτωβριος θα φτανει στα μισα του...Αν και ειμαστε 5 μερες πριν η κατασταση δειχνει να καταληγει εκει.
Τελος να υπογραμισω εδω οτι θα αλλαξει καποια στιγμη η κυκλοφορια και στην περιοχη μας...και οσο το παει πισω φοβαμαι οτι θα σκασει στα τελοι του μηνα αναποδος καιρος..και θα μας ερθει συγκοπη.....Δεν μπορει να μην αλλαξει θα πιασει μηνα η εμμονη στον εμποδισμο...(η κακοκαιρια που περασε ηταν μια φωτοβολιδα και σε καμια περιπτωση δειγμα αλλαγης κυκλοφοριας)
Καλη μας εβδομαδα
 
καλά ο Έβρος δεν έχει δει και τίποτα ιδιαίτερα νερά τον τελευταίο μήνα... ξερός χειμώνας θα είναι ο φετινός... :(
Φιλε μου σε σχεση με την υπολοιπη ελλαδα..και ιδικα νοτια ειναι πολυ καλυτερα..
Εδω μιλαμε αρχισαν να πεφτουν οι ελιες απο την ξηρασια...Εσεις ειστε καλυτερα απο ολες τις αλλες περιοχες...
 
Καλησπερα σας

Δεν εχει αλλαξει κατι απο αυτα που ειχαμε ξαναπει..Ο Αντικυκλωνας παραμενει σε ολη την μεσογειο, και σε εμας φυσικα
Ενας εμποδισμος (Ωμεγα εμποδισμος) ουσταστικα που σε εμας εμφανιζεται κυριως μεσα στον χειμωνα οι γνωστες απο τους παλιους αλκιονιδες μερες..
Κατι οχι αφυσικο για την περιοχη..αλλα για την εποχη καταστρφικο κυριως για τους αγροτες μας..
το γραφω αυτο διοτι εχω διαβασει αρκετα αυτες τις μερες για το κακο και περιεργο που μας ηρθε φετος..απο σελιδες (κυριως σε fb) που απλα τρομαζουν και πουλανε τιτλους για ενα κλικ

Στη συνεχεια η ενισχηση του β.βα ρευματος που ειπαμε θα ειναι και αυτη εδω απο αυριο το απογευμα 13/10 κυριως εως και δευτερα 16/10 .Με το πικ του να ειναι το Σαββατο 14/10
Απο εκει και περα ολη η εβδομαδα θα βγει με τον αντικυκλωνα πανω μας θα χορτασουμε λιακαδα και παλι ..ανομβρια και πασης ελλαδος......

Τα ποιο μελλοντικα τωρα..Η κατασταη ειναι απολυτος ρευστη και απροβλεπτη , τα προγνωστικα δεν μπορουν να πιασουν την ακριβη θεση του τερατος που μας τρωει τοσες μερες με αποτελεσμα, καθε 6/12 ωρες που βγαινουν
οι χαρτες να εχουμε και αλλο σεναριο..Πραγματικο χαος ιδικα για 20-25 του μηνα..οσοι βλεπετε σιτε που εχουν προγνωσεις 10+ μερες θα το εχετε παρατηρησει..οτι καθε μιση μερα αλλαζει...

Το σιγουρο ειναι οτι θα εχουμε καταρευση της ιστοριας αυτης..Μακαρι να βγει το σεναριο που τον παει ποιο δυτικα και μας βγαζει εμας χαμηλο και βροχες...μακαρι πραγματικα.
Στον καιρο ομως δεν εχουμε προσευχες και ευχες..Κανει οτι γουσταρει αυτος...χαχαχα...
 
Back
Top